Постанова № 30135832, 14.03.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2013
Номер справи
812/1136/13-а
Номер документу
30135832
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 березня 2013 року Справа № 812/1136/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чиркіна С.М.

при секретарі: Тельдековій Н.В.

за участю:

представника позивача: Мови В.І.

представника відповідача: Варламової І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального підприємства «Житлосервіс «Ритм» до Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

29 січня 2013 року Комунальне підприємство «Житлосервіс «Ритм» (далі - позивач) звернувся з позовом до Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі - Відповідач), в якому просив зобов'язати Відповідача привести картки особових рахунків Позивача у відповідність з рішенням Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.07.2011 року по справі № 2а-1314/11/1270, шляхом зарахування суми 362788 грн. (триста шістдесят дві тисячі сімсот вісімдесят вісім) грн. 51 коп. відповідно до призначення платежу.

В обґрунтування позову послався на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31.03.2011 року по справі № 2а-1314/11/1270 (залишеній без змін ухвалою ДААС від 02.07.2012року), якою Державній податковій інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області було відмовлено в задоволені позову про стягнення податкового боргу по сплаті податку на додану в сумі 362788 грн. 51 коп.

Наполягав на невиконанні відповідачем рішення суду, невиконанні обов'язків з ведення оперативного обліку платежів до бюджету, передбачених Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України.

На підтвердження позовних вимог надав неодноразові звернення до відповідача з вимогою зарахування платежів згідно із цільовим призначенням та відмови відповідача.

Відповідач позов не визнав, надав заперечення, в якому зазначив, що судові рішення по справі № 2а-1314/11/1270 не містять зобов'язань відповідача вносити зміни до особового рахунку позивача. Наполягав на відсутності нормативного обґрунтування обов'язку відповідача вносити зміни до Інструкції.

У судовому засіданні сторони надали пояснення, тотожні даним, викладеним в позовній заяві та запереченнях проти позову. Представники сторін підтвердили факти неодноразового звернення позивача до відповідача з пропозиціями провести звірку розрахунків із бюджетом та внести зміни до карки обліку платежів позивача.

Суд сприяв сторонам, які брали участь у справі, у доказуванні, у тому числі шляхом витребування та надання доказів.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Житлосервіс «Ритм» зареєстровано в якості юридичної особи, є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України, далі (ПК).

Відповідно до п. 61.1 ст. 61 та ст. 41 ПК України податковий контроль щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами у межах повноважень, визначених цим Кодексом.

КП «Житлосервіс «Ритм» взято на податковий облік 31.05.2005 року № 131, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 27.12.2001 року №131.

Згідно із ст.1 Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Повноваження відповідача визначені ст. 20 ПК України.

З урахуванням викладеного та вимог статей 17, 18 КАС України, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).

Відповідно до статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», функціями державних податкових інспекцій є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильності обчислення і своєчасності надходження цих «датків, платежів.

Оперативний облік платежів до бюджету здійснюється органами державної податкової служби відповідно до «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276 (далі за текстом також - Інструкція № 276).

Таким чином на податковий орган покладено обов'язок з ведення обліку податкових зобов'язань, облік стану розрахунків платника з бюджетом, який реально відображає суми нарахованого та сплаченого платежу, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування.

Розділом 4 Інструкції № 276 визначено порядок обліку нарахованих сум платежів, згідно якого зарахуванню в особових рахунках платників підлягають: податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання; відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань; непогашені суми векселя, до видається суб'єктом господарювання при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах.

Згідно пункту 1.7 Інструкції облікові операції з коригування даних у картках особових рахунків платників податків проводяться підрозділами адміністрування облікових показників та звітності на підставі відповідних документів, датою їх надходження, з візою керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби «До обліку».

Згідно із пунктом 3.6 Інструкції № 276 форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки.

На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків.

Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).

Відповідно до п. 4.1 Інструкції нарахуванню в особових рахунках платників підлягають податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, самостійно визначені платником; податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання; відсотки за користування розстроченням (відстроченням) податкових зобов'язань; непогашені суми векселя, що видається суб'єктом господарювання при здійсненні операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах.

Сторонами визнано, що за даними зворотного боку облікової картки позивача за підприємством рахується податковий борг з податку на додану вартість за спірний період на загальну суму 362788 (триста шістдесят дві тисячі сімсот вісімдесят вісім) грн. 51 коп. (т.1.а.с.98- 132).

