Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-4228/09/10/0170
11.03.13 м. Севастополь Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Санакоєвої М.А.,
суддів Курапової З.І. ,
Кобаля М.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кудряшова А.М. ) від 19.01.10 у справі № 2а-4228/09/10/0170
за позовом В.о. Красноперекопського міжрайонного прокурора АР Крим (вул. Чапаєва, 17 а, Красноперекопськ, Автономна Республіка Крим,96000)
в інтересах держави в особі Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим (вул. Північна 2, Красноперекопськ, Автономна Республіка Крим,96000)
до ОСОБА_2 (АДРЕСА_1,96000)
про стягнення заборгованості-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.01.2010 року позовні вимоги в.о.Красноперекопського міжрайонного прокурора АР Крим в інтересах держави в особі Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції АР Крим до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1; ІПН НОМЕР_1) податкову заборгованість у сумі 29695 (двадцять дев'ять тисяч шістсот дев'яносто п'ять) гривень 06 копійок з орендної плати за землю до місцевого бюджету м. Красноперекопська АР Крим (р/р 33212815700020, код ЄДРПОУ 34740735, ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 13050501).
Не погодившись з зазначеною постановою суду, представник відповідача подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.01.2010 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
У судове засідання сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.
Судова колегія, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнає за можливе перейти до письмового провадження по справі.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що згідно з відомостями Республіканського адресного бюро ГУ МВС України в АР Крим, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, 07 лютого 1998 року зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (адресна довідка -а.с.43). Згідно відомостей Красноперекопської ОДПІ в АР Крим (а.с.42), ОСОБА_2 присвоєно ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Відповідно до довідки Красноперекопської міської ради (а.с.20), ОСОБА_2 у строкове платне поворотне користування було передано земельні ділянки за адресами: АДРЕСА_2. Передача зазначених земельних ділянок підтверджується матеріалами справи, а саме:
- рішенням Красноперекопської міської ради 9 сесії 5 скликання від 29.11.2006 року №106 (а.с.22);
- договором оренди землі від 06.12.2006 року без номеру (а.с.17-18), що укладений між відповідачем та Красноперекопською міською радою та зареєстрований у Красноперекопському кустовому відділі Кримської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах"18.01.2007 року за №040702000204 (а.с.18, зворотній бік); актом приймання-передачі земельної ділянки на виконання зазначеного договору від 06.12.2006 року (а.с.19);
- витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Красноперекопського міського відділу земельних ресурсів від 29.09.2006 року (а.с.21);
- листом Фінансового управління Красноперекопської міської ради АР Крим від 18.06.2007 року №12.1-5/587 (а.с.11-16) про надання інформації з реєстрами землекористувачів.
Укладення та реєстрація вказаних договорів також підтверджена довідкою Красноперекопської міської ради АР Крим від 28.05.2008 року №02.1-24/899 (а.с.47).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 року №161-XIV, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно частин 1 та 2 статті 21 зазначеного Закону, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").
Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 року №1251-XII, плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ (далі - Закон №2181, в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктом "г" підпункту 4.2.2. пункту 4.2 статті 4 зазначеного Закону передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.
У разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 даного Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності), згідно з п.6.1 ст.6 Закону №2181.
Кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом ( ст.67 Конституції України ).
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, визначає Закон України "Про плату за землю" від 3 липня 1992 року №2535-XII (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до статті 2 Закону України "Про плату за землю", використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, відповідно до ст. 5 Закону України "Про плату за землю".
Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Підставою для нарахування земельного податку, згідно зі статтею 13 вказаного Закону, є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Частиною 3 статті 14 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Відповідно до частини 3 статті 17 даного Закону, земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що відповідно до вимог п.19.6 ст.19 Закону №2181 закони та інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить нормам цього Закону.
На виконання вимог ст.6 Закону №2181, наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 р. №253 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 р. за №567/5758), затверджено Порядок направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Відповідно до п.3.1 зазначеного Порядку, податковий орган здійснює розрахунок суми податкового зобов'язання (визначає суму бюджетного відшкодування ПДВ) та складає податкове повідомлення у таких випадках - підпункт г) - якщо згідно із законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є податковий орган.
Згідно з п.3.2 вказаного Порядку, у випадках, що зазначені в пункті 3.1 даного Порядку, структурний підрозділ, що здійснює розрахунок суми (донараховує суму) податкового зобов'язання (визначає суму бюджетного відшкодування ПДВ), складає податкове повідомлення: за формою згідно з додатком 1 для платників податків - фізичних осіб (форма "Ф"), якщо відповідно до закону податковий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків, за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового або іншого законодавства.
Зазначена форма повідомлення (додаток 2 до Порядку) передбачає, що податкове зобов'язання повинно визначатись на підставі підпункту "г" підпункту 4.2.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Також формою даного повідомлення передбачено попередження платника податку, якому воно направляється, про наслідки несплати суми податкового зобов'язання та порядок його оскарження.
Аналіз наведених норм та обставин, дає судовій колегії право на висновок, що вимоги Закону України "Про плату за землю" в частині порядку нарахування податку за землю та орендної плати, повинні виконуватися податковими органами з урахуванням вимог Закону №2181, що є спеціальним законом з питань оподаткування та прийнятий пізніше, ніж Закон України "Про плату за землю".
