Рішення № 30138205, 18.03.2013, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
18.03.2013
Номер справи
16/1/921/40/13
Номер документу
30138205
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" березня 2013 р.Справа № 16/1/921/40/13Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Хоми С.О.

Розглянув справу

за позовом: Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, в особі Тернопільського міського району електромереж, вул. Ів. Франка, 18, м. Тернопіль.

до відповідача: Управління освіти Тернопільської міської ради, бул. Т.Г. Шевченка, 1, м. Тернопіль.

За участю представників сторін:

позивача: Починок Г.О. - юрисконсульт, довіреність № 6147/25 від 25.12.12 р.

відповідача: Вівчар А.Д. - методист-юрист, довіреність № 151/03 від 29.01.13 р.

Суть справи.

Ухвалою суду від 18.01.2013 року розгляд справи було призначено на 04.02.2013 року на 10 год 20 хв.

Для надання можливості подати сторонам неподані матеріали та додаткові докази оголошувалась перерва в судовому засіданні: 04.02.2013 року до 12.02.2013 року до 10 год 00 хв. та 12.02.2013 року до 18.02.2013 року до 16 год 00 хв.

Ухвалою суду від 18.02.2013 року розгляд справи перенесено на 11.03.2013 року на 10 год. 00 хв. в зв'язку з перебуванням судді на лікарняному.

В судовому засіданні 11.03.2013 року оголошувалась перерва до 18.03.2013 року до 11 год. 00 хв. в зв'язку з необхідністю ознайомлення з поданими письмовими доказами.

Відкрите акціонерне товариство "Тернопільобленерго", вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, в особі Тернопільського міського району електромереж, вул. Ів. Франка, 18, м. Тернопіль, звернулось до суду з позовом до Управління освіти Тернопільської міської ради, бул. Т.Г. Шевченка, 1, м. Тернопіль, про cтягнення 142511 грн. 93 коп. боргу за перевищення договірних величин споживання електричної енергії.

Як зазначено в позовній заяві, підставою для звернення до суду з позовом є неналежне виконання відповідачем договірних зобов'язань щодо дотримання договірних величин споживання електричної енергії за договором про постачання електричної енергії № 134 від 26.09.2008 р.

Представник позивача в судове засідання з'явився та підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідач в судове засідання з'явився, проти позову заперечив.

12.03.2013 року від відповідача надійшло пояснення № 378/03 від 12.03.2013 року, в якому зазначено, зокрема, що Управлінням освіти і науки Тернопільської міської ради не проведено коригування договірної величини споживання електричної енергії в зв'язку з тим, що згідно із основними вимогами Розділу ІХ ст. 40 п. 5 Закону України "Про здійснення державних закупівель" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції ( у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, зазначив також, що згідно висновку фахівців Контрольно-ревізійної служби: "Сплата подвійного розміру за використання електричної енергії бюджетними установами понад установлені договірні величини є нічим іншим, як сплатою бюджетних коштів за фактично не отримані послуги з електропостачання, такі витрати бюджетних коштів є необґрунтованими і підлягають стягненню до відповідного бюджету".

В ході розгляду справи представнику позивача та представнику відповідача роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст.20,22,81-1 ГПК України; наслідки відмови позивача від позову та укладення мирової угоди.

Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу відповідно до ст.81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідних клопотань представника позивача та представника відповідача.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, суд встановив наступне.

У відповідності до п. 1.2 розділу 1 Положення про Тернопільський міський район електричних мереж Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" затвердженого 19.01.2010 року в.о. голови правління ВАТ "Тернопільобленерго", Тернопільський міський район електричних мереж є структурним виробничим підрозділом ВАТ "Тернопільобленерго".

26 вересня 2008 р. між Відкритим акціонерним товариством "Тернопільобленерго" (далі - "Постачальник"), в особі начальника Тернопільського міського РЕМ Сененького М.Ю., що діє на підставі Статуту та Положення про РЕМ, з одного боку, та Управлінням освіти Тернопільської міської ради, (надалі -"Споживач"), укладено договір № 134 про постачання електричної енергії, згідно Розділу 1 якого "Постачальник" продає електричну енергію "Споживачу" для забезпечення потреб електроустановок "Споживача" з приєднаною потужністю 2938 кВт, а "Споживач" оплачує "Постачальнику" вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Підпунктом 2.2.2 пункту 2.2 розділу 2 укладеного Договору передбачено, що "Постачальник" зобов'язується постачати "Споживачу" електроенергію, як різновид товару, зокрема, в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього договору (додаток №1 "Обсяги постачання електричної енергії "Cпоживачу" та "Cубспоживачу").

У відповідності до п.п.2.3.3 п.2.3 розділу 2 укладеного Договору, "Споживач" зобов'язується оплачувати "Постачальнику" вартість електричної енергії згідно з умовами додатків №2 "Порядок розрахунків" та №7 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".

Як визначається в п.п 4.2.2 п. 4.2. р. 4 договору за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 цього договору, "Споживач" сплачує "Постачальнику" двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величин; при цьому плата за перевищення договірної величини потужності стягується із споживачів з приєднаною потужністю 150 кВ і більше та середньомісячним споживанням 50 000 кВ-год. і більше.

Згідно п.п. 4.2.4 п. 4.2 р. 4 договору "Споживач" не несе відповідальності перед "Постачальником" відповідно до вимог пунктів 4.2.1-4.2.3 цього договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини "Постачальника" або внаслідок дії обставин непереборної сили.

У відповідності до п. 5.1 р. 5 договору для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік "Споживач" не пізніше 15 листопада поточного року надає "Постачальнику" відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії (додаток № 1 "Обсяги постачання електричної енергії "Споживачу" та "Субспоживачу").

Як визначається в п. 5.5 р. 5 договору звернення "Споживача" щодо корегування протягом поточного розрахункового періоду договірних величин розглядаються "Постачальником" відповідно до передбаченої ПКЕЕ процедури.

Згідно п. 9.4 розділу 9 договору № 134 про постачання електричної енергії від 26.09.2008 року передбачено, зокрема, що цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31 грудня 2008 р.; договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

До договору № 134 про постачання електричної енергії від 26.09.2008 року між Сторонами укладено також:

- додаток № 1 "Обсяги постачання електричної енергії "Споживачу" та "Субспоживачу";

- додаток № 2 "Порядок розрахунків";

- додаток № 3 "Режим роботи електроустановок "Споживача";

- додаток № 4 "Порядок участі "Споживача" в графіках обмеження електроспоживання та графіках відключень";

-додаток № 5 "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" на "__"____ 2007 р.;

- додаток № 5а "Однолінійна схема: перелік об'єктів "Споживача" та категорія надійності електропостачання";

- додаток № 6 "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії";

- додаток № 7 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії";

У відповідності до додатку № 1 "Обсяги постачання електричної енергії "Cпоживачу" та "Cубспоживачу " до договору № 134 від 26.09.2008 року, зокрема, ліміт споживання електроенергії відповідачу був визначений на лютий 2012 року у розмірі 230800 кВт/год.

Пунктом 2 додатку № 2 "Порядок розрахунків" до договору № 134 від 26.09.2008 року, який є невід'ємною його частиною, сторони передбачили, зокрема, що розрахунковим вважається період з 20 числа місяця до такого ж числа наступного місяця, а перший день після закінчення розрахункового періоду є днем отримання рахунку на оплату.

Згідно пункту 7 додатку № 2 "Порядок розрахунків" до договору № 134 від 26.09.2008 року передбачено, зокрема, що щомісяця, в перший день після закінчення розрахункового періоду "Споживач" зобов'язується направляти представника до "Постачальника" електричної енергії для надання Акту про використану електричну енергію (за попередній розрахунковий період), та отримання рахунку на оплату вартості фактично спожитої електричної енергії; рахунок оплачується "Споживачем" протягом 5 операційних днів від дня його отримання.

У п. 10 додатку № 2 "Порядок розрахунків" до договору № 134 від 26.09.2008 року зазначено, зокрема, що:

- у разі перевищення обсягу фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії над договірним за цей розрахунковий період обсягом електричної енергії, "Споживач" оплачує "Постачальнику" двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини відповідно до Закону України "Про електроенергетику";

- "Споживач" має право протягом поточного розрахункового періоду, не пізніше, ніж за п'ять робочих днів до його закінчення, звернутись до "Постачальника" із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії;

- про результати розгляду заяви "Постачальник" повідомляє "Споживача", при цьому коригування договірної величини споживання електричної енергії в сторону збільшення здійснюється за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів;

- "Постачальник" має право обґрунтовано відмовити "Споживачу" в коригуванні договірних величин у разі невиконання "Споживачем" умов договору щодо оплати електричної енергії та у випадку, коли збільшення споживання електричної енергії призведе до перевищення дозволеної до використання потужності;

- датою коригування вважається дата прийняття "Постачальником" рішення про коригування договірних величин на підставі письмового звернення "Споживача";

- кошти за перевищення граничної величини споживання електричної енергії та/або потужності сплачуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання "Постачальника".

