ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 березня 2013 р.Справа № 2-а-6951/10/1570
Категорія: 8.2.8 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Димерлія О.О.
- Романішина В.Л.
за участю секретаря судового засідання- Тулби О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 березня 2011 року у справі за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Фарлеп-Інвест» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про визнання протиправною бездіяльності Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У червні 2010 року, Відкрите акціонерне товариство «Фарлеп-Інвест» звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про визнання протиправною бездіяльність СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі щодо повернення сплаченої суми податку з доходів фізичних осіб, що суперечить чинному законодавству України; зобов'язання СДПІ по роботі з великими платниками податків у м. Одесі зарахувати надміру сплачену суму податку з доходів фізичних осіб у розмірі 11.589,98 грн. на картку особового рахунку ВАТ «Фарлеп-Інвест» у ДПІ Приморського району м. Одеси.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що в період з 28 жовтня 2009 року по 03 листопада 2009 року Спеціалізованою Державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Одесі було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Фарлеп» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 року по 03.11.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 року по 03.11.2009 року.
Актом перевірки СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі від 06.11.2009 р. встановлено, що переплата по податку з доходів фізичних осіб ТОВ «Фарлеп» станом на 01.07.2009 року складає 11.589,98 грн.
Враховуючи висновки акту перевірки, 09.11.2009 року, 27.11.2009 року, 23.03.2010 року позивач - правонаступник ТОВ «Фарлеп», звернувся до відповідача з проханням зарахувати на особову карку правонаступника ВАТ «Фарлеп-Інвест» суми надміру сплачених податків, у тому числі податку з доходів фізичних осіб у сумі 11.589,98 грн.
Але відповідь надана не була. Позивач зазначає, що після звернення ВАТ «Фарлеп-Інвест» з листом № 413 від до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі, останнім була надана відповідь від 30.03.2009 р., згідно якої відповідач зазначив що відповідної заяви про повернення надміру сплаченого податку з доходів найманих працівників не надходило.
07.04.2010 року, позивач листом № 666 звернувся до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі з проханням роз`яснити куди саме були направлені та де обліковуються кошти надміру сплаченого податку з доходів фізичних осіб ТОВ «Фарлеп». За результатами розгляду заяви від 07.04.2010 р. відповідач зазначив, що листи ТОВ «Фарлеп» не являлися підставою для повернення надміру сплаченого податку, хоча, як зазначає позивач, саме посилання на відсутність заяв з боку ТОВ «Фарлеп» у попередній відповіді від 30.03.2010 р. були причиною відмови у зарахуванні сум на особовий рахунок ВАТ «Фарлеп-Інвест», у зв'язку з чим представник позивача просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, надав суду письмові заперечення, де зазначив, що сума переплати по податку з доходу фізичних осіб не підлягає поверненню в зв'язку з тим, що сума податку з доходу фізичних осіб підлягає поверненню платнику податку протягом 60 календарних днів від дня отримання органом державної податкової служби податкової декларації. Оскільки позивач не подав відповідну податкову декларацію, то листи позивача не є підставою для повернення надміру сплаченої суми податку з доходів фізичних осіб.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 14 березня 2011 року адміністративний позов ВАТ «Фарлеп-Інвест» задоволено: визнано протиправною бездіяльність Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі щодо повернення ВАТ «Фарлеп-Інвест» надміру сплаченої суми податку з доходів фізичних осіб; зобов'язано Спеціалізовану Державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Одесі зарахувати надміру сплачену ТОВ «Фарлеп» суму податку з доходів фізичних осіб у розмірі 11.589,98 грн. на картку особового рахунку ВАТ «Фарлеп-Інвест» у ДПІ у Приморському районі м. Одеси.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Спеціалізована Державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Одесі подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що в період з 28 жовтня 2009 року по 03 листопада 2009 року Спеціалізованою Державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Одесі було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Фарлеп» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2009 року по 03.11.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 року по 03.11.2009 року.
За наслідками перевірки було складено Акт № 681/15-3/20959621/24 від 06 листопада 2009 року, яким встановлено, зокрема, що переплата по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.07.2009 року складає 11.589,98 грн.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини, які нне заперечуються сторонами.
Листами від 09.11.2009р. № 723, від 27.11.2009 р. №732, ТОВ «Фарлеп» зверталось до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі, якими, в зв'язку зі зняттям з обліку, просило переплату по податках та зборах, зокрема по податку з доходів фізичних осіб, станом на 09.11.2009 р. перераховувати на розрахунковий рахунок правонаступника ВАТ «Фарлеп-Інвест» із зазначенням реквізитів.
Листом № 413 від 23.10.2010 р. ТОВ «Фарлеп-Інвест», як правонаступник ТОВ «Фарлеп», звернулось до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі з проханням пояснити причину затримки зарахування на особову картку в ДПІ у Приморському районі м. Одеси переплати по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 11.589,98 грн. згідно листа ТОВ «Фарлеп».
Згідно відповіді СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі від 30.03.2010р. № 8422/10/19-043 на лист від 23.10.2010 р. № 413 заяви від ТОВ «Фарлеп-Інвест» про повернення надміру сплаченого податку з доходів найманих працівників в сумі 11.589,98грн. згідно акту позапланової виїзної перевірки від 06.11.2009р. № 681/15-3/20959621/24 не надходило (а.с.43).
Листом №606 від 07.04.2010р. ТОВ «Фарлеп-Інвест» звернулось до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі згідно якого просило повідомити куди саме були направлені та де обліковуються кошти надміру сплаченого податку з доходів фізичних осіб ТОВ «Фарлеп» у сумі 11.589,98 грн. станом на 07.04.2010р. (а.с.44).
Згідно з відповіддю СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі від 15.04.2010р. №9911/10/19-043 на лист №606 від 07.04.2010р. за період перебування ТОВ «Фарлеп» на обліку у СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі заяви від підприємства про повернення надміру сплаченого податку з доходів найманих працівників у сумі 11589,98 грн. згідно акту позапланової виїзної перевірки від 06.11.2009р. №681/15-3/20959621/24 не надходило, а листи від 27.11.2009р. №732 та від 09.11.2009р. №723 не являлися підставою для повернення надміру сплаченої суми податку з доходів фізичних осіб.
В силу пп.8.7.3 п.8.7 розділу 8 Порядку обліку платників податків, зборів (обов`язкових платежів), затвердженого наказом ДПА України від 19.02.1998р. № 80, у разі реорганізації платника податків шляхом злиття, приєднання, перетворення до облікових справ правонаступників долучаються облікові справи реорганізованих платників податків. Якщо правонаступник перебуває на обліку в іншому органі державної податкової служби, ніж реорганізований платник податків, після завершення реорганізації та зняття його з обліку облікова справа реорганізованого платника податків передається до органу державної податкової служби, де перебуває на обліку правонаступник.
Як правильно послався суд першої інстанції, відповідно до п.18.1 ст.18 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» річна декларація про майновий стан і доходи (податкова декларація) подається платником податку, який: зобов'язаний подавати таку декларацію згідно з нормами цього Закону або інших законів або має право подати таку декларацію для отримання податкового кредиту.
Тобто, декларація з цього податку подається саме платником податку (фізичними особами), а не податковим агентом.
П.п. 1.11 ст.1 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Однак, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку ф. № 1ДФ не є декларацією у розумінні ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Враховуючи наведене суд першої інстанції, дійшов правильного висновку, що сума податку з доходів фізичних осіб підлягає поверненню платнику податку протягом 60 календарних днів від дня отримання органом державної податкової служби податкової декларації.
Відповідно до п.12.6 ст.12 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ від 21.12.2000р. (який діяв на час вищезазначених правовідносин і втратив чинність з 01.01.2011р.) у разі коли платник податків, що ліквідується, має суми надміру сплачених або невідшкодованих податків, зборів (обов'язкових платежів) з відповідного бюджету, такі суми підлягають заліку в рахунок його податкових зобов'язань або податкового боргу перед таким бюджетом. У разі коли сума надміру сплачених або невідшкодованих податків, зборів (обов'язкових платежів) з відповідного бюджету перевищує суму податкових зобов'язань або податкового боргу перед таким бюджетом, сума перевищення використовується для погашення податкової заборгованості або податкового боргу перед іншими бюджетами, а за відсутності такої заборгованості (боргу) - направляється у розпорядження такого платника податків.
Таким чином, приймаючи до уваги, що законодавством України не було передбачено форму заяви платника податку про повернення надміру сплаченого податку з доходів фізичних осіб суд не приймає до уваги твердження відповідача щодо того, що заяви від ТОВ «Фарлеп» про повернення надміру сплаченого податку з доходів найманих працівників не надходило.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи та дав їм належну правову оцінку. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Згідно з ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 200, ст. 206, ст. 254 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 березня 2011 року у справі за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Фарлеп-Інвест» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про визнання протиправною бездіяльності Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі про зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя /підпис/ Єщенко О.В.
суддя /підпис/ Димерлій О.О.
суддя /підпис/ Романішин В.Л.