Постанова № 30036520, 12.03.2013, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2013
Номер справи
809/547/13-а
Номер документу
30036520
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" березня 2013 р. Справа № 809/547/13-a

14 год. 50 хв.

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Тимощука О.Л.

при секретарі Жовнірович О.С.,

за участю:

представника позивача - Сазонова В.В.

представника відповідача - Гринчака В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Приватного підприємства "Аресконт"

до відповідача: Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську

про скасування податкового повідомлення-рішення №0018731591 від 28.12.2012 р.,-

ВСТАНОВИВ:

19 лютого 2013 року приватне підприємство «Аресконт» (надалі також - позивач) звернулося в суд з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську (надалі також - відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення №0018731591 від 28.12.2012 р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем всупереч абзацу 2 пункту 7 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (надалі також - ПК України), яким передбачено, що штрафні санкції до платників єдиного податку за порушення у 2012 році, а саме: порядку обчислення, правильності заповнення податкових декларацій платника єдиного податку та повноти сплати сум єдиного податку - не застосовуються, за результатами перевірки 28.12.2012 року, винесено податкове повідомлення-рішення №0018731591 від 28.12.2012 року, згідно з яким визначено зобов'язання по сплаті штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1735,00 грн., за затримку на 39 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми грошового зобов'язання по єдиному податку в розмірі 8674,99 грн., яку не сплачено за І півріччя 2012 року. Оскільки позивачем в установлений термін було оплачено 685,46 грн., за рахунок переплати в попередньому періоді, тобто податок був частково сплачений, але не в повному обсязі, просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 28 грудня 2012 року за №0018731591.

Представник позивача вимоги, викладені в позовній заяві, підтримав в повному обсязі. Просив адміністративний позов задовольнити повністю.

Представник відповідача проти заявлених вимог заперечив з підстав, наведених в письмовому запереченні. Просив в задоволенні позову відмовити повністю.

Розглянувши адміністративний позов, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази та інші матеріали справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

У відповідності до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 25.02.2013 року (а.с.29), юридична особа - приватне підприємство «Аресконт» зареєстроване 23.09.2004 року виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради. Згідно із ст. 15 Податкового кодексу України відповідач є платником податків та зборів. З 01.01.2012 року позивач перебуває на спрощеній системі оподаткування, згідно із свідоцтвом платника єдиного податку (а.с.10).

Відповідно до пп.19-1.1.1, 19-1.1.2, п.19-1.1, ст.19-1, пп.20.1.4, п.20.1 ст.20 та пп.75.1.1, п.75.1 ст. 75 ПК України, на підставі наказу Державною податковою інспекцією у м. Івано-Франківську було проведено камеральну перевірку за звітний податковий період, півріччя та три квартали 2012 року, за результатами якої складено акт (а.с.6).

На підставі акту №14279/15-1/33162207 від 28.12.2012 року контролюючим органом виявлено порушення позивачем п. 57.1. ст.57 ПК України щодо несвоєчасної сплати до бюджету самостійно визначеного грошового зобов'язання по єдиному податку за ставкою 5 відсотків відповідно до поданої податкової декларації платника єдиного податку за І півріччя 2012 року.

Так, самостійно визначене позивачем грошове зобов'язання з єдиного податку в сумі 9360,45 грн., граничний термін сплати якого настав 19.08.2012 року оплачено частково, шляхом зарахування переплати за попередній звітний період в сумі 685,46 грн., решта суми - 8674,99 грн., фактично сплачено 27.09.2012 року (39 днів затримки сплати), тобто з запізненням більше 30 календарних днів (а.с.6).

28.12.2012 року на підставі вищевказаного акту перевірки відповідачем, згідно статті 126 ПК України винесено податкове повідомлення-рішення №0018731591, яким визначено штрафні (фінансові) санкції в сумі 1735,00 грн., тобто в розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу, за затримку сплати суми узгодженого грошового зобов'язання більше 30 календарних днів (а.с.7).

