ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
УХВАЛА
Іменем України
про відмову у відкритті провадження в частині позовних вимог
18 березня 2013 р.Справа № 801/1957/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Москаленко С.А., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1
до Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція АР Крим, приватного нотаріуса Красногвардійського районного нотаріального округу ОСОБА_2
про визнання неправомірними дій та спонукання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим про визнання неправомірними дій (бездіяльності); зобов'язання подати усі необхідні документи у відповідності до законодавства в Управління державного казначейства в Красногвардійському районі на виплату зайво сплаченого податку в сумі 15 864, 99 грн. та штрафу в сумі 15 864, 99 грн. в безспірному порядку; зобов'язання виплатити ці втрати пропорційно, на розгляд суду, з урахуванням втрат від інфляції згідно зі ставками Національного банку України.
Ухвалою суду від 25.02.13р. позов залишено без руху та надано позивачу строк до 15.03.13р. усунути недоліки позову шляхом надання документів у підтвердження позовних вимог, а також позову із зазначенням змісту позовних вимог та доказів сплати судового збору.
Позивачем в порядку усунення недоліків позову надано доповнення до позовної заяви, в якому позивач просить суд, зокрема, визнати незаконними дії приватного нотаріуса Красногвардійського районного нотаріального округу ОСОБА_2 щодо розрахунку податку на доходи від продажу жилого дому у відповідності із договором купівлі-продажу серії ВММ № 933252 від 09.02.2010р.
Згідно з ч.1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства тощо.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 3 Закону України "Про нотаріат" нотаріусом визнається уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Пунктом 11.3 ч. 3 ст. 11 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" встановлюється, що податковим агентом при здійсненні операцій з відчуження об'єктів нерухомого майна, в порядку, передбаченому в статті 11 цього Закону, є нотаріус, який посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку сторонами договору.
Податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону (п. 1.15 ч. 1 ст. 1 ЗУ "Про податок з доходів фізичних осіб").
Отже, нотаріус під час здійснення нотаріального посвідчення угод відчуження об'єктів нерухомості виступає податковим агентом, тобто здійснює подачу податкової звітності платника податку за його рахунок та від його імені.
Статтею 3 КАС України встановлюється, що справа адміністративної юрисдикції переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єктом владних повноважень визнається орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).
З викладених норм КАС України вбачається, що приватний нотаріус не відноситься до суб'єктів владних повноважень, оскільки ним не виконуються владні управлінські функції, тобто він не є органом влади або його посадовою особою. Нотаріуса зобов'язує закон подавати податкову звітність за особу, яка отримала дохід від угоди, що ним посвідчується. При цьому головною функцією нотаріусів є здійснення незалежної професійної діяльності із посвідчення прав та фактів з метою надання їм юридичної вірогідності.
Отже, суд зазначає, що позовні вимоги в частині визнання незаконними дій приватного нотаріуса Красногвардійського районного нотаріального округу ОСОБА_2 щодо розрахунку податку на доходи від продажу жилого дому у відповідності із договором купівлі-продажу серії ВММ № 933252 від 09.02.2010р. не відносяться до справ адміністративної юрисдикції.
Із зазначеними позовними вимогами позивач може звернутись до загального місцевого суду відповідно до правил підсудності, визначених у ст. 107-117 Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1, ч.6 ст. 109 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог про визнання незаконними дій приватного нотаріуса Красногвардійського районного нотаріального округу ОСОБА_2 щодо розрахунку податку на доходи від продажу жилого дому у відповідності із договором купівлі-продажу серії ВММ № 933252 від 09.02.2010р. не відносяться до справ адміністративної юрисдикції.
2. Копію ухвали надіслати ОСОБА_1.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення.
У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаленко С.А.