УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" березня 2012 р.справа № 2а-248/10/1170
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Проценко О.А.
суддів: Мельника В.В. Туркіної Л.П.
при секретарі судового засідання: Пасічнику Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства «Сатурн»
на постанову: Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.03.2010 року у справі №2а-248/10/1170
за позовом: Знам'янського міськрайонного центру зайнятості Кіровоградської області
до Приватного підприємства «Сатурн», м. Знам'янка, Кіровоградська область
про: стягнення 850,00грн.,
в с т а н о в и в:
Позивач -Знам'янський міськрайонний центр зайнятості Кіровоградської області звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з Приватного підприємства «Сатурн»суми заборгованості зі сплати економічних санкцій у розмірі 850,00грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що за результатами перевірки додержання законодавства про зайнятість населення на підприємстві відповідача виявлено порушення вимог Закону України «Про зайнятість населення», а саме: впродовж періоду з 01.11.2003р. по 03.07.2006р. без відповідного дозволу державної служби зайнятості на підприємстві працював громадянин Російської Федерації -ОСОБА_2. Рішенням Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості від 27.10.2009р. №1107-39/32080375 до відповідача застосовано санкції за порушення ч.4 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення». Позивач зауважив, що за наслідками судового оскарження відповідачем рішення від 27.10.2009р. №1107-39/32080375 ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.01.2010р. позов ПП «Сатурн»залишено без розгляду; станом на 01.02.2010 року штраф підприємством не сплачено, тому позивач вимушений звернутися до суду з вимогою про стягнення суми заборгованості в судовому порядку.
Постановою від 30.03.2010 року Кіровоградський окружний адміністративний суд позов задовольнив в повному обсязі. При цьому суд зазначав, що в матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем економічних санкцій у розмірі 850,00грн. за рішенням від 27.10.2009р. №1107-39/32080375., що підтверджує обгрнутованість заявлених позовних вимог.
Не погодившись з висновками суду першої інстанції, відповідач оскаржує дану постанову в апеляційному порядку, просить її скасувати та винести нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позову. В обґрунтування апеляційних вимог відповідач зазначає, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини у справі, що призвело до помилкового висновку, не підтвердженого відповідними доказами. Тому апелянт вважає судове рішення необгрунтованим, наполягає на його скасуванні.
Позивач заперечує проти задоволення апеляційної скарги, судове рішення вважає законним та обґрунтованим; просить залишити його без змін.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає наступне.
Як свідчать матеріали справи, Приватне підприємство «Сатурн»зареєстровано як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (персональний номер платника страхових внесків №110700772 (а.с.48 зворотній бік)).
За результатами перевірки Приватного підприємства «Сатурн»з питань додержання законодавства про зайнятість населення щодо недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу служби зайнятості Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості складено акт контрольного заходу від 29.04.2009р. №116 (а.с.5 зворотній бік), на підставі якого прийнято рішення від 27.10.2009р. №1107-39/32080375 про застосування до відповідача економічних санкцій у розмірі 850грн. за використання праці іноземця -громадянина Російської Федерації ОСОБА_2 без відповідного дозволу державної служби зайнятості (а.с.6).
Відповідно до ст.8 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства мають рівні з громадянами України права та обов'язки в трудових відносинах, якщо інше не передбачено законодавством України та міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також яким надано статус біженця в Україні, мають право працювати на підприємствах, в установах і організаціях або займатися іншою трудовою діяльністю на підставах і в порядку, встановлених для громадян України. Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування.
За приписами ч.2 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) іноземці та особи без громадянства, крім найнятих відповідно до угоди про розподіл продукції, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування, виданого державною службою зайнятості України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Пунктами 2,3,4 «Порядку оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні», затвердженого постановою КМУ №2028 від 01.11.99р., встановлено, що підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, та іноземні суб'єкти господарської діяльності, що діють на території України (далі-роботодавець), можуть використовувати працю іноземців лише за наявності у них дозволів на працевлаштування, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України. Роботодавці, які запрошують іноземців з метою працевлаштування, забезпечують своєчасне роз'яснення їм прав, свобод та обов'язків, передбачених законодавством, ведуть відповідний облік цих осіб, а також несуть відповідальність за своєчасне оформлення документів на право їх перебування в Україні. Дозвіл на працевлаштування оформляється і видається Державним центром зайнятості Мінпраці (далі - Державний центр зайнятості) або за його дорученням відповідними центрами зайнятості Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя для роботи на підприємстві, в установі, організації, які запросили іноземця на певну посаду (за фахом).
З матеріалів справи вбачається, що на підприємстві відповідача у період з 01.11.2003р. по 03.07.2006р. працював гр.ОСОБА_2 (наказ №4 від 01.11.2003р., наказ №15 від 10.07.2006р. (а.с.8 зворотній бік). З особової картки ОСОБА_2 є громадянином Російської Федерації та з 21.04.2004р. перебуває на консульському обліку в Генеральному консульстві РФ в м.Одесі (а.с.34). На момент винесення оскаржуваного судового рішення в матеріалах справи відсутні дозвільні документи Приватного підприємства «Сатурн»на працевлаштування на гр.ОСОБА_2 У зв'язку з цим, підстав вважати відсутність вини відповідача не вбачається.
Виходячи з викладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідачем не здійснено дій в отриманні відповідного дозволу в службі зайнятості на працевлаштування іноземця -ОСОБА_2 Загальні принципи застосування відповідальності за використання праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості передбачений ст.8 Закону України «Про зайнятість населення». Зокрема, відповідно до ч.2 вказаної норми Закону (в редакції Закону України від 21.11.97, діючій на час вчинення відповідачем порушення законодавства про зайнятість населення) у разі використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості України з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку особу у п'ятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Враховуючи, що рішення Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості від 27.10.2009р. №1107-39/32080375 про застосування до ПП "Сатурн»економічних санкцій у розмірі 850грн. в судовому порядку не скасовано (ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.01.2010р. позов ПП «Сатурн»залишено без розгляду (а.с.11)), а також з урахуванням фактичних обставин у справі, колегія суддів погоджується із стягненням з відповідача суми економічних санкцій.
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ст.ст.195,196,198,200,205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Сатурн»на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.03.2010 року у справі №2а-248/10/1170 залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.03.2010 року у справі №2а-248/10/1170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили у відповідності до ст.254 КАС України і може бути оскаржена згідно ст. 212 КАС України.
Головуючий: О.А. Проценко
Суддя: В.В. Мельник
Суддя: Л.П. Туркіна