Позивач скористався можливістю адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення до вищестоящого органу. Так, 28.01.2013 року рішенням Державної податкової служби в Івано-Франківській області №92/10/10-319/24/53 скаргу позивача про перегляд та скасування податкового повідомлення-рішення №0018731591 від 28.12.2012 року залишено без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін (а.с.12).

В зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з метою відновлення свого порушеного права.

Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку та в розмірах встановлених законом. Згідно із статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає та регулює Податковий кодекс України (надалі також - ПК України).

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності органів державної податкової служби.

Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний, зокрема сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно із пунктом 36.1 статті 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку. Спосіб, порядок та строки виконання податкового обов'язку встановлюються цим Кодексом та законами з питань митної справи (стаття 38 ПК України).

Згідно з пунктом 295.3 статті 295 ПК України, платники єдиного податку третьої - шостої груп сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.

Статтею 300 Податкового кодексу України передбачено, вичерпний перелік порушень, за які до платника єдиного податку застосовується відповідальність у вигляді штрафних санкцій, а саме: порушення при обчисленні податку; несвоєчасність сплати сум єдиного податку; неповнота сплати сум єдиного податку, а також порушення строків подання податкових декларацій.

Відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу, зокрема, при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Разом з тим, у відповідності до абзацу 2 пункту 7 підрозділу 10 розділу XX ПК України, штрафні санкції до платників єдиного податку за порушення у 2012 році порядку обчислення, правильності заповнення податкових декларацій платника єдиного податку та повноти сплати сум єдиного податку платниками не застосовуються.

Вказана норма прийнята з метою створення сприятливого податкового клімату та оптимізації застосування платниками єдиного податку Глави 1 "Спрощена система оподаткування, обліку та звітності" Податкового кодексу України, яка набрала чинності з 01.01.2012 року.

Таким чином, з системного аналізу вищенаведених правових норм можна дійти висновку, що звільнення платників єдиного податку у 2012 році від штрафних санкцій за порушення порядку обчислення єдиного податку, правильності заповнення податкових декларацій платника єдиного податку та повноти сплати сум єдиного податку могло мати місце та підлягало застосуванню у випадку допущення помилок такими платниками: при обчисленні суми єдиного податку, заповненні декларацій, чи сплаті в повному обсязі сум єдиного податку в 2012 році.

Наведені висновки суду підтверджуються, ще й тим, що в 2012 році як й в інші періоди ПК України не звільняв платників єдиного податку від відповідальності за порушення строків сплати сум єдиного податку. При цьому слід зазначити, що "порушення строків сплати єдиного податку" та "повнота сплати сум єдиного податку" не є аналогічними поняттями і несуть різний правовий зміст.

Вищенаведена правова позиція викладена в роз'ясненні Державної податкової служби України від 29.06.2012 року за №2543/0/61-12/10-1115/3557.

Позивач також посилався на те, що в податковій вимозі №1617 від 20.08.2012 року в графі «штрафні санкції» нарахована сума 0,00 грн. (а.с.9).

З цього приводу слід зазначити, що відповідно до п.59.4 статті 59 ПК України, податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Враховуючи те, що самостійно визначене грошове зобов'язання з єдиного податку в розмірі 9360,45 грн., до 19.08.2012 року позивачем в повному обсязі не сплачено, відповідачем 20.08.2012 року на суму 8674,99 грн., винесено податкову вимогу №1617 (а.с.9).

Оскільки заборгованість з єдиного податку в розмірі 8674,99 грн., сплачена позивачем тільки 27.09.2012 року, відповідачем на підставі оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 28.12.2012 року застосовано штрафні санкції (а.с.7).

Згідно з наданими суду документами та доводами представників сторін судом встановлено, що позивачем порушено термін сплати єдиного податку за перший квартал 2012 року на 39 календарних днів, а отже несвоєчасно сплачено суму узгодженого податкового зобов'язання.

З огляду на вищенаведене суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення №0018731591, яким визначено штрафні (фінансові) санкції в сумі 1735,00 грн., винесено у порядку та у спосіб, передбачені Податковим кодексом України, а тому позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: /підпис/ Тимощук О.Л.

Постанова складена в повному обсязі 18.03.2013 року.