Таким чином, Красноперекопська ОДПІ в АР Крим зобов'язана нарахувати суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю та направити на адресу відповідача податкові повідомлення.
Красноперекопською ОДПІ в АР Крим, відповідно до пункту "г" п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4, п.6.1 ст.6 Закону №2181, на виконання зазначених вимог Закону України "Про плату за землю" були направлені на адресу відповідача, що зазначена в адресній довідці:
- податкове повідомлення №0136131702 від 11.07.2007 р. (а.с.6) з визначеною платникові податків сумою податкового зобов'язання по орендній платі за землю на 2007 рік у загальному розмірі 10102грн.78коп. з термінами сплати: 5051грн.39коп. - до 14.08.2007 р., 5051грн.39коп. - до 14.11.2007р. (а.с.6);
- податкове повідомлення №0057951702 від 07.07.2008 р. (а.с.4) з визначеною платникові податків сумою податкового зобов'язання по податку на землю на 2008 рік у загальному розмірі 20758грн.26коп. з термінами сплати: 10379грн.13коп. - до 14.08.2008р., 10379грн.13коп. - до 14.11.2008р.
У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування ( згідно з пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181).
Відповідно до пункту 4.9 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, якщо податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, то працівник структурного підрозділу, у якому складено таке податкове повідомлення, на підставі інформації від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, у день надходження до податкового органу такої інформації оформляє відповідний акт, у якому вказує причину, яка призвела до неможливості вручення податкового повідомлення. Зазначений акт долучається до справи платника податків. У той самий день структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції, або відповідальна особа, визначена керівником податкового органу для виконання таких функцій, розміщує податкове повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), установленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому, день розміщення такого податкового повідомлення на дошці податкових оголошень (повідомлень), зафіксований в акті про неможливість його вручення платнику податків, вважається днем його вручення.
Колегія суддів звертає увагу, що у зв'язку з неврученням поштою податкових повідомлень про нарахування орендної плати за землю (а.с.4, 6, зворотній бік) позивачем, вказані податкові повідомлення, розміщені на дошці податкових оголошень 12.09.2007 року і 02.09.2008 року відповідно, що підтверджено актами №124/17-02 від 12.09.2007 року (а.с.45, зворотній бік) та №335/17-02/НОМЕР_1 від 02.09.2008 року (а.с.5).
Отже, зазначеними податковими повідомленнями підтверджено нарахування та узгодження суми податкового зобов'язання відповідача по орендній платі за землю в загальній сумі 30861грн.04коп.
Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, згідно статті 27 Закону України "Про плату за землю" №2535-ХІІ від 03.07.1992 року, здійснюється органами державної податкової служби.
З даних особового рахунку позивача по орендній платі за землю (а.с.44-46) вбачається, що відповідачем на протязі 2007 року було сплачено лише 1165грн.98коп., на протязі 2008 року сплата податкового зобов'язання не проводилась. Таким чином, у відповідача наявна податкова заборгованість з орендної плати за землю в сумі 29695грн.06коп. (30861,04-1165,98).
Відповідно до п.1.2 ст.1 Закону №2181, податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання, відповідно до п. 1.3 ст.1 Закону №2181.
В порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181, відповідач визначену йому суму податкового зобов'язання по земельному податку, у встановлені ст.17 Закону України "Про плату за землю" , терміни і у повному обсязі не сплатив.
Згідно з пп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пп.6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181).
Згідно з п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону №2181, у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Як вбачається з матеріалів справи, на адресу відповідача позивачем були направлені перша податкова вимога №1/26 від 09.01.2008 р. (а.с.6) та друга податкова вимога №2/161 від 14.05.2008 р. (а.с.8), які у зв'язку з неврученням відповідачу, розміщені на дошці податкових оголошень (акт від 07.04.2008 р. без номеру про розміщення першої податкової вимоги (а.с.46, зворотній бік); акт від 16.06.2008 р. без номеру про розміщення другої податкової вимоги (а.с.47, зворотній бік)).
Судом встановлено, що зазначені податкові повідомлення про нарахування податкового зобов'язання та податкові вимоги відповідачем оскаржувались та Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.03.2012 по справі № 2а-4458/10/0170 за позовом ОСОБА_2 до Красноперекопської ОДПІ АРК ДПС про скасування податкового повідомлення рішення № 0057951702 від 07.07.2008р. в частині нарахування орендної плати в сумі 10371,62 грн. та № 0051841702 від 25.06.2009р. в частині 35774,14 грн. у задоволенні позову відмовлено.
Таким чином, постанова Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.03.2012 по справі № 2а-4458/10/0170 набрала законної сили.
З урахуванням викладеного, судова колегія дійшла висновку про недоведеність відповідачем достатніх доказів необґрунтованості позовних вимог, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки не суперечать вимогам діючого законодавства та підтверджені матеріалами справи.
Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.
Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Згідно статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.01.10 у справі № 2а-4228/09/10/0170 - залишити без з мін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва
Судді підпис З.І.Курапова
підпис М.І. Кобаль
З оригіналом згідно
Головуючий суддя М.А.Санакоєва