номер провадження справи 32/7/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.03.13 Справа № 908/331/13-г
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (04405, м. Київ, пров. Несторівський, буд. 3-5 )
до відповідача Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)
про визнання частково недійсним та внесення змін до договору оренди землі
Суддя Колодій Н.А.
Представники:
Від позивача - Гуліян Т.Г., довіреність № юр-797/д від 14.12.2012 р.
Від відповідача - Луцик Т.В., довіреність № 01-17/2440 від 09.06.2011р.;
СУТЬ СПОРУ
До господарського суду Запорізької області звернулось Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" до Запорізької міської ради про:
- визнати недійсним та скасувати п. 8 договору оренди земля від 15 квітня 2006 року в частині встановлення грошового еквіваленту розміру орендної плати;
- викласти п.8 договору оренди землі від 15 квітня 2006 року в наступній редакції: "8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 64447,21 грн. на рік, що становить 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Хортиць кого району 33214812700008 у відділенні Держказначейства у Хортиць кому районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 34676906, код 13050200";
- внести зміни до п. 4 договору оренди землі від 15.04.2006 року виклавши його в наступній редакції: "4. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1611180,27 грн., що підтверджується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель від 06.09.2012 року".
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 22.01.2013 р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 908/331/13-г, присвоєно номер провадження справи 32/7/13, з призначенням судового засідання на 06.02.2013 р. Ухвала направлялась на адресу сторін в установленому законом порядку.
Поштові повідомлення свідчать, що сторони належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання. Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що сторони належним чином повідомлені про час і місце судового засідання.
В судовому засіданні 20.02.2013 р. на підставі ст. 77 ГПК України було оголошено перерву до 06.03.2013 р., для надання додаткових доказів.
Позивач в судовому засіданні 06.03.2013 р. надав суду письмову заяву про відмову від позовних вимог в частині визнання недійсним п. 8 договору оренди землі від 15 квітня 2006 р. Наслідки відмови позивачу відомі.
Заява відповідає вимогам ст.ст. 22, 28, 78 ГПК України, приймається судом.
За таких обставин, враховуючи, що відмова не суперечить законодавству і матеріалам справи, не порушує прав або охоронюваних законом інтересів інших осіб, вона приймається судом, у звязку з чим провадження у справі в частині визнання недійсним п. 8 договору оренди землі від 15 квітня 2006 р. належить припиненню.
Суд розглядає уточнені позовні вимоги, які викладені в заяві б/н від 05.03.2013 р. та відповідають ст. 22 ГПК України, про:
- викласти п.8 договору оренди землі від 15 квітня 2006 року в наступній редакції: "8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 64447,21 грн. на рік, що становить 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Хортиць кого району 33214812700008 у відділенні Держказначейства у Хортиць кому районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 34676906, код 13050200";
- внести зміни до п. 4 договору оренди землі від 15.04.2006 року виклавши його в наступній редакції: "4. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1611180,27 грн., що підтверджується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель від 06.09.2012 року".
Позивач уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у заяві та обґрунтовує їх ст. ст. 188 Господарського кодексу України та ст. ст. 14, 288 Податкового кодексу України.
Відповідач проти позову заперечив, просить суд відмовити в його задоволенні з підстав, викладених у відзиві (відзив долучено до матеріалів справи).
У відповідності до ст. 22 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно до ст. 33 ГПК України, обов'язок доказування і подання доказів покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Докази додаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
За письмовим клопотанням представників сторін судове засідання велось без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
Судовий процес завершено 06.03.2013 р. оголошенням вступної та резолютивної частин рішення суду.
Розглянувши матеріали та фактичні обставини справи у їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, суд -
ВСТАНОВИВ:
Між Запорізькою міською радою (орендодавець за договором, відповідач у справі) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (орендар за договором, позивач у справі) був укладений договір оренди землі, відповідно до умов якого (п. п. 1, 2, 7) орендодавець, відповідно до рішення 25 сесії 4 скликання Запорізької міської ради № 35 від 25.03.2004 р. та 21 сесії четвертого скликання Запорізької міської ради № 29/220 від 30.11.2005 р., надає, а орендар приймає в строкове платне користування на 10 років земельну ділянку загальною площею 0,2499 га для розташування автозаправної станції, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Задніпровська, буд. 74. Договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.05.2006 р. за № 040626100463.
Відповідно до акту прийому-передачі від 31.05.2006 р. вказана земельна ділянка кадастровий № 2310100000:06:017:0001,загальною площею 0,2499 га була передана орендодавцем орендарю.
На земельній ділянці знаходяться: будівлі, споруди автозаправної станції орендаря. Земельні ділянки передаються в оренду разом з будівлею магазину орендаря. (п. 3договору).
Згідно з п. 4 договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 858406,50 грн. (в цінах 2006 року).
Відповідно до умов додаткової угоди від 13.11.2007 р. до договору оренди землі пункти 8, 9, 10 викладено в наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 34336,26 грн., що складає 4 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року (п. 8). Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими КМУ формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії (п.9). Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Хортицького району 33214812700008 в управлінні Держказначейства у Хортицькому районі міста Запоріжжя Головного управління Держаказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34676906, код 13050200 (п. 10).
Рішенням господарського суду Запорізької області від 18.10.2011 року по справі 13/5009/5645/11 було змінено п. 8 договору оренди землі від 15.04.2006 року, а саме викладено в наступній редакції "п. 8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 79 145 (сімдесят дев'ять тисяч сто сорок п'ять) грн. 33 коп., що складає 4% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011 року та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Хортицького району 33214812700008 у відділені Держказначейства у Хортицькому районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 34676906, код 13050200".
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 28.12.2011 р. залишено без змін рішення господарського суду Запорізької області від 18.10.2011 р.
Постановою Вищого господарського суду України від 04.07.2012 р. залишено без змін рішення господарського суду Запорізької області від 18.10.2011 р. та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 28.12.2011 р.
06.09.2012 р. позивачем було отримано витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель.
Згідно витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель від 06.09.2012 р. № 918, який був наданий Управлінням Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області, нормативна оцінка земельної ділянки кадастровий номер № 2310100000:06:017:0001 складає 1611180,27 грн.
Керуючись ст. 188 ГК України, ПАТ "Укрнафта" листом № 1179 від 08.11.2012 року звернулося до відповідача з пропозицією укласти додаткову угоду до договору оренди землі та привести розмір орендної плати у відповідності приписів чинного законодавства та витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель від 06.09.2012 р.
Відповідачем було відмовлено в підписанні проекту додаткового договору з мотивів недоцільності.
Оскільки вирішити питання щодо внесення змін до договору оренди землі за взаємною згодою сторонам у справі не вдалося, позивач передав даний спір на вирішення господарському суду.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач посилається на ст. 274 Податкового кодексу України, якою передбачено, що ставка податку на земельні ділянки, грошову оцінку земель яких проведено, встановлюється у розмірі 4 % від їх нормативної грошової оцінки. У зв'язку з цим, позивач просить внести зміни до договору оренди землі та привести розмір орендної плати у відповідності до витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель від 06.09.2012 р.
Оцінивши доводи сторін, фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, що регулюють правовідносини сторін по даній справі, суд виходить з наступного.
Приписами ст. 188 ГК України встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Відповідно до статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, що передбачено ст. 652 ЦК України.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 652 ЦК України зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
За період, що минув з моменту укладення договору оренди землі законодавчо було змінено розмір нормативно грошової оцінки землі та ставки по яким обраховується розмір орендної плати.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
Так, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. (ст. 288.1 Податкового кодексу України).
Статтею ст. 288.5 Податкового кодексу України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
288.5.2. не може перевищувати:
а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом;
в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки;
288.5.3. може бути більшою граничного розміру орендної плати, ніж зазначений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ст. 5 зазначеного Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону).
Стаття 15 Закону визначає підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років (ст. 18 Закону).
Згідно зі ст. 20, 23 згаданого Закону дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 № 224 було затверджено Положення про Державний комітет із земельних ресурсів, яким визначено, що центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів є Держкомзем України, діяльність якого спрямовується і координується постановами Кабінету Міністрів України. Пунктом 7 цього ж Положення визначено, що Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в ... областях і затверджує положення про них. Так, Наказом Держкомзему України від 08 січня 2010 р. № 7 було затверджено Положення про Головне управління у Запорізькій області (Головне управління), відповідно до якого Головне управління є територіальним органом Держкомзему, йому підзвітне та підконтрольне. Головне управління, згідно Положення, здійснює свої повноваження безпосередньо та через управління (відділи) Держкомзему у містах (міст обласного і районного значення) та управління (відділи) Держкомзему в районах, міжрайонні управління (відділи), міжміські управління (відділи), міжрайонні управління (відділи) Запорізької області.
Наказом Держкомзему України від 08.01.2010 р. № 7 було затверджено Положення про Управління Держкомзему у місті Запоріжжя Запорізької області. Згідно п. 4 цього Положення Управління відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
До того ж, постановою Кабінету Міністрів від 23 березня 1995 року № 213 (останні зміни до постанови внесено 23 травня 2012 року) було затверджено "Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів". Зазначену Методику було доповнено пунктом 2-1 згідно з постановою Кабінету міністрів України від 23.05.2012р. № 492, а саме : "Дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держземагенства за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує семи робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Отже, витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель від 06.09.2012 р., на яке позивач посилається в обґрунтування позовних вимог, було надано Управлінням Держкомзему у м. Запоріжжя в межах повноважень та відповідно до вищезазначених приписів нормативно-правових актів.
Відповідно до п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючи викладене, суд вважає, що укладений між сторонами по справі договір оренди землі дійсно потребує приведення його у відповідність до чинних норм.
Суд вважає, що без укладення у письмовій формі додаткової угоди до вищезгаданого договору оренди пункти 4, 8 не будуть чітко визначені, що суперечить чинному законодавству, а також умовам договору.
Частиною 3 ст. 653 ЦК України встановлено, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням законної сили.
Отже враховуючи вищезазначені норми закону, вимога про внесення змін до договору оренди землі від 15.04.2006 року укладеного між Запорізькою міською радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта", зареєстрованого Запорізькою регіональною філією ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.05.2006 року № 040626100463 шляхом укладення додаткової угоди є доведеною, обґрунтованою та задовольняються судом.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 80 п. 4, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Запорізької міської ради про внесення змін до договору оренди землі від 15.04.2006 року укладеного між Запорізькою міською радою та публічним акціонерним товариством "Укрнафта" зареєстрованого Запорізькою регіональною філією ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.05.2006 року № 040626100463, шляхом укладення додаткової угоди задовольнити.
В частині визнання недійсним п. 8 договору оренди землі від 15 квітня 2006 р. провадження у справі припинити.
Внести зміни до договору оренди землі від 15.04.2006 року укладеного між Запорізькою міською радою та публічним акціонерним товариством "Укрнафта", зареєстрованого Запорізькою регіональною філією ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 31.05.2006 року № 040626100463, шляхом укладення додаткової угоди, виклавши її в наступній редакції:
"пункт 4. Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1611180,27 грн., що підтверджується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель від 06.09.2012 року".
"пункт 8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 64447,21 грн. на рік, що становить 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Хортиць кого району 33214812700008 у відділенні Держказначейства у Хортиць кому районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 34676906, код 13050200";
Суддя Н.А. Колодій
Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст., ст. 84, 85 ГПК України "12" березня 2013 р.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.