Також між Сторонами було укладено до договору № 134 про постачання електричної енергії від 26.09.2008 року:

- угода від 30.11.2009 року (продовжено термін дії договору до 31.12.2010 року);

- угода від 30.11.2010 року про внесення змін до договору № 134 про постачання електричної енергії від 26.09.2008 року;

- угода від 31.12.2011 року (продовжено термін дії договору до 31.12.2012 року).

Згідно ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України № 436-IV від 16 січня 2003 року, з наступними змінами, передбачено, що за договором енергопостачання підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

У відповідності до ч. 1 ст. 276 Господарського кодексу України загальна кількість енергії, що відпускається, визначається за погодженням сторін.

Згідно ч. 3, ч. 6 ст. 276 Господарського кодексу України, відповідно, показники якості енергії узгоджуються сторонами на підставі державних стандартів або технічних умов шляхом погодження переліку (величини) показників, підтримання яких є обов'язковим для сторін договору; розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.

У відповідності до ч. 1 ст. 277 Господарського кодексу України абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України № 435-ІУ від 16 січня 2003 року, з наступними змінами, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Статтею 526 Цивільного кодексу України, з наступними змінами, передбачені загальні умови виконання зобов'язання, а саме зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ч. 6 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР від 16.10.1997 року, з наступними змінами, споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації державної та комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Порядок визначення граничних величин споживання електричної енергії, затверджений Постановою Кабінету Міністрів № 441 від 24.03.1999 року, із змінами та доповненнями, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України № 473 від 16.06.2005 року, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин. Пунктом 7 Порядку передбачено, що місцеві енергопостачальні організації до початку наступного року в обумовлені договорами на постачання електричної енергії терміни узгоджують із споживачами, крім населення, обсяги очікуваного споживання електричної енергії на наступний рік за місяцями (кварталами). Узгоджені обсяги споживання електричної енергії оформляються додатком до договору як договірні величини; у разі потреби місцеві енергопостачальні організації можуть вимагати від споживача надання обґрунтування очікуваних обсягів електроспоживання.

Відповідно до п.11 Порядку, споживач має право протягом поточного розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за коригуванням договірної величини споживання електричної енергії.

За змістом п. 4.4 Правил користування електричною енергією, затвердженою постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 року, вбачається право споживача на звернення до постачальника електричної енергії протягом розрахункового періоду із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії; пропозиції споживача щодо коригування договірних величин є пріоритетними за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів та отримання постачальником заяви споживача не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду.

Як вбачається з матеріалів справи, у додатку № 1 до договору № 134 від 26.09.2008 року на лютий 2012 року встановлена договірна величина споживання електроенергії 230800 кВт/год, а фактично, як вбачається із Акту про обсяги спожитої електроенергії за лютий 2012 року (додаток № 8 до договору), відповідачем було спожито електричної енергії в загальній кількості по всіх об'єктах 389818 кВт/год. На суму 419225 грн 87 коп (належним чином засвідчена копія Акту знаходиться в матеріалах справи).

Рахунок за активну енергію № 134/15202-1 за лютий 2012 року був виставлений позивачем відповідачу та отриманий представником відповідача, про що свідчить підпис представника відповідача на вказаному рахунку (том 1, а.с.78).

Оскільки відповідач в порушення умов договору в лютому 2012 року перевищив договірну величину споживання електроенергії, визначену додатком № 1 до договору на 159018 кВт/год., відтак, зобов'язаний сплатити позивачу 142511 грн. 93 коп. за понадлімітне споживання електроенергії в лютому 2012 року (враховуючи сплату відповідачем за спожиту електроенергію в сумі 419225 грн 87 коп).

Також позивач до матеріалів справи надав рахунок № 134/15202-5 за лютий 2012 року за понадлімітне споживання (том 1, а.с.18).

