Ухвала суду № 30198046, 20.03.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2013
Номер справи
2-а-2092/11/1470
Номер документу
30198046
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2013 р.Справа № 2-а-2092/11/1470

Категорія: 9.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Біоносенко В. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Кравець О.О.судді -Домусчі С.Д.судді -Шеметенко Л.П.за участю секретаря Левицької З.С.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 09.08.2011 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібне виробниче підприємство»«Продовольчі товари» до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва та Державної податкової адміністрації у Миколаївській області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ,

В С Т А Н О В И В:

ТОВ «Оптово-роздрібне виробниче підприємство»«Продовольчі товари»звернулась до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва та Державної податкової адміністрації у Миколаївській області та просило визнати протиправними призначення та проведення перевірки , скасувати рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва від 01.03.11 №0000072303 та № 00000823303.

Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 09.08.2011 року позов був задоволений частково:визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва від 01.03.11 №0000072303 в частині застосування штрафних санкцій за ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»на суму 8630,12 гривень.

Не погоджуючись з постановою представник відповідача подав апеляційну скаргу, в яких вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Особи, що беруть участь у справі, про дату , час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.

Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та оргзчи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п.80.2.4 Податкового кодексу України однією з підстав призначення фактичної перевірки є подання суб'єктом господарювання звітів про використання РРО з нульовими показниками.

Судом 1-ої інстанції було встановлено ,що 12.02.11р. працівниками ДПА в Миколаївській області на підставі наказу від 11.02.11 року та направлень , проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптово-роздрібне виробниче підприємство «Продовольчі товари» у магазині продовольчих товарів, який розташований за адресою вул. Васляєва, 25-а, м. Миколаїв (юридична адреса позивача).

Під час перевірки податківцями виявлені порушення: 1) не проведення розрахункових операцій на суму 37,85 гривень; 2) не роздрукування на РРО відповідного розрахункового документу; 3) невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків; 4) неведення обліку товарних запасів на місці проведення розрахунків; 5) перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі, про що було складено Акт №0065/14/00/23/22426099.

01.03.11 р. ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва прийнято податкове повідомлення-рішення №0000072303 про нарахування штрафних санкцій за порушення п.1,2,12,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»на суму 8633,12 та №0000082303 про нарахування штрафних санкцій за порушення вимог Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання готівки»на суму 2752,24 гривень .

Відповідно до п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання готівки»за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах передбачена штрафна санкція - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Відповідно до п. 1,2,12,13 ст. 3 Закону №265/95 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарі (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванню зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

12) вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг);

13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;

Відповідно до статті 22 Закону №265/95 у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність

Відповідно до ст.6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Згідно ч.1-3 ст.9 Закону України, від 16.07.1999, № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"( в ред.,діючої на момент виникнення правовідносин) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити:

назву документа (форми);

дату і місце складання;

назву підприємства, від імені якого складено документ;

зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;

посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;

особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо.

Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця.

Відповідно до п. 17 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 р. № 833, забороняється продаж товарів, що не мають відповідного маркування, належного товарного вигляду, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, строк придатності яких минув, а також тих, що надійшли без документів, передбачених законодавством, зокрема що засвідчують їх якість та безпеку

Відповідно до п.1 ст. 17 Закону №265/95 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Судом 1-ої інстанції було встановлено ,що ТОВ «Оптово-роздрібне виробниче підприємство «Продовольчі товари»здійснює торгівлю в магазині, який розташований за його юридичною адресою вул. Васляєва, 25-а. За цією ж адресою знаходяться керівні органи підприємства та бухгалтерія. Наявність в бухгалтерії підприємства всіх облікових документів на час перевірки не заперечується представниками податкового органу, підтверджується записами в Акті перевірки у розділі 4.

Станом на 10.02.11р. залишок готівки в касі на початок дня становив 8100,43 гривень. Впродовж дня 10.02.11р. до каси підприємства надійшло 2755,69 гривень. Таким чином залишок на кінець дня 10.02.11р складав 10856,12 гривень, перевищення відповідно до наказу ТОВ «Оптово-роздрібне виробниче підприємство «Продовольчі товари»№1 від 04.01.07 р. складало 1376,12 гривень..

Крім того, видатковий касовий ордер на суму 1400 гривень, був складений всупереч вимогам п.2.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, на ньому відсутні дата видачі, підпис касира та підзвітної особи, а також не визначена словами сума коштів.

Суд апеляційної інстанції вважає, що дії посадових осіб податкового органу по проведенню планової перевірки , яка була призначена наказом та проведена відповідно до ПК України , Законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і глодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" ,«Про патентування деяких видів підприємницької діяльності».та складанню акту перевірки в цілому були здійсненні правомірно, незважаючи на деякі формальні порушення , але із дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) та у межах повноважень, що передбачені законодавством України, та вважає правомірним рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва від 01.03.11 р. № 00000823303 та №0000072303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення п.1,2,13 ст.3 Закону України №265/95-ВР, але неправомірним у частині притягнення за порушення п. 12 ст. 3 Закону №265/95 ,так як первинні бухгалтерські документи (прибуткові та видаткові накладні), згідно з даними бухгалтерського обліку були у наявності на складі , а не за місцем їх реалізації , що унеможливлює застосування штрафних (фінансових) санкцій .

Апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка, постановлене рішення суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідає чинному законодавству.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні позивачем фактичних обставин і норм матеріального права.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України ,за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Виходячи з цього, апеляційний суд доходить до висновку, що не має підстав для скасування чи зміни постанови суду 1-ої інстанції.

Керуючись ч.1 ст. 195, ст.196, п.1 ч.1. ст.198, 200, п.1 ч.1 ст. 205,ст. 206,210, 211, 212 , ч. 5 ст. 254 КАС України, апеляційний суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва- залишити без задоволення , а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 09.08.2011 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя :

Судді: