8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 березня 2013 року Справа № 812/2011/13-а
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Дибова О.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 39603,42 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
21 лютого 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 39603,42 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Луганської міської ради за НОМЕР_3 від 27.03.2008 року. В якості платника податків перебуває на обліку в ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області ДПС з 31.03.2008 року за № 554.
За відповідачем рахується податковий борг перед бюджетом у розмірі 39603,42 грн. з них:
Збір за провадження торгівельної діяльності (роздрібна торгівля) - 123,42 грн., що виник на підставі торгового патенту № 22195 від 10.01.1013 року;
З податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами у вигляді зарплати - 39480,18 грн., а саме:
за основним платежем 27327,98 грн., що виник на підставі прийнятого податкового повідомлення-рішення № 0001131710 від 31ю08.2012 року, винесеного на підставі акту перевірки № 00962/1710/НОМЕР_2 від 13.07.2012 року;
за штрафними санкціями - 7788,38 грн., що виник на підставі прийнятого податкового повідомлення-рішення № 0001131710 від 31.08.2012 року, винесеного на підставі акту перевірки № 00962/1710/НОМЕР_2 від 13.07.2012 року та податкового повідомлення-рішення №0000960171 від 31.08.2012 року, винесеного на підставі акту перевірки № 00962/1710/НОМЕР_2 від 13.07.2012 року; пеня - 4363,82 грн.
У зв'язку з чим позивач просив стягнути суму заборгованості у розмірі 39603,42 грн. в судовому порядку.
Ухвалою від 25 лютого 2013 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
Ухвала про відкриття скороченого провадження направлена відповідачу на адресу: 91005, АДРЕСА_1 повернулась до суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 43).
Відповідач зареєстрований за вищезазначеною адресою та відомості про зміну свого місця знаходження державному реєстратору не надавав.
Відповідно до положень ч. 11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Луганської міської ради за НОМЕР_3 від 27.03.2008 року (а.с.6). В якості платника податків перебуває на обліку в ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області ДПС з 31.03.2008 року за № 27913, відповідно до довідки №554 від 31.03.2008 року (а.с.10)
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства..
Статтею 14 Податкового кодексу України наведено перелік основних понять, які використовуються у Податковому кодексі України, зокрема:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Згідно пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому цією статтею порядку торгові патенти та провадять певні види підприємницької діяльності, в т.ч.: торговельну діяльність у пунктах продажу товарів (пп."а")
Відповідно до пп. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 ПК України ставка збору за провадження торговельної діяльності та діяльності з надання платних послуг встановлюється сільськими, селищними та міськими радами з розрахунку на календарний місяць у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня календарного року, визначеному цим пунктом, з урахуванням місцезнаходження пункту продажу товарів та асортименту товарів з надання платних послуг та виду платних послуг.
Підпунктом 267.5.2 п. 267.5 ст. 267 ПК України встановлено строки сплати збору, а саме за провадження торгівельної діяльності (крім торгівельної діяльності з придбанням короткотермінового торгового патенту), діяльності з надання платних послуг, здійснення торгівлі валютними цінностями щомісяця не пізніше 15 числа, який передує звітному місяцю.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем до податкового органу було подано заявку на придбання торгового патенту (а.с.13), згідно якої виданий патент серія ТВП №202195, а отже це є належною підставою для виникнення податкового зобов'язання.
У зв'язку з тим, що відповідач не сплачував до бюджету плату за торговий патент у відповідача виникла заборгованість в сумі 123,24 грн.
На підставі наказу від 09.07.2012 року №551 ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області ДПС була проведена документальна позапланова невиїздна перевірка ФОП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства, укладення платником податків трудових договорів з найманими особами, оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам заробітної плати за період з 01.01.2008 року по 30.06.2012 року, результати якої оформлені актом від 13.07.2012 року за № 00962/1710/НОМЕР_2
Перевіркою встановлені порушення:
1. пп. «а» пп. «6» п.19.2, ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003р №889-ІУ (зі змінами та доповненнями), пп «а» п.176.2 ст. 176 , п. 44.3, п.44.4 ст.44, п.102.1 ст.102, п.114.1 ст.114 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010року № 2755Л/І зі змінами та доповненнями фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 не нараховано, не утримано та не сплачено (перераховано) до бюджету податок з доходів, які були виплачені на користь платників податку (найманим працівникам).
За результатами перевірки з 01.07.09 по 30.06.12 нараховано податку з доходів фізичних осіб у сумі - 27327,50грн.
