ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2013 р. Справа № 804/2750/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіГолобутовського Р.З. при секретаріВербному Д.С. за участю: представника позивача представника відповідача Кравченко А.В. Пасевін В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області до Комунального підприємства "Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Павлоградської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 565448,92 грн.
ВСТАНОВИВ:
20.02.2013 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулася Західно-Донбаська об'єднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області (далі - Позивач) з адміністративним позовом, в якому просить стягнути кошти з Комунального підприємства «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (далі - Відповідач) у розмірі податкового боргу по податку на додану вартість в сумі 565448,92 грн. з рахунків у обслуговуючих банках, та за рахунок готівки, що належить Комунальному підприємству «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідач має податкову заборгованість перед бюджетом у розмірі 565448,92 грн., яка виникла внаслідок несплати в установлені законом строки сум узгоджених податкових зобов'язань. Оскільки податковий борг не погашений платником податків добровільно, тому Позивач просить стягнути в доход бюджету податковий борг із банківських рахунків боржника та за рахунок готівки, що йому належить.
Відповідачем подано клопотання, з якого вбачається, що на час розгляду судом позову, Відповідач має розстрочену заборгованість перед Державним бюджетом України та відповідно до угод з Позивачем здійснює платежі до бюджету з надходжень на власні рахунки у банку. Просить суд прийняти до уваги відсутність достатніх коштів для виконання рішення суду, а також:
-відстрочити виконання рішення суду на три роки з дня ухвалення рішення по справі та зобов'язати Позивача зазначити відстрочку виконання постанови у особовій справі Відповідача;
-розстрочити виконання рішення по справі на три роки з дня закінчення дії відстрочки виконання рішення по справі шляхом сплати рівних щомісячних платежів на загальну суму 565448,92 грн. та зобов'язати Позивача зазначити розстрочку виконання постанови у особовій справі Відповідача.
Заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» зареєстровано Виконавчим комітетом Павлоградської міської ради 27.09.1999 р. та перебуває на обліку у Західно-Донбаській об'єднаній державній податковій інспекції Дніпропетровської області.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених Законом.
Пунктами 16.1.4 ст. 16, 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим Кодексом. Органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості перед державою.
Згідно п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 54.1 ст. 54 ПК України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з позовної заяви та підтверджується матеріалами справи, Комунальне підприємство «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» станом на 25.01.2013 р. має заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 565448,92 грн., яка утворилась внаслідок такого.
20.12.2012 р. до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області було подано податкову декларацію з податку на додану вартість №9080617746 за листопад 2012 р., в якій Комунальним підприємством «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» самостійно визначено суму 279080,00 грн.
Також 21.12.2012 р. Західно-Донбаською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області нараховано Комунальному підприємству «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» пеню у розмірі 286368,92 грн.
Отже, загальна сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість склала 565448,92 грн. (279080,00 грн. + 286368,92 грн.).
Сума заборгованості підтверджується зворотнім боком облікової картки платника Комунального підприємства «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» та довідкою про стан розрахунків з бюджетом Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області.
Згідно п. п. 59.1, 59.5 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Пунктом 60.6 ст. ПК України встановлено, що якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.
З метою погашення боргу Комунальному підприємству «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» були сформовані перша податкова вимога №1/30 від 10.10.2001 р. та друга податкова вимога №2/424 від 22.11.2001 р., які отримані підприємством 16.10.2001 р. та 10.12.2001 р. відповідно.
Суд звертає увагу, що податкова вимога Комунальному підприємству «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» за 2012 р. не виставляється, оскільки податковий борг платника з 2001 р. не переривався, перша та другі податкові вимоги були виставлені та вручені платнику податків у 2001 р. в порядку ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Таким чином, сума заборгованості є узгодженою, і набула статусу податкового боргу платника податків.
На час подання адміністративного позову кошти на погашення податкового боргу Відповідачем не сплачені, скасування податкового боргу не відбулось.
Відповідно до п. п. 14.1.175 пункту 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п. п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. п. 95.1, 95.2, 95.3 ст. 95 ПК України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно п. 95.4. ст. 95 ПК України передбачено, що орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Про наявність у Комунального підприємства «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» відкритих рахунків у банках свідчить довідка Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області, яка знаходиться у матеріалах справи.
Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 72, ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Згідно ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
В судовому засіданні Відповідач пояснив, що визнає суму податкового боргу, проте у зв'язку з відсутністю на даний час достатніх коштів для сплати цієї заборгованості, просить відстрочити та розстрочити виконання рішення суду.
Позивач проти відстрочення боргу в судовому засіданні не заперечив.
Враховуючи, що Відповідачем у визначений законодавством строк не сплачено податковий борг з податку на додану вартість в сумі 565448,92 грн., а також знаходження підприємства у скрутному фінансовому становищі, в зв'язку з чим виконання судового рішення в повному обсязі на даний час є ускладненим, суд задовольняє адміністративний позов і приймаючи до уваги, що Позивач не заперечує проти відстрочення та розстрочення виконання судового рішення, відстрочує виконання судового рішення до 01.01.2014 р. та розстрочує виконання судового рішення на дев'ять місяців, починаючи з квітня, шляхом погашення заборгованості рівними частинами по 62827,66 грн. щомісячно. Зобов'язує Позивача відобразити відстрочення та розстрочення платежів в особовому рахунку платника податків.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 112, 136, 158-163, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області до Комунального підприємства «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 565448,92 грн. - задовольнити.
Стягнути кошти з Комунального підприємства «Павлоградське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (ЄДРПОУ 03341345) у розмірі податкового боргу по податку на додану вартість в сумі 565448,92 грн.
Виконання рішення відстрочити до 01.01.2014 р. на дев'ять місяців, починаючи з квітня, шляхом погашення заборгованості рівними частинами по 62827,66 грн. щомісячно.
Зобов'язати Західно-Донбаську об'єднану державну податкову інспекцію Дніпропетровської області відобразити відстрочення та розстрочення платежів в особовому рахунку платника податків.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 18 березня 2013 року
Суддя Р.З. Голобутовський