ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Черкаси
25 лютого 2013 року Справа № 823/171/13-а
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Орленко В.І.,
при секретарі - Яремич В.І.,
за участю старшого прокурора відділу прокуратури м. Черкаси Шевчук Н.В. - за посвідченням від 16.10.2012 р. № 009697,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора Драбівського району в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсейф» про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся прокурор Драбівського району в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області, в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсейф» заборгованість зі сплати штрафу у розмірі 5 100 грн.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала повністю, обґрунтовуючи їх тим, що постановою Чорнобаївського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області від 31.10.2012 р. № 08/35-07-1-ПШ на товариство з обмеженою відповідальністю «Укрсейф» накладений штраф у розмірі 5 100 грн. 00 коп. за невиконання припису інспекції щодо усунення виявлених порушень законодавства в галузі електроенергетики. У встановлений законодавством строк штраф не сплачений, рішення про накладення штрафу не оскаржене.
Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, 19.02.2013 р. на адресу суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи без участі представника інспекції, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, 25 лютого 2013 року на адресу Черкаського окружного адміністративного суду надійшло клопотання товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсейф» про розгляд справи без участі представника товариства та долучення до матеріалів справи платіжного доручення № 1121 від 25.02.2013 р. про сплату штрафу.
Заслухавши пояснення та доводи прокурора, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі наказу начальника Чорнобаївського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області № 08/35-22-103 від 24.05.2012р. та направлення №08/35-22-103 від 24.05.2012 р., з 05.06.2012 по 08.06.2012 посадовими особами інспекції проведено обстеження енергетичних об'єктів товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсейф» з питань технічного стану, організації експлуатації енергоустановок та режимів споживання електричної енергії.
За результатами здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) складено акт № 08/35-23-26-А від 08.06.2012 р., у Розділі ІІ якого встановлені порушення вимог законодавства у сфері електроенергетики.
На підставі вказаного акту Чорнобаївським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області винесено припис № 08/35-23-16-ПР від 08.06.2012 р. із зазначенням заходів щодо усунення виявлених порушень та надано строк для виконання припису до 13.08.2012 р.
Вказаний припис отримано уповноваженою особою відповідача 09.06.2012 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
На підставі наказу начальника Чорнобаївського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області № 08/35-22-174 від 18.09.2012р. та направлення № 08/35-22-174 від 18.09.2012 р., 12 жовтня 2012 р. посадовими особами інспекції проведено перевірку виконання товариством з обмеженою відповідальністю «Укрсейф» припису від 08.06.2012 р. № 08/35-23-16-ПР.
За результатами здійснення перевірки складено акт здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) № 08/35-07-4-А від 12.10.2012 р. та акт перевірки (протокол) № 08/35-07-1-АП від 12.10.2012 р., в яких встановлено невиконання товариством з обмеженою відповідальністю «Укрсейф» вимог припису від 08.06.2012 р. №08/35-23-16-ПР.
На підставі акту перевірки (протоколу) № 08/35-07-1-АП від 12.10.2012 р. посадовою особою інспекції винесено постанову № 08/35-07-1-ПШ від 31.10.2012 р. про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, згідно якої за невиконання вимог припису від 08.06.2012р. № 08/35-23-16-ПР на товариство з обмеженою відповідальністю «Укрсейф» накладено штраф у розмірі 5 100 грн.
Спеціальним законом, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, є Закон України «Про електроенергетику» від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР (далі - Закон № 575/97).
Відповідно до статті 9 Закону № 575/97 державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, зокрема, видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж (п. 2 ч. 6 ст. 9 Закону № 575/97).
Відповідно до абзацу 3 ч. 3 ст. 27 Закону № 575/97 суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 7 статті 27 Закону № 575/97 визначено, що санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок накладення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначає Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 (далі по тексту - Положення № 1312).
Згідно з абзацом 3 пункту 2 Положення № 1312 визначено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Відповідно до п. 6 Положенян № 1312 державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи:
за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з пунктом 7 Положення № 1312 рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (п. 8 Положення № 1312).
Пункт 10 Положення № 1312 передбачає, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку (п. 11 Положення № 1312).
З матеріалів справи вбачається, що постанова Чорнобаївського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області № 08/35-07-1-ПШ від 31.10.2012 р. про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику отримана генеральним директором товариства 31.10.2012р., про що свідчить відповідна відмітка на постанові. Вказана постанова відповідачем не оскаржена, визначена в ній сума штрафу у встановлені терміни не сплачена.
При цьому суд зазначає, що платіжне доручення № 1121 від 25.02.2013 р., долучене відповідачем до матеріалів справи, не є належним доказом сплати ним штрафу з огляду на те, що в ньому, в графі «Призначення платежу» вказано «адмінштраф згідно постанови №08/30-07-2-ПШ від 30.11.2012 р.».
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості зі сплати штрафу у розмірі 5 100 грн. та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсейф», ідентифікаційний код 33283318, на користь Державного бюджету України заборгованість зі сплати штрафу у розмірі 5 100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлено 01.03.2013 р.