Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 березня 2013 р. Справа №2а/0570/17239/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11-15
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., при секретарі судового засідання Ступар Ю.О., розглянувши адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Укрвуглебуд» в особі Відособленого підрозділу ПрАТ «Укрвуглебуд» м. Донецьк
до відповідача: Управління Пенсійного фонду України в м. Дмитрові Донецької області
про: визнання дії по винесенню рішення № 164 від 06.07.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 109545 грн. - протиправними, скасування рішення № 164 від 06.07.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 109545 грн., визнання дії по списанню з рахунку відособленого підрозділу ПрАТ «Укрвуглебуд» штрафних санкцій та нарахованої пені у розмірі 109545 грн. згідно рішення № 164 від 06.07.2012 року про застосування до відособленого підрозділу ПрАТ «Укрвуглебуд» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - протиправними, зобов'язання вчинити дії по поверненню незаконно списаних з ПрАТ «Укрвуглебуд» в особі відособленого підрозділу ПрАТ «Укрвуглебуд» сум штрафних санкцій та нарахованої пені згідно рішення № 164 від 06.07.2012 року у розмірі 109545 грн.
за участю
представників сторін:
від позивача: Вільгановська Є.М. - за довір.
від відповідача: Єгорова О.Ю. - за довір.
Позивач, Приватне акціонерне товариство «Укрвуглебуд» в особі Відособленого підрозділу ПрАТ «Укрвуглебуд» м. Донецьк, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Дмитрові Донецької області та Пенсійного фонду України м. Київ про визнання дії Пенсійного фонду України м. Київ по винесенню Рішення від 06.11.2012 року за вих. № 25745/09-10 про залишення скарги без розгляду неправомірними та його скасування, відновлення строку адміністративного оскарження вимоги про сплату боргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дмитрові Донецької області № Ю-179 від 02.08.2012 року та рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Дмитрові Донецької області № 164 від 06.07.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Дмитрові Донецької області по винесенню вимоги про сплату боргу № Ю-179 від 02.08.2012 року про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 107213,47 грн. та рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Дмитрові Донецької області № 164 від 06.07.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 109545 грн. - протиправними, скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Дмитрові Донецької області № 164 від 06.07.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 109545 грн., скасування Вимоги про сплату боргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дмитрові Донецької області № Ю-179 від 02.08.2012 року про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 107213,47 грн.
05.02.2013 року в судовому зсіданні представник позивача надав заяву, відповідно до якого уточнив позовні вимоги.
На підставі зазначеної заяви позивача Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.02.2013 року провадження у справі в частині позовних вимог ПАТ «Укрвуглебуд» в особі ВП ПрАТ «Укрвуглебуд» м. Донецьк до Пенсійного фонду України м. Київ про визнання дії Пенсійного фонду України м. Київ по винесенню Рішення від 06.11.2012 року за вих. № 25745/09-10 про залишення скарги без розгляду неправомірними та його скасування закрито.
В обґрунтування позовних вимог з урахуванням уточнень позивач посилається на те, що відповідачем порушено порядок надсилання рішення про застосування штрафних санкцій та пені, в зв'язку з чим підприємством своєчасно його не отримано. Крім того позивач зазначає, що відповідачем незаконно зараховані суми, що надходили від позивача - у рахунок сум недоїмки по єдиному внеску в порядку календарної черговості її виникнення.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги з урахуванням уточнень підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, надавши заперечення на позовну заяву, які долучені до матеріалів справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд ВСТАНОВИВ
Приватне акціонерне товариство «Укрвуглебуд» зареєстровано в якості Відособленого підрозділу Приватного акціонерного товариства «Укрвуглебуд» без права юридичної особи та включено до ЄДРПОУ за № 26258078.
Приватне акціонерне товариство «Укрвуглебуд» зареєстровано в якості юридичної особи та включено до ЄДРПОУ за № 30556313.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08 липня 2010 року, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкові державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платниками єдиного внеску, зокрема є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно везуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується для юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, які використовують працю фізичних осіб на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Порядок сплати єдиного внеску визначено у статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та розділі IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (далі - Інструкція № 21-5).
За приписами ч. 2, 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Зазначеній нормі Закону відповідає підпункт 4.3.6 пункту 4.3 Інструкції № 21-5, а саме: нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Відповідно до частини 6 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Відповідно до п. 4.2. Інструкції № 21-5 сплата єдиного внеску здійснюється платниками виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівковій коштів з його банківського рахунка.
Днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунків платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду вважається день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунка платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду. Проте, обов'язковою умовою цього списання є перерахуванням сум єдиного внеску на відповідні рахунки Пенсійного Фонду.
Відповідно до звіту про нарахування єдиного внеску за квітень 2012 року, наданого до органу Пенсійного фонду України, позивачем самостійно визначено суму єдиного внеску, яка підлягає сплаті за вказаний період, у загальному розмірі 929038,79 грн.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується представником позивача у судовому засіданні, що суму єдиного внеску за квітень 2012 року позивачем сплачено несвоєчасно.
Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
06.07.2012 року органом Пенсійного фонду України на підставі ч. 10, п. 2 ст. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування» прийнято Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 164, яким до підприємства застосовані штрафні санкції в розмірі 92834,65 грн. та нараховано пеню у розмірі 16710,25 грн. за період з 21.05.2012 року по 08.06.2012 року.
Зазначене рішення було направлено на адресу позивача поштою та отримано 10.07.2012 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення, яке надано відповідачем.
Листом від 16.08.2012 року № 807 позивач звернувся до відповідача зазначаючи, що за період липень-серпень 2012 року товариством не було отримано Рішення про застосування фінансових санкцій, в зв'язку з чим просив надіслати їх на адресу позивача.
Крім того позивач зазначає, що Рішення про застосування фінансових санкцій № 164 від 06.07.2012 року не отримано товариством в зв'язку з неналежним наданням послуг з доставки кореспонденції відділенням поштового зв'язку, що підтверджується Листом Поштампу ЦПЗ № 1 від 26.10.12 року за № 07/6-784.
Відповідно до листа від 29.08.2012 року № 13161/02 відповідач повідомив товариство про те, що оригінал Рішення про застосування фінансових санкцій надіслано на адресу позивача та отримано його уповноваженою особою 10.07.2012 року згідно із повідомленням про вручення поштового відправлення. Крім того разом з листом-відповіддю від 29.08.2012 року № 13161/02 органом Пенсійного фонду надіслано на адресу позивача копію власного примірника Рішення № 164 від 16.08.2012 року. Зазначене поштове відправлення отримано уповноваженою особою відповідача 04.09.2012 року, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.
За приписами ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Відповідно до вищевказаної норми Закону та на підставі картки особового рахунку платника, органом Пенсійного фонду прийнято Вимогу про сплату боргу від 02.08.2012 року № Ю-179 на загальну суму 107213,47 грн., яка отримана позивачем 08.08.2012 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області зі скаргою від 07.09.2012 року № 871 про скасування Вимоги про сплату боргу від 02.08.2012 року № Ю-179 та Рішення про застосування фінансових санкцій № 164 від 06.07.2012 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області від 28.09.2012 року за № 10447/08 вищевказану скаргу залишено без розгляду.
Зазначене рішення ГУПФУ у Донецькій області позивачем оскаржено до Пенсійного фонду України Скаргою від 16.10.2012 року за вих. № 968.
Рішенням Пенсійного фонду України від 06.11.2012 року № 25745/09-10 скаргу позивача від 16.10.2012 року залишено без розгляду. Зазначене рішення отримано позивачем 13.11.2012 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції підприємства.
Відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 6.10 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
В зв'язку з наявною заборгованістю у позивача зі сплати єдиного внеску, органом Пенсійного фонду України відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 6.10 Інструкції, у липні 2012 року було здійснено перерозподіл сплати поточних платежів, які надходили від платника податків, що підтверджується повідомленнями від 31.07.2012 року № 363. Зазначені повідомлення отримані позивачем 09.08.2012 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції підприємства.
Частинами 1 та 2 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В обґрунтування позовних вимог щодо визнання дій по винесенню Рішення про застосування фінансових санкцій № 164 від 06.07.2012 року та його скасування позивач посилається на те, що відповідачем порушено порядок надсилання рішення про застосування фінансових санкцій на адресу позивача, хоча позивачем у позовній заяві та представником позивача у судовому засіданні не заперечувались суми недоїмки та нарахованих фінансових санкцій відповідно до оскаржуваного рішення.
Суд не приймає це посилання позивача на те, що відповідачем порушено порядок надсилання рішення про застосування фінансових санкцій, оскільки відповідачем