ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"21" лютого 2013 р. м. Київ К/9991/86658/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.,
Суддів: Костенка М.І., Моторного О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Комунального підприємства «Галичводоканал»
на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 березня 2010 року
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2011 року
у справі №2а3068/09/0970
за позовом Комунального підприємства «Галичводоканал»(надалі -КП «Галичводоканал»)
до Державної податкової інспекції в Галицькому районі Івано-Франківської області (надалі - ДПІ в Галицькому районі Івано-Франківської області)
про скасування податкового повідомлення-рішення, -
встановив:
У листопаді 2009р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому поставлено питання про скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ в Галицькому районі Івано-Франківської області від 18.08.2009р. №0000442300/0.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.03.2010р. залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2011р., в задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями попередніх судових інстанцій, КП «Галичводоканал»звернулось із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати судові рішення та постановити нове -про задоволення позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, контролюючим органом було проведено перевірку КП «Галичводоканал»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.03.2009р., за результатами якої складено акт №861/2300/33591256 від 05.08.2009р.
Висновками зазначеного акта перевірки, на думку податкового органу, зокрема, встановлено порушення вимог п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
На підставі вказаного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення №0000442300/0 від 18.08.2009р., яким позивачу визначено суму зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 121098,00грн., з яких 40366,00грн. штрафні (фінансові) санкції.
Судами також встановлено, Згідно Указу Президента України №678/2008 від 27.07.2008р. «Про невідкладні заходи щодо подолання наслідків стихійного лиха 23-27 липня 2008 року», Порядку використання у 2008р. субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008р., затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2008р. №689 було внесено зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та відповідно до статті 42-1 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»від 28.12.2007р. зі змінами та доповненнями, було затверджено субвенції з Державного бюджету України обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету міста Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, у загальному обсязі 2000320тис.грн.
Галицькою міською радою Івано-Франківської області було перераховано на розрахунковий рахунок позивача кошти з бюджету на ліквідацію стихійного лиха внаслідок повені 23-27 липня 2008р., а саме: на капітальний ремонт та реконструкцію водопровідних мереж.
В ході перевірки встановлено, що частину відновлюваних робіт по ліквідації стихійного лиха проведено згідно укладених договорів по реконструкції водопровідних мереж підприємством ЗАТ «СМТ», відповідно до яких позивачем з вересня 2008р. з розрахункового рахунку було перераховано на користь ЗАТ «СМТ»кошти в загальній сумі 480998,52грн.
Як вбачається з матеріалів справи, підприємством ЗАТ «СМТ»на підставі укладених договорів було виконано роботи по реконструкції водопровідної мережі, каналізаційної мережі, очисних споруд на загальні суми: в жовтні 2008р. в розмірі 179,53тис.грн., у листопаді 2008р. - 153,75тис.грн., у грудні 2008р. - 211,97тис.грн.
На виконання укладених договорів на проведення вищезазначених робіт підприємство ЗАТ «СМТ»видало КП «Галичводоканал»податкові накладні, суми ПДВ у яких позивачем було включено до податкового кредиту.
Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якими погодилась колегія апеляційного суду, виходив з того, що кошти (трансферти) не відповідають ознакам валового доходу в розумінні п.4.1 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»і не підлягають оподаткуванню, оскільки їх одержання з бюджету спрямовано на реалізацію програм соціально-економічного розвитку держави. Податок на додану вартість, сплачений за рахунок бюджетного фінансування (капітального трансферту), не включається до складу дозволеного податкового кредиту платника податку, в силу п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість». Таким чином, позивачем неправомірно було включено до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість за період з жовтня 2008 р. до лютий 2009р. включно, які було сплачено позивачем в ціні поставлених послуг (робіт) ЗАТ «СМТ»по реконструкції водопровідних мереж, пошкоджених внаслідок стихійного лиха 23-27 липня 2008 р.
Проте колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з такими висновками судів попередніх інстанції з огляду на таке.
Так, у листі №11275/7/16-1517 від 29.05.2009р. ДПА України, з урахуванням п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», зокрема, зазначено, що у разі придбання за рахунок бюджетних коштів (дотацій, субсидій, трансфертів) товарів (послуг) чи основних фондів суми ПДВ, сплачені при їх придбанні, можуть бути включені до складу податкового кредиту за умови дотримання інших вимог Закону щодо формування податкового кредиту.
Під визначенням податковий кредит, наведеним у п.1.7 ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість» слід розуміти - суму, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.
Відповідно до п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7 цього Закону податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Підпункт 7.4.5 пунктом 7.4 ст.7 вказаного Закону передбачає, що не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
Датою виникнення права платника податку на податковий кредит як це наведено у п.п.7.5.1 п.7.5 ст.7 вищезазначеного Закону, вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Враховуючи наведене, позивачем правомірно було включено до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість, які були сплачені позивачем в ціні поставлених послуг (робіт) ЗАТ «СМТ»по реконструкції водопровідних мереж, пошкоджених внаслідок стихійного лиха 23-27 липня 2008р., за спірний період.
Частина 1 статті 11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Зі змісту частини 2 статті 71 цього Кодексу вбачається, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, прийняте відповідачем податкове повідомлення -рішення №0000442300/0 від 18.08.2009р. є протиправним.
Отже, повно і правильно встановивши обставини справи, суди першої та апеляційної інстанцій, однак, дали їм невірну юридичну оцінку, що відповідно до ст.229 КАС України, є підставою для скасування ухвалених по справі судових рішень з прийняттям нового судового рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
Касаційну скаргу Комунального підприємства «Галичводоканал»-задовольнити.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 березня 2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2011 року -скасувати.
Позовні вимоги комунального підприємства «Галичводоканал»до Державної податкової інспекції в Галицькому районі Івано-Франківської області про скасування податкового повідомлення-рішення -задовольнити. Скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в Галицькому районі Івано-Франківської області №0000442300/0 від 18.08.2009 року.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак
Судді: ____ М.І. Костенко
____ О.А. Моторний