номер провадження справи 6/10/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.03.13 Справа № 908/664/13-г
За позовом Прокурора Заводського району міста Запоріжжя (69067, м. Запоріжжя, вул. Л.Чайкіної, буд. 56) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - позивач: Запорізька міська рада (69015, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206)
До Приватного акціонерного товариства „СП „Континент" (70422, с. Нове Запоріжжя Запорізької області, вул. Першотравнева, буд. 1-г; адреса за договором: 69000, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 190, кв. 104)
Про внесення змін до п. 9 договору оренди землі
Суддя Місюра Л.С.
За участю представників :
Від прокуратури: Попович А.О. - посвідч. № 013454 від 03.12.2012р.
Від позивача: Луцик Т.В. - дов. № 01-17/2440 від 09.06.2011р.
Від відповідача: Щербина Є.Є. - дов. від 01.03.2013р.
Розглянувши матеріали справи за позовом Прокурора Заводського району міста Запоріжжя м. Запоріжжя в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - позивач: Запорізька міська рада м. Запоріжжя до Приватного акціонерного товариства „СП „Континент" с. Нове Запоріжжя Запорізької області про внесення змін до п. 9 договору оренди землі , суд
В С Т А Н О В И В:
Прокурор в інтересах позивача просить змінити п. 9 договору оренди землі, укладеного відносно земельної ділянки, загальною площею 0, 1986 га, яка знаходиться по вул. Південне шосе, 75 у м. Запоріжжі (кадастровий номер: 2310100000:02:020:0008), укладений між Запорізькою міською радою та ПрАТ «СП «Континент», який 04.05.2005 зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 040526100267, виклавши його в такій редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 51 839,37 грн. (п'ятдесят одна тисяча вісімсот тридцять дев'ять грн. тридцять сім копійок), що складає чотирикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року».
Позивач надав письмові пояснення на позов, де зазначив наступне : Згідно ст. 14 Конституції України, яка є Основним Законом України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Відповідно до ч.1 п. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом України або за результатами аукціону. Згідно ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Згідно ст.125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Згідно ч. 2 ст. 126 Земельного кодексу України, оренда землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону. Між Запорізькою міською радою та закритим акціонерним товариством «СП Континент» укладено договір оренди землі загальною площею 0,1986 га, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, 75, який зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 04.05.2005 року №040526100267. Відповідно до п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 432868 грн. 56 коп. (в цінах 2004 року). У відповідності із п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 4 328 грн. 69 коп. (чотири тисячі триста двадцять вісім гривень 69 копійки) за календарний рік в цінах 2004 року. 03.03.2008 року Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя., виконану Українським ДНДІПМ «Дніпромісто», затверджено базову вартість 1 кв. м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008р., впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2008 року. 26.05.2008р. Виконавчим комітетом Запорізької міської ради було прийнято рішення № 204 «Про прискорення проведення нормативної грошової оцінки земель міста», відповідно до якого землекористувачам та землевласникам до 01.07.2008р. подати заяви та отримати витяги щодо нормативної грошової оцінки земель. Орендарям земельних ділянок до 01.07.2008р. подати заяви та укласти додаткові угоди згідно затвердженої рішенням Запорізької міської ради від 03.03.2008р. №79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя». Рішенням № 16 від 27.07.2011р. Запорізької міської ради затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя згідно з додатком, відповідно до якого для визначення розміру орендної плати земельних ділянок м. Запоріжжя, на яких розташовані автозаправні станції, розповсюджується коефіцієнт « 4». Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Законом України «Про плату за землю» (що був чинним на момент укладення договору оренди) та Податковим кодексом України, що набув чинності на час вирішення даного спору, передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земельної ділянки (ст. 288.5 Податкового кодексу України). Відповідно до ст. 201 ЗК України грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України. Стаття 288.1 Податкового кодексу України, визначає, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. У відповідності до ст. 288.5 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом Податкового кодексу України. Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Відповідно до ст. 59 вказаного Закону рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку. Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язків характер для суб'єктів цих відносин. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 ЦК України). Відповідно до ст. 759, 762 ЦК України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. 