Рішення № 30118428, 14.03.2013, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
14.03.2013
Номер справи
4/84/5022-1092/2012
Номер документу
30118428
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" березня 2013 р.Справа № 4/84/5022-1092/2012

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бурди Н.М. розглянув матеріали справи:

за позовом Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" вул. Госпітальна, 12, м. Київ в особі філії - Тернопільського обласного управління АТ "Ощадбанк" майдан Волі, 2, м. Тернопіль

до відповідача 1 Тернопільської міської ради вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль

відповідача 2 Виконавчого комітету Тернопільської міської ради вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль

третя особа 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет на стороні відповідачів : Міністерство юстиції України вул. Городецького, 13, м. Київ

третя особа 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет на стороні відповідачів : Головне управління юстиції у Тернопільській області вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль

третя особа 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет на стороні відповідачів: Товариство з обмеженою відповідальністю "Міське бюро технічної інвентаризації" , бул. Шевченка, 1, м. Тернопіль

про скасування рішення виконкому Тернопільської міської ради від 13.12.2012р. за № 2161 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна за адресою майдан Волі, 2"; визнання за ПАТ "Державний ощадний банк України" права власності на адміністративний будинок та споруди, що знаходяться за адресою: м. Тернопіль, майдан Волі, 2.

За участю представників сторін:

позивача: начальник юридичного відділу філії - Бонднар М.Й. (довіреність № 2903 від 18.06.2012 р.)

відповідача 1: юрисконсульт - Михальчук О.Ю. (посвідчення № 422)

відповідача 2: юрисконсульт - Михальчук О.Ю. (посвідчення № 422)

третьої особи 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет на стороні відповідачів: завідувач сектору Головного управління юстиції у Тернопільській області - Шпит І.П. (довіреність № 1-21/148 від 15.01.2013 р.)

третьої особи 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет на стороні відповідачів: начальник реєстраційної служби Головного управління юстиції у Тернопільській області - Пікуль Я.Г. (довіреність № 1-21/145 від 15.01.2013 р.)

третьої особи 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет на стороні відповідачів: представник - Заводовський Я.І. (довіреність № 49/07-2 від 11.01.2013р.)

Суть справи:

В розпочатому судовому засіданні представникам сторін процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 81-1 ГПК України, роз'яснено.

Публічне акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" вул. Госпітальна, 12, м. Київ в особі філії - Тернопільського обласного управління АТ "Ощадбанк" майдан Волі, 2, м. Тернопіль звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача 1 - Тернопільської міської ради вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль та відповідача 2 - Виконавчого комітету Тернопільської міської ради вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль про скасування рішення виконкому Тернопільської міської ради від 13.12.2012р. за № 2161 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна за адресою майдан Волі, 2"; визнання за ПАТ "Державний ощадний банк України" права власності на адміністративний будинок та споруди, що знаходяться за адресою: м. Тернопіль, майдан Волі, 2.

Ухвалою про порушення провадження у справі від 27.12.2012р. залучено до участі у справі №4/84/5022-1092/2012 в якості: третьої особи 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство юстиції України вул. Городецького, 13, м. Київ; третьої особи 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління юстиції у Тернопільській області вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль; третьої особи 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Міське бюро технічної інвентаризації" бул. Шевченка, 1, м. Тернопіль.

В судовому засіданні, яке відбулося 07.02.2013р., представник позивача позовні вимоги підтримав. 06.02.2013р. у канцелярію суду ним подано клопотання б/н від 06.02.2013р., в порядку ст. 38 ГПК України, про витребування у Державної реєстраційної служби м. Тернополя (вул. Київська, 3а, м. Тернопіль) : інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав про державну реєстрацію за Тернопільською міською радою права власності на підвали площею 311,3 кв.м. та гаражі під літерами "Б", "В", "Д" за адресою: м. Тернопіль, майдан Волі, 2; інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав про державну реєстрацію за Міністерством юстиції України права власності на нежитлові приміщення першого поверху площею 333,5 кв.м. за адресою: м. Тернопіль, майдан Волі, 2, яке судом відхилено, оскільки позивачем не надано доказів неможливості самостійного подання зазначених документів. Крім цього, подано клопотання б/н від 06.02.2013р. про витребування у відповідачів 1, 2: рекомендації комісії по розгляду звернення Головного управління юстиції у Тернопільській області; звернення Головного управління юстиції у Тернопільській області, на підставі якого було створено комісію; протокол роботи комісії від 06.11.2012р., яке судом задоволено.

Представники третіх осіб 1, 2, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів просили відмовити у задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у письмових поясненнях № 2-4/524 від 04.02.2013р. (поданих у канцелярію суду 05.02.2013р.) та поясненнях № 7-4/570 від 05.02.2013р. (поданих у канцелярію суду 06.02.2013р.), а саме:

- позовні вимоги базуються на фактах, які не підкріплені нормами матеріального права, оскільки позивачем не надано жодних документів, що підтверджували б право власності позивача на спірне майно,а наявні у справі документи є копіями та видані з порушенням норм чинного на час їх видачі законодавства;

- позовні вимоги є суперечливими, оскільки позивач стверджує, що приміщення по вул. майдан Волі, 2 належить йому на праві власності, зареєстрованому в установленому законом порядку, що підтверджується реєстраційними посвідченнями, і одночасно просить суд визнати за ПАТ "Державний ощадний банк України" право власності на спірне майно;

- також вважає, що приймаючи рішення №2161 від 13.12.2012р. про визнання права власності на нерухоме майно за адресою майдан Волі, 2 виконком Тернопільської міської ради діяв в межах своєї компетенції та на підставі повноважень, які надані йому відповідно до вимог чинного законодавства.

Крім того, у письмових поясненнях щодо заявленого позову (додаток до письмових пояснень від 04.02.2013р. №2-4/524) №2-4/1163 від 14.03.2013р., поданих представником третіх осіб 1, 2, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів , головне управління юстиції у Тернопільській області, як на підставу своїх заперечень, посилається на те, що докази, подані в підтвердження права власності та реєстрацію такого права на спірне нерухоме майно, не відповідають вимогам ст. 36 ГПК України, оскільки подані не в оригіналі чи належним чином засвідчених копіях (відсутні оригінали зазначених документів і в архівних справах БТІ) . Крім того, вважає, що реєстрова (кадастрова) книга, надана для огляду в судовому засіданні представником БТІ, не може вважатися належним доказом реєстрації права власності на нерухоме майно за адресою Майдан Волі, 2, оскільки оформлена вона (книга) з порушенням вимог чинного законодавства, яке діяло на момент вчинення відповідного запису.

Третя особа 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів 18.01.2013р. у канцелярію суду подала письмові пояснення № 58/07-2 від 14.01.2013р., у яких повідомила суду, що на виконання п.п. 1-2 рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 13.12.2012р. за № 2161 ТзОВ "МБТІ" не проводило реєстрацію нерухомого майна за адресою: майдан Волі, 2 в м. Тернополі. Станом на 29.12.2012р. перший та другий поверх адміністративного будинку за адресою: майдан Волі, 2 в м. Тернополі зареєстрований за Тернопільським обласним управлінням ощадних кас на підставі постанови № 1423 Ради народних комісарів УРСР 1 Центрального комітету КП/б/У від 30.08.1945 та рішення виконкому Тернопільської обласної Ради від 12.06.1950р. № 10/905. Також зазначила, що з 01.01.2013р. БТІ відключене від Державного реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з тим, що в дію вступив ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", а повноваження реєстрації нерухомого майна перейшло до Державної реєстраційної служби та нотаріусів. Крім цього, просила розгляд справи здійснювати без участі її уповноваженого представника.

21.02.2013р. представником відповідачів 1, 2 подано відзив б/н б/д на позов, у якому він заперечив проти заявлених позовних вимог, оскільки вважає, що реєстраційне посвідчення, видане Тернопільським обласним об'єднаним бюро технічної інвентаризації 24.07.1992р. Тернопільському обласному управлінню ощадних кас на перший, другий поверхи адміністративного будинку за адресою : Майдан Волі, 2 в м. Тернополі з порушенням вимог п.п. 7, 10, 11, 12, 13 Інструкції "Про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР", а також ставить під сумнів існування рішення виконкому Тернопільської обласної ради від 12.06.1950р. №10/905 про передачу будинку №2 на площі Свободи, оскільки у відповідь на запити Тернопільської міської ради Тернопільська обласна рада листом від 21.08.2012р. повідомила, що зазначеного вище рішення в її архіві не має; ТзОВ "Міське бюро технічної інвентаризації " листом від 20.08.2012р. повідомило, що в інвентарній справі відсутні документи, на підставі яких обласним бюро технічної інвентаризації 24.07.1992р. видано реєстраційне посвідчення Тернопільському обласному управлінню ощадних кас на перший, другий поверхи адміністративного будинку за адресою: майдан Волі, 2; відповідно до отриманої від Державного архіву Тернопільської області відповіді від 11.07.2012р , в документах архівного фонду Тернопільської обласної Ради народних депутатів, в протоколах засідання облвиконкому за 1950 рік рішення №10/905 від 12.06.1950 р. не має.

