Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2013 р. Справа №805/2548/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13:10
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Толстолуцька М.М., при секретарі судового засідання Перовій В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення податкового боргу у розмірі 1 218 384,55 гривень з банківських рахунків платника податку
за участю представників сторін:
від позивача - Кривець Д.А. - за довіреністю
від відповідача - Клименко К.О. - за довіреністю
Красноармійська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулась до суду з позовом до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення податкового боргу у розмірі 1 826 940,47 гривень.
В порядку статті 137 Кодексу адміністративного судочинства України позивач змінив розмір позовних вимог та просив з урахуванням часткової сплати відповідачем заборгованості стягнути з нього податковий борг у розмірі 1 218 384,55 гривень.
У судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги та просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав, надав заяву про визнання позову та просив відстрочити виконання постанови суду строком на 3 роки.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд
В С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби обґрунтовані тим, що за відповідачем обліковується сума податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 378 297,71 гривень та по екологічному податку у розмірі 840 086,84 гривні, яка виникла внаслідок нездійснення своєчасної сплати платником податків суми самостійно узгоджених податкових зобов'язань згідно поданих податкових розрахунків та податкових декларацій. Посилаючись на вимоги Податкового кодексу України, позивач просив суд стягнути з банківських рахунків відповідача суму заборгованості у зазначеному вище розмірі.
Відповідач позовні вимоги визнав, про що надав відповідну заяву, в якій зазначив, що не заперечує проти стягнення коштів за податковим боргом у розмірі 1 218 384,55 гривень, у тому числі з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 378 297,71 гривень та по екологічному податку у розмірі 840 086,84 гривні.
Також відповідачем надано заяву про відстрочення виконання рішення строком на 3 роки, в якій він вказує на наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення, а саме: несприятлива фінансова ситуація на підприємстві, недоодержання бюджетного фінансування, відсутність достатніх коштів на рахунках. Фінансовий стан підприємства не стабільний з підстав перевищення кредиторської заборгованості над дебіторською. Поряд з цим має місце зростання собівартості товарної вугільної продукції, зменшення придатності основних засобів, отримані доходи не покривають проведених витрат, що призвело до збиткової діяльності. Крім того, відділом державної виконавчої служби з метою виконання інших рішень судів про стягнення заборгованості накладено арешт на більшу частину грошових коштів підприємства.
Відповідно до частини першої статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною третьою статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статтею 112 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно вимог статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.
Судом встановлено, що відповідач - Державне підприємство «Селидіввугілля» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 33426253, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (бланк серії А00 № 192565), довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Як платник податків відповідач зареєстрований в Красноармійській об'єднаній державній податковій інспекції Донецької області, правонаступником якої є позивач у справі, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків № 62 від 16.04.2010.
Пунктом 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Обов'язок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобов'язань встановлений підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені главою 9 Податкового кодексу України. Згідно змісту зазначеного нормативно-правового акту, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем до податкової інспекції були подані податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 4 квартал 2012 року:
- від 11.02.2013 № 15947 на суму 423 255,65 гривень (поле шахти «Росія»);
- від 11.02.2013 № 15952 на суму 126 481,73 гривень (поле шахти «Україна»);
- від 11.02.2013 № 15939 на суму 590 768,10 гривень (поле шахти «1/3 Новогродівська»);
- від 11.02.2013 № 15942 на суму 231 487,00 гривень (поле шахти «Курахівська»).
Також відповідач подав до податкової інспекції податкові декларації з екологічного податку за 4 квартал 2012 року:
- від 24.01.2013 № 9085909717 на суму 51 984,65 гривень (по м. Селидове);
- від 24.01.2013 № 9085909711 на суму 146 569,49 гривень (по м. Українськ);
- від 23.01.2013 № 9085909705 на суму 570 940,54 гривень (по м. Новогродівка);
- від 24.01.2013 № 9085909721 на суму 57 795,48 гривень (по м. Гірник);
- від 24.01.2013 № 9085909727 на суму 32 894,54 гривень (по с. Курахівка).
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Щодо плати за користування надрами для видобування корисних копалин такі строки встановлені статтею 263 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 263.12.1 пункту 263.12 цієї статті, платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачують податкові зобов'язання у сумі, визначеній в розрахунку з плати, з урахуванням фактично сплачених авансових внесків, поданому ними органу державної податкової служби:
за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України;
за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
За змістом підпункту 236.12.2 пункту 263.12 статті 263 Податкового кодексу України, платник плати та уповноважена особа, визначена відповідно до підпункту 263.1.4 пункту 263.1 статті 263 цього Кодексу, які здійснюють видобування нафти, конденсату, газу природного, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, сплачують авансові внески з плати за користування надрами у податковому (звітному) періоді до 30 числа кожного місяця (у лютому - до 28 або 29 числа) поточного кварталу. Розмір таких авансових внесків складається з однієї третини суми податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, визначеної у податковому розрахунку з плати за попередній податковий (звітний) період.
Відповідно до пункту 263.13 статті 263 Податкового кодексу України, платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України.
Як встановлено у судовому засіданні та підтверджено зворотнім боком облікової картки платника податку, позивач протягом зазначених строків суми податкових зобов'язань, визначені у поданих ним податкових розрахунках, у повному обсязі до бюджету не сплатив, внаслідок чого має заборгованість у розмірі 378 297,71 гривень.
Щодо екологічного податку строки сплати податку встановлені статтею 250 Податкового кодексу України.
Пунктами 250.1, 250.2 цієї статті визначено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Як встановлено у судовому засіданні та підтверджено зворотнім боком облікової картки платника податку, позивач протягом зазначених строків суми податкових зобов'язань, визначені у поданих ним податкових деклараціях, у повному обсязі до бюджету не сплатив, внаслідок чого має заборгованість у розмірі 840 086,84 гривень.
Відповідно до пункту 95.2. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з пунктом 59.1. статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
01.07.2005 державною податковою інспекцією сформована перша податкова вимога № 1/92, яка отримана відповідачем 04.07.2005, про що свідчить штамп та підпис уповноваженої особи на корінці першої податкової вимоги.
05.08.2005 державною податковою інспекцією сформована друга податкова вимога № 2/103, яка була отримана відповідачем 09.08.2005, про що свідчить штамп та підпис уповноваженої особи на корінці другої податкової вимоги.
Друга податкова вимога вручена відповідачу 09.08.2005, з цього періоду відповідач постійно мав несплачену податкову заборгованість, у зв'язку з чим вказані податкові вимоги не втратили юридичної сили.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Представник відповідача у судовому засіданні визнала позовні вимоги та просила встановити спосіб та порядок виконання постанови, з огляду на що суд вважає за можливе вирішити питання про відстрочення виконання при прийнятті даної постанови.
Як встановлено у судовому засіданні, відповідач просить розстрочити виконання постанови суду з причин важкого фінансового становища підприємства, що ускладнює виконання постанови суду.
Стаття 1 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлює, що фінансова звітність - це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період. У пункту 2 статті 11 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зазначено що, фінансова звітність підприємства (крім бюджетних установ, представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності та суб'єктів малого підприємництва, визнаних такими відповідно до чинного законодавства) включає: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до звітів.
З матеріалів справи вбачається, що Державне підприємство «Селидіввугілля» знаходиться у тяжкому фінансово-економічному стані, що підтверджується документами фінансової звітності: балансом на 31.12.2012, звітом про фінансові результати за 2012 року.
З зазначених вище документів, зокрема, вбачається наявність у підприємства збитку станом на кінець 2012 року - 154 783 тис. грн., а також наявність поточних та довгострокових зобов'язань, заборгованості перед бюджетом та оплаті праці, кредиторської заборгованості у значному розмірі.
Крім того, суду надані постанови ВДВС Селидівського міського управління юстиції Донецької області та Витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, з яких вбачається, що грошові кошти відповідача знаходяться під арештом, а рухоме майно знаходиться у податковій заставі та під обяженням.
За таких обставин, суд вважає, що доводи відповідача про неможливість виконання судового рішення за обставин, що ускладнюють його виконання, знайшли своє підтвердження під час судового розгляду заяви та підтверджуються наданими доказами.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що виконання даної постанови суду можливо відстрочити на 3 роки, тобто до 20.03.2016.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, керуючись, підпунктом 20.1.28 статті 20, статтею 95 Податкового кодексу України, ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення податкового боргу у розмірі 1 218 384,55 гривень з банківських рахунків платника податку - задовольнити.
Стягнути з рахунків Державного підприємства «Селидіввугілля» (код ЄДРПОУ 33426253, адреса: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К. Маркса, 41) у банках, обслуговуючих платника податків, податкову заборгованість з плати за користування надрами в розмірі 378 297 (триста сімдесят вісім тисяч двісті дев'яносто сім) гривень 71 копійка на користь бюджету на розрахунковий рахунок № 33119366700070, відкритий в ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37791274, отримувач УДК у Донецькій області, код платежу 13030100.
Стягнути з рахунків Державного підприємства «Селидіввугілля» (код ЄДРПОУ 33426253, адреса: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К. Маркса, 41) у банках, обслуговуючих платника податків, податкову заборгованість з екологічного податку в розмірі 31 886 (тридцять одна тисяча вісімсот вісімдесят шість) гривень 79 копійок на користь бюджету по м. Селидове на розрахункові рахунки № 33113362700070, 33112363700070, 33111364700070, відкриті в ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37791274, отримувач УДК у Донецькій області м. Селидове, код платежу 19010100, 19010200, 19010300.
Стягнути з рахунків Державного підприємства «Селидіввугілля» (код ЄДРПОУ 33426253, адреса: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К. Маркса, 41) у банках, обслуговуючих платника податків, податкову заборгованість з екологічного податку в розмірі 32 894 (тридцять дві тисячі вісімсот дев'яносто чотири) гривні 54 копійки на користь бюджету по м. Курахівка на розрахункові рахунки № 33112362700071, 3311364700071, відкриті в ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37791274, отримувач УДК у Донецькій області м. Курахівка, код платежу 19010100, 19010201.
Стягнути з рахунків Державного підприємства «Селидіввугілля» (код ЄДРПОУ 33426253, адреса: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К. Маркса, 41) у банках, обслуговуючих платника податків, податкову заборгованість з екологічного податку в розмірі 57 795 (п'ятдесят сім тисяч сімсот дев'яносто п'ять) гривень 48 копійок на користь бюджету по м. Гірник на розрахункові рахунки № 33110362700073, 33118364700073, відкриті в ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37791274, отримувач УДК у Донецькій області м. Гірник, код платежу 190101103, 19010303.
Стягнути з рахунків Державного підприємства «Селидіввугілля» (код ЄДРПОУ 33426253, адреса: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К. Маркса, 41) у банках, обслуговуючих платника податків, податкову заборгованість з екологічного податку в розмірі 146 569 (сто сорок шість тисяч п'ятсот шістдесят дев'ять) гривень 49 копійок на користь бюджету по м. Українськ на розрахункові рахунки № 33119362700074, 33118363700074, 33117364700074, відкриті в ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37791274, отримувач УДК у Донецькій області м. Українськ, код платежу 19010104, 19010204, 19010304.
Стягнути з рахунків Державного підприємства «Селидіввугілля» (код ЄДРПОУ 33426253, адреса: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. К. Маркса, 41) у банках, обслуговуючих платника податків, податкову заборгованість з екологічного податку в розмірі 570 940 (п'ятсот сімдесят тисяч дев'ятсот сорок) гривень 54 копійки на користь бюджету по м. Новогродівка на розрахункові рахунки № 33115362700056, 33114363700056, 33113364700056, відкриті в ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37791274, отримувач УДК у Донецькій області м. Новогродівка, код платежу 19010109, 192010209, 19010309.
Відстрочити виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2013 року по адміністративній справі № 805/2548/13-а на 3 (три) роки - до 20 березня 2016 року.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 20 березня 2013 року в присутності представників сторін.
Повний текст постанови складено 25 березня 2013 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Толстолуцька М.М.