10.03.2011р. Запорізькою міською радою на адресу ЗАТ «СП «Континент» була направлена пропозиція щодо внесення змін до договору оренди землі. Відповідно до ч. ч. 3-4 ст. 188 ГК України, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Таким чином, на пропозицію, яка направлялась ЗАТ «СП «Континент» від Запорізької міської ради, відповідь міська рада так і не отримала, у зв'язку з чим була змушена звернутись до суду. Зазначаємо, що до пропозиції про внесення змін до договору оренди був доданий розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, який зроблений на підставі інформації, наданої управлінням Держкомзему у м. Запоріжжі Запорізької області. У відповідності до ст.13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земель провадиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Згідно ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативно грошова оцінка земельних ділянок провадиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативно грошова оцінка земельних ділянок проводиться: - розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років. Пунктом 12 Договору визначено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у тому числі, внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що буде підтверджено документами, прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати, в інших випадках, передбачених законом. Відповідно до п. 32 Договору оренди, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку. Відповідно до ст. 632 ЦК України, передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Пунктом 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних спорів» визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору землі спір вирішується в судовому порядку. З урахуванням викладеного, беручи до уваги, що відбулась зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею; рішення Запорізької міської ради від 03.03.08р. №79, рішення Запорізької міської ради від 27.07.2011р. №16; у п. 12 Договору сторони погодили, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадах і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; інших випадках, передбачених законодавчими актами України, Запорізька міська рада вважає, що позов підлягає задоволенню. Запорізька міська рада просить суд задовольнити позовні вимоги прокурора Заводського району у м. Запоріжжя у повному обсязі.
Відповідач надав суду письмові пояснення, де вказав наступне: 04.05.2005 року між ПАТ «СП «Континент» (яке в 2012 році було реорганізоване в ПрАТ «СП «Континент») - Орендарем та Запорізькою міською Радою - Орендодавцем, було укладено договір оренди земельної ділянки № 040526100267 (надалі Договір), строком до 29.10.2023 року. Пунктом 9 Договору, визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 4 328 грн.69 коп. за календарний рік в цінах 2004 року. В зв'язку з прийняттям місцевими органами влади рішень: про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя та про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення, а також вступом в дію Податкового Кодексу України, який встановлює граничні розміри орендної плати за землю, Позивач просить суд внести зміни до Договору у судовому порядку. Доводи Позивача наступні: законом передбачено застосування цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування (ст. 632 ЦКУ). Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. ПрАТ «СП «Континент» з вищевикладеними твердженнями та їх нормативним обґрунтуванням частково не згодне та зазначає, що відповідно до частини 1 ст. 626 ЦКУ договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін. Зобов'язання в судовому порядку другої сторони за договором внести до нього зміни, суперечить діючому законодавству (п. 3.4.7 Рекомендацій Президії ВГСУ від 02.02.2010 р. № 04-06/15). Можливість зміни розміру орендної плати передбачена договором № 040526100267 від 04.05.2005 року. Так пунктом 32 визначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку. Норми закону, якими збільшено мінімальний розмір орендної плати, не мають зворотної дії в часі та не поширюються на договори, укладені до набрання ним чинності (справа № 4/188-09, Постанова ВГСУ від 16.12.2010 р., справа № 41/38пд, Постанова ВГСУ від 14.06.2010 р.). Не мають зворотної дії в часі і рішення місцевих рад про затвердження нової (вищої) нормативної грошової оцінки землі та встановлення нових коефіцієнтів для визначення розміру орендної плати. Відповідно до ч. З ст. 5 ЦКУ, якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності. Не може застосовуватись і ч. 2 ст. 632 ЦКУ: договори укладено до збільшення мінімального розміру орендної плати за землю, отже, ця регульована ціна не застосовується до відносин сторін за договором. Щодо умови договору про перегляд орендної плати в разі зміни цін і тарифів, земельного податку, то наведений в договорі перелік підстав для зміни узгодженого сторонами розміру орендної плати є вичерпним і не містить такої підстави, як зміна встановлених законом граничних розмірів орендної плати. Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 284 Господарського кодексу України умови договору оренди зберігають силу на весь строк дії договору, а також якщо після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря (справа № 11/173 (10/319пд), Постанова Київського апеляційного господарського суду від 23.04.2009 р.). ПрАТ «СП «Континент» жодним чином не ухилявся та не ухиляється від приведення умов договору оренди земельної ділянки № 040526100267 від 04.05.2005 року у відповідності до вимог діючого законодавства з укладенням відповідної додаткової угоди за взаємною згодою сторін. Вимоги Позивача щодо зміни умов Договору у судовому порядку нічим не обґрунтовані та недоцільні. Відповідно до витягу з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки від 29.12.2012 року, ПрАТ «СП «Континент» задекларувало у січні 2013 року, сплату орендної плати у трикратному розмірі земельного податку, який розраховується відповідно до вимог Податкового Кодексу України та сплатило черговий платіж.
