Постанова № 29945362, 17.11.2011, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2011
Номер справи
22839/09
Номер документу
29945362
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" листопада 2011 р. справа № 2а-2190/09/0870

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

при секретарі судового засідання: Ліпіній О.О.

за участю представників сторін:

позивача : - Вигівський Я.В., дов. від 05.10.11 р.

відповідача: - Слюсар С.А., дов. від 06.07.11 р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Комунального підприємства виробничого комбінату "Тепло-водоканал"

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 червня 2009 р.

у справі № 2а-2190/09/0870

за позовом Комунального підприємства виробничого комбінату "Тепло-водоканал"

до Державної податкової інспекції у м. Енергодар Запорізької області

про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

Комунальне підприємство виробничий комбінат "Тепло-водоканал" (далі -КП ВК "Тепло-водоканал", Підприємство) звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати нечинним податкове повідомлення-рішення від 24.07.2008 р. №0002921601/0, винесене Державною податковою інспекцією у м.Енергодар Запорізької області (далі -ДПІ у м.Енергодар). Позивачем як в позовній заяві так і в уточненнях до позову допущена помилка при зазначені номеру оскаржуваного податкового повідомлення -рішення. До позовної заяви долучено рішення № 0002921601/0.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено саме відображення в акті перевірки даних, які не підтверджені жодним первинним бухгалтерським документом, що є порушенням податкового законодавства, та що в свою чергу сприяло прийняттю оскаржуваного рішення.

В подальшому позивач змінив підставу заявлених позовних вимог (а. с.64-66, 73-75), посилаючись на відсутність у податкового органу права на зміну призначення платежу, визначеного платником податків, що стало причиною вчиненого нарахування штрафних санкцій.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24 червня 2009 р. у справі № 2а-2190/09/0870 (суддя Нечипуренко О. М.) у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.

Постанова суду з посиланням на норми Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п.п.3.7 п.3 Наказу ДНА України № 290 від 11.06.2003 р., мотивована обґрунтованістю висновків податкового органу про порушення терміну сплати узгоджених податкових зобов'язань.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, КП ВК "Тепло-водоканал" подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 червня 2009 р. у справі № 2а-2190/09/0870 як таку, що винесена з порушенням норм процесуального права. Скаржник просить визнати протиправним та скасувати спірне податкове повідомлення-рішення, вважаючи, що суд не врахував того факту, що у податкового органу відсутні повноваження змінювати призначення платежу, яке було самостійно визначене платником податків у платіжному дорученні та направляти такі суми при веденні оперативного обліку платежів на погашення податкового боргу за інший податковий період.

ДПІ у м.Енергодар проти задоволення апеляційної скарги заперечує, вважаючи оскаржену постанову суду цілком обґрунтованою та правомірною.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

До судового засідання з'явились представники сторін, позивач крім усних пояснень, наданих в судовому засіданні представником, направив в справу письмові пояснення представник відповідача просив залишити апеляційну скаргу без задоволення .

Відповідно до матеріалів справи встановлені наступні обставини:

КП ВК «Тепло-водоканал»подано до ДПІ у м.Енергодар податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2007 року (вхідний № 6008 від 21.05.2007 р.), в якій визначено податкові зобов'язання в сумі 173456 грн., які підлягали сплаті до бюджету в термін 30.05.2007 р.

Перевіркою ДПІ у м.Енергодар встановлено, що всупереч вимог п.п.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ (далі - Закон № 2181) Підприємством своєчасно не сплачено узгоджені суми податкового зобов'язаним в сумі 173456 грн. із затримкою від 302 до 316 днів (акт перевірки № 222/16-1/32400040 від 08.07.2008 р., а. с.8, 9).

За вищезазначені порушення у відповідності до вимог п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 Підприємству визначено суму штрафних санкцій з податку на додану вартість у розмірі 86 728 грн., про що ДПІ у м.Енергодар винесено відповідне податкове повідомлення-рішення № 0002921601/0 від 24.07.2008 р. (а. с.7).

Так, підпунктом 4.1.1 п.4.1. статті 4 Закону № 2181 визначено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації (п.п.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону № 2181).

Відповідно п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 7.7 ст.7 Закону № 2181 передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення.

Згідно п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Як вбачається з акту перевірки та матеріалів справи, підставою для застосування податковим органом штрафних санкцій є затримка граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання на підставі декларації Підприємства № 6008 від 21.05.2007 р. у розмірі 173 456 грн.

З матеріалів справи вбачається і не спростовується відповідачем, що перераховані позивачем суми за платіжними дорученнями № 957 від 27.03.2008р., № 956 від 27.03.2008 р., № 1073 від 10.04.2008 р. суми 140000 грн., 20000 грн., 120000 грн. (відповідно) ДПІ у м.Енергодар направлено на погашення податкового боргу за інший податковий період.

Реквізит «призначення платежу»платіжних доручень, на підставі яких відповідачем зроблений висновок про порушення позивачем граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, не містить напису про те, що дані платежі здійснені у відповідності до Декларацій № 6008 від 21.05.2007 р. (а. с.69-72). В матеріалах справи платіжне доручення № 956 від 27.03.2008 року з призначенням платежу - податок на додану вартість за лютий 2008 року, відповідно до облікової картки платника підтверджує, що відповідачем здійснено погашення недоїмки по декларації № 6008, та пені в результаті розподілу на підставі ст. 16 Закону України № 2181.

Колегія суддів, вважає такі дії відповідача неправомірними, оскільки з вищевказаних норм Закону № 2181 не вбачаються повноваження податкового органу щодо зміни призначення платежу, яке самостійно визначене платником податків у платіжному дорученні на сплату податкових зобов'язань з ПДВ, та направлення таких сум при веденні оперативного обліку платежів на погашення податкового боргу за інший податковий період.

Посилання відповідача та суду першої інстанції на положення Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом ДПА України від 18.07.2005 р. № 276, не приймаються колегією суддів до уваги, оскільки в даній Інструкції йдеться лише про те, що операції в особових рахунках платників здійснюються в хронологічному порядку; повноваження ж органів податкової служби щодо можливості спрямування сум при веденні оперативного обліку платежів платника податку або щодо змін призначення платежу - відсутні.

Таким чином, податкова інспекція не мала права самостійно змінювати призначення платежу та спрямовувати вказані кошти на погашення податкового боргу, і, тому спірне податкове повідомлення-рішення від 24.07.2008 р. № 0002921601/0, винесене ДПІ у м.Енергодар, є протиправним і підлягає скасуванню.

З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів критично оцінює посилання суду першої інстанції на те, що підтвердженням порушення термінів сплати являється дата платіжного документу, на підставі якого здійснювалось перерахування Підприємством податкових зобов'язань.

Таким чином, колегія суддів вважає апеляційну скаргу КП ВК "Тепло-водоканал" такою, що підлягає задоволенню, а спірну постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 червня 2009 р. у даній справі - такою, що підлягає скасуванню.

На підставі ч.1 ст.94 КАС України присудити до стягнення на користь позивача судовий збір з Державного бюджету України.

Керуючись ч.1 ст.94, ст.196, п.3.ч.1 ст.198, ст.ст.202, 205, 207 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства виробничого комбінату "Тепло-водоканал" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 червня 2009р. у справі № 2а-2190/09/0870 задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 червня 2009 р. у справі № 2а-2190/09/0870 скасувати.

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.07.2008 р. № 0002921601/0, винесене Державною податковою інспекцією у м.Енергодар Запорізької області.

Стягнути судовий збір з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства виробничого комбінату "Тепло-водоканал".

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст.212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко