УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" червня 2012 р.справа № 2а-991/10/1170
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю. Семененка Я.В.
при секретарі судового засідання: Шкуропадській В.М.
представників сторін:
позивача : - не з'явився;
відповідача: - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції
на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2010 р. у справі № 2а-991/10/1170
за позовом Комунального підприємства "Олександрія-водоканал"
до Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції
про скасування податкового повідомлення - рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Олександрія-водоканал" (далі -КП "Олександрія-водоканал", Підприємство) звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції (далі -Олександрійська ОДПІ) та про скасування податкового повідомлення-рішення № 0001362310/3 від 15.03.2010 р.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2010р. у справі № 2а-991/10/1170 (суддя Пасічник Ю. П.) вищевказаний адміністративний позов задоволено.
Постанову суду мотивовано тим, що позивачем розроблено Поточні індивідуальні технологічні нормативи використання питної води, якими додатково обґрунтовано та визначено втрати та не обліковані витрати питної води на рівні 40,2 % від поданої води у систему подачі і розподілу на період з 19.01.2006 р. по 19.01.2011 р. Так, рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 19.01.2006 р. № 27 затверджено технологічні нормативи використання води позивачем у розмірі 42,68 % від подачі води місту та селищам, у т. ч. втрати та не обліковані витрати питної води 40,2 % від подачі води місту та селищам, внаслідок чого позивачем правомірно до складу валових витрат протягом перевіреного періоду віднесено суму витоків та не облікованих втрат води в межах розроблених технологічних нормативів. Також судом зазначено, що Наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 р. № 189 не передбачає необхідність перегляду раніше затверджених нормативів чи їх скасування, а тому позивач правомірно застосовує Поточні ІТНВПВ, термін дії яких встановлено до 19.01.2011 р.
Не погодившись з постановою суду, Олександрійською ОДПІ подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2010 р. у справі № 2а-991/10/1170, як таку, що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник вважає, що суд не врахував висновків, встановлених в акті перевірки.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
До судового засідання не з'явились представники сторін. Жодних клопотань, повідомлень про причини неявки до суду не надходило, підстави відсутності представників суду не повідомлені. Письмових заяв, заперечень щодо апеляційної скарги, в справу не направлялось.
З урахуванням наявних в справі матеріалів, виходячи з розуміння ч. 4 ст. 196 КАС України, нез'явлення в судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду скарги. Відповідно до ст. 41 КАС України, в зв'язку з неявкою представників сторін фіксування судового засідання не здійснювалось.
Відповідно до встановлених обставин справи, слід зазначити наступне:
Олександрійською ОДПІ проведено планову виїзну перевірку КП "Олександрія-водоканал" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007р. по 30.06.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007р. по 30.06.2009 р.,, за результатами якої складено акт № 291/23-10/13756426 від 01.09.2009 р. (а. с.6-22).
Перевіркою встановлено, що в порушення п.п.5.2.1 п.5.2, п.5.9 ст.5, п.6.1 ст.6 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.94 р. № 334/94-ВР, п.1.6, п.3.1 Порядку складання декларації з податку на прибуток, затвердженого Наказом ДПА України від 29.03 2003 р. № 143, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2003 р. за №271/759, п.п.3.3 Галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспом України від 17.02.2004 р. № 33, Підприємством віднесено до валових витрат суми понадлімітного використання води.
Ці висновки податківці обґрунтовують тим, що у Поточні індивідуальні технологічні нормативи використання питної води для КП "Олександрія-водоканал" були розроблені у відповідності до Галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.02.2004 р. № 33, але згідно п.п.3.3 вказаних нормативів Поточний ІТНВПВ для конкретного підприємства ВКГ не повинен перевищувати 300 куб. м на кожну 1000 куб. м, оскільки до п.п.3.3 Галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства Наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 р. № 189 внесені зміни, якими вилучено положення щодо можливості застосування спеціальних додаткових обґрунтувань.
На підставі вказаного акту перевірки Олександрійською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 00009023100 від 11.09.2009 р., яким Підприємству було визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, у розмірі 31 660 грн., у тому числі: 24 354 грн. -за основним платежем, 7 306 грн. -за штрафними (фінансовими) санкціями (а. с.37, 39).
Внаслідок застосування Товариством процедури адміністративного оскарження згідно п.п.5.2.2 п.5.2 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" відповідачем зроблено перерахунок зобов'язань позивача, визначених у податковому повідомленні-рішенні від 11.09.2009 р., з огляду на те, що податківцями помилково розраховано перевищення нормативу починаючи з липня 2008 р., оскільки вищезазначені зміни в п.п.3.3 Наказу № 33 набули чинності з 24.08.2008 р., тому і перевищення фактичних втрат води та відповідно і податкове зобов'язання було визначено з 24.08.2008 р. (а. с.44-47).
Так, за результатами розгляду первинної скарги Олександрійською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001362310/3 від 15.03.2010 р., яким Підприємству донараховано податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, у розмірі 21 111,40 грн., у тому числі: 16239,50 грн. -за основним платежем, 4871,90 грн. -за штрафними (фінансовими) санкціями (а. с.40), і яке в подальшому було оскаржено КП "Олександрія-водоканал" до адміністративного суду.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла до висновку про правомірність та обґрунтованість постанови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2010 р. у даній справі, і про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги Олександрійською ОДПІ, виходячи з наступного:
Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.94 р. № 334/94-ВР (далі - Закон № 334) до складу валових витрат включаються: суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.
Державним комітетом з питань житлово-комунального господарства 17.02.2004 р. прийнято Наказ № 33, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07.12.2004 р. за №1557/10156, яким затверджено Галузеві технологічні нормативи використання питної води на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України (далі -Наказ № 33).
Згідно п.3.3. Наказу № 33 (в редакції, яка діяла у 2005 році) без спеціальних додаткових обґрунтувань Поточний ІТНВПВ для конкретного підприємства ВКГ не повинен перевищувати 300 куб. м на кожну 1000 куб. м питної води, поданої в систему ПРВ.
Відповідно до п.12 Порядку розроблення та затвердження технологічних нормативів використання питної води, затвердженого Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 15.11.2004 р. № 205, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.12.2004 р. за № 1556/10155 (далі -Наказ № 205) поточні ІТНВПВ розробляються кожним підприємством житлово-комунального господарства за методиками розробки поточних ІТНВПВ та (або) за галузевими ТНВПВ, погоджуються з місцевими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та водного господарства та енергозбереження і затверджуються органами місцевого самоврядування на термін до 5 років.
З огляду на вказану правову норму, позивачем розроблено Поточні індивідуальні технологічні нормативи використання питної води (а. с.75-90), аудит яких проведений Державною академією житлово-комунального господарства з наданням позитивного висновку (а. с.92-95), та які затверджені рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради від 19.01.2006 р. № 27 (а. с.91).
Згідно вказаних Поточних індивідуальних технологічних нормативів використання питної води додатково обґрунтовано і визначено втрати та не обліковані витрати питної води на рівні 40,2 % від поданої води у систему подачі і розподілу на період з 19.01.2006 р. по 19.01.2011 р.
Отже, позивачем Поточні індивідуальні технологічні нормативи використання питної води розроблено у 2005 році на період з 19.01.2006 р. по 19.01.2011 р. у відповідності до вимог Наказу № 33 та Наказу № 205.
27.06.2008 р. Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 189 внесені зміни до п.3.3 Наказу № 33, і слова «без спеціальних додаткових обґрунтувань»були виключені; вимоги щодо перегляду раніше затверджених нормативів чи їх скасування в Наказі № 189 не міститься.
Даний Наказ набрав чинності 24.08.2008 р.
Колегія суддів, з огляду на загальний принцип права дії актів законодавства у часі, вважає цілком обґрунтованим висновок суду першої інстанції про правомірність дій позивачем по віднесенню до складу валових витрат протягом перевіреного періоду сум витоків та не облікованих втрат води в межах розроблених технологічних нормативів, оскільки на момент розроблення Підприємством та затвердження Поточних ІТНВПВ чинною була редакція, яка передбачала можливість збільшення нормативів за умови наявності спеціальних додаткових обґрунтувань.
Таким чином, законною є спірна постанова суду, якою задоволено позовні вимоги КП "Олександрія-водоканал" про визнання неправомірними дій Олександрійської ОДПІ та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0001362310/3 від 15.03.2010 р.
Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Керуючись ст.196, п.1.ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2010 р. у справі № 2а-991/10/1170 - залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2010 р. у справі № 2а-991/10/1170 - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко