Ухвала суду № 30093692, 11.03.2013, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2013
Номер справи
2а-8914/12/0170/24
Номер документу
30093692
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-8914/12/0170/24

11.03.13 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Санакоєвої М.А.,

суддів Курапової З.І. ,

Кобаля М.І.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кащеєва Г.Ю. ) від 18.09.12 у справі № 2а-8914/12/0170/24

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1,97536)

до Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим (вул. Дм. Ульянова, 6,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95013)

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.09.12 позовні вимоги Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим про визнання протиправним та скасування рішення - задоволені.

Визнано протиправним та скасовано рішення від 30.07.2012 року № 1010 Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим в частині стягнення штрафних санкцій у розмірі 5758,93 грн.

Стягнуто на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 107,30 грн.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.09.12 та прийняти нове рішення.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

У судове засідання сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.

Судова колегія, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнає за можливе перейти до письмового провадження по справі.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_3 зареєстрований як фізична особа - підприємець 06.03.2006 року Сімферопольською районною державною адміністрацією, про що свідчить спеціальний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 44-46).

Позивач знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за реєстраційним номером 24119306, про що свідчить повідомлення про взяття на облік єдиного внеску (а.с. 31).

02.04.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим повідомлено позивача про те, що суми єдиного внеску сплачені позивачем на неналежний розрахунковий рахунок та запропоновано звернутись до Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим із заявою про перерахування зазначених сум на належний розрахунковий рахунок.

Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим з листом від 02.04.2012 року про перерахування коштів у розмірі 53579,03 грн. з розрахункового рахунку 37196083000124 на розрахунковий рахунок 37192076000124, який був отриманий відповідачем 02.04.2012 року, про що свідчить вхідний штамп та з листом від 11.04.2012 року про перерахування коштів у розмірі 4382,63 грн. з розрахункового рахунку 37196083000124 на розрахунковий рахунок 37192076000124, який був отриманий відповідачем 11.04.2012 року, про що свідчить вхідний штамп (а.с. 12,14).

Управлінням Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим прийнято рішення від 30.07.2012 року № 1010, яким на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", до позивача застосований штраф у розмірі 5758,93 грн. (а.с. 35).

Перевіряючи обґрунтованість дій та рішень органу владних повноважень, судова колегія зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини, є Закон України № 2464 від 07.08.2010 р. "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п.п. 1, 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

Згідно з п. 4) ч. 1 ст. 4 Закону України № 2464, платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Відповідно до п.3) ч. 1 ст. 7 Закону України № 2464, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.

Ч. 11 ст. 8 Закону України № 2464 встановлено, що єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Відповідно до ч.4 ст. 8 Закону України № 2464, порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається виключно цим Законом та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (далі - Інструкція № 21-5).

Підпунктом 2.1.3 п. 2.1 розділу 2 Інструкції № 21-5 встановлено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Відповідно до пункту 3.4 розділу 3 Інструкції для платників, зазначених у підпункті 2.1.3 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок встановлюється відповідно до Закону у розмірі 34,7 відсотка суми, що визначається такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).

Обчислення і строки сплати єдиного внеску платниками, зазначеними у підпункті 2.1.3 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування передбачено пунктом 4.6 розділу 4 Інструкції.

Таким чином, платники, зазначені у підпункті 2.1.3 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування, самостійно обчислюють для себе та членів своїх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, суму єдиного внеску, яка не може бути менше мінімального страхового внеску за кожну особу на місяць. Платники сплачують єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується. Суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний рік.

З аналізу норм Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та приписів Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування вбачається, що позивач зобов'язаний сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 34,7 % мінімального розміру заробітної плати щомісячно.

Відповідно до ст. 22 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23.12.2010 року № 2857-VI, мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня 2011 року становила 941 гривня, з 1 квітня 2011 року - 960 гривень, з 1 жовтня 2011 року - 985 гривень, з 1 грудня 2011 року - 1004 гривні.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач щомісячно сплачував єдиний внесок у встановлені законом строки у розмірах: за січень 2011 року в сумі 326,53 грн. - 16.02.2011 року (платіжне доручення від 16.02.2012 року № 1288), за лютий 2011 року в сумі 326,53 грн. - 03.03.2011 року (платіжне доручення від 03.03.2011 року № 1314, за березень 2011 року в сумі 326,53 грн. - 01.04.2011 року (платіжне доручення від 01.04.2011 року № 1335), за квітень 2011 року в сумі 333,12 грн. - 28.04.2011 року (платіжне доручення від 28.04.2011 року № 1373), за травень 2011 року в сумі 333,12 грн. - 01.06.2011 року (платіжне доручення від 01.06.2011 року № 1408), за червень 2011 року в сумі 333,12 грн. - 04.07.2011 року (платіжне доручення від 04.07.2011 року № 1436), за липень 2011 року в сумі 333,12 грн. - 01.08.2011 року (платіжне доручення від 01.08.2011 року № 1449), за серпень 2011 року в сумі 333,12 грн. - 31.08.2011 року (платіжне доручення від 31.08.2011 року № 1467), за вересень 2011 року в сумі 333,12 грн. - 10.10.2011 року (платіжне доручення від 10.10.2011 року № 1499), за жовтень 2011 року в сумі 341,80 грн. - 01.11.2011 року (платіжне доручення від 01.11.2011 року № 1442), за листопад 2011 року в сумі 341,80 грн. - 30.11.2011 року (платіжне доручення від 30.11.2011 року № 1481), за грудень 2011 року в сумі 348,39 грн. - 16.01.2012 року (платіжне доручення від 16.01.2012 року № 1520) (а.с. 19-30).

Перерахування єдиного внеску позивачем здійснювалось на наступні реквізити: отримувач Пенсійний фонд Сімферопольського району, код 22259661, Банк отримувача Головне управління Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, р/р 37196083000124.

Порядок подачі звітності з 01 січня 2011 року встановлений Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 № 22-2 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.11.2010 року за №1014/18309 (далі - Порядок № 22-2).

П. 3.2. Порядку № 22-2 зазначено, що фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний рік.

Судом встановлено, що загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті за 2011 рік, визначена позивачем у розмірі 53579,03 грн.

21.03.2012 року зазначена сума перерахована позивачем на наступні реквізити: отримувач Пенсійний фонд Сімферопольського району, код 22259661, Банк отримувача Головне управління Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, р/р 37196083000124, про що свідчить платіжне доручення від 21.03.2012 року № 1605 (а.с. 17).

З огляду на зазначене, позивачем своєчасно та у повному обсязі сплачені суми єдиного внеску.

Також судова колегія вважає необхідним зазначити наступне.

Згідно з ч. 6 ст. 9 Закону № 2464, для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку не бюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Відповідно до ч. 7 ст. 9 Закону № 2464 Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку. Платники які не мають банківського рахунку, сплачують єдиний внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку (ч. 7 ст. 9 Закону № 2464 ).

З листа Управління Пенсійного фонду в Сімферопольському районі АР Крим від 07.09.2012 року вих. № 5820 та листа Головного управління Державної казначейської служби України в АР Крим від 17.09.2012 року вих. № 12.1-12.1/156-8053, вбачається, що для сплати єдиного внеску відкрито 88 рахунків, серед яких є розрахунковий рахунок 37196083000124 ( ас. 66-80).

Судовою колегією встановлено, що суми єдиного внеску перераховувались на наступні реквізити: отримувач Пенсійний фонд Сімферопольського району, код 22259661, Банк отримувача Головне управління Державного казначейства України в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, р/р 37196083000124.

Таким чином, позивачем сплачені суми єдиного внеску на розрахунковий рахунок, відкритий для сплати єдиного внеску.

Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані щомісяця, щокварталу та щороку подавати центральному органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування звіти про надходження сум єдиного внеску та фінансових санкцій, застосованих відповідно до закону; до 1 квітня року, що настає за звітним, оприлюднювати річний звіт про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за минулий рік; щокварталу інформувати Кабінет Міністрів України про основні показники сплати єдиного внеску; здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону (п.п. 3-6 ч. 1 ст. 13 Закону № 2464).

Судова колегія звертає увагу, що відповідно до п. 9 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 року за № 955/18250, помилково сплачені суми єдиного внеску та/або фінансових санкцій на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду, перераховуються шляхом оформлення органом Пенсійного фонду розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду за заявою платника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження такої заяви. При цьому орган Пенсійного фонду, одержавши від платника заяву, передбачену пунктом 5 цього Порядку, у строк не більше трьох робочих днів проводить перевірку викладених у ній даних. У разі наявності в обліку органу Пенсійного фонду заборгованості зі сплати єдиного внеску або фінансових санкцій за іншими рахунками орган Пенсійного фонду повідомляє платника про можливість направлення коштів (або їх частки), зазначених у заяві, у першу чергу на погашення цих боргів. Якщо платник погоджується з пропозицією про направлення помилково або надмірно сплачених коштів на погашення зазначеної заборгованості, їх перерахування здійснюються у порядку, визначеному пунктом 9 цього Порядку.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим з листом від 02.04.2012 року про перерахування коштів у розмірі 53579,03 грн., який був отриманий відповідачем 02.04.2012 року, про що свідчить вхідний штамп та з листом від 11.04.2012 року про перерахування коштів у розмірі 4382,63 грн. з розрахункового рахунку 37196083000124 на розрахунковий рахунок 37192076000124, який був отриманий відповідачем 11.04.2012 року, про що свідчить вхідний штамп (а.с. 12,14).

На підставі наведеного, Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим повинно було здійснити перерахування шляхом оформлення розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду відповідно 03.04.2012 року та 12.04.2012 року.

Таким чином, судова колегія вважає вірним висновок суду першої інстанції, що вимоги позивача ґрунтуються на законі, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.

Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.

Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.

Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.09.12 у справі № 2а-8914/12/0170/24 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва

Судді підпис З.І.Курапова

підпис М.І. Кобаль

З оригіналом згідно

Головуючий суддя М.А.Санакоєва