ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" березня 2013 р.Справа № 5017/3179/2012Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Разюк Г.П.,
суддів: Колоколова С.І.,
Петрова М.С.
при секретарі судового засідання Соколовій Ю.М.
за участю представників сторін:
від позивача - Ковальчука К.С., довіреність № 2/01-27, дата видачі : 03.03.13 р.,
від відповідача - Григор'єва В.В. , довіреність № б/н, дата видачі : 24.04.12 р.,
від З-ої особи - Соболевського В.М., довіреність № 02-06/4, дата видачі : 03.01.13/в судовому засіданні від 21.02.13р./
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства „Одесреклама" Одеської міської ради
на рішення господарського суду Одеської області від 14.01.2013 року
по справі № 5017/3179/2012
за позовом скаржника
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю „Телерадіокомпанія „Пілот-медіа", м.Одеса
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління реклами Одеської міської ради
про стягнення 81007,20 грн..
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2012 р. Комунальне підприємство „Одесреклама" Одеської міської ради (далі по тексту - позивач, КП "Одесреклама") звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю /далі-ТОВ/ „Телерадіокомпанія „Пілот-медіа" про стягнення 81007, 20 грн. нанесеної шкоди у вигляді витрат за вимушене проведення демонтажу протиправно розміщених рекламних конструкцій.
Позов з посиланням на ст.ст. 11, 22, 509, 1166 ЦК України, ст. ст. 16,26,27 Закону України "Про рекламу", п.п. 3,24,29,46,47 Типових правил розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах, затверджених Постановою КМ України №2067 від 29.12.2003р., ст. 73 ЗУ "Про місцеве самоврядування", п.п. 13.1,13.2,13.5 Правил розміщення зовнішньої реклами в м.Одесі, затверджених рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 434 від 22.04.2008р. мотивований тим, що відповідачем після анулювання за поданням прокуратури дозволу на розміщення зовнішньої реклами не було самостійно демонтовано рекламні конструкції, через що позивач вимушений був демонтувати їх за власний кошт, що спричинило йому збитки, заявлені до стягнення.
Рішенням господарського суду Одеської області від 14.01.2013р. (суддя Смелянець Г.Є.) КП „Одесреклама" у позові було відмовлено повністю, у зв'язку з тим, що суд дійшов висновку, що позивач демонтував рекламні конструкції, які встановлено законно.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, КП „Одесреклама" звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційної скаргою, в якій просить рішення місцевого господарського суду по справі скасувати та прийняти нове, яким стягнути з ТОВ „Телерадіокомпанія „Пілот-медіа" суму нанесеної шкоди у вигляді витрат за вимушене проведення демонтажу протиправно розміщених рекламних конструкцій в сумі 81 007,20 грн..
Скаржник вважає рішення господарського суду Одеської області від 14.01.2013необґрунтованим та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права та стверджує, що:
- висновок суду про те, що рекламні конструкції встановлені законно хибний, оскільки було неправомірно подовжено термін дії раніше виданих дозволів на розміщення зовнішньої реклами, бо типовими правилами та ЗУ "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" не передбачено подовження терміну дії не чинних дозволів;
- факт неправомірного подовження дозволів встановлено прокуратурою, про що внесено подання від 06.04.2011 р., надане на підставі ч. 1 ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру" і було складено акт № 9 від 06.05.2011 р. відносно неправомірного подовження терміну дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами, яким анульовано подовження дії дозволів;
- судом першої інстанції безпідставно не враховано факт здійснення подовження строку дії зазначених вище дозволів з порушенням процедури передбаченої п. 29 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, а саме відсутності заяви про подовження терміну дії та відповідної реєстрації у журналі;
- посилання суду на наявність в дозволах повідомлень Бюро естетики про продовження строку дії дозволів з 01.11.2009 р. по 01.11.2014 р., не є вірним, оскільки дані повідомлення зроблені з порушенням п. 29 Типових правил особою, яка не мала на це повноважень та без подання до робочого органу відповідних заяв відповідачем;
- судом при здійсненні оцінки фактів чинності або не чинності дозволів значно перевищені повноваження, так як суд надав правову оцінку діям управління та акту комісії № 9 від 06.05.2011 р., що згідно ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України не є компетенцією господарського суду;
- в аналогічній справі є рішення господарського суду Одеської області від 13.02.2012р., яким задоволено аналогічну вимогу та стягнено з ТОВ „Телерадіокомпанія „Пілот-медіа" на користь КП „Одесреклама" 20 517,6 грн., зазначене рішення суду набрало законної сили та реально виконане відповідачем в повному обсязі без заперечень.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши доводи апеляційної скарги та заслухавши представника скаржника, судова колегія прийшла до висновку про обгрунтованість апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Господарським судом першої інстанції вірно встановлено фактичні обставини справи, але надано їм невірну оцінку. З матеріалів справи вбачається, що у 2001-2003р.р. закінчилися терміни дії Дозволів на розміщення зовнішньої реклами, які видані ТОВ „ТРК „Ютар" і ТОВ „ТРК „Пілот -Україна", яких пізніше замінено рішеннями Ради з питань реклами на відповідача, та самому ТОВ „Телерадіокомпанія „Пілот-медіа" , а саме: Дозволу №1051-л за адресою місця розташування спеціальної конструкції: м. Одеса, вул. Банківська (р-н Глухого моста); Дозволу №1053-Пр за адресою місця розташування спеціальної конструкції: м. Одеса, сквер 9-січня (напроти з/вокзалу); Дозволу №1054-Пр за адресою місця розташування спеціальної конструкції: м. Одеса, 1-а ст.Люстдорфської дороги (біля банку на вул. Малиновського); Дозволу №1060-к за адресою місця розташування спеціальної конструкції: м. Одеса, пр-т М.Жукова/Ак.Глушко; Дозволу №1397-К за адресою місця розташування спеціальної конструкції: м. Одеса, вул. Вільямса/Корольва; Дозволу №1399-К за адресою місця розташування спеціальної конструкції: м. Одеса, пр-т Маршала Жукова; Дозволу №1964-М за адресою місця розташування спеціальної конструкції: м. Одеса, вул. Спартаківська/Горбатий міст; Дозволу №1962-Пр за адресою місця розташування спеціальної конструкції: м. Одеса, вул. Краснова/ район Сільхозакадемії; Дозволу №1965-М за адресою місця розташування спеціальної конструкції: м. Одеса, вул. Космонавтів/Філатова; Дозволу №2141 -К за адресою місця розташування спеціальної конструкції: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога /Ак. Вільямса; Дозволу №3308-М за адресою місця розташування спеціальної конструкції: м. Одеса, вул. Спартаківська/ Горбатий міст; Дозволу №2014-Пр за адресою місця розташування спеціальної конструкції: м. Одеса, вул. Середньофонтанська/АЗС „Геліос"; Дозволу №2378-К за адресою місця розташування спеціальної конструкції: м. Одеса, Люстдорфська дорога/Левітана; Дозволу №2379-К за адресою місця розташування спеціальної конструкції: м. Одеса,Філатова /Варненська. Одначе в подальшому термін дії вищевказаних Дозволів продовжувався Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування Одеської міської ради з 01.11.2004р. по 01.11.2009р. та з 01.11.2009р. по 01.11.2014р..
01.11.2010р. на підставі означених дозволів між Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування Одеської міської ради і ТОВ „Телерадіокомпанія „Пілот-медіа" був укладений договір /т.4, а.с. 5-9/ на право тимчасового користування місцями для розміщення зовнішньої реклами № 203-д, з терміном дії по 01.11.2014 р.
Згідно п. 2.1. бюро надає "Користувачу" у тимчасове платне користування місця, що перебувають у комунальній власності, для розміщення зовнішньої реклами за адресами і на терміни відповідно до виданих дозволів на розміщення зовнішньої реклами в межах м. Одеси, згідно з Правилами розміщення зовнішньої реклами в м.Одеси, чинними на час видачі дозволів.
Відповідно до п. 2.2. "Користувач" використовує надані місця за цільовим призначенням, сплачує вартість користування місцями з дня отримання пріоритету або дозволу на розміщення зовнішньої реклами та звільняє у триденний термін місця, на яких термін дії дозволів припинений.
Згідно п. 2.5. дозволи на розміщення зовнішньої реклами та встановлені пріоритети є невід'ємною частиною цього договору.
Відповідно до п. 3.4.8. договору "Користувач" зобов'язаний демонтувати в 3-ний термін спеціальні конструкції, по закінченню терміну її дозволу на розміщення зовнішньої реклами, при його скасуванні, розірванні або закінченні терміну дії цього договору, а також у разі виникнення нагальної потреби для реконструкції, ремонту чи будівництва місця розташування спеціальної конструкції або зміни містобудівної ситуації.
Згідно до пункту 5.3. договору у випадку самовільного встановлення рекламних засобів, несвоєчасного демонтажу конструкцій по закінченню терміну дії дозволу або цього договору "Користувач" сплачує штраф у розмірі 50 грн. за кожен день самовільного встановлення і відшкодовує вартість демонтажних робіт зазначених рекламоносіїв, здійснених Бюро.
Відповідно до п.7.4. договору договір достроково припиняє свою дію у випадку невиконання Користувачем зобов'язань, передбачених п.3.4.1.,3.4.2., 3.4.4., 3.4.5. договору - за ініціативою Бюро.
У розпорядженні Одеського міського голови від 08.02.2011 р. № 62-01р "Про організаційні заходи щодо впорядкування дозвільної діяльності робочого органу у сфері розміщення зовнішньої реклами" зазначено, що управлінням з питань міського дизайну та реклами Одеської міської ради виявлені грубі порушення процедури продовження терміну дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами, внаслідок чого міським головою було санкціоноване звернення до прокуратури для перевірки виявлених фактів порушення, вжиття певних заходів та притягнення винних осіб до відповідальності.
Прокуратурою м. Одеси було подано подання про усунення порушень законодавства про місцеве самоврядування від 06.04.2011 р. № 07/1-185-11 з вимогою усунути встановлені порушення, у відповідності до вищенаведеного подання комісією Управління реклами Одеської міської ради встановлено порушення порядку продовження терміну дії дозволів та у відповідності до акту № 9 від 06.05.2011р. прийнято рішення про анулювання продовження терміну дії дозволів, які були видані ТОВ „Телерадіокомпанія „Пілот-медіа".
06.05.2011р. комісія у складі начальника управління реклами Одеської міської ради, в.о. заступника начальника управління реклами Одеської міської ради та головного спеціаліста сектору організаційно-кадрової роботи та дозвільної документації управління реклами Одеської міської ради, розглянувши подання прокурора міста Одеси №07/1-185-11 від 06.04.2011р. встановила порушення у продовженні терміну вище перелічених дозволів та зробила висновок, що продовження терміну дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами, виконаних з порушенням встановленого порядку, підлягають анулюванню на підставі подання прокуратури міста Одеси №07/1-185-11 від 06.04.2011р., про що комісією складений і підписаний акт про анулювання продовження терміну дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами №9. Анулювання неправомірно виконаних продовжень терміну дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами доручено здійснити начальнику управління реклами Одеської міської ради Л.О.Рогачко шляхом проставлення відповідного штампу за її підписом, скріпленого печаткою управління реклами Одеської міської ради. Відповідно до акту № 9 від 06.05.2011р. розірвано договір на право тимчасового користування місцями для розміщення зовнішньої реклами № 203-д від 01.11.2010р., укладений між Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування Одеської міської ради і ТОВ „Телерадіокомпанія „Пілот-медіа" на підставі анульованих дозволів. Вищенаведений договір був розірваний достроково на підставі п. 7.4.
ТОВ „Телерадіокомпанія „Пілот-медіа" було заявлено позов до Управління реклами Одеської міської ради, за участю третьої особи КП „Одесреклама" про визнання протиправним та скасування акту комісії №9 від 6.05.11р. до Приморського районного суду м. Одеси, ухвалою якого від 04.10.2012р. по справі №1522/8786/12 він залишений без розгляду, оскільки суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
27.05.2011р. Управлінням реклами Одеської міської ради вручено відповідачу Припис №02-06-229, в якому повідомлено про анулювання продовжень терміну дії дозволів, заявлено вимогу про демонтаж рекламних засобів, які розміщуються за відсутністю діючих дозволів на їх розміщення в строк до 01.06.2011р., а також попереджено, що у випадку невиконання цього припису у визначений термін демонтаж рекламних засобів буде здійснено відповідно до встановленого порядку КП „Одесреклама" на підставі направлення робочого органу.
Протягом березня-червня 2012р. Управлінням реклами Одеської міської ради складені направлення на проведення демонтажу в Приморському, Малиновському, Суворовському та Київському районах міста Одеси ТОВ „Телерадіокомпанія „Пілот-медіа" та із використанням послуг ТОВ „Дунайводбуд-17" здійснений демонтаж рекламних конструкцій, розташованих за вище наведеними адресами, загальна вартість якого складає суму заявлену до стягнення, що підтверджено актами проведення демонтажу №0139, №0140, №0141, №0142, №0366, №0367, №0368, №0384, №0385, №0382, №0383, №0418, №0419, №0420, №0407, №0408, №10, а також актами здачі-прийняття робіт №ОУ-0000049,№ОУ-0000051, №ОУ-0000103, №ОУ-0000106, №ОУ-0000120, №ОУ-0000108, рахунками-фактурами ТОВ „Дунайводбуд-17" №СФ-000091, №СФ-000089, №СФ-00016,№СФ-000192, №СФ-000194, №СФ-000198, №СФ-000200 та доказами їх оплати позивачем, які надіслані відповідачу разом із листами з вимогою забрати демонтовані рекламні конструкції, що підтверджується описами вкладення до цінних листів та фіскальними чеками.
Відповідно до п. 4.1 та п.4.3 Правил розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі, затверджених рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 22.04.2008 р. за № 434, розміщення зовнішньої реклами провадиться на підставі дозволів, які видаються робочим органом згідно рішення виконавчого органу Одеської міської ради. Виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення рекламного засобу. Аналогічні за змістом норми містяться у п. 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою Кабінету міністрів України від 29.12.2003 р. за № 2067, відповідно до якого зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Порядок та визначення розміру плати за тимчасове користування місцями, які перебувають у комунальній власності міста, для розташування рекламних засобів встановлюється виконавчим органом Одеської міської ради (п.12.1 Правил розміщення зовнішньої реклами у місті Одесі), зокрема Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради.
Разом з тим, рішенням Одеської міської ради від 14.04.2010 року № 5685-V Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради реорганізовано та створено Комунальне підприємство "Одесреклама" Одеської міської ради, яке є повним правонаступником прав та обов'язків комунальної організації Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради.
Відповідно до п.5 ст.16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, а оскільки анулювання дозволів відповідача здійснено повноважним органом у встановленому порядку і є чинним на час розгляду спору, то колегія дійшла висновку, що демонтовані об'єкти були встановлені самовільно.
У відповідності до п. 11.14 Правил розміщення зовнішньої реклами у місті Одесі, демонтаж рекламного засобу здійснюється відповідно до цих Правил у наступних випадках: а) неможливості встановлення власника рекламоносія, який монтував рекламний засіб без відповідного дозволу; б) технічний стан рекламоносіїв створює загрозу життю, здоров'ю людей, чи заподіяння шкоди третім особам, що підтверджується актом обстеження технічного стану рекламоносія, складеного робочим органом; в) невідповідність виданому дозволу та технічній документації на рекламносій, що засвідчено актом обстеження, складеного робочим органом відповідно до цих Правил.
При цьому, п. 11.15 визначено, що у вказаних у п. 11.14 (окрім п.п.а) демонтаж рекламоносія повинен бути проведений власником рекламного засобу самостійно за власний рахунок у термін вказаний у приписі робочого органу про усунення порушення при розміщенні зовнішньої реклами. Письмовий припис направляється власнику рекламної конструкції або його представнику з повідомленням про отримання або вручається під підпис з вимогою у 3-денний термін усунути порушення. Контроль за виконанням приписів здійснює робочий орган.
Положеннями п. 11.16 Правил розміщення зовнішньої реклами у місті Одесі встановлено, що у разі невиконання припису демонтаж рекламного засобу здійснюється робочим органом. Під час демонтажу рекламного засобу робочим органом складаються: акт обстеження технічного стану рекламоносія (окрім малоформатних рекламних конструкцій до 1 кв.м), у якому визначаються підстави передбачені п.п.11.14 цих Правил; фото або відео фіксація конструкції; акт проведення демонтажу рекламного засобу. Акт складається у двох примірниках, із яких один залишається у робочого органу, інший надається власнику рекламоносія (у разі його встановлення) або надсилається поштою з повідомленням про вручення.
У відповідності до п. 11.17 зазначених правил, після проведення демонтажу складається наступний пакет документів у двох примірниках: акт приймання-передачі рекламної конструкцій; калькуляція вартості витрат на виконані роботи по демонтажу та їх зберігання. Витрати на проведення демонтажних робіт відшкодовуються власником рекламоносія, згідно з наданою калькуляцією.
Згідно ч. 1 ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Крім того, п. 2 ст. 22 цього кодексу встановлено, що збитками вважаються зокрема витрати, які особа зробила для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Отже, КП „ОДЕСРЕКЛАМА" зазнало витрат на демонтаж рекламних конструкцій відповідача, розташованих за анульованими дозволами на місцях, що перебувають у комунальній власності .
Приймаючи до уваги те, що позовні вимоги про стягнення з ТОВ "Телерадіокомпанія "Пілот-медіа" 81007,20грн. реальних збитків за здійснений демонтаж рекламних конструкцій підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, колегія доходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог у повному обсязі.
За викладених обставин, колегія суддів вважає, що у господарського суду не було підстав для відмови у задоволенні позову, отже апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржене рішення скасуванню.
На підставі ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за розгляд позову та апеляційної скарги покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 99, 101-105 ГПК України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
1.Апеляційну скаргу Комунального підприємства „Одесреклама" Одеської міської ради задовольнити, рішення господарського суду Одеської області від 14.01.2013 року скасувати, позов Комунального підприємства „Одесреклама" Одеської міської ради задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Телерадіокомпанія „Пілот-медіа" на користь Комунального підприємства „Одесреклама" Одеської міської ради 81007грн. 20коп. шкоди та 1620,15 грн. судового збору, сплаченого за подачу позову.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Телерадіокомпанія „Пілот-медіа" на користь Комунального підприємства „Одесреклама" Одеської міської ради 860, 25 грн. судового збору, сплаченого за розгляд апеляційної скарги.
Видачу наказів за постановою з зазначенням повних реквизитів сторін доручити господарському суду Одеської області.
Постанова в порядку ст.105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку.
Повний текс постанови складено 25.03.13р.
Головуючий суддя Г.П. Разюк
Суддя М.С. Петров
Суддя С.І. Колоколов