Представники третіх осіб 1, 2, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, в судовому засіданні, яке відбулося 21.02.2013р. повідомили суду, що запис у Державному реєстрі речових прав про державну реєстрацію спірного майна за Міністерством юстиції України відсутній, тому що воно не зверталось про вчинення відповідних дій, оскільки передача майна з комунальної у державну власність здійснюється за встановленою законом процедурою, а саме - на підставі розпорядження КМУ.

Представником позивача подано заяву б/н від 27.02.2013р., у якій він просить визнати за Публічним акціонерним товариством "Державний ощадний банк України" право власності на адміністративний будинок загальною площею 1724,2 кв.м. (в т.ч. перший, другий, третій поверхи і підвальне приміщення), а також право власності на складське приміщення під літерою "Д" площею 105,04 кв.м., гараж під літерою "В" площею 28,12 кв. м., що знаходяться за адресою: м. Тернопіль, майдан Волі, 2 та долучити до матеріалів справи копії договору купівлі-продажу від 19.05.1999р., акту приймання-передачі від 17.12.1999р., договорів підряду, довідку про перебування майна на балансі філії банку.

На виконання вимог ухвали суду від 27.02.2013р., представником ТзОВ "Міське бюро технічної інвентаризації " (третя особа 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет на стороні відповідачів) в судовому засіданні, яке відбулося 12.03.2013р., надано для ознайомлення оригінал реєстраційної книги, яка містить запис про державну реєстрацію права власності на спірні об'єкти нерухомого майна, та інвентарну справу на будинок за адресою: Майдан Волі, 2 (копії яких долучено до матеріалів справи).

В судовому засіданні, яке відбулося 12.03.2013р., представником позивача подано заяву б/н б/д про забезпечення позову шляхом:

1) заборони Тернопільській міській раді (м. Тернопіль, вул. Листопадова, 5), Виконавчому комітету Тернопільської міської ради (м. Тернопіль, вул. Листопадова, 5), Міністерству юстиції України (м. Київ, вул. Городецького, 13) вчиняти будь-які дії, направлені на оформлення права власності на нежитлові приміщення першого поверху площею 333,5 кв.м., на підвали площею 311,3 кв.м. гаражі під літерами „В", „Б", „Д", які знаходяться за адресою майдан Волі (Площа Свободи), 2 в м. Тернополі, в тому числі видавати свідоцтво про право власності до набранням рішенням господарського суду Тернопільської області по цій справі законної сили;

2) заборони TOB „Міське бюро технічної інвентаризації" (м. Тернопіль, бул. Шевченка, 1) вчиняти будь-які дії щодо адміністративного будинку, що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, майдан Волі, 2, зокрема нежитлових приміщень першого поверху площею 333,5 кв.м., підвалів площею 311,3 кв.м., гаражів під літерами „В", „Б", „Д" за адресою майдан Волі (Площа Свободи), 2 в м. Тернополі, в тому числі проводити технічну інвентаризацію, складати інвентарну справу та технічний паспорт, ескіз на внутрішні приміщення, вносити будь-які зміни до інвентаризаційної справи та технічного паспорта до набранням рішенням господарського суду Тернопільської області по цій справі законної сили;

3) заборони Державній реєстраційній службі м. Тернополя (м. Тернопіль, вул. Київська, За) здійснювати будь-які дії, направлені на реєстрацію права власності на нерухоме майно - нежитлові приміщення першого поверху площею 333,5 кв.м., підвали площею 311,3 кв.м. гаражі під літерами „В", „Б", „Д", що знаходяться за адресою майдан Волі (Площа Свободи), 2 в м. Тернополі, зокрема, проводити державну реєстрацію права власності, видавати свідоцтва про право власності, вносити зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно до набранням рішенням господарського суду Тернопільської області по цій справі законної сили,

яка визнана судом обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, про що 12.03.2013р. винесено відповідну ухвалу, якою заборонено Тернопільській міській раді, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, ідент. код 34334305, Виконавчому комітету Тернопільської міської ради, вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, ідент. код 04058344 та іншим особам вчиняти будь-які дії, що стосуються предмета спору, а саме: адміністративного будинку та споруд, що знаходяться за адресою: м. Тернопіль, майдан Волі, 2.

14.03.2013р. представником позивача подано клопотання б/н від 12.03.2013р. про долучення до матеріалів справи копій інвентарних справ, листа Фонду державного майна України від 15.02.2013р., довідки АТ "Ощадбанк" від 13.03.2013р. № 13/2-17/135, витягу з Додатку до передаточного балансу станом на 26.05.1999р.

Також в судовому засіданні представником позивача подано заяву б/н від 14.03.2013р. про зменшення позовних вимог, у якій він просить скасувати рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 2161 від 13.12.2012р. "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна за адресою майдан Волі, 2" та визнати за Публічним акціонерним товариством "Державний ощадний банк України" вул. Госпітальна, 12, м. Київ, код ЄДРПОУ 00032129 право власності на перший поверх і підвальні приміщення за адресою майдан Волі, 2, м. Тернопіль, яка прийнята судом, як така , що подана відповідно до вимог ст. 22 ГПК України до прийняття рішення у справі, і спір вирішується відповідно до зменшених позовних вимог.

В судових засіданнях, у відповідності до ст. 77 ГПК України, розгляд справи відкладався до 21.02.2013р, 27.02.2013р., 12.03.2013р., та оголошувалась перерва до 14.03.2013р., для надання можливості сторонам подати додаткові докази по справі та прийняти участь у її розгляді.

Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу, у відповідності до ст. 81-1 ГПК України, не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представників сторін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників сторін, господарським судом встановлено наступне:

- 13.12.2012р. виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийнято рішення №2161 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна за адресою : м. Тернопіль, майдан Волі, 2" наступного змісту:

"1. Оформити право власності за державою України в особі Міністерства юстиції України на нежитлові приміщення першого поверху площею 333,5 кв.м. за адресою майдан Волі, 2. Видати свідоцтво.

2. Оформити право власності за Тернопільською міською радою на підвали площею 311,3 кв.м. за адресою майдан волі, 2 та гаражі під літерами "В", "Б", "Д" (згідно технічного паспорта) за адресою майдан Волі, 2. Видати свідоцтво.

3. Товариству з обмеженою відповідальністю "Міське бюро технічної інвентаризації " зареєструвати право власності згідно п.п. 1-2."

Зазначене рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради 13.12.2012р. за №2161 прийнято з посиланням на "Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно", затверджене наказом Міністерства юстиції України № 7/7 від 07.02.2002 року та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 року за №175/6445 зі змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства юстиції України №45/5 від 03.06.2002р., №6/5 від 28.01.2003р., №20/5 від 03.03.2004р., №36/5 від 17.05.2004р., №49/5 від 19.08.2005р. (далі Тимчасове положення 7/5) та Цивільний кодекс України.

Із змісту оспорюваного рішення також випливає, що підставою для його (рішення) прийняття є протокол роботи комісії по розгляду звернення Головного управління юстиції у Тернопільській області від 06.11.2012р., яким рекомендовано виконавчому комітету Тернопільської міської ради прийняти рішення про оформлення права власності за державою в особі Міністерства юстиції України на нежитлові приміщення першого поверху площею 333,5 кв.м. за адресою майдан Волі, 2 та оформлення права власності за Тернопільською міською радою на підвали площею 311,3 кв.м. за адресою майдан Волі, 2, та гаражі під літерами "В", "Б", "Д" (згідно технічного паспорта) за адресою майдан Волі, 2.

Заявляючи позов про визнання недійсним рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 13.12.2012р. за №2161, а також про визнання за ПАТ "Державний ощадний банк України" права власності на перший поверх і підвальні приміщення за адресою майдан Волі, 2 позивач, як на підставу заявлених ним вимог, посилається на те, що при прийнятті зазначеного рішення відповідач 2 не вправі був розпоряджатися нерухомим майном, що не було комунальною власністю, а є державною власністю, переданою в законному порядку у власність АТ "Ощадбанк", чим порушено його право власності на спірні приміщення, в обґрунтування чого подав:

- документи архівного фонду, згідно яких до 1941р. службове приміщення, розміщене за адресою: Площа Свободи (на даний час майдан Волі), 2, м. Тернопіль, перебувало на балансі Тернопільського облуправління Ощадкас;

- постанову Ради народних комісарів УРСР і Центрального комітету КП(Б)У "Про відновлення міста Тернополя і заходи для забезпечення переведення обласного центру Тернопільської області з міста Чорткова в місто Тернопіль" №1423 від 30.08.1945р., на підставі яких передано Облуправлінню Ощадкас адміністративний фонд на Площі Свободи, 2;

- "Заключение о регистрации прав собственности", видане на підставі постанови Ради народних комісарів УРСР і Центрального комітету КП(Б)У №1423 від 30.08.1945р., на будинок №2 на Площі Свободи ;

- копію дубліката Реєстраційного посвідчення на перший і другий поверхи адміністративного будинку на майдані Волі, 2, від 24.07.1992р., виданого на підставі постанови ради народних комісарів УРСР і Центрального комітету КП(Б)У №1423 від 30.08.1945р. та рішення виконкому Тернопільської обласної ради від 12.06.1950р. за №10/905, про що зроблено відповідний запис в реєстровій (кадастровій) книзі №1 "домовладений, принадлежащих государственным учереждениям и предприятиям, кооперативам и другим общественным предприятиям в городе Тернополе" під номером 91;

- інвентарну справу, закінчену 14.01.1950р., яка містить зведений оціночний акт по домоволодінню №2, виданий домоволодільцю - Обласному управлінню Державної Ощадної Каси, а також інвентарну справу, оформлену 08.08.1991р. Тернопільським обласним БТІ;

- Державний акт серії ІІ-ТР №001526, яким засвідчується право постійного користування земельною ділянкою площею 0,1476 га. за адресою м. Тернопіль, майдан Волі, 2, на якій знаходиться спірне приміщення, виданий Тернопільському обласному управлінню АТ "Ощадний банк".

Оцінивши зібрані по справі докази та керуючись нормами чинного законодавства, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з огляду на таке:

- власник майна, права якого порушено внаслідок видання правового акта органом місцевого самоврядування, має право звернутися до суду з позовом про визнання такого акта незаконним та про його скасуванням відповідно до статті 393 Цивільного кодексу України.

Підставами для скасування акта органу державної влади та органу місцевого самоврядування є невідповідність його вимогам чинного законодавства чи/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт; обов'язковою умовою скасування акта є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємств чи організацій - позивача у справі

Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні та індивідуальні, тобто такі, які породжують права і обов'язки саме у того суб'єкта (чи визначеного ним кола суб'єктів), якому вони адресовані.

Виходячи зі змісту роз'яснень президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" (з наступними змінами) підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акту прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

За статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, є свідоцтво про право власності на будівлю (частину будівлі), споруду. Відповідно до "Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно", затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 року (п. 6.1) оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності, які видаються місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування юридичним особам на новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності акта про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію, а також юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об'єкти нерухомого майна.

Стаття 393 Цивільного кодексу України спрямована на захист наявного права, що виникло з підстав, визначених законодавством, а за наслідками її застосування повинно відбуватися відновлення того права позивача, яке було порушено спірним актом, однак існувало до його прийняття (володіти, користуватися та розпоряджатися майном).

Статус власника нерухомого майна пов'язується законодавством не тільки з подальшою реєстрацією права власності за заінтересованою особою, а з наявністю у цієї особи доказів набуття права власності на підставах, що не заборонені законом.

20.03.1991р. Українською PCP прийнято Закон "Про банки і банківську діяльність", яким встановлено, що Українська PCP самостійно організовує банківську систему, яка складається з радянських банків , в тому числі з Ощадного банку УРСР;

- постановою Верховної Ради України від 20.03.1991 р. №837 "Про введення в дію Закону України "Про банки і банківську діяльність" Український республіканський банк Ощадного банку СРСР оголошено власністю України;

- відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність" від 20.03.1991р., створено Державний спеціалізований комерційний Ощадний банк України, що є юридичною особою і з усіма своїми установами складає єдину систему Банку. Банк створений державою із 100-відсотковою державною власністю (п.п. 1,2 Статуту Державного спеціалізованого комерційного Ощадного банку України від 03.09.1991р., із змінами до Статуту від 10.06.1998р.);

- на виконання розпорядження Президента України від 20.05.1999р. №106, Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.1999р. №876 створено Відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України, який є державним банком, утвореним шляхом перетворення Державного спеціалізованого комерційного Ощадного банку України у Державний ощадний банк України з організаційно-правовою формою - відкрите акціонерне товариство, і який є його правонаступником (витяг із Статуту Державного Ощадного банку України, затвердженого постановою Кабміну України від 25.02.2003р. за №261);

- з прийняттям змін до Статуту ВАТ "Державний ощадний банк України", затвердженого постановою Кабміну України від 06.04.2011р. за №502, Державний ощадний банк України з організаційно-правовою формою - відкрите акціонерне товариство, відповідно до ЗУ "Про акціонерні товариства", змінено на публічне акціонерне товариство;

- отже, позивач у справі - ПАТ "Державний ощадний банк України", є правонаступником прав та обов'язків Державного спеціалізованого комерційного банку України (п. 4 Статуту).