16.03.2012 року позивач направив відповідачу претензію № 61 від 16.03.2012 року з вимогою сплатити 142522 грн. 93 коп. за перевищення договірної величини споживання електроенергії (що підтверджується копіями фіскального чеку від 16.03.2012 року та повідомлення про вручення поштового відправлення, відправленого 16.03.2012 року та врученого відповідачу 19.03.2012 року, які знаходяться в матеріалах справи).

Відповідач звертався до позивача з листом № 477/03 від 19.03.2012 року, в якому, зокрема, просив зняти з нарахування понадлімітне споживання електроенергії для дошкільних навчальних закладів в лютому місяці, зазначив, що у зв'язку із значними похолоданнями в лютому місяці в дошкільних навчальних закладах використовувались прилади для обігрівання приміщень, це вплинуло на місячний ліміт використання електроенергії. Таким чином, відповідач ще 19.03.2012 року був обізнаний про перевищення договірної величини споживання електроенергії в лютому 2012 року.

В запереченні № без номера від 08.02.2013 року проти позову відповідач зазначає, зокрема, що:

- п. 4.2.4 договору № 134 про постачання електричної енергії чітко вказує, що "Cпоживач" не несе відповідальності перед "Постачальником" відповідно до вимог пунктів 4.2.1-.4.2.3 цього договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини "Постачальника" або внаслідок дії обставин непереборної сили;

- п. 4.3.1 договору № 134 вказує, що до обставин непереборної сили належать: виняткові погодні умови і стихійне лихо (ураган, пориви вітру більше 25 м/сек., буря, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, землетрус, пожежа, просідання і зсув ґрунту); умови, регламентовані державними органами керування, а також пов'язаними з ліквідацією наслідків, викликаних винятковими погодними умовами і передбаченими ситуаціями, що перешкоджають виконанню договірних зобов'язань у цілому або частково.

- що на виконання наказів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 27 січня 2012 року № 81 "Про роботу навчальних закладів в умовах низьких температур", Управління освіти і науки Тернопільської облдержадміністрації від 27.01.2012 р. № 43 "Про посилення заходів з попередження переохолодження та поширення респіраторних захворювань серед учнів та студентів області", від 30.01.2012 року № 44 "Про роботу навчальних закладів в умовах низьких температур", Розпорядження міського голови від 27.01.2012 року № 29 "Про забезпечення життєдіяльності міста та вжиття заходів протидії можливим наслідкам різкого пониження температури", протоколу засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій м. Тернополя від 30.01.2012 року № 1, у зв'язку з різким зниженням температури повітря, що могло негативно вплинути на стан здоров'я учасників навчально-виховного процесу, керівникам навчальних закладів було наказано забезпечити необхідний температурний режим в навчальних закладах;

-30 січня 2012 року Управління освіти і науки Тернопільської міської ради наказом № 34 "Про тимчасове призупинення навчання у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах міста" через сильні морози прийняло рішення щодо вимушених канікул для школярів міста Тернополя; процес навчання в школах відновився 7 лютого; щодо садочків такого рішення прийнято не було, в дошкільних навчальних закладах змушені були для забезпечення відповідного температурного режиму використовувати прилади для обігрівання приміщень, що і вплинуло на місячний ліміт використання електроенергії;

-станом на 01.10.2012 р. між централізованою бухгалтерією ДНЗ та Тернопільським міським РЕМ було підписано Акт звірки взаєморозрахунків, згідно якого у відповідача немає жодної заборгованості перед позивачем.

В запереченні відповідач також зазначає, що між Управлінням освіти і науки Тернопільської міської ради та Відкритим акціонерним товариством "Тернопільобленерго" 10.02.2010 року було підписано договір № 134/1 про закупівлю послуг за державні кошти , в додатковій угоді № 1 до договору зазначено, що коригування споживання електричної енергії в межах, передбачених договором про закупівлю послуг за державні кошти від 10.02.2012 року № 134/1 та цією додатковою угодою буде залежати від потреб та наявного бюджетного фінансування.

Суд критично оцінює доводи, викладені відповідачем в запереченні від 08.02.2013 року проти позову, з огляду на наступне.

Матеріалами справи підтверджується та судом встановлено, що:

- відповідні накази Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (№81 від 27.01.2012 року), Управління освіти і науки Тернопільської облдержадміністрації (№43 від 27.01.2012 року, №44 від 30.01.2012 року, №34 від 30.01.2012 року), Розпорядження голови м. Тернополя (№29 від 27.01.2012 року) стосувалися саме вжиття заходів протидії можливим наслідкам різкого пониження температури в лютому 2012 року; даними наказами давалась вказівка керівникам навчальних закладів дотримуватись санітарних норм, температурного режиму, безпечного функціонування навчальних закладів тощо.

