ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2013 року Справа № 803/205/13-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Бірука В.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся з позовом до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області (далі - ТУ Головавтотрансінспекції у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій №144737 від 02.01.2013 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що інспекторами ТУ Головавтотрансінспекції у Волинській області 27.11.2012 року в результаті рейдової перевірки транспортного засобу марки Volkswagen LT35, номерний знак НОМЕР_1, що належить позивачу, були виявлені порушення законодавства про автомобільний транспорт. За наслідками перевірки винесено постанову від №144737 від 02.01.2013 року, згідно якої на підставі абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» до позивача застосована штрафна санкція в розмірі 1700 грн.
Позивач вважає зазначену постанову незаконною, оскільки на момент перевірки транспортний засіб Volkswagen LT35, номерний знак НОМЕР_1, знаходився на технічному ремонті у приватному підприємстві «Максимус-Престиж», прибувши туди зранку, але заїхав на територію о 15:07 год. для здійснення ремонту, що підтверджується квитанцією до замовлення-наряду №ЗН0017919 від 27.11.2012 року. Вважає, що працівники ТУ Головавтотрансінспекції у Волинській області проявляють до нього упередженість через відмову позивача дати їм хабар. За таких обставин вважає протиправним застосування відповідачем штрафних санкцій в розмірі 1700 грн., а тому просить зазначену постанову скасувати.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив їх задовольнити. Додатково суду пояснив, що на час проведення перевірки транспортним засобом керував водій ОСОБА_4, який експлуатував автомобіль за дорученням, наданим власником автомобіля - дружиною позивача ОСОБА_5, а тому фінансова санкція неправомірно застосована до ОСОБА_3 Разом з тим, на момент проведення перевірки 27.11.2012 року автомобіль знаходився на технічному ремонті у приватному підприємстві «Максимус-Престиж», що підтверджується квитанцією до замовлення-наряду №ЗН0017919 від 27.11.2012 року, де замовником зазначена ОСОБА_5, що в свою чергу підтверджує протиправність складення інспекторами ТУ Головавтотрансінспекції у Волинській області акту перевірки, на підставі якого ОСОБА_3 притягнуто до фінансової відповідальності.
У поданих суду запереченнях відповідач адміністративний позов не визнав, зазначив, що 27.11.2012 року інспекторами ТУ Головавтотрансінспекції у Волинській області в результаті проведеної рейдової перевірки транспортного засобу марки Volkswagen LT35, номерний знак НОМЕР_1, що належить позивачу, були виявлені та зафіксовані в акті перевірки від 27.11.2012 року порушення ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутність відмітки про проходження водієм перед рейсового техогляду транспортного засобу, посвідчення водія відповідної категорії, діючого та повіреного тахографу, договору обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті, номер інформаційного листа щодо здійснення нерегулярних перевезень, договору із замовником послуг з перевезення, документу, що посвідчує оплату транспортних послуг, договору обов'язкового особистого страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті.
Акт перевірки складався на місці перевірки в присутності водія, особу якого не встановлено. Водій з актом перевірки ознайомився, від пояснень та підпису відмовився, про що зроблено відповідний запис. Після складення акту перевірки державним інспекторам був представлений документ, що посвідчує особу водія - посвідчення водія на ім'я ОСОБА_6, та паспорт громадянина України, виданий ОСОБА_3. На фото у вказаних документах одна і та ж особа.
На підставі даного акту начальником ТУ Головавтотрансінспекції у Волинській області винесено постанову №144737 від 02.01.2013 року про застосування фінансових санкцій до перевізника ОСОБА_3 за порушення законодавства про автомобільний транспорт. Вказує, що оскаржувана постанова винесена відповідно до вимог чинного законодавства, та просить в задоволенні позову відмовити.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав подані заперечення та просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 Додатково суду пояснив, що позивач ОСОБА_3 має ліцензію на здійснення внутрішніх перевезень пасажирів автобусами та до ліцензії останньому видано ліцензійну картку на транспортний засіб марки Volkswagen LT35, реєстраційний номер НОМЕР_1, де вказується про наявність у позивача тимчасового реєстраційного талону на вищезгаданий мікроавтобус. Поскільки відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт покладається на перевізника, тому до позивача правомірно застосовано фінансову санкцію згідно оскаржуваної постанови.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з врахуванням наступного.
Судом встановлено, що 27 листопада 2012 року на підставі завдання на перевірку №108934 від 26.11.2012 року державними інспекторами ТУ Головавтотрансінспекції у Волинській області проведено рейдову перевірку транспортних засобів перевізників, що здійснюють перевезення пасажирів та вантажів у м.Луцьку та на АС-1 м.Луцьк щодо дотримання ними вимог Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про автомобільний транспорт», Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту (а.с.38).
Зокрема, за наслідками проведеної перевірки транспортного засобу марки Volkswagen LT35, номерний знак НОМЕР_1, при здійсненні нерегулярних перевезень пасажирів по маршруту Луцьк-Київ, про що свідчить трафарет на вітровому склі, складено акт від 27.11.2012 року, у якому зазначено про виявлені під час перевірки порушення, а саме: відсутність відмітки про проходження водієм передрейсового медогляду водія, відсутність відмітки про проходження передрейсового техогляду транспортного засобу, відсутність посвідчення водія відповідної категорії, діючого та повіреного тахографу, договору обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті, номеру інформаційного листа щодо здійснення нерегулярних перевезень, договору із замовником послуг з перевезення, документу, що посвідчує оплату транспортних послуг, договору обов'язкового особистого страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті (а.с.39).
Як свідчить акт перевірки, водій під час перевірки не надав перевіряючим документ, що засвідчує його особу, водночас після складання акту представив посвідчення водія на ім'я ОСОБА_6, та паспорт громадянина України, виданий ОСОБА_3. На фото у вказаних документах одна і та ж особа, про що інспектори ТУ Головавтотрансінспекції у Волинській області зробили запис на звороті акту перевірки.
17.12.2012 року відповідачем було надіслано ОСОБА_3 повідомлення про розгляд справи про порушення транспортного законодавства 02.01.2013 року (а.с.40-41).
02.01.2013 року начальником управління Укртрансінспекції у Волинській області винесено постанову №144737 про застосування до позивача фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт та припис №115376 від 02.01.2013 року про усунення виявлених порушень (а.с.42). Копія постанови та припису були надіслані позивачу 02.01.2013 року та ним особисто отримані 21.01.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.43).
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивачу ОСОБА_3 08.06.2012 року видано ліцензію на право здійснення внутрішніх перевезень пасажирів автобусами та ліцензійну картку до неї на транспортний засіб марки Volkswagen LT35, реєстраційний номер НОМЕР_1 (а.с.28).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Згідно ч.1 ст.34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен, зокрема, виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Водночас статтею 39 цього Закону передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Автомобільний перевізник, що здійснює нерегулярні пасажирські перевезення, повинен мати і пред'явити ліцензію, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України.
Водій автобуса, який здійснює нерегулярні пасажирські перевезення, повинен мати і пред'явити посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійну картку, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
Крім того, відповідно до п.58, 61 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 року №176, під час здійснення нерегулярних перевезень пасажирський перевізник забезпечує в установленому законодавством порядку страхування пасажирів, а водій повинен мати копію договору обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті. Також пунктом 145 зазначених Правил передбачено обов'язок перевізника організувати проведення контролю технічного та санітарного стану автобусів чи легкових автомобілів перед початком роботи, крім автомобільного самозайнятого перевізника; організувати проведення щозмінного передрейсового і післярейсового медичного огляду водіїв транспортних засобів, крім автомобільного самозайнятого перевізника.
Отже, чинне законодавство України про автомобільний транспорт передбачає обов'язок автомобільного перевізника чи водія мати і пред'являти на вимогу контролюючих органів відповідні документи, що засвідчують його право на здійснення перевезення пасажирів.