Матеріали справи свідчать , що адміністративний фонд у м. Тернополі на майдані Волі, 2 (пл. Свободи) передано Облуправлінню Ощадкас постановою Ради народних комісарів УРСР і Центрального комітету КП(Б)У "Про відновлення міста Тернополя і заходи для забезпечення переведення обласного центру Тернопільської області з міста Чорткова в місто Тернопіль" №1423 від 30.08.1945р.;

- згідно "Заключения о регистрации прав собственности", виданого на підставі постанови Тернопільського облвиконкому від 28.03.1950 р. за №3 та у відповідності до §21 розділу Інструкції МЮ і МКХ УРСР від 23-25.12.1947 р., домоволодіння по вул. Площа Свободи , 2 (що складалося із одного основного будинку) підлягало, згідно з п. 2 згаданої Інструкції, реєстрації на праві власності за Обласним управлінням ощадкас;

- Тернопільське інвентарбюро 14.01.1950 р. виготовило зведений оціночний акт по домоволодінню №2 на Площі Свободи, яким визначило його вартість, а також виготовило інвентарну справу на нього;

- в реєстровій кадастровій книзі №1 "домовладений, принадлежащих государственным учереждениям и предприятиям, кооперативам и другим общественным предприятиям в городе Тернополе" 13.06.1950р. вчинено запис за №91 про те, що Обласне управління Ощадкас є власником домоволодіння (1 строения) у м. Тернополі на Площі Свободи, 2 (цілого будинку з прилеглою до нього земельною ділянкою та належними йому господарськими спорудами та будівлями);

- постановою Верховної Ради України від 20.03.1991 р. №837-ХІІ "Про введення в дію Закону України "Про банки і банківську діяльність" з змінами і доповненнями Український республіканський банк Ощадного банку СРСР з усіма активами і пасивами оголошено власністю України.

Конституція (Основний Закон) УРСР від 30.01.1937р., яка була діюча станом на 1950р., для будь-яких установ, організацій, підприємств передбачала форму власності на майно лише у вигляді соціалістичної власності.

Майно, що є державною власністю і закріплене за державним підприємством, належить йому на праві повного господарського відання, крім випадків, передбачених законодавством України. Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать закону та цілям діяльності підприємства.

Право господарського відання державних підприємств прирівнюється до права власності з встановленням деяких обмежень у розпорядженні державним майном, що встановлені законом та статутами таких підприємств.

Поява цієї правової категорії була зумовлена необхідністю розмежування права власності держави і права підприємства щодо виділеного йому державою майна. Відмінність права власності та права господарського відання полягає насамперед у характері цих прав. Суд звертає увагу на те, що, оскільки право власності є основним, самостійним правом, у той час як право господарського відання насамперед залежить від права власності, то право господарського відання є речовим правом вторинного характеру.

Статтями 10-13 Конституції (Основного Закону) Української Радянської Соціалістичної республіки (1978 р.) також було встановлено, що основу економічної системи України становить соціалістична власність на засоби виробництва у формі державної (загальнонародної) і колгоспно-кооперативної власності. Правом особистої власності були наділені лише громадяни.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що майно, яке є предметом спору, перебувало у державній (соціалістичній) власності Української PCP, а при оголошенні незалежності державою Україна, це майно перейшло у державну власність України.

З часу проголошення у 1991р. незалежності України, на виконання постанови №285, Кабінет Міністрів України прийняв постанови: - від 05.11.1991р. №311 „Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно - територіальних одиниць (комунальною власністю)"; - від 13.10.1992р. № 577 „Про передачу майна, яке перебуває у загальнодержавній власності, до комунальної власності областей та м. Севастополя"; - від 13.07.1995р. № 514 „Про передачу загальнодержавного майна у комунальну власність", якими затвердив перелік майна, яке передавалось у комунальну власність.

Проте, в переліку майна, яке згідно цих постанов передавалося у власність територіальної громади м. Тернополя, будинок № 2 на майдані Волі в м. Тернополі не числиться.

Згідно інформації Фонду державного майна України за даними реєстру корпоративних прав держави у ПАТ "Державний ощадний банк України " розмір державної частки складає 100%, а орган, уповноважений управляти корпоративними правами держави - Кабінет Міністрів України;

- у відповідь на запит позивача від 16.01.2013р. №01-11-00204 Фонд державного майна України повідомив, що правовий режим майна ПАТ "Державний ощадний банк України " визначений постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2003р. №261 "Про деякі питання діяльності ПАТ "Державний ощадний банк України ".

Відповідно до ч.2 ст.60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам державою в порядку встановленому законом.

Положеннями ст.ст. 4, 5, 7 Закону України „Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" від 03.03.1998 №147/98-ВР (із змінами і доповненнями) визначено порядок прийняття рішень та умови передачі об'єктів державної власності у комунальну власність територіальних громад, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 № 1482 затверджено Положення про порядок передачі об'єктів державної та комунальної власності, яким чітко прописана процедура переходу майна з державної у комунальну власність і навпаки.

Відповідно до законодавства, що регулює передачу права власності з державної у комунальну, обов'язковим є дотримання певної послідовності дій, яка починається з прийняття уповноваженим органом (в даній справі рішення щодо майна Ощадбанку приймається лише Кабінетом Міністрів України, як засновником) рішення про передачу майна (ст. 4 ЗУ „Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності").

Оскільки, як свідчать матеріали справи, станом на момент прийняття виконавчим комітетом Тернопільської міської ради оскаржуваного рішення власником спірного майна була держава в особі Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", відповідно права розпорядження цим майном у такий спосіб у відповідача не було.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Частиною 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно ч. 1 ст. 393 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Судом встановлено, що порушення виконавчим комітетом Тернопільської міської ради зазначених нормативно-правових актів призвело до помилкової зміни форми власності та власника майна, рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 13.15.2012р. №2161 "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна за адресою : м. Тернопіль, майдан Волі, 2" є незаконним з моменту прийняття та підлягає скасуванню.

Приміщенням 1 поверху адмінбудівлі по вул. майдан Волі 2 . згідно договору оренди укладеного з позивачем, Управління юстиції користується на правах оренди, що дає підстави знову ж таки власником майна вважати позивача, який згідно зі ст. 319 ЦК України, на власний розсуд володіє, користується та розпоряджається своїм майном;

- підтвердженням вищезазначеного є також той факт, що Тернопільська міська рада народних депутатів - міська адміністрація 07.08.1992р своїм розпорядженням за №233 "Про реєстрацію права власності" на будинок №2 по майдану Волі, уже намагалися визнати право власності за Тернопільською міською радою на частину адмінбудинку (І поверх) за адресою майдан Волі, 2, яке в послідуючому за протестом прокурора м. Тернополя за 33326/8 від 29.10.1992р. розпорядженням від 18.11.1992р. за №358 тією ж міською адміністрацією Тернопільської міської ради було скасовано;

- при цьому, в обґрунтування даного розпорядження зазначено протест прокурора м. Тернополя та додатково подані документи, що підтверджують право власності на будинок №2 по Майдану Волі;

- заперечення відповідачів та пояснення представників третіх осіб, що стосуються оспорюваного права власності позивача на приміщення адміністративної будівлі - підвалу та І поверху з підстав:

- прийняття 06.03.1963 р. рішення виконкому Тернопільської міської ради народних депутатів за №119 "Про заснування "Палацу щастя" свідчить якраз про те, що саме Центральна ощадна каса, як особа, що від імені держави вправі була укладати договори оренди і у такий спосіб розпорядитися цим майном; при цьому слід розмежовувати часовий період і законодавство, що регулювало право власності та її види (про що зазначено вище);

- посилання на неправомірність здійснення у 1950 році реєстрації домовлодіння №2 по Площі Свободи у м. Тернополі за Обласним управлінням Державної Ощадної Каси оцінюється судом критично і до уваги не приймається, оскільки про наявність такого запису сторони в процесі розгляду спору пересвідчились.

Зібрані судом докази свідчать, що у розвиток такої реєстрації позивачем були вчинені послідуючі дії:

- виготовлено інвентарну справу, закінчену 14.01.1950р., а також інвентарну справу, оформлену 08.08.1991р. Тернопільським обласним БТІ;

- спірний об'єкт було взято на баланс та в послідуючому і до сьогоднішнього дня обслуговується та експлуатується позивачем, що підтверджується довідкою ТОУ АТ "Ощадбанк" №792-06/13 від 26.02.2013р.; на дане приміщення також ним ведуться інвентарні картки для обліку основних засобів (наявні в матеріалах справи).