- 30 січня 2012 року Управлінням освіти і науки Тернопільської міської ради винесено наказ № 34 "Про тимчасове призупинення навчання у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах міста", згідно: п.1 якого з 31 січня 2012 року наказано тимчасово припинити навчання у загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах, недільних, дитячо-юнацьких спортивних школах; п.2.5. якого наказано забезпечити суровий контроль за споживанням енергоносіїв на період вимушеного простою;

- відповідач був проінформований про можливе пониження температури, а, відтак, і можливе перевищення споживання електроенергії дошкільними навчальними закладами в лютому 2012 року;

- відтак, відповідач мав право і можливість на виконання п. 10 додатку № 2 до договору № 134 про постачання електричної енергії від 26.09.2008 року, завчасно звернутися до позивача з заявою про коригування договірної величини споживання електричної енергії, що ним зроблено не було.

Як вбачається з даних Оборотної відомості по нарахуваннях і оплаті за спожиту електроенергію по Управлінню освіти Тернопільської міської ради: в жовтні 2011 року спожито - 145656 кВт/год., в листопаді 2011 року спожито - 226880 кВт/год., в грудні 2011 року спожито - 104275 кВт/год, в січні 2012 року спожито 119988 кВт/год, а в лютому 2012 року спожито - 389818 кВт/год., тобто фактично відповідачем було спожито вдвічі більше в порівнянні з попередніми місяцями, а по відношенню до грудня 2011 року-втричі більше кВт/год електроенергії.

Відповідач надав довідку № 36-32б/81 від 14.02.2013 року з Тернопільського обласного центру з гідрометеорології , в якій зазначено, зокрема, що в лютому 2012 року 5 днів: 2,3,11,12,13 лютого перекривався історичний мінімум температур на ці дати; сама низька температура повітря спостерігалась вночі 3 лютого і становила 33,3 морозу.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що такий значний обсяг електроенергії, який був використаний відповідачем, не може бути наслідком включення в дитсадках додаткових обігрівальних приладів 2,3,11,12,13 (тобто за 5 днів місяця лютого).

Судом встановлено також, що 10.02.2012 року між Управлінням освіти і науки, як (далі -"Замовник") та Відкритим акціонерним товариством "Тернопільобленерго" (далі- "Учасник") було укладено договір № 134/1 про закупівлю послуг за державні кошти, у відповідності до п. 1.1 р. 1 якого "Учасник" зобов'язується у 2012 році надати "Замовникові" послуги; "Замовник" зобов'язується прийняти і оплатити такі послуги на умовах, визначених в договорі про постачання електричної енергії № 134 від 10.02.2012 р. (далі - договір про постачання електричної енергії).

В п. 7.3 р. 7 вказаного договору зазначається, що види порушень та відповідальності установлені договором про постачання електричної енергії.

Як визначається в п. 11.2 р. 11 договору №134/1 про закупівлю послуг за державні кошти, договір про постачання електричної енергії є самостійним господарським договором, укладеним згідно Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Правил користування електричною енергією, затверджених НКРЕ; втрата чинності договору про закупівлю не впливає на дію договору про постачання електричної енергії.

Зі змісту вищевказаних положень договору № 134/1 про закупівлю послуг за державні кошти від 10.02.2012 року вбачається, що він діє одночасно з договором про постачання електричної енергії № 134 від 26.09.2008 р., підставою виникнення прав та обов'язків сторін являється в першу чергу договір про постачання електричної енергії, Закон України "Про електроенергетику", Правила користування електричною енергією.

Стосовно твердження відповідача про те, що станом на 01.10.2012 р. між централізованою бухгалтерією ДНЗ та Тернопільським міським РЕМ було підписано Акт звірки взаєморозрахунків, згідно якого у відповідача немає жодної заборгованості перед позивачем, то як вбачається із вказаного акту звірки взаєморозрахунків, в ньому відображено стан розрахунків між сторонами за спожиту електроенергію, а предметом спору є стягнення 142511 грн 93 коп за перевищення договірних величин споживання електричної енергії. Тобто, має місце застосування до відповідача відповідальності, яка передбачена ч.6 ст.26 Закону України "Про електроенергетику".

