Ухвала суду № 30057008, 14.03.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2013
Номер справи
812/868/13-а
Номер документу
30057008
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чернявська Т.І.

Суддя-доповідач - Чебанов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2013 року справа №812/868/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Чебанова О.О., Старосуда М.І., Юрченко В.П., розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Ровеньках Луганської області Державної податкової служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2013 р. у справі № 812/868/13-а за позовом Державної податкової інспекції у м. Ровеньках Луганської області Державної податкової служби до Ровеньківської міської ради, Комунального підприємства «Спеціалізована Ровеньківська житлова контора» Ровеньківської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом у загальному розмірі 217480,99 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Ровеньківської міської ради, Комунального підприємства «Спеціалізована Ровеньківська житлова контора» Ровеньківської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом у загальному розмірі 217480,99 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що Комунальне підприємство «Спеціалізована Ровеньківська житлова контора» Ровеньківської міської ради самостійно свої податкові зобов'язання не виконує. Так, Державна податкова інспекція у м. Ровеньках Луганської області Державної податкової служби в порядку вимог ст. 95 Податкового кодексу України зверталась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення коштів з усіх рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, за податковим боргом в загальній сумі 559,6 тис. грн., які задоволені у повному обсязі. Державною податковою інспекцією у м. Ровеньках Луганської області Державної податкової служби неодноразово направлялися інкасові доручення на стягнення податкового боргу з банківських рахунків, за результатами чого було стягнуто з банківських рахунків лише 116,6 тис. грн. Грошових коштів на рахунках підприємства у банківських установах для погашення усієї суми заборгованості недостатньо, що призводить до постійного зростання податкового боргу. Станом на 01 січня 2012 року податковий борг комунального підприємства «Спеціалізована Ровеньківська житлова контора» Ровеньківської міської ради становив 56,2 тис. грн., а станом на 01 грудня 2012 року збільшився та складає 677,5 тис. грн.

Державна податкова інспекція у м. Ровеньках Луганської області Державної податкової служби в порядку вимог ст. 96 Податкового кодексу України звернулась до Ровеньківської міської ради з проханням прийняти рішення щодо погашення податкового боргу комунального підприємства «Спеціалізована Ровеньківська житлова контора» Ровеньківської міської ради, проте позитивної відповіді не отримала. Майно підприємства є комунальною власністю територіальної громади м. Ровеньки, органом управління (засновником) є Ровеньківська міська рада, що знайшло своє підтвердження у статуті підприємства.

Тому Державна податкова інспекція у м. Ровеньках Луганської області Державної податкової служби, керуючись вимогами п. 96.3 ст. 96 Податкового кодексу України, вирішила звернутись з позовною заявою про стягнення заборгованості саме з Ровеньківської міської ради.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2013 р. у справі № 812/868/13-а в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначив, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, а тому просив скасувати постанову та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши матеріали справи, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, Комунальне підприємство «Спеціалізована Ровеньківська житлова контора» Ровеньківської міської ради як платник податків знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції у м. Ровеньках Луганської області Державної податкової служби, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 21 серпня 2010 року № 99 (а.с. 23).

Відповідно до вимог, встановлених розділом V Податкового кодексу України, комунальне підприємство «Спеціалізована Ровеньківська житлова контора» Ровеньківської міської ради зареєстроване платником податку на додану вартість з присвоєнням індивідуального податкового номеру платника податку на додану вартість № 369840212119, про що свідчить свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість від 09 листопада 2010 року № 100308949 (а.с. 24).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків

повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну

(фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним

вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого

покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері

зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий

агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку

та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням

штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений

цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання

(підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1 1 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.18 пункту 20.1).

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4),

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб-підприємців протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).

Згідно з п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Комунальне підприємство «Спеціалізована Ровеньківська житлова контора» Ровеньківської міської ради подало до Державної податкової інспекції у м. Ровеньках Луганської області Державної податкової служби:

- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2012 року від 24 вересня 2012 року № 11534, в якому збільшило суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значенню попереднього звітного (податкового) періоду, на 79757,00 грн. та визначило суму штрафу у зв'язку із самостійним виправленням помилки у розмірі 2393,00 грн. (а.с. 28-30);

- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2012 року від 23 жовтня 2012 року № 9065667614, в якому збільшило суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, на 68621,00 грн. та визначило суму штрафу у зв'язку із самостійним виправленням помилки у розмірі 2059,00 грн. (а.с. 31-33);

- податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2012 року від 20 листопада 2012 року № 9073318184, в якій і визначило суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет ш підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду, у розмірі 60559,00 грн. (а.с. 34-35).

В порушення вимог п 57.1 ст. 57, п. 152.1 і 152.9 ст. 152 та п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України комунальне підприємство «Спеціалізована Ровеньківська житлова контора» Ровеньківської міської ради протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, самостійно суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, визначені у податкових деклараціях, не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з податку на додану вартість в сумі 213389,00 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника (а.с. 36-37).

Підпунктом 129.1.2 пункту 129 ст. 129 Податкового кодексу України передбачено, що у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.

Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 17 грудня 2010 року № 953 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2010 за № 1350/18645, встановлений порядок ведення органами державної податкової служби обліку нарахування та погашення пені, що справляється з платників податків у зв'язку із несвоєчасним погашенням узгодженого грошового зобов'язання, та пені на податкове зобов'язання, нараховане контролюючим органом у разі виявлення його заниження та/або визначене податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента (надалі - Інструкція № 953).

Відповідно до пункту 3.1 Інструкції № 953 нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.

Згідно з пунктом 3.2 вищезазначеної Інструкції № 953 при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податку, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податку, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені. Якщо платник податків не виконує встановлену цим пунктом черговість платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган державної податкової служби самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом. У разі наявності у платника податку податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, у рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Пунктом 3.3 Інструкції № 953 передбачено, що суми пені зараховуються до бюджетів або державних цільових фондів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки.

Як вбачається з облікової картки відповідача, за несвоєчасне погашення податкових зобов'язань з податку на додану вартість у відповідності до вимог статті 129 Податкового кодексу України відповідачу нарахована пеня в сумі 4091,99 грн., яка останнім у добровільному порядку не сплачена (а.с. 36-37).

Враховуючи вищевикладене, податковий борг комунального підприємства «Спеціалізована Ровеньківська житлова контора» Ровеньківської міської ради з податку на додану вартість станом на дату розгляду та вирішення справи складає 217480,99 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника (а.с. 36-37).

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання в установлені строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

На виконання вищезазначених положень Податкового кодексу України Державною податковою інспекцією у м. Ровеньках Луганської області Державної податкової служби комунальному підприємству «Спеціалізована Ровеньківська житлова контора Ровеньківської міської ради було надіслано податкову вимогу від 03 січня 2012 року № 1, про що свідчить корінець податкової вимоги (а.с. 27).

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних па і зрів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або йо частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Тобто, податковий борг комунального підприємства «Спеціалізована Ровеньківська житлова контора» Ровеньківської міської ради з податку на додану вартість складає 217480,99 грн. і податкова вимога від 03 січня 2012 року № 1 є чинною. Проте, враховуючи заявлений Державною податковою інспекцією у м. Ровеньках Луганської області Державної податкової служби спосіб погашення податкового боргу платник податків, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом у загальному розмірі 217480,99 грн. не дотримані вимоги Податкового кодексу України щодо такого стягнення.

Пунктом 96.1 статті 96 Податкового кодексу України регламентовано, що у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунальної підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платник податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;

- затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;

- ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

- прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Як вбачається з матеріалів справи, 30 січня 2012 року за реєстраційним номером 12110537 в державному реєстрі обтяжень рухомого зареєстрована поточна податкова застава майна комунального підприємства «Спеціалізована Ровеньківська житлова контора» Ровеньківської міської ради згідно з актом опису майна від 27 січня 2012 року № 1 (а.с. 12, 26). Із облікової картки вбачається, що підприємство поступово сплачує існуючу податкову заборгованість, про що також свідчить інкасове доручення (розпорядження) № 6 від 08 січня 2013 року за постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15 червня 2012 року у адміністративній справі № 2а/1270/3845/2012, що, в свою чергу, свідчить про наявність у боржника коштів та власного майна.

З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції спір по суті вирішений вірно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та зміни або скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Ровеньках Луганської області Державної податкової служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2013 р. у справі № 812/868/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2013 р. у справі № 812/868/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання рішення законної сили.

Головуючий О.О. Чебанов

Судді М.І. Старосуд

В.П. Юрченко