Згідно із ч.11 ст.6 Закону України «Про автомобільний транспорт» державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, відповідно до п.1 якого цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень (далі - Порядок).
Відповідно до п.2-4 Порядку державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Рейдова перевірка згідно п.12-13 Порядку здійснюється на підставі щотижневого графіка, який складається з урахуванням проведення рейдових перевірок не частіше ніж один раз на квартал територіальним управлінням Укртрансінспекції.
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; наявність у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення перевірки технічного стану транспортного засобу перед виїздом на маршрут тощо (п.15 Порядку).
Згідно із п.21-22, 26-27 Порядку у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3. У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5.
З матеріалів справи вбачається, що проведення рейдової перевірки 27.11.2012 року було передбачене графіком проведення посадовими особами управління Укртрансінспекції у Волинській області та УДАІ МВС України у Волинській області заходів щодо профілактики аварійності на автомобільному транспорті при здійсненні перевезень пасажирів і вантажів та щодо виявлення перевізників, які надають послуги з перевезення пасажирів і вантажів (небезпечних вантажів) без необхідних документів, передбачених транспортним законодавством, а також контролю за технічним станом транспортних засобів, що здійснюють такі перевезення на IV квартал 2012 року (а.с.55), згідно якого на цю дату заплановано проведення рейдової перевірки перевізників з визначеним місцем проведення заходу, зокрема, м.Луцьк (заїзд до готелю «Лучеськ» з вул.Рівненська».
Отже, правомірність проведеної відповідачем перевірки підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а будь-яких порушень у процедурі її проведення судом не встановлено.
Водночас позивачем та його представником в судовому засіданні не спростовано встановлених в ході перевірки порушень вимог законодавства про автомобільний транспорт, відтак застосування до ОСОБА_3 фінансових санкцій згідно оскаржуваної постанови є правомірним.
При цьому твердження позивача про те, що на момент перевірки транспортний засіб марки Volkswagen LT35, номерний знак НОМЕР_1, знаходився на технічному обслуговуванні в Приватному підприємстві «Максимус-Престиж» не знайшло свого підтвердження в ході з'ясування обставин у справі по суті, виходячи з наступного.
В акті перевірки від 27.11.2012 року зазначено дату та час перевірки - 27.11.2012 року 16:00 год. Разом з тим, в наданій позивачем квитанції до замовлення-наряду №ЗН017919 від 27.11.2012 року зазначено, що ПП «Максимус-Престиж» прийнято о 15:07 год. від замовника ОСОБА_7 кошти в сумі 280 грн. за виконання таких ремонтних робіт автомобіля марки Volkswagen LT35, номерний знак НОМЕР_1,: 1) заміна прокладки клапанної кришки; 2) заміна мастила заднього мосту; 3) заміна мастила в коробці перемикання передач (а.с.8).
У відповіді на запит суду ПП «Максимус-Престиж» зазначає, що роботи по ремонту транспортного засобу Volkswagen LT35, реєстраційний номер НОМЕР_1, були виконані 27.11.2012 року в період робочого дня, орієнтовна тривалість робіт - 2 години 10 хвилин (а.с.53).
Таким чином, будь-яких доказів перебування в ремонті належного позивачу автомобіля на час проведення його перевірки, тобто о 16:00 год. 27.11.2012 року, судом не здобуто. Сам факт наявності квитанції за вказану дату про проведення розрахунку за надані послуги з ремонту автомобіля о 15:07 год. не доводить факту перебування цього транспортного засобу на ПП «Максимус-Престиж» о 16:00 год.
Безпідставними є також твердження представника позивача про те, що фінансові санкції неправомірно застосовані до ОСОБА_3, оскільки мікроавтобусом керував водій ОСОБА_4
В судовому засіданні не було встановлено, що на час перевірки автомобіля марки Volkswagen LT35, реєстраційний номер НОМЕР_1, останній знаходився під керуванням водія ОСОБА_4, крім того, відповідальність згідно ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт застосовується саме до автомобільних перевізників, а не водіїв.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог ОСОБА_3, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про автомобільний транспорт», суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 20 березня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій