Ухвала суду № 29967277, 22.02.2013, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2013
Номер справи
2а-5645/11/1070
Номер документу
29967277
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-5645/11/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Колеснікова І.С. Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.

У Х В А Л А

Іменем України

22 лютого 2013 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддів за участю секретаря представника позивача представника відповідачаБорисюк Л.П., Бабенка К.А., Петрика І.Й. Гусак О.О. Смиковського Д.П. Ольжича О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТВАГ ГАЗ З» на постанову Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТВАГ ГАЗ З» до Державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя про визнання неправомірними дій, скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2011 року ТОВ «ОТВАГ ГАЗ З» звернулося до Київського окружного адміністративного суду із позовом до ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя в якому просило визнати неправомірними дії відповідача з проведення невиїзної позапланової документальної перевірки позивача з питань повноти та своєчасності нарахування та сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з квітня по червень 2011 року; скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.09.2011 № 0003891503, за яким позивачу нараховано грошове зобов'язання за платежем «орендна плата з юридичних осіб» в розмірі 64 858,36 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2012 року в задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 02.09.2010 ДПІ у Балаклавському районі м. Севастополя було проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ «ОТВАГ ГАЗ З» з питань повноти та своєчасності нарахування та сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з квітня по червень 2011 року.

В ході проведення перевірки працівниками контролюючого органу встановлено, зокрема, порушення позивачем положень ст.ст. 13, 21 Закону України «Про оренду землі та пункту 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України, що виявилося у заниженні орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 64 857,36 грн. за період з квітня по червень 2011 року.

Під час перевірки податковим органом зроблено висновок про необхідність збільшення позивачем розміру орендної плати на поправочний коефіцієнт 2, з урахуванням пункту 4.7 договору оренди земельної ділянки, оскільки за умовами договору оренди земельної ділянки позивач зобов'язаний у строк до 19.11.2008 здійснити будівництво ресторану та готелю на даній земельній ділянці, а на час проведення перевірки таке будівництво не завершено. Зазначені обставини також підтверджуються листом Севастопольської міської ради від 14.04.2011 № 03-15/1251 (а.с.101), згідно якого орендна плата за земельну ділянку, надану у користування позивача становить 518 858,72 грн.

За результатами проведеної перевірки відповідачем складено акт від 02.09.2011 № 620/89/1503/30700437 на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.09.2011 № 0003891503, за яким позивачу нараховано грошове зобов'язання за платежем «орендна плата з юридичних осіб» в розмірі 64 858,36 грн.

Не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням, позивач у порядку, визначеному ст. 56 Податкового кодексу України звернувся до ДПА у м. Севастополі та до ДПА України з відповідними скаргами. Однак, за наслідками адміністративного оскарження, скарги позивача залишені без задоволення, а рішення відповідача - без змін.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо проведення невиїзної документальної перевірки та податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України), органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби (п. 75.1 ст. 75 ПК України).

Згідно пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом (п. 79.1 ст. 79 ПК України).

За умови, що орендна плата за землю віднесена до податків, на підставі наведених вище норм Податкового кодексу України інспекція має право контролювати правильність її розрахунку, в тому числі, шляхом проведення невиїзних документальних перевірок.

Одночасно, вказаний вид перевірок має певні особливості її проведення, які встановлені п. 79.2-79.3 ст. 79 ПК України.

Так, згідно п. 79.2 ст. 79 ПК України, документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Відповідно до п. 79.3 ст. 79 ПК України, присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

Виходячи з системного аналізу вказаних норм, судова колегія дійшла висновку, що надіслання платнику податків будь-яких письмових запитів з метою проведення невиїзних перевірок законодавством не передбачено.

Що стосується порушень, виявлених під час проведення перевірки, судова колегія зважає на наступне.

Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі», розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до положень п. 15.1 ст. 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктами 288.2, 288.3 ст. 288 ПК України визначено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Згідно п. 289.1 ст. 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до п. 288.1 ст. 288 Кодексу, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Згідно п. 288.7 ст. 288 ПК України, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

Так, п. 286.2 ст. 286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Вивченням матеріалів справи, колегією суддів встановлено, що ТОВ «ОТВАГ ГАЗ З» (орендар) укладено із Севастопольською міською радою (орендодавець) договір оренди земельної ділянки від 17.11.2004, зареєстрованого в Книзі реєстрації договорів оренди земель 22.11.2004 за № 357.

Відповідно до п. 1.1, 2.1 зазначеного договору, позивач є користувачем земельної ділянки для будівництва та обслуговування ресторану з готелем, площею 2,0 га, що розташована у районі 34,5 км автодороги «Севастополь-Ялта».

Згідно п. 2.4 договору зі змінами, внесеними додатковою угодою від 09.07.2007, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва до здачі об'єкта в експлуатацію 1 379 070 грн. (підтверджується витягом з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки № 2006/1, виданим Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів 13.02.2006), на наступний період 6 895 350,00 грн. (підтверджується витягом з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки № 2007/1, виданим Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів 13.02.2006).

Пунктом 4.2 договору передбачено, що розрахунок орендної плати на період будівництва та на наступний період. При цьому, грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва приймається до уваги на строк не довше ніж 4 роки від дати прийому-передачі земельної ділянки. Акт прийому-передачі земельної ділянки між орендодавцем та орендарем підписано 19.11.2004.

Пунктом 4.7 договору оренди визначено, що у випадку порушення, передбачених договором строків освоєння земельної ділянки розмір річної орендної плати підлягає коригуванню шляхом збільшення орендної ставки на поправочний коефіцієнт 2, визначений відповідно до Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі, затвердженої рішенням Севастопольської міської ради від 14.10.2003 № 1348 та застосовується до моменту введення в експлуатацію об'єкту капітального будівництва, передбаченого договором, але не більше 10% нормативної грошової оцінки (з 19.11.2008 для розрахунку орендної плати за землю застосовується нормативна грошова оцінка на наступний період (після закінчення періоду будівництва) із застосуванням коригувального коефіцієнту 2).

Таким чином, з 19.11.2008 підприємством для розрахунку орендної плати за землю мала застосовуватися нормативна грошова оцінка на наступний період (після закінчення періоду будівництва) із застосуванням коригувального коефіцієнту 2.

Вищевказане дає підстави для висновку про безпідставність заявлених позивачем вимог, які є необґрунтованими, не підтверджуються належними доказами, а відтак є такими, що не підлягають до задоволення.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ОТВАГ ГАЗ З» на постанову Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2012 року залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2012 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Л.П. Борисюк К.А. Бабенко І.Й. Петрик

Повний текст ухвали складено та підписано - 11.03.2013

Головуючий суддя Борисюк Л.П.

Судді: Бабенко К.А

Петрик І.Й.