Відповідно до пунктів 9.3, 9.4 Інструкції № 276, на вимогу платника податків працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності на підставі даних карток особових рахунків здійснюється звірення стану розрахунків платника податків з бюджетами за податками, зборами (обов'язковими платежами) за відповідний звітний період. Підсумки проведеного органами державної податкової служби звірення стану розрахунків платника з бюджетами за податками, зборами (обов'язковими платежами) відображаються у книзі обліку звірення стану розрахунків платників з бюджетами.

На письмову вимогу платника податків звірення стану розрахунків платника з бюджетом за податками, зборами (обов'язковими платежами) за звітний період оформлюється актом за формою, зазначеною у додатку 3. Акт з розбіжностями між даними картки особового рахунку та даними платника податку, збору (обов'язкового платежу) є підставою для здійснення детальної перевірки таких розбіжностей.

На виконання зазначених пунктів Інструкції № 276, позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами про проведення звірок розрахунків із бюджетом, складання актів та внесення змін до особового рахунку, але відповідач із посиланням на відсутність підстав для внесення змін до картки особового рахунку відмовляв у корегуванні особового рахунку (т.1.а.с.14-25, т.2 а.с.248-252).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 31.03.2011 року по справі № 2а-1314/11/1270 (залишеній без змін ухвалою ДААС від 02.07.2012року), Державній податковій інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області було відмовлено в задоволені позову про стягнення податкового боргу по сплаті податку на додану в сумі 362788 грн. 51 коп. за необґрунтованістю (далі - Постанова № 1314, т.1 а.с.10-11).

Згідно із ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду, якою постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31.03.2011 у справі № 2а-1314/11/1270 залишено без змін, КП «Житлосервіс «Ритм» щомісячно сплачувало податкове зобов'язання протягом 2010 року відповідно до декларацій, боргу немає, також позивач здійснював платежі по рішенням про надання розстрочення податкового боргу, згідно розрахунків боргу не має. ( Т.1 а.с.12 -13).

Суд першої інстанції в справі № 2а-1314/11/1270 прийшов до висновку про неправомірне самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, оскільки зазначені дії суперечили законодавству чинному на час виникнення спірних правовідносин.

На підтвердження фактичної сплати коштів позивач надав платіжні доручення по сплаті податку на додану вартість за спірний період (т.1.а.с.150-250, т. 2 а.с.1-158).

За даними податкових декларацій борг позивача за період з 31.01.2008 по 31.12.2010 відсутній (т.2.а.с.161-246).

Згідно частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням, зокрема, в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Аналогічне положення міститься у статті 255 КАС України.

З урахуванням вимог Інструкції № 276, обставин встановлених у справі № 2а-1314/11/1270 та при розгляді даної справи, суд критично оцінює посилання відповідача на відсутність підстав для внесення змін до картки особового рахунку позивача.

Сторонам роз'яснені вимоги статей 69-72 КАС України та наслідки їх невиконання.

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На виконання вимог ст. 71 КАС України відповідачем не надано даних на спростування вимог позивача.

Таким чином, оскільки судовим рішенням встановлена відсутність у відповідача певного податкового боргу, то відповідач зобов'язаний відкорегувати дані особової картки платника податків, шляхом виключення з них сум боргу, які судовим рішенням визнані сплаченими.

Приймаючи до уваги некоректно обраний позивачем спосіб захисту за яким останній просив зарахувати сплачену суму податкового боргу в розмірі 362788,51 грн. до картки особового рахунку, суд вважає, що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача необхідно застосувати ст.11 КАС України та задовольнити позов частково, шляхом зобов'язання відповідача виключити (скасувати) з картки особового рахунку позивача конкретну суму сплаченого податкового боргу, зазначеного в рішенні суду по справі № 2а-1314/11/1270.

Згідно з частиною 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 14 березня 2013 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 19 березня 2013 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства «Житлосервіс «Ритм» до Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку Луганської області про зобов'язання привести картки особових рахунків у відповідність з урахуванням рішення Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.07.2011 року по справі № 2а-1314/11/1270, шляхом зарахування суми 362788,51 грн. (триста шістдесят дві тисячі сімсот вісімдесят вісім гривень 51 коп.) відповідно до призначення платежу, задовольнити частково

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Сєвєродонецьку Луганської області Державної податкової служби внести зміни до картки особового рахунку платника податків Комунального підприємства «Житлосервіс «Ритм» шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку суми податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 362788,51 (триста шістдесят дві тисячі сімсот вісімдесят вісім гривень 51 коп.) грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано 19 березня 2013 року.

Суддя С.М. Чиркін