ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" листопада 2011 р.
справа № 2а-946/10/0870
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.
при секретарі судового засідання: Хімушкіній О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя та Прокуратури Запорізької області
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2010 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Бібод Україна»до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Бібод Україна»звернулося з вказаним позовом до суду в якому просило визнати протиправним та скасувати податкового повідомлення-рішення від 08.02.2010р. №0000582305/0 про зменшення ПП «Бібод Україна»суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 677732 грн. за звітний період вересень 2008 року на підставі декларації №39431 датою реєстрації 25.06.2009 року, прийняте на підставі акту перевірки від 28.01.2010 року №10/23-2/35300759, як таке, що не відповідає чинному законодавству України, а також порушує права та охоронювані інтереси ПП «Бібод Україна», посилаючись на те, що відповідачем розширено тлумачення норм Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997р. №168/97-ВР (зі змінами та доповненнями) та невраховані положення Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями).
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2010 року позов задоволений.
Не погодившись з прийнятим рішенням Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Запоріжжя та Прокуратура Запорізької області подали апеляційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просили постанову суду скасувати та прийняти нове рішення яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказують на те, що позивачем помилки в податковій декларації за вересень 2008 року допущено не було, а тому діючим законодавством не встановлено право платника надавати уточнюючий розрахунок з метою отримання бюджетного відшкодування.
В письмових запереченнях на апеляційну скаргу позивач просить відмовити у її задоволенні та залишити без змін постанову суду першої інстанції.
В судовому засіданні апеляційної інстанції прокурор підтримав апеляційну скаргу з викладених в ній підстав, представники позивача просили відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін постанову суду першої інстанції, інші сторони не з’явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у період з 12.01.2010 року по 18.01.2010 року ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя проведено позапланову виїзну перевірку ПП «Бібод Україна»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень 2008 року (вх.. №68652 від 30.10.2008р.) з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2008 року (дата реєстрації у податковому органі №39431 від 25.06.2009р.), яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувалося по декларації за грудень 2007 року (вх.. №822099 від 15.01.2008р.).
За результатами перевірки складено Акт №10/23-2/35300759 від 28.01.2010 року, яким встановлено порушення пп.7.7.2, пп.7.7.3, пп. 7.7.4, пп.7.711 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого безпідставно включено у вересні 2008 року (вх.. №68653 від 20.10.2008 року) суму ПДВ до відшкодування в розмірі 677732 грн.
На підставі висновків вищевказаного акту перевірки ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя 08.02.2010 року прийнято податкове повідомлення-рішення за формою «В1»№0000582305/0, яким ПП «Бібод Україна»зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 677732 грн. за звітний період вересень 2008 року на підставі декларації №39431 датою реєстрації 25.06.2009 року.
Так позивачем 20.10.2008 року подано до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний (податковий) період –вересень 2008 року, згідно з рядком 23 декларації залишок від’ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду становить 887968 грн., а залишок від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду становить 886352 грн. При цьому позивач не здійснює визначення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податків у банку (рядки 25, 25.1). Згідно додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за вересень 2008 року звітним періодом, у якому виникла сума залишку від’ємного значення в розмірі 677732 грн. є грудень 2007 року. В податковій декларації з ПДВ позивача за грудень 2007 року вищевказана сума вказана в рядку 26 як залишок від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Позивачем 24.06.2009 року до ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя подано уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітний податковий період травень 2009 року за звітний (податковий) період,за який виправляються помилки –вересень 2008 року, в якому уточнено показники рядка 25, 25.1, 26 декларації та збільшено суму, що підлягала бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку в розмірі 677732 грн.,тобто змінено напрямок бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Причиною виникнення від’ємного значення податку на додану вартість є придбання основних засобів, а саме: у жовтні 2007 року ПП «Бібод України»придбало у ЗАТ «Акта»приміщення, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Глінки,2 в громадській будівлі багатофункціонального призначення на 14 поверсі, будівельний номер 1404, проектна площа 299,00 кв.м., що підтверджується податковою накладною №2535 від 09.10.2007 р. відповідно до договору №1404/Б/100-к від 09.10.2007р. на загальну суму 4 260 750 грн.,в т.ч. ПДВ на суму 710 150 грн., актом прийому-передачі офісного приміщення від 09.10.2007р., платіжними дорученнями №1 від 29.10.2007р.(часткова оплата за купівлю приміщення на загальну суму 1 000 000 грн. в т.ч. ПДВ 166 666 грн. 66 коп.) та №1 від 30.10.2007р. (оплата за купівлю приміщення на загальну суму 3 260 750 грн. в т.ч. ПДВ на суму 543 458 грн. 33 коп.).
У зв’язку з придбанням приміщення та згідно з рішенням №1245 від 08.05.2008 року «Про оформлення прав приватизації власності на об’єкти нерухомого майна другої черги громадських будівель багатофункціонального призначення»29.09.2008р. об’єкт введено в експлуатацію, що підтверджується Технічним паспортом на громадський будинок В літ. Б-18 на 14 поверсі офісного приміщення №7 від 29.09.2008 р.
Право власності на придбане приміщення оформлено 10.12.2008 року.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначається п.7.7 Закону №168/97.
Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, відповідно до пп.7.7.1 п.7.1 ст.7 Закону №168/97 визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно із пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону №168/97, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Відповідно до пп.7.7.3. п.7.7 ст.7 Закону №168/97 платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, згідно із вимогами пп.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону №168/97 подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку у п’ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації з відміткою податкового органу про її прийняття для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
Тобто проведення бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок платника можливо лише на підставі податкової декларації за наслідками звітного періоду платника та заяви про повернення, яка є додатком до декларації.
Повернення суми бюджетного відшкодування через уточнюючий розрахунок законодавством не передбачено.
Лише відповідно до положень п.5.1 Закону №2181-ІІІ якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Загальний порядок відображення платниками у звітності самостійно виявлених помилок (у тому числі подання уточнюючих розрахунків) з податку на додану вартість встановлено пунктом 4.4 Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість (затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.97 р. № 166).
Згідно з пп. 4.4.1 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПАУ від 30.05.97 р. № 166, у разі виправлення помилок у рядках раніше поданої декларації, до яких повинні подаватися додатки, до уточнюючого розрахунку чи декларації, до якої включені уточнені показники, теж повинні подаватися відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.
Колегія суддів вважає, помилковим висновок суду першої інстанції, про можливість підприємством обрання напрямку бюджетного відшкодування податку на додану вартість –на рахунок платника у банку через уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість, оскільки помилки в декларації з податку на додану вартість за вересень 2008 року позивачем допущено не було.
Напрямок проведення бюджетного відшкодування визначається платником самостійно і відображається виключно у податковій декларації і перенос терміну щодо заяви на отримання бюджетного відшкодування законодавством не передбачено.
Враховуючи викладене колегія суддів вважає, що ПП «Бібод Україна» безпідставно відобразило суму бюджетного відшкодування ПДВ в уточнюючому розрахунку поданому у червні 2009 року за вересень 2008 року, про що зазначено у висновках зроблених податковим органом в ході перевірки вказаного підприємства.
Тому судова колегія вважає, що судом першої інстанції помилково прийнято рішення про задоволення позову, з невірним застосуванням норм матеріального права, а тому вказане рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись п.3 ч.1 ст. 198, ст.ст. 202, 205, 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя та Прокуратури Запорізької області - задовольнити.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 20 квітня 2010 року –скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволенні позовних вимог Приватного підприємства «Бібод Україна»- відмовити.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
В повному обсязі постанова складена 02 грудня 2011 року.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: С.В. Сафронова