ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2013 року м. Львів № 813/168/13-а
15 год. 58 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І., за участі секретаря судового засідання Задорожної М.М., представника позивача Цукорник С.Г., представника відповідача Чижевського М.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Укр - вуглепром» до державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укр - вуглепром» (далі -ТзОВ «Укр - вуглепром») звернулася до державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у Шевченківському районі м. Львова) з позовними вимогами визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 30.10.2012 року № 0000321540/17861, податкове повідомлення - рішення від 30.10.2012 року № 0000331540/17862.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відмова визнати від'ємне значення в сумі 365 грн. в декларації з податку на додану вартість за липень 2012 року, показники якої є результатом задекларованих показників поточного звітного періоду та попередніх звітних періодів податкових декларацій та уточнюючих розрахунків з податку на додану вартість, які прийняті зі сторони ДПІ у Шевченківському районі м. Львова суперечить чинному законодавству України. Позивач стверджує, що відповідно до п.п. 4.6.4 п.п.4.6 п.4 Наказу Міністерства фінансів України від 25.11.11 № 1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відобразив у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду. Відтак оскаржувані податкові повідомлення - рішення підлягають скасуванню. Представники позивача позовні вимоги підтримали, просять суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач заперечив позовні вимоги з підстав викладених у письмових запереченнях поданих у судовому засіданні 06.02.2013 року, в яких зазначено, що позивачем завищено суму залишку від'ємного значення, що включається до складу податкового кредиту наступного звітного періоду на 365 грн., та занижено суму податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 13393,00 грн. сформованe у податковій декларації за липень 2012 року. Таким чином вважає, що позивачем порушено норми ст. 200 Податкового кодексу України та Наказу Міністерства фінансів України від 25.11.11 № 1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість». Представник відповідача позовні вимоги заперечив, просив суд відмовити в задоволені позову повністю.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, оцінивши їх в сукупності та встановив наступні фактичні обставини справи:
ТзОВ «Укр - вуглепром» зареєстровано як юридичну особу та присвоєно ідентифікаційний код 31526887.
ДПІ у Шевченківському районі м. Львова проведено камеральну перевірку даних ТзОВ «Укр - вуглепром», задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за липень 2012 року. За результатами проведеної камеральної перевірки ТзОВ «Укр-вуглепром» ДПІ в Шевченківському районі м. Львова складено акт від 17.09.2012 року № 1412/302/15-40/31526887 (далі - акт перевірки ).
Перевіркою встановлено, що платником податку завищено суму залишку від'ємного значення в сумі 365 грн. та занижено суму податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету і становить 13393 грн. Згідно пункту 123.1 статті 123 розділу II Податкового кодексу України, а саме: в декларації з податку на додану вартість за липень 2012 року сума від'ємного значення рядка 22 декларації (залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду) становить 0.00 грн. та рядок 24 декларації залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду) становить 0,00 грн.
В акті перевірки вказано, що платником ТзОВ «Укр-вуглепром» порушено пункти 200.2, 200.3, 200.4 статті 200 розділу V Податкового кодексу України, підпункту 4.6.4 пункту 4.6 Наказ Міністерства фінансів України від 25.11.11 № 1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 року за № 1490/20228.
На підставі акта перевірки за липень 2012 ДПІ у Шевченківському районі м. Львова винесено наступні податкові рішення:
податкове повідомлення - рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Львова від 30 жовтня 2012 року № 0000331540/17862 (форма «Р») про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 13393 грн. та штрафними санкціями 3348 грн.
податкове повідомлення - рішень ДПІ у Шевченківському районі м. Львова від 30 жовтня 2012 року №0000321540/17861 (форма «В4»), яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 365 грн.
Позивач не погоджуючись з висновками посадових осіб державної податкової служби та з прийнятими податковими повідомленнями-рішенями, оскаржив останні в судовому порядку.
Оцінюючи встановлені обставини та доводи сторін суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних міркувань:
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Відповідно до ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п. 200.1, 200.2, 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України).
Згідно п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
20.07.2012 року позивачем подано декларацію за червень 2012 року, в рядку 24 якої залишок від'ємного значення який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового кредиту ( рядок 22 - рядок 23) (значення цього рядка переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного періоду) становило нульове значення. Уточнюючим розрахунком від 18.08.2012 року в рядку 24 позивачем зазначено від'ємне значення попереднього звітного періоду в сумі 13758 грн. (а.с 18,22).
У декларації за липень 2012 року поданої 18.08.2012 року позивачем зазначено різниця між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано позитивне значення, рядок 18 декларації - в сумі 13393 грн. В рядку 22 декларації з податку на додану вартість - задекларована сума, як залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок 21-рядок 18). Тобто це різниця між задекларованими сумами 13758 та 13393, що в результаті отримуємо від'ємний залишок в сумі 365.
Відповідно до п.п. 4.6.4 п.п.4.6 п.4 Наказу Міністерства фінансів України від 25.11.11 № 1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 року за № 1490/20228, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2).
ТзОВ «Укр - вуглепром» маючи від'ємне значення рядка 22 декларації за липень 2012 року подало додаток Д2 до декларації (а.с.27).
Пунктом 4.6.6. п.п.4.6 п.4 вищевказаного наказу Міністерства фінансів України від 25.11.11 № 1492 передбачено, що залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Що стосується застосування штрафних санкцій за п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України у податковому повідомлені - рішенні від 30.10.2012 року № 0000331540/17862 форми «Р» у сумі 3348 грн. є безпідставним, оскільки враховуючи вищенаведене відсутні порушення податкового законодавства визначені в акті перевірки.
Тому податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова від 30.10.2012 року № 0000321540/17861,податкове повідомлення - рішення від 30.10.2012 року № 0000331540/17862 не відповідають критеріям, визначеним ч. 3 ст. 2 КАС України, оскільки прийняті необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та непропорційно. В той же час позивач довів обґрунтованість позовних вимог належними та допустимими доказами. Виходячи з положень п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України суд приходить до висновку, що такі податкові повідомлення-рішення слід скасувати як протиправні.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню з державного бюджету України понесені позивачем судові витрати у виді судового збору.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.10.2012 року № 0000321540/17861.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.10.2012 року № 0000331540/17862.
Стягнути з державного бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Укр-вуглепром» (79026, м. Львів, вул. Лазаренка,1а, офіс 67; ідентифікаційний код 31526887) 171 (сто сімдесят одна) грн. 41 коп. судового збору.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 15 березня 2013 року.
Суддя Сподарик Н.І.