В поясненні № 378/03 від 12.03.2013 року відповідач зазначив, зокрема, що Управлінням освіти і науки Тернопільської міської ради не проведено коригування договірної величини споживання електричної енергії в зв'язку з тим, що згідно із основними вимогами Розділу ІХ ст. 40 п. 5 Закону України "Про здійснення державних закупівель" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції ( у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, зазначив також, що згідно висновку фахівців Контрольно-ревізійної служби: "Сплата подвійного розміру за використання електричної енергії бюджетними установами понад установлені договірні величини є нічим іншим, як сплатою бюджетних коштів за фактично не отримані послуги з електропостачання, такі витрати бюджетних коштів є необґрунтованими і підлягають стягненню до відповідного бюджету".

Суд приходить до висновку про безпідставність доводів відповідача, викладених у вказаному поясненні з огляду на наступне.

Як визначається в п. 1.1 р. 1 договору про закупівлю послуг за державні кошти № 134/1 10.02.2012 року "Учасник" зобов'язується у 2012 році надати "Замовникові" послуги; "Замовник" зобов'язується прийняти і оплатити такі послуги на умовах, визначених в договорі про постачання електричної енергії № 134, тобто сторони в першу чергу керуються умовами договору про постачання електричної енергії та зобов'язані дотримуватися його положень, в тому числі і стосовно обов'язку коригування договірної величини споживання електричної енергії.

Як вбачається із матеріалів справи, договір №134 про постачання електричної енергії був укладений між сторонами ще 26 вересня 2008 року, договір №134/1 про закупівлю послуг за державні кошти був укладений між сторонами 10 лютого 2012 року. До моменту укладення договору про закупівлю послуг за державні кошти та після укладення такого договору діє договір про постачання електричної енергії, його додаткові угоди та додатки, зокрема, пункт 10 додатку №2 «Порядок розрахунків», в якому передбачено застосування відповідальності передбаченої Законом України «Про електроенергетику» у випадку перевищення обсягу фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії над договірним; також право «Споживача» протягом поточного розрахункового періоду не пізніше ніж за п'ять робочих днів до його закінчення, звернутись до «Постачальника» із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії. Разом з тим, сторонами укладаючи 10 лютого 2012 року договір №134/1 про закупівлю послуг за державні кошти, тобто в розрахунковий період -з 20 січня 2012 року по 20 лютого 2012 року, не було внесено відповідні зміни в договір про постачання електричної енергії №134 від 26 вересня 2008 року, що стосуються відповідальності за перевищення договірних величин споживання електричної енергії, враховуючи закупівлю послуг з постачання електроенергії за державні кошти. Ініціатором внесення таких змін повинен був бути саме відповідач. Таким чином, всі ризики по понесенню відповідальності за перевищення договірних величин споживання електричної енергії на лютий 2012 року, несе саме відповідач.

Суд також критично оцінює: посилання відповідача на висновки фахівців Контрольно-ревізійної служби, опубліковані в журналі "Бюджетна бухгалтерія" від 25.07.2011 року № 28, адже такі висновки не належать до норм чинного законодавства та не їх офіційним тлумаченням; посилання відповідача на положення Закону України «Про здійснення державних закупівель», адже даний Закон встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти та норм цього Закону сторони повинні дотримуватись саме при укладенні договору про закупівлю послуг за державні кошти; також стаття 40 зазначеного Закону регламентує основні вимоги до договору про закупівлю.

Як вбачається з матеріалів справи, доказів, що підтверджують сплату відповідачем на момент розгляду справи в суді 142511 грн. 93 коп. за перевищення договірних величин споживання електричної енергії, відповідачем суду не подано.

11.03.2013 року відповідач звернувся до суду із заявою № без номера, без дати (вх. № 6225 від 11.03.2013 року згідно журналу реєстрації вхідної кореспонденції по господарському суду Тернопільської області), в якій просив долучити до справи, зокрема: витяг з довідки від 12.02.2013 року ревізії Управління Державної фінансової інспекції та копії оборотної відомості по нарахуваннях і оплаті за спожиту електроенергію по Управлінню освіти Тернопільської міської ради.

Також в усному порядку представник відповідача зазначив, що подані документи свідчать про відсутність заборгованості відповідача перед позивачем за спожиту в лютому 2012 року електроенергію.