- Тернопільське обласне управління АТ "Ощадбанк" протягом тривалого часу утримує вищезазначене нерухоме майно, проводить поточний та капітальний ремонти, в підтвердження чого до матеріалів справи долучено копії контрактів №04/64 від 07.10.2004р., №04/63 від 07.04.2004р., договорів №61 від 18.03.2004р., №20 від 21.04.2003р., №29 від 03.06.2003р., №35 від 07.08.2003р., №40 від 17.07.2002р., №43 від 09.08.2002р., №84 від 2001р.', №40 від 2001р., №39 від 17.08.2000р., №26 від 05.05.2000р., №56 від 15.10.1999р., №42 від 31.10.1996р, №23 від 25.05.1996р., №88 від 2001р., договори №8/106 від 27.07.2009р. №9/135 від 06.10.2009р, №2/47 від 02.04.2009р, №6/75 від 28.05.2009р„ №10/147 від листопада 2009р., №1/40 від 15.03.2009р., №1/86 від 12.05.2010р., №13/29 від 30.08.2010р. на проведення ремонтно-будівельних робіт, копія договору купівлі-продажу 061011/328-А від 27.10.2011р., копії договорів підряду №01-11/98 від 25.11.2010р., №77 від 04.06.2009р., №39 від 25.06.2008р, №2/02/09/20 від 10.02.2009р., №42 від 29.10.2007р., №62 від 30.08.2006р„ №031/005-0(1) від 31.05.2000р. , копія договору поставки №47/79 від 06.11.2008р.;

- земельна ділянка площею 0,1476 га. за адресою м. Тернопіль, майдан Волі, 2, на якій знаходиться спірне приміщення, належить АТ "Ощадний банк" на праві постійного користування, що підтверджується Державним актом серії ІІ-ТР №001526 на право постійного користування землею, виданим Тернопільською міською радою народних депутатів 12.10.2000р. і зареєстрованим в Книзі записів державних актів під №532.

- крім цього, ні запису, ні виданих у зв'язку ним реєстраційних посвідчень та свідоцтв про право на цей об'єкт в установленому законом порядку не скасовано та не вилучено.

З огляду на те, що згідно зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності , якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності, а в процесі розгляду спору судом встановлено, що право позивача на приміщення підвалу та І поверху адмінбудівлі по майдану Волі, 2 оспорюється і не визнається Тернопільською міською радою, що знайшло своє відображення у прийнятому виконкомом рішенні №2161 від 13.12.2012р., тому, враховуючи встановлені обставини, суд прийшов до висновку, що заявлений ним позов про визнання за ним права власності (з врахуванням заяви позивача про зменшення позовних вимог) на перший поверх і підвальні приміщення за адресою майдан Волі, 2, м. Тернопіль слід задовольнити як обґрунтовано заявлений.

Судовий збір, згідно ст. 49 ГПК України, покладається на виконавчий комітет Тернопільської міської ради.

З врахуванням заяви позивача про зменшення позовних вимог б/н від 14.03.2013р., судовий збір в сумі 33959 грн. 88 коп., сплачений платіжним дорученням №12470774 від 27.12.2012р., підлягає поверненню з Державного бюджету в порядку п.1 ст. 7 ЗУ "Про судовий збір".

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 43, 49, 82-84 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним та скасувати рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 2161 від 13.12.2012р. "Про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна за адресою майдан Волі, 2"

3. Визнати за державою в особі Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" вул. Госпітальна, 12, м. Київ, код ЄДРПОУ 00032129 в особі філії - Тернопільського обласного управління АТ "Ощадбанк" майдан Волі, 2, м. Тернопіль, ідент. код 09338500 право власності на нежитлові приміщення першого поверху площею 333,5 кв.м., підвали площею 311,3 кв.м. за адресою: майдан Волі, 2, м. Тернопіль.

4. Стягнути з Виконавчого комітету Тернопільської міської ради вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, ідент. код 04058344 на користь Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" вул. Госпітальна, 12, м. Київ, код ЄДРПОУ 00032129 в особі філії - Тернопільського обласного управління АТ "Ощадбанк" майдан Волі, 2, м. Тернопіль, ідент. код 09338500 33102 (тридцять три тисячі сто дві) грн. 63 коп. в повернення сплаченого судового збору.

5. Повернути Публічному акціонерному товариству "Державний ощадний банк України" вул. Госпітальна, 12, м. Київ, код ЄДРПОУ 00032129 в особі філії - Тернопільського обласного управління АТ "Ощадбанк" майдан Волі, 2, м. Тернопіль, ідент. код 09338500 з Державного бюджету 33959 (тридцять три тисячі дев'ятсот п'ятдесят дев'ять ) грн. 88 коп. судового збору, сплаченого платіжним дорученням №12470774 від 27.12.2012р. (платіжне доручення №12470774 від 27.12.2012р. знаходиться у матеріалах справи).

Наказ видати після вступу рішення у законну силу.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу через місцевий господарський суд, який розглянув справу.

Повне рішення складено 22.03.2013р.

Суддя Н.М. Бурда