Справа № 249/922/13-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
13 березня 2013 р. м.Шахтарськ
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області в складі:
судді Вірченко О.М.,
при секретарі Грузновій О.М.,
за участю позивачки ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання до вчинення дій,
встановив:
Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання дій неправомірними та зобовязання до вчинення дій, мотивуючи свої вимоги наступним. З 2005 року позивачка отримує пенсію за віком і стажем, призначену Управлінням Пенсійного фонду в м. Шахтарську, має право на проведення перерахунку пенсії з урахуванням додатково набутого стажу і зарплати. У вересні 2012 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відповідач провів їй перерахунок пенсії з порушенням вказаного Закону, не застосувавши при перерахунку пенсії показник у галузях економіки України за календарний рік, що передує року її звернення за перерахунком, тобто за 2011 рік, внаслідок чого її пенсія була занижена. Просила визнати дії відповідача незаконними в частині відмови в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», зобовязати відповідача провести перерахунок її пенсії з 01 вересня 2012 року відповідно до вказаного Закону із застосуванням середнього заробітку за 2011 рік та виплатити не донараховану суму пенсії, починаючи з жовтня 2012 року і надалі виплачувати пенсію з урахуванням вказаної норми Закону.
Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не зявилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, просила відмовити в задоволенні позовних вимог.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка 14 вересня 2012 року звернулась до УПФУ в м. Шахтарську та Шахтарському районі із заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітку.
Як вбачається з листа управління від 05 лютого 2013 року № 18/Т-01-01-03, відповідач здійснив позивачці перерахунок пенсії по стажу, як найбільш вигідному, з 01 вересня 2012 року.
Розпорядження про перерахунок пенсії позивачка не оскаржила.
Правові наслідки для позивача створює розпорядження та рішення, а не дії, внаслідок чого має місце неправильно визначений предмет спору. Розпорядження та рішення у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій, як суб'єктом владних повноважень.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058, частина 4 якої передбачає, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивачки із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2011 рік відсутні.
На підставі ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.6 ст.92 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-12, керуючись ст.ст. 2, 9, 17, 18, 87, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання до вчинення дій відмовити.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.М. Вірченко