В копії витягу з довідки від 12.02.2013 року ревізії Управління Державної фінансової інспекції зазначено, зокрема, що: з метою підтвердження стану взаєморозрахунків в ході ревізії направлено запит в Тернопільський міський РЕМ ВАТ "Тернопільобленерго"; відповідно до отриманої інформації Тернопільського міського РЕМ ВАТ "Тернопільобленерго", розбіжностей з даними бухгалтерського обліку Ц/Б ДНЗ не встановлено.

В копії запиту № 19-03-13-14/876 від 06.02.2013 року Державної фінансової інспекції в Тернопільській області, направленого до Тернопільському міському РЕМу, яку подав представник позивача, зазначено, зокрема, що в ході ревізії встановлено, що Тернопільським міським РЕМом проводилось надання послуг з електропостачання дошкільним навчальним закладам, навчально-виховним комплексам, що обслуговуються централізованою бухгалтерією та приміщення централізованої бухгалтерії за період з 01.04.2010 по 01.11.2012; у відповідності до п. 5 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", просила надати інформацію про наявну заборгованість по розрахунках станом на 01.01.2011, 01.01.2012 та 01.11.2012 за відпущену електроенергію централізованій бухгалтерії дошкільних навчальних закладів Управління освіти і науки Тернопільської міської ради та про стан розрахунків (помісячно) за період з 01.04.2010 по 01.11.2012.

З копії оборотної відомості по нарахуваннях і оплаті за спожиту електроенергію по Управлінню освіти Тернопільської міської ради, яка була надана позивачем на вимогу Державної фінансової інспекції в Тернопільській області, вбачається стан розрахунків за спожиту відповідачем активну та реактивну енергію.

Однак, як вбачається з вказаних вище документів, у них йдеться про заборгованість за спожиту відповідачем електроенергію (активну та реактивну), а предметом позову є стягнення 142511 грн. 93 коп. за перевищення договірних величин споживання електричної енергії (тобто, має місце застосування відповідальності, яка передбачена ч.6 ст.26 Закону України "Про електроенергетику").

Позивач звернувся з позовом до Управління освіти Тернопільської міської ради, бул. Т.Г. Шевченка, 1, м. Тернопіль.

Однак, як вбачається з п. 1.1 р. 1 Положення про Управління освіти і науки Тернопільської міської ради (додаток №14 до рішення міської ради від 17.05.2012 року № 6/21/24, Управління освіти і науки Тернопільської міської ради (надалі - Управління) є виконавчим органом міської ради і є правонаступником Управління освіти Тернопільської міської ради.

Згідно Витягу № 352/1.5 від 30.01.2013 року з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління освіти Тернопільської міської ради, ідентифікаційний код - 26198169 припинено (запис 1) та зареєстровано - Управління освіти і науки Тернопільської міської ради, ідентифікаційний код 26198169 (запис 2).

У відповідності до ч. 1 ст. 25 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу; усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив.

На підставі наведеного суд вважає за необхідне замінити відповідача - Управління освіти Тернопільської міської ради його правонаступником - Управління освіти і науки Тернопільської міської ради, м. Тернопіль бульвар Тараса Шевченка, 1, ідентифікаційний код 26198169.

За таких обставин справи, суд вважає, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь позивача 142511 грн. 93 коп. за перевищення договірних величин споживання електричної енергії, як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи, не суперечать чинному законодавству.

Судові витрати, які складаються із 2850 грн. 24 коп. судового збору згідно ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись п. 1 ст. 25. ст.ст. 43,49,82,85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Замінити відповідача - Управління освіти Тернопільської міської ради його правонаступником - Управління освіти і науки Тернопільської міської ради, м.Тернопіль бульвар Тараса Шевченка, 1, ідентифікаційний код 26198169.

2.Позов задовольнити.

3.Стягнути з Управління освіти і науки Тернопільської міської ради, м. Тернопіль бульвар Тараса Шевченка, 1, ідентифікаційний код 26198169, на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго", м. Тернопіль вул. Енергетична, 2, ідентифікаційний код 00130725, в особі Тернопільського міського району електромереж, м. Тернопіль, вул. Ів. Франка, 18, ідентифікаційний код 22605850:

-142511 грн. 93 коп. за перевищення договірних величин споживання електричної енергії,

-2850 грн. 24 коп. судового збору в повернення сплачених судових витрат.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України, через місцевий господарський суд.

Рішення підписано: 25 березня 2013 року.

Суддя С.О. Хома