Ухвала суду № 30127911, 27.09.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2012
Номер справи
9101/169796/2011
Номер документу
30127911
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" вересня 2012 р.справа № 2а/0470/6757/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Богданенка І.Ю.

суддів: Уханенка С.А. Дадим Ю.М.

за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.,

за участю представників:

позивача: - не з'явився,

відповідача: -не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів»

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року

у справі № 2а/0470/6757/11

за позовом управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська

до державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів»

про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2011 року управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська звернулось у Дніпропетровський окружний адміністративний суд з позовом до державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів», в якому просить стягнути з відповідача заборгованість у сумі 32580,50 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову.

Державне підприємство «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів», не погодившись з постановою суду першої інстанції подала апеляційну скаргу (а.с. 128-131), в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити управлінню Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги Державне підприємство «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів» зазначає, що відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та Закону України «Про систему оподаткування», якими передбачені обов'язкові платежі Пенсійному фонду України, у державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів», станом на 15 серпня 2011 року, заборгованості перед позивачем не має, оскільки вказані витрати включаються до собівартості продукції згідно з нормативними актами органів державної влади, а саме «Типового положення з планування, обліку, калькулювання собівартості науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 липня 1996 року № 830, стандартами бухгалтерського обліку, затвердженими Міністерством фінансів України і іншими. Такого платежу, як різниця в пенсіях наукових працівників, у статті «Витрати»стандарту 16 бухгалтерського обліку, у Законі України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»та у «Типовому положенні з планування, обліку, калькулювання собівартості науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт»в собівартості продукції не передбачено.

Статтею 1 Закону України «Про систему оподаткування»передбачено, що будь-які податки і збори (обов'язкові платежі) справляння яких не передбачено цим Законом, сплаті не підлягають. При цьому розділом ІІ Закону України «Про систему оподаткування»передбачений вичерпний перелік видів податків і зборів (обов'язкових платежів), у якому відсутній такий платіж, як різниця в пенсіях наукових працівників. Отже, відповідно до статті 16 Закону України «Про систему оподаткування», цільові фонди, які не передбачені цим Законом, мають своїм джерелом виключно прибуток підприємств, який залишається після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів) і відрахування до цих фондів здійснюється на добровільних засадах.

Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено вичерпний перелік видів зборів, які підлягають сплаті підприємством саме Пенсійному фонду України, виплати, які складають різницю в пенсіях наукових працівників, до цього переліку не віднесені. Отже, виплата різниці в пенсіях наукових працівників для державного підприємства не є ні збором, ні страховим внеском, ні обов'язковим платежем. Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»не передбачено механізму на фінансування різниці в пенсіях наукових працівників.

В письмових запереченнях управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська просило залишити апеляційну скаргу державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів»без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилися, відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України державне підприємство «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів»є юридичною особою, що зареєстрована 29 жовтня 1993 року виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, здійснює діяльність у сфері дослідження і розробки в галузі технічних та природничих наук та відноситься до державних нефінансових корпорацій (а.с. 104-105).

Відповідач зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Пунктом 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність».

Як вбачається з матеріалів справи, на обліку в Пенсійному фонді України знаходяться працівники відповідача яким призначена пенсія відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Згідно частини 9 статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - ІV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково- педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та виших навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, визначений в Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 року.

Відповідно до вказаного Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації.

Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Державне підприємство «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів»отримало повідомлення управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, в якому визначена сума, що підлягає перерахуванню, у розмірі 32580,50 грн.

Доказів сплати вказаної суми позивачу відповідачем не надано.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції у розгляді цієї справи дійшов обґрунтованих висновків, що посилання відповідача на Закон України «Про систему оподаткування»безпідставні, оскільки вказаний Закон спірні правовідносини не регулює.

Суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За таких обставин суд апеляційної інстанції приходить висновку, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу державного підприємства «Український науково-дослідний конструкторсько-технологічний інститут еластомерних матеріалів і виробів»-залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2011 року -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Ухвала в повному обсязі складена 02 жовтня 2012 року.

Головуючий: І.Ю. Богданенко

Суддя: С.А. Уханенко

Суддя: Ю.М. Дадим