2. пп. «б» п.19.2. ст.19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003р. N889-ІУ (зі змінами та доповненнями), ФО-П ОСОБА_1 за 2008р.,2009р. 1,2кв.2010р. не подавав податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, за 3,4кв.2010р не включив всі суми виплат на користь платників податку та утримані з них податки, п. 46.1 ст. 46, п.51.1 ст.51, пп. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 2 грудня 201 Ороку № 2755Л/І не надано та подано з недостовірними даними податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 3,4кв.2009р.,2010р.,2011р., 1,2кв.2012р.
Акт перевірки від 13.07.2012 року за № 00962/1710/НОМЕР_2 був надісланий відповідачу рекомендованим листом з повідомленням, проте конверт повернувся з відміткою пошти: «за закінченням терміну зберігання» (а.с.33).
На підставі зазначеного акту перевірки від 13.07.2012 року за № 00962/1710/НОМЕР_2 ДПІ в Жовтневому районі м. Луганська Луганської області ДПС було прийнято податкове повідомлення - рішення №00009601710 від 31 серпня 2012 року, до відповідача як платника податку застосовано штрафні санкції у розмірі 510,00 грн. (а.с.14) та податкове повідомлення-рішення №00011301710 від 31 серпня 2012 року відповідачу як платнику податку донараховано за основним платежем 27327,98 грн. та застосовано штрафні санкції у розмірі 7278,38 грн. (а.с.15). Зазначені податкові повідомлення - рішення були надіслані відповідачу рекомендованим листом з повідомленням, проте конверт повернувся з відміткою пошти: «за закінченням терміну зберігання» (а.с.16).
Розділом ІV Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та платою податку з доходів фізичних осіб.
Відповідно до ст. 162. Податкового кодексу України платниками податку є:
162.1.1. фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні;
податковий агент.
Згідно п.п. 14.1.180 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до чию бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу;
Так, обов'язок нараховувати, утримувати та сплачувати податок з доходів фізичних осіб до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм податкового законодавства, покладено на податкового агента.
Згідно п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до норм Податкового кодексу України, органом стягнення є державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України (пп.14.1.137 п.14.1 ст.14 ПК).
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до підпункту 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини
Пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу визначено особливість стягнення коштів платника податків, відповідно до якої стягнення коштів платника податків провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги
Підпунктом 129.1.1. пункту 129.1. статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. (пункт 129.4 статті 129 Податкового кодексу України)
Відповідно до пункту 131.1. статті 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що в зв'язку з несвоєчасною сплатою відповідачем як платником податків податкових зобов'язань, податковою інспекцією було нараховано пеню в розмірі 4363,82 грн., наявність якої підтверджується розрахунком суми заборгованості (а.с.12,38). Сума заборгованості підтверджена також зворотнім боком облікової картки платника (а.с.39-41).
Суд зазначає, що приписи ст. 95 Податкового кодексу України визначають, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а у разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Внаслідок несплати узгодженої суми грошового зобов'язання податковим органом відповідно до положень п. 59.1 ст. 59 ПК України сформовано та направлено на адресу відповідача податкову вимогу № 266 від 05 листопада 2012 року (а.с.37). Зазначена вимога була надіслана на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомлення та отримана особисто, про що свідчить особистий підпис на поштовому повідомленні (а.с.37).
Доказів оскарження вимоги відповідачем не надано, тому податкова вимога є чинною, доказів сплати податкового боргу сторонами не надано, отже судом встановлено, що позовні вимоги є обґрунтованим, а адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню повністю.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167, 1832,Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 39603,42 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (91005, АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_2) на користь Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області Державної податкової служби (91057, м. Луганськ, кв. Волкова, 14а) заборгованість перед бюджетом на суму 39603,42 грн. (тридцять дев'ять тисяч шістсот три гривні 42 коп.), з них:
- збір за провадження торгівельної діяльності (роздрібна торгівля) - 123,24 грн. (сто двадцять три гривні 24 коп.) на р/р 31419514700004, код платежу 18040100, одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області , код 37991477, банк одержувача - ГУДКСУ у Луганській області МФО 804013;
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується у вигляді зарплати - 39480,18 грн. (тридцять дев'ять тисяч чотириста вісімдесят гривень 18 коп.) на р/р 33217800700004, код платежу 11010100, одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Луганська Луганської області, код 37991477, банк одержувача - ГУДКСУ у Луганській області МФО 804013.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Дибова