Постанова № 29988266, 14.03.2013, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
14.03.2013
Номер справи
5017/3192/2012
Номер документу
29988266
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" березня 2013 р.Справа № 5017/3192/2012Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Петрова М.С.

суддів: Разюк Г.П., Колоколова С.І.

(Згідно із розпорядженням голови Одеського апеляційного господарського суду № 140 від 27.02.2013 року, колегію суддів у складі М.С. Петрова С.І. Колоколова, Г.П. Разюк, замінено на колегію суддів у складі М.С. Петрова, Г.П. Разюк, М.В. Михайлова.

Згідно із розпорядженням голови Одеського апеляційного господарського суду № 189 від 13.03.2013 року, колегію суддів у складі М.С. Петрова Г.П. Разюк, М.В. Михайлова, замінено на колегію суддів у складі М.С. Петрова, Г.П. Разюк, С.І. Колоколова, у зв'язку із закінченням перебування останнього у відпустці)

при секретарі судового засідання: Соколовій Ю.М.

за участю представників сторін:

від позивача: Капран Г.А. довіреність б/н від 06.06.2011р.

від відповідача: Єлисєєва А.В. довіреність №3 від 09.01.2012р.

від третьої особи - Міністерства інфраструктури України: Остапенко Н.М. довіреність №131/4/14-13 від 16.01.2013р.

від третьої особи - Державного підприємства Одеський морський торговельний порт: Дабіч Н.В. довіреність №020/7-1073 від 01.11.2012р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Євро Сервіс"

на рішення господарського суду Одеської області від 21.01.2013 р.

по справі № 5017/3192/2012

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Євро Сервіс" (далі по тексту ТОВ „Євро-Сервіс")

до Регіонального Відділення Фонду державного майна України по Одеській області (далі по тексту РВ ФДМУ по Одеській області)

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1) Міністерство інфраструктури України;

2) Державне підприємство Одеський морський торговельний порт (далі по тексту ДП ОМТП)

про зобов'язання укласти договір оренди та передати нерухоме майно

В С Т А Н О В И В :

06.11.2012р. ТОВ „Євро Сервіс" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом та уточненням до нього в останній редакції від 04.12.2012р. до РВ ФДМУ по Одеській області та просило:

- зобов'язати РВ ФДМУ по Одеській області укласти з ТОВ „ЄВРО- СЕРВІС" договір оренди державного нерухомого майна - будинків та споруд дитячого оздоровчого табору „Юний моряк", а саме: спального корпусу інв. №085605 площею 203,8 кв.м., спального корпусу інв. №085604 площею 130,1 кв.м., спального корпусу інв. №085603 площею 1 211,8 кв.м., будинків спалень дерев'яні інв. №085611-085618 площею 95,7x8 кв.м., будинку їдальні інв. №085606 площею 193,9 кв.м., будинку кухні інв. №085607 площею 83,7 кв.м., літнього кінотеатру інв. №085609 площею 204,1 кв.м., павільйону ПК-2 інв. № 085619 площею 2 5 8,8 кв. м., туалету дворового інв. №085621 площею 24,7 кв.м., теплотраси інв. №085622 довжиною 72 м/п, покриття території (асфальтоване) інв. №085623 площею 390 кв.м., кам'яної огорожі території інв. №085624 довжиною 376,37 м/п, які розміщені за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 16;

- зобов'язати РВ ФДМУ по Одеській області передати ТОВ „ЄВРО- СЕРВІС" державне нерухоме майно - будинків та споруд дитячого оздоровчого табору „Юний моряк", а саме: спального корпусу інв. №085605 площею 203,8 кв.м., спального корпусу інв. №085604 площею 130,1 кв.м., спального корпусу інв. №085603 площею 1 211,8 кв.м., будинків спалень дерев'яні інв. №085611-085618 площею 95,7x8 кв.м., будинку їдальні інв. №085606 площею 193,9 кв.м., будинку кухні інв. №085607 площею 83,7 кв.м., літнього кінотеатру інв. №085609 площею 204,1 кв.м., павільйону ПК-2 інв. № 085619 площею 2 5 8,8 кв. м., туалету дворового інв. №085621 площею 24,7 кв.м., теплотраси інв. №085622 довжиною 72 м/п, покриття території (асфальтоване) інв. №085623 площею 390 кв.м., кам'яної огорожі території інв. №085624 довжиною 376,37 м/п, які розміщені за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 16.

Ухвалою від 23.11.2012 р. господарський суд Одеської області залучив до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача - Міністерство інфраструктури України та Державне підприємство „Одеський морський торговельний порт".

Рішенням господарського суду Одеської області від 14.02.2013 р. (суддя Власова С.Г) у позові ТОВ „Євро-Сервіс" відмовлено, з огляду на те що позивач в порушення вимог наказу від 14.11.2005 N 2975 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 січня 2006 р. за N 29/11903 „Про затвердження Переліку документів, які подаються орендодавцеві для укладення договору оренди майна, що належить до державної власності" не надав доказів звернення до відповідача з заявою про участь у конкурсі після розміщення оголошення про проведення конкурсу, з наданням нових пропозицій відповідно до умов конкурсу, а відповідно із цим та відсутністю інших заяв про участь у конкурсі, підрозділом орендодавця, який відповідно до своїх функцій здійснює реєстрацію вхідної кореспонденції, будь яких заяв та пропозицій для участі у конкурсі, правомірно не провів конкурс та повернув заяву позивача про оренду майна, яка стала лише підставою для оголошення конкурсу.

Відмовляючи у позові ТОВ „Євро-Сервіс" місцевий господарський суд також послався на відсутність дозволу Міністерства інфраструктури України на укладання договору оренди будинків та споруд дитячого оздоровчого табору „Моряк", сплив строку дійсності незалежної оцінки об'єкту оренди та відсутність у позовній заяві вимог ТОВ „Євро-Сервіс" щодо редакції договору оренди, який позивач просить зобов'язати відповідача, укласти цей договір.

Позовні вимоги ТОВ „Євро-Сервіс" про зобов'язання відповідача передати будинки та споруди дитячого оздоровчого табору „Моряк" судом першої інстанції залишені без задоволення, оскільки вони є похідними від вимоги про зобов'язання укласти договір оренди.

Не погоджуючись із рішенням господарського суду Одеської області від 21.01.13 р. ТОВ „Євро-Сервіс" звернулося до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в який просить скасувати оскаржене рішення суду 1 інстанції та задовольнити позов у повному обсязі. При цьому у вказаній апеляційній скарзі ТОВ „Євро-Сірвіс" просить зобов'язати відповідача укласти із ним договір оренди будинків та споруд дитячого оздоровчого табору „Моряк" в редакції договору, доданій до матеріалів справи.

В обґрунтування апеляційної скарги ТОВ „Євро-Сервіс" посилається на те, що оскаржене рішення суду 1 інстанції прийнято із порушенням норм матеріального та процесуального права.

Так, скаржник вважає, що висновок місцевого господарського суду про відсутність дозволу Міністерства інфраструктури України на укладання договору оренди будинків та споруд дитячого оздоровчого табору „Моряк" суперечить вимогам п.3 ст. 9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", оскільки якщо Орендодавець не одержав у встановлений термін, висновків органу, уповноваженого управляти державним майном, дозволу, відмови чи пропозиції від органу, уповноваженого управляти державним майном, укладення договору оренди вважається з цим органом погодженим, у зв'язку з чим Орендодавець 27.07.2011р. в офіційних друкованих засобах масової інформації, а саме в газеті „Відомості приватизації" №28 розмістив оголошення про намір передачі в оренду державного нерухомого майна, а саме будинків та споруд дитячого оздоровчого табору „Юний моряк".

На думку скаржника безпідставним є й висновок суду 1 інстанції про те, що ТОВ „Євро-Сервіс" не подавало заяву на участь у конкурсі, оскільки відповідно із п.9.1 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 13.10.2004р. №2149 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.11.2004р. за №1405/10004 (далі Порядок), якщо учасник конкурсу вже подавав заяву про оренду, яка стала підставою для оголошення конкурсу, після оголошення конкурсу він подає нові пропозиції відповідно до умов конкурсу, тобто вказана норма не передбачає подання заяви про участь у конкурсі для позивача. Натомість відповідачем у порушення пункту 6 Порядку не повідомлено у письмовій формі позивача про проведення конкурсу і необхідність подання пропозицій відповідно до умов конкурсу, тому ТОВ „Євро-Сервіс" не подало таких пропозицій.

У зв'язку із наведеним, скаржник вважає, що він виконав всі вимоги Закону України „Про оренду державного та комунального майна" та Порядку, а тому відповідач повинен був укласти із ТОВ „Євро-Сервіс" договір оренди, який був єдиним учасником конкурсу.

Скаржник також вважає, що незважаючи на відсутність в позовній заяві умов договору оренди, суд 1 інстанції повинен був задовольнити його позов, так як в судових дебатах його представник просив укласти договір оренди в редакції договору, доданого до позовної заяви.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу просив залишити її без задоволення, а оскаржене рішення місцевого господарського суду - без змін, вважаючи його обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Треті особи відзив на апеляційну скаргу не надали, але їх представники в судовому засіданні у повному обсязі підтримали доводи відповідача, викладені у його відзиві на апеляційну скаргу.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, вислухавши пояснення представників сторін та 3 осіб, перевіривши правильність юридичної оцінки судом першої інстанції встановлених фактичних обставин справи і застосування норм матеріального та процесуального права, судова колегія приходить до наступного.

Згідно ст.5 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" орендодавцями є Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю.

Фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України (п.1 ст.9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна").

Як вбачається з матеріалів справи Позивач 14.06.2011р. за вих. №29 звернувся до РВ ФДМУ по Одеській області з заявою про оренду будинків та споруд дитячого оздоровчого табору „Юний моряк", які розміщені за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 16, та обліковуються на балансі ДП „ОМТП" строком до трьох років та надав звіт про незалежну оцінку майна від 13.05.2011р.

Відповідно ст.ст.4, 5, 9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна України", Відповідач, листом від 29.06.2011р. надіслав копії матеріалів до Міністерства інфраструктури України, які надані до регіонального відділення (як Орендодавця), відповідно до вимог наказу ФДМУ від 14.11.2005р. №2975 щодо надання дозволу або відмови у 15-денний термін.

Згідно із п.3 ст.9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна України" якщо орендодавець не одержав у встановлений термін висновків органу, уповноваженого управляти державним майном, дозволу, відмови чи пропозицій від органу, уповноваженого управляти відповідним майном, укласти договір оренди нерухомого майна з бюджетною установою, організацією, висновків органу Антимонопольного комітету України, укладення договору оренди вважається з цими органами погодженим.

Із змісту вищенаведеної статті Закону випливає, що укладення договору оренди вважається погодженим, якщо таке погодження стосується договорів оренди із бюджетними установами та організаціями і орендодавець не отримав своєчасно висновків органу, уповноваженого управляти відповідним майном.

У даному випадку позивач не є а ні бюджетною установою, а ні бюджетною організацією, тому доводи апелянта про те, що укладання спірного договору оренди є погодженим із Міністерством інфраструктури України у зв'язку із ненаданням останнім висновків щодо договору оренди, не заслуговують на увагу.

З огляду на вищезазначене, укладання спірного договору оренди є можливим тільки при наявності висновку Міністерства інфраструктури України про можливість укладання цього договору.

Як вбачається з наявних матеріалів справи РВ ФДМУ по Одеській області неодноразово зверталося до Міністерства інфраструктури України з листами про надання дозволу на укладання спірного договору оренди із позивачем, однак вказане Міністерство спочатку такого дозволу не надавало, потім листом від 14.09.2011 р. погодилося на укладання спірного договору, але листами від 27.09.2011 р., 27.12.2011 р. Міністерство інфраструктури України надіслало вимогу до РВ ФДМУ по Одеській області зупинити процедуру передачі в оренду державного нерухомого майна дитячого оздоровчого табору „Юний моряк" і повідомило, що після остаточного вивчення матеріалів стосовно цього об'єкту надасть відповідне рішення т.1 а.с.39, т.2 а.с.29).

Однак, Міністерство інфраструктури України остаточного рішення щодо надання дозволу РВ ФДМУ по Одеській області так і не надало.

За таких обставин судова колегія вважає, що суд 1 інстанції дійшов правильного висновку про відсутність дозволу Міністерства інфраструктури України на укладання спірного договору між РВ ФДМУ по Одеській області і ТОВ „Євро-Сервіс".

Відповідно із п.4 ст.9 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" Орендодавець відмовляє в укладенні договору оренди в разі, якщо:

- прийнято рішення про приватизацію або передприватизаційну підготовку цих об'єктів;

- об'єкт включено до переліку підприємств, що потребують залучення іноземних інвестицій, згідно з рішенням Кабінету Міністрів України чи органів місцевого самоврядування;

- орган Антимонопольного комітету України не дає згоди, виходячи з підстав, наведених в абзацах другому - четвертому частини другої цієї статті;

- орган, уповноважений управляти майном, не дає згоди на укладення договору оренди;

- орендодавець, зазначений в абзацах другому і третьому статті 5 цього Закону, прийняв рішення про укладення договору оренди нерухомого майна з бюджетною установою;

є інші підстави, передбачені законом.

Із змісту вищенаведеної статті Закону випливає, що укладання договору оренди державного нерухомого майна - будинків та споруд дитячого оздоровчого табору „Юний моряк" між РВ ФДМУ по Одеській області та ТОВ „ЄВРО- СЕРВІС" є неможливим у зв'язку із відсутністю згоди органу, уповноваженого управляти цим майном, на укладання вказаного договору.

За таких обставин судова колегія вважає, що місцевий господарський суд правомірно відмовив у задоволенні позовних вимог ТОВ „Євро-Сервіс" про зобов'язання РВ ФДМУ по Одеській області укласти з ТОВ „ЄВРО-СЕРВІС" договір оренди державного нерухомого майна - будинків та споруд дитячого оздоровчого табору „Юний моряк".

Враховуючи те, що вимоги про зобов'язання РВ ФДМУ по Одеській області передати ТОВ „ЄВРО-СЕРВІС" державне нерухоме майно - будинків та споруд дитячого оздоровчого табору „Юний моряк", є похідними від вимоги про зобов'язання укласти договір, суд 1 інстанції також правомірно відмовив у їх задоволенні.

Судова колегія не приймає до уваги доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, з підстав, наведених вище у мотивувальній частині цієї постанови.

Враховуючи вищенаведене, апеляційна скарга ТОВ „Євро-Сервіс" підлягає залишенню без задоволення, а рішення господарського суду Одеської області від 21.01.2013 р. - без змін.

Керуючись ст.ст. 49, 99, 101-105 ГПК України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю „Євро Сервіс" залишити без задоволення, рішення господарського суду Одеської області від 21.01.2013 р. - без змін.

Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено в касаційному порядку.

Повний текст постанови складено 15.03.2013р.

Головуючий суддя Петров М.С.

Суддя Разюк Г.П.

Суддя Колоколов С.І.