Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
12 березня 2013 р. №820/1351/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Полях Н.А.
при секретарі судового засідання - Демченко В.В.
за участю представника позивача - Машира В.О.,
представника відповідача - Голована Я.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТНС" до Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ТНС", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби, в якому просить суд скасувати рішення відповідача про відмову у прийнятті податкової декларації ТОВ "ТНС" (код ЄДРПОУ 30512344) з податку на прибуток підприємства за 2012 рік з додатками, що міститься в письмовому повідомленні від 30.01.2013 року №1030/10/15.1-122.
В обгрунтування позивних вимог позивач посилається на п.48.3, п.48.4 ст.48, п.49.11, п.п.49.12.2 п.49.12 ст.49 ПК України.
В судовому засіданні представник позивача - Машир В.О. позов підтримав в повному обсязі, посилаючись на протиправність дій відповідача з неприйняття податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2012 року.
Представник відповідача - Голован Я.І. в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на правомірність вчинених дій, посилаючись на порушення чинного законодавства з боку позивача та обґрунтування викладені у письмових запереченнях.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТНС» зареєстровано як юридична особа 07.09.1999 року Виконавчим комітетом Харківської міської ради та перебуває на обліку як платник податків у Харківській ОДПІ Харківської області ДПС.
Судом встановлено, що позивачем 30.01.2013 засобами електронного зв'язку до Харківської ОДПІ Харківської області ДПС було подано декларацію №9086122231 з податку на прибуток підприємств за 2012 року, що підтверджується копією квитанції (а.с. 10).
Вказана декларація з податку на прибуток підприємств за 2012 рік з додатками була отримана 30.01.2012 року податковими органом, що не заперечується сторонами та підтверджується матеріалами справи (а.с.10).
Так, відповідно до 7.5 Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 р. N233, підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно з п.46.5 ст.46 Податкового кодексу України форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Відповідно до п.п. 48.3, 48.5 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності). Податкова декларація повинна бути підписана: керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником; останнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність в електронному документі електронного цифрового підпису платника податку.
Згідно п.49.8 ст.48 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Відповідно п. 49.11. ст. 49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання; у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника - протягом трьох робочих днів з дня її отримання.
Тобто, у разі подання платником податків декларації (або розрахунку), заповненої з порушенням вимог п.п. 48.3, 48.4 ст. 48 Податкового кодексу України податковий орган повинен надати позивачеві повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
Харківською ОДПІ Харківської області ДПС листом №1030/10/15.1-122 від 30.01.2013 року повідомила позивача про те, що надана декларація з податку на прибуток підприємств № 9086122231 від 30.01.2013 року за 2012 рік присвоєно статус «не визнано, як податкова звітність» у зв'язку порушенням п.48.3 ст.48 Податкового кодексу України, а саме: невідповідність обов'язкових реквізитів відомостям із ЄДР (а.с. 5).
З дослідженої в судовому засіданні декларації з податку на прибуток підприємств № 9086122231 від 30.01.2013 року за 2012 рік, судом встановлено, що вказана декларація в повному обсязі відповідає вимогам п. 48.3, п.48.4 ст. 48 Податкового кодексу України.
Суд не бере до уваги посилання представника відповідача в судовому засіданні на неправильне зазначення в декларації позивачем код виду економічної діяльності (КВЕД) як підставу для присвоєння статусу «не визнано, як податкова звітність», з огляду на наступне.
Відповідно до п.48.4 ст.48 Податкового кодексу України у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Як вбачається з декларації з податку на прибуток підприємств №9086122231 від 30.01.2013 року за 2012 рік позивачем зазначено код КВЕД ДК 009:2005, який діяв з 01.04.2006 року, та прийнятий на підставі наказу Держспоживстандарту України від 26.12.2005 N375, а саме: 51.90 - тобто "Інші види оптової торгівлі", який включає:
- спеціалізовану оптову торгівлю, не віднесену до попередніх групувань
- оптову торгівлю широким асортиментом товарів без будь-якої визначеної спеціалізації.
Згідно наданого оригіналу витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 30.01.2013 року видами діяльності ТОВ "ТНС" за КВЕД ДК 009:2010, який діє з 01.01.2012 року, прийнятий на підставі наказу Держспоживстандарту України від 11.10.2010 N457, є: 22.22 - виробництво тари з пластмас, 46.19 - діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, 52.29 - інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, 46.90 - неспеціалізована оптова торгівля, 46.33 - оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами, 20.16 - виробництво пластмас у первинних формах.
Листом від 30.12.2011 р. №10974/7/18-3017 ДПС України "Про набрання чинності національним класифікатором України ДК 009:2010" - Державна податкова служба України зазначає, що відповідно до пункту 1 наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 р. № 457 "Про затвердження та скасування національних класифікаторів", із змінами і доповненнями, внесеними наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 29.11.2010 р. №530 (далі - наказ № 457), з 1 січня 2012 року набирає чинності національний класифікатор України ДК 09:2010 "Класифікація видів економічної діяльності" (далі - КВЕД 2010).
Оскільки КВЕД використовується для представлення та аналізу статистичної, фінансової, податкової та іншої економічної інформації, перехід до КВЕД 2010 буде здійснюватись поступово. Для цього протягом 2012 року буде діяти національний класифікатор України ДК 09:2005 "Класифікація видів економічної діяльності" (далі - КВЕД 2005).
З метою забезпечення поступового переходу до КВЕД 2010 зобов'язано скоординувати діяльність територіальних органів державної податкової служби щодо приведення видів діяльності юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців до КВЕД 2010 протягом 2012 року та недопущення вимагання від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців обов'язкового подання заяв, декларацій та інших документів у перехідний період із зазначенням КВЕД 2010.
Згідно з пунктом 4 наказу № 457 КВЕД 2005 буде скасовано в Україні з 31 грудня 2012 року.
Таким чином, суд приходить до висновку що відповідачем всупереч вимог діючого законодавства було неприйнято декларації з податку на прибуток підприємств № 9086122231 від 30.01.2013 року за 2012 рік з підстав, які суперечать вимогам діючого законодавства.
Згідно з пунктом 49.13 статті 49 Податкового кодексу України у разі, якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови органом державної податкової служби (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного вище, суд вважає, що позовні вимоги щодо скасування рішення відповідача про відмову у прийнятті податкової декларації ТОВ "ТНС" (код ЄДРПОУ 30512344) з податку на прибуток підприємства за 2012 рік з додатками, що міститься в письмовому повідомленні від 30.01.2013 року №1030/10/15.1-122, підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТНС" до Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про скасування рішення - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про відмову у прийнятті податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю "ТНС" (код ЄДРПОУ 30512344) з податку на прибуток підприємства за 2012 рік з додатками, що міститься в письмовому повідомленні від 30.01.2013 року №1030/10/15.1-122.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 19.03.2013 року.
Суддя Н.А.Полях