Ухвала суду № 30121882, 19.03.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.03.2013
Номер справи
2а/0570/10950/2012
Номер документу
30121882
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Троянова О.В.

Суддя-доповідач - Васильєва І. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2013 року справа №2а/0570/10950/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Васильєвої І.А., Казначеєва Е.Г. , Яманко В.Г.

Секретар судового засідання Карабан Т.М.

За участі:

Представника позивача Шерстньова О.С. (на підставі довіреності)

Представника відповідача Морозової Л.О. (на підставі довіреності)

Представник третьої особи на стороні позивача яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_6 (на підставі довіреності)

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Українська акціонерна страхова компанія АСКА" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2013 р. у справі № 2а/0570/10950/2012 (головуючий І інстанції Троянова О.В.) за позовом Приватного акціонерного товариства "Українська акціонерна страхова компанія АСКА" до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності третя особа на стороні позивача яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області про скасування рішення № 159 від 23.05.2012 року,-

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2012 року Приватне акціонерне товариство "Українська акціонерна страхова компанія АСКА" (надалі позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області про скасування рішення №159 від 23.05.2012 року.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2013 року в задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Українська акціонерна страхова компанія АСКА" до Виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа на стороні позивача яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області про скасування рішення № 159 від 23.05.2012 року відмовлено.

Не погодившись з постановою Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2013 року Приватне акціонерне товариство "Українська акціонерна страхова компанія АСКА" подало апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду та просили постанову суду першої інстанції скасувати внаслідок порушення судом норм матеріального і процесуального права, неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи та прийняти нове судове рішення яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що судом першої інстанції не вірно зроблений висновок стосовно обов'язків комісії із соціального страхування підприємства щодо розгляду підстав і правильності видачі листків непрацездатності, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг. Крім того, апелянт посилається на те, що на момент отримання листа непрацездатності законодавством не був встановлений прямий обов'язок комісії із соціального страхування звертатися до лікувальних закладів щодо оформлення листків непрацездатності, а у свою чергу у лікувальних закладів не було права виправляти або змінювати/видавати нові листи непрацездатності.

В судовому засіданні представник позивача доводи апеляційної скарги підтримав, просив її задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія встановила наступне.

Як встановлено судом першої та апеляційної інстанції, Приватне акціонерне товариство «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» є юридичною особою, зареєстроване 11.03.2011 року, код ЄДРПОУ 13490997.

Відповідач - Виконавча дирекція Донецького обласного Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є суб'єктом владних повноважень та має адміністративну процесуальну дієздатність в розумінні ч. 3 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України.

11.05.2012 року на підставі направлення від 04.05.2012 року №196 та згідно наказу №345 від 04.05.2012 року посадовою особою відповідача була проведена планова перевірка ПрАТ «УАСК АСКА» з питань дотримання порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування, направлених на виплату допомоги застрахованим особам та надання соціальних послуг за період з 01.06.2011 року до 31.03.2012 року.

За результатами вказаної перевірки був складений акт від 11.05.2012 року у якому було виявлено порушення порядку використання страхових коштів у розмірі 38278,03 грн., у зв'язку із безпідставним призначенням комісією із соціального страхування допомоги по листах непрацездатності, що оформлені із порушенням вимог Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої МОЗ України від 03.11.2004 року за №532/274/136-ос/1406 (далі - Інструкція №532) та Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої Наказом МОЗ України від 13.11.2011 року №455 (далі - Інструкція №455) за наступними листами непрацездатності:

- ЛН №824560 виданий ОСОБА_8, ЛН №585757 виданий ОСОБА_9, ЛН №679384 виданий ОСОБА_10, в яких відсутні печатки лікаря та завідувача відділенням,що засвідчують підписи та термін лікування;

- ЛН №658603 виданий ОСОБА_11, в якому відсутня печатка завідувача відділенням, що засвідчує підпис та термін лікування;

- ЛН №251289 виданий ОСОБА_12, ЛН №138589 виданий ОСОБА_13, в яких відсутня печатка лікаря, що засвідчують підписи та термін лікування;

- ЛН №176390 та ЛН №177056 видані ОСОБА_14, в яких у графі «причина непрацездатності» було підкреслено «нещасний випадок на виробництві та його наслідки - 4».

Не погодившись із вказаним актом позивач надіслав на адресу відповідача письмові заперечення №234/17-ю від 21.05.2012 року.

30.05.2012 року відповідач повідомленням №05-07-1274 від 23.05.2012 року повідомив позивача про результати розгляду заперечень, а також надіслав на адресу позивача оскаржуване Рішення про повернення коштів та застосування фінансових санкцій №159 від 23.05.2012 року.

Не погодившись з Рішенням №159 позивач надіслав на адресу відповідача Скаргу (вих. №05-07-1502 від 15.06.2012 року), в якій вимагав скасувати Рішення №159 у повному обсязі. Розглянувши зазначену Скаргу відповідача Рішенням №6 від 20.06.2012 року відмовив у вимогах позивача скасувати Рішення №159.

Позивач вважаючи невірним Рішення №6 від 20.06.2012 року надіслав повторну Скаргу (вих. №292/17-ю від 26.06.2012 року), за результатами розгляду якої відповідач прийняв Рішення №159 від 20.07.2012 року про відмову у вимогах позивача.

Дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанову суду першої інстанції слід залишити без змін з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей надаються відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закону України № 2240).

Відповідно до пунктів 1 та 2 статті 34 Закону України № 2240, надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг як допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною) та допомога по вагітності та пологах.

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати.

При цьому, статтею 51 Закону України № 2240 визначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.

Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку, здійснення контролю за правильністю його видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регламентується Наказом Міністерства охорони здоров'я від 09.04.2008 року № 189 "Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності" (далі по тексту - Положення № 189).

Згідно п. 3.2 Положення № 189 організація ЕТН здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої МОЗ України від 13.11.2011 року № 455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої МОЗ України від 03.11.2004 року № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 року за № 1456/10055.

Статтею 35 Закону України №2240 передбачені умови допомоги по тимчасовій непрацездатності та тривалість її виплати, а саме п.1 ч. 1 вищевказаної статті передбачає надання допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати у разі надання в неї одного з таких випадків, в тому числі тимчасової непрацездатності в наслідок захворювання або травми не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Відповідно до пункту 3.3 п. 3 Інструкції № 532, в графі "Причина непрацездатності" підкреслюється відповідна причина звільнення від роботи, пункти 2,4 виправленню не підлягають.

У порушення вищезазначених норм у листі непрацездатності ЛН № 176390 та ЛН №177056 виданих ОСОБА_14 у графі «Причина непрацездатності» підкреслено «нещасний випадок на виробництві та його наслідки-4», тобто відповідач не зобов'язаний надавати матеріальну допомогу особам, яким виданий листок непрацездатності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві.

Відповідно до п. 5.1.3 Положення №189, п. 2.9 Інструкції № 455, у разі лікування в стаціонарі листок непрацездатності видається лікуючим лікарем спільно із завідувачем відділення за весь період стаціонарного лікування.

Згідно пункту 3.12. Інструкції №532 у разі лікування у стаціонарному відділенні у графі «Звільнення від роботи» обов'язково зазначаються посада та прізвища лікаря і завідувача відділення та запис щодо терміну лікування засвідчується їх підписами та печатками

Проте з акту перевірки та матеріалів справи вбачається, що:

- у ЛН №824560 виданому ОСОБА_16, та ЛН №585757 виданому ОСОБА_9 відсутні печатки лікаря та завідувача відділення, які засвідчують підписи та термін лікування;

- у ЛН №679384 виданому ОСОБА_10 та у ЛН №658603 виданому ОСОБА_11 відсутні печатки завідувача відділенням, які засвідчують підписи та термін лікування;

- у ЛН №251289 виданому ОСОБА_12, та ЛН №138589 виданому ОСОБА_13 відсутні печатки лікаря.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 50 Закону України № 2240, рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією із соціального страхування, що створюється (обирається ) на підприємстві.

В абз. 2 ч.3 ст. 50 Закону України № 2240 зазначено, що комісія соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Таким чином, під час перевірки правомірності призначення комісією із соціального страхування матеріального забезпечення застрахованим особам, виконання нею обов'язків щодо розгляду підстав і правильності видачі листків непрацездатності спеціалістом виконавчої дирекції, встановлені випадки безпідставного призначення допомоги по листках непрацездатності, що видані та оформлені з порушенням вимог Інструкції № 532, чим порушено абз. 1 ч.1ст. 51 Закону України № 2240.

Факти існуючих невідповідностей у листках непрацездатності, виявлені під час перевірки та суму виплаченої за ними допомоги по тимчасовій непрацездатності, позивач не оскаржував.

Судова колегія не приймає доводи апелянта щодо відсутності у комісії із соціального страхування обов'язку перевіряти правильність оформлення листків непрацездатності, оскільки листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги лише у разі, якщо його зміст та форма відповідає вимогам установленим Інструкцією № 532. Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що призначаючи допомогу застрахованим особам позивач порушив норми статті 51 Закону України № 2240, а відтак, неправомірно витратив зазначену суму страхових коштів.

Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції була надана належна оцінка доказам, зібраним у справі з достатньою всебічністю, тобто суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину.

Керуючись ст. ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Українська акціонерна страхова компанія АСКА" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2013 р. у справі № 2а/0570/10950/2012 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2013 р. у справі № 2а/0570/10950/2012 залишити без змін.

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Повний текст виготовлено 22 березня 2013 року.

Головуючий суддя Васильєва І.А.

Судді Яманко В.Г.

Казначеєв Е.Г.