В судовому засіданні була об'явлена перерва.
20.03.2013р. розгляд справи продовжений та прийнято рішення.
Розглянувши та оцінивши всі матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Між Запорізькою міською радою та ЗАТ «СП «Континент», правонаступником якого являється Приватне акціонерне товариство «СП «Континент», укладений договір оренди земельної ділянки, загальною площею 0,1986 га, яка знаходиться по вул. Південне Шосе, 75 у м. Запоріжжі (кадастровий номер: 2310100000:02:020:0008), для розташування автозаправної станції, який 04.05.2005р. зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 040526100267 (далі - договір).
Пунктом 8 договору передбачено, що він укладається до 29.10.2023р.
Згідно п. п. 9 та 11 договору орендна плата вноситься орендарем у грошової формі та в розмірі 4 328 грн. 69 коп. (чотири тисячі триста двадцять вісім гривень шістдесят дев'ять копійок) за календарний рік в цінах 2004 року, та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Заводського району 33214812500004 в відділені Держказначейства у Заводському районі. МФО 813015, ЄДРПОУ 26014146, код 13050200.
03.03.2008 р. Запорізька міська рада прийняла рішення № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя" відповідно до якого вирішено: затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя, виконану українським ДНДІПМ "Діпромісто" (п.1); затвердити базову вартість 1 м2 землі у розмірі 190,18грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008р.(п.3); при розрахунку нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки значення коефіцієнтів впливу санітарно-гігієнічних факторів, які діють на даній ділянці, застосовувати в повному обсязі відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та несе денних пунктів (п.6); впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008р. (п.7); визнати рішення Запорізької міської ради від 15.06.2001 р. № 17 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Запоріжжя» таким, що втратило чинність з моменту впровадження нової нормативної грошової оцінки (п.8); Управлінню земельних ресурсів у м. Запоріжжі Запорізької області до 01.05.2008 р. розробити та затвердити заходи щодо взаємодії органів влади усіх рівнів по проведенню перерахунків вартості земельних ділянок у розрізі землекористувачів та землевласників (п.9); доручити управлінню внутрішньої політики міської ради оприлюднити дане рішення у засобах масової інформації (п. 10).
27.07.2011 року на позачерговій сесії Запорізької міської ради шостого скликання було прийнято рішення №16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя» відповідно до якого визначений коефіцієнт, згідно якого визначається розмір орендної плати за земельні ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002 року № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Аналогічну правову позицію про те, що недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача та вирішити спір в судовому порядку, викладено у постанові Верховного Суду України від 20.11.2012р. по справі №28/5005/640/2012.
Запорізька міська рада звернулась до ПрАТ «СП Континент» з письмовою пропозицією від 10.03.11р. № 08-32/1666 "Про внесення змін до договору оренди землі", що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення листа уповноваженому представнику відповідача 30.03.2011р.
На час подачі позовної заяви та прийняття судом рішення, відповідач зміни в договір не вніс.
Не внесення змін в договір відносно розміру орендної плати призводить до порушення інтересів держави, оскільки держава недоотримує грошові кошти, які повинні бути сплачені відповідачем.
Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону).
В ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" зазначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, … .
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок обов'язково проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляється як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
В матеріалах справи (а. с. 25) знаходиться Витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Згідно цьому витягу нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки складає 1 295 984,16 грн.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" розмір орендної плати залежить від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір орендної плати.
Пунктами 288.4 - 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
З вищевикладеного вбачається, що річна сума платежу може складати трикратний розмір земельного податку і більше.
Відповідно до рішення Запорізької міської ради "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" № 14 від 27.12.2006р. розмір орендної плати складає 4% за земельні ділянки для підприємств, що здійснюють торгівлю нафтопродуктами.
Земельна ділянка, яка передана відповідачу в оренду пройшла нормативну оцінку і складає відповідно даних Головною управління Держземагенства у Запорізькій області 1295984,16 грн., що підтверджується Витягом з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а. с. 25). На вказаній земельній ділянці розташовані об'єкти нерухомого майна: будівля АЗС та допоміжні споруди, які є власністю орендаря.
Відповідно до проведеного розрахунку розмір орендної плати становить 51 839,37 грн.
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Зміна ціни після укладання договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 2 статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
За умовами п. 12 договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально;
- прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати;
-в інших випадках, передбачених законом.
Згідно до статті 526 ЦК України, статті 193 ГК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі„ зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно п. 32 договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, сторони не досягли взаємної згоди щодо внесення змін до договору, а тому спір розглядається в судому порядку.
Нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постановах від 06.12.2010 року у справі №2-1/10068-2008 та від 30.05.2011р. № 17/299-10.
Відповідно до ч. 3 статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
За таких підстав, зміни в договорі почнуть діяти лише з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.
Відповідач не довів суду яка саме норма закону або рішення місцевої ради мають в даному випадку зворотну силу .
Враховуючи вищевикладене, відповідач безпідставно посилається на зворотну дію закону та рішення місцевої ради.
Відповідач вказує, що він не ухиляється від приведення умов договору у відповідності до вимог діючого законодавства, але відповідач добровільно не вніс зміни до договору, а тому спір вирішується в судовому порядку.
Відповідач безпідставно посилається на п. 3.4.7 Рекомендації президії ВГСУ від 02.02.2010р. № 04-06/15, оскільки ці рекомендації втратили силу на підставі Постанови ВГСУ № 14 від 26.12.2011р.
Відповідач безпідставно посилається на постанови ВГСУ, оскільки вказаними постановами не були встановлені факти, які не доводяться знову при вирішенні цього спору, а також ці постанови не являються постановою Верховного Суду України, які суд зобов'язаний приймати до уваги відповідно до ст. 82 ГПК України.
За таких підстав, вимоги прокурора та позивача про внесення змін до п. 9 договору, обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Заперечення відповідача не приймаються судом по вказаним вище підставам.
Судовий збір покладається на відповідача, відповідно до статті 49 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 22, 44 - 49, 82 - 85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити. Змінити п. 9 договору оренди землі, укладеного відносно земельної ділянки, загальною площею 0, 1986 га, яка знаходиться по вул. Південне шосе, 75 у м. Запоріжжі (кадастровий номер: 2310100000:02:020:0008), укладений між Запорізькою міською радою та Приватним акціонерним товариством «СП «Континент», який 04.05.2005р. зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис № 040526100267, виклавши його в такій редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 51 839,37 грн. (п'ятдесят одна тисяча вісімсот тридцять дев'ять грн. тридцять сім копійок), що складає чотирикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року».
Стягнути з Приватного акціонерного товариства „СП „Континент" (70422, с. Нове Запоріжжя Запорізької області, вул. Першотравнева, буд. 1-г; адреса за договором: 69000, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 190, кв. 104) на користь державного бюджету України судовий збір в сумі 1 147 грн. Надати наказ.
Повне рішення складено : 20.03.2013р.
Суддя Л.С. Місюра