Постанова № 30009309, 18.03.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.03.2013
Номер справи
2а-17882/12/2670
Номер документу
30009309
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 березня 2013 року № 2а-17882/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. при секретарі судового засідання Віруцькій О.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом

Міністерства економічного розвитку і торгівлі України

до

Premiere Trading FZE, третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Державна податкова служба України

про

продовження дії спеціальної санкції

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (надалі – позивач) звернулося до суду з позовом до компанії – нерезидента Premiere Traiding FZE (далі –відповідач) про подовження дії спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України застосованої наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 16.07.2012 №184 на термін - до усунення порушення статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, а саме до погашення простроченої заборгованості у розмірі 423571,18 дол. США за зовнішньоекономічним контрактом від 02.12.2009 №12ехр/035-09, укладеним між компанією Premiere Traiding FZE та ПАТ «ММК ім.. Іллічя».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” до відповідача за порушення зовнішньоекономічного законодавства відповідним наказом Мінекономіки застосовано спеціальну санкцію – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України. У зв’язку з тим, що обставини, які зумовили застосування до відповідача згаданої санкції, ним не усунуті, позивач вважає за доцільне в судовому порядку подовжити дію спеціальної санкції, застосованої до відповідача.

Відповідач про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, однак свого представника в судове засідання не направив, письмових пояснень щодо суті спору суду не надав.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору – Державна податкова служба України – в судовому засідання наполягала на задоволенні позовних вимог.

18.02.2013 в судовому засіданні ухвалено про продовження розгляду справи у письмовому провадженні відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку задоволення позову, виходячи з наступного.

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики, за порушення цього або пов’язаних з ним законів України може застосувати до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб’єктів господарської діяльності такі спеціальні санкції, як індивідуальний режим ліцензування та тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п. 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №777 від 26.05.2007р., Мінекономіки є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної економічної, цінової, інвестиційної та зовнішньоекономічної політики, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва з ЄС.

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону спеціальні санкції – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності та індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку або за рішенням суду.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі подання Державної податкової служби України від 24.04.2012 №6020/5/22-3316 Міністерством економічного розвитку і торгівлі України видано наказ від 16.07.2012 №814 «Про застосування спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України – до іноземних суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності» застосовано спеціальну санкцію – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Підставою для застосування зазначеної спеціальної санкції стали виявлені за результатами перевірки порушення Premiere Traiding FZE ст. 1 Закону “Про Порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”.

Зокрема, з матеріалів справи вбачається, що Спеціалізованої державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку Державної податкової служби України при проведенні перевірки ПАТ «ММК ім. Іллічя» встановлено порушення нерезидентом Premiere Traiding FZE строків розрахунків пр виконанні зовнішньоекономічного контракту від 02.12.2009 №12ехр/035-09.

Як вбачається з акту перевірки від 28.03.2012 №3/15-17/1-00191129 ПАТ «ММК ім. Іллічя» відповідно до ВМД №100605 від 15.02.2010, ВМД №100781 від 25.02.2010, ВМД №100782 від 25.02.2010, ВМД №401704 від 26.03.2010 за зовнішньоекономічним контрактом від 02.12.2009 №12ехр/035-09 було експортовано компанії Premiere Traiding FZE продукцію металургійного виробництва, проте оплата в розмірі 423571,18 доларів США за поставлений товар не надійшла.

Статтею першою Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності – з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Отже, перевіркою встановлено, що Premiere Traiding FZE порушено вимоги ст.1 Закону “Про Порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” при здійсненні розрахунків за зовнішньоекономічним контрактом від 02.12.2009 №12ехр/035-09.

Станом на день подання позовної заяви прострочена дебіторська заборгованість за експортним контрактом від 02.12.2009 №12ехр/035-09 становить 423571,18 доларів США.

Відповідно до статті 35 Закону України № 959-XII від 16.04.1991р. встановлено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).

Статтею 36 Закону України № 959-XII від 16.04.1991 визначено, що порядок притягнення до відповідальності, здійснення відповідальності та звільнення від відповідальності визначається процесуальними законами України.

Нормами статті 37 Закону України № 959-XII від 16.04.1991 встановлено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Санкції, зазначені вище, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.

Подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.

Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

У відповідності до абз. 2 п.п. 3.4 п. 4 Порядку взаємодії Мінекономіки та ДПА України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки та ДПА України №340/672 від 09.11.2006, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто і виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.

Як вбачається з матеріалів справи, на запит Міністерства економічного розвитку і торгівлі України листом від 25.10.2012 №3894/0/51-12/22-3316 Державна податкова служба України повідомила про відсутність інформації про погашення нерезидентом Premiere Traiding FZE простроченої заборгованості та зазначила про доцільність продовження дії спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, що була застосована наказом від 16.07.2012 №814.

Доказів усунення відповідачем порушень вимог ст. 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” суду не надано.

За таких обставин суд бере до уваги доводи позивача про наявність обґрунтованих підстав для подовження судом дії застосованої до відповідачів санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з ч. 9 ст. 37 Закону при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Відповідно до частини 2 статті 251, частини 2 статті 252 Цивільного кодексу України терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов’язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Суд погоджується з доводами позивача про доцільність подовжити дію спеціальної санкції – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до компанії Premiere Traiding FZE наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 16.07.2012 №814 на термін до усунення компанією Premiere Traiding FZE порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а саме до погашення простроченої заборгованості у розмірі 423571,18 доларів США за зовнішньоекономічним контрактом від 02.12.2009 №12ехр/035-09, укладеним між компанією Premiere Traiding FZE та ПАТ «ММК ім. Іллічя».

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України - задовольнити повністю.

2. Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 16.07.2012 №814 на термін до усунення компанією Premiere Traiding FZE порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а саме до погашення простроченої заборгованості у розмірі 423571,18 доларів США за зовнішньоекономічним контрактом від 02.12.2009 №12ехр/035-09, укладеним між компанією Premiere Traiding FZE та ПАТ «ММК ім. Іллічя».

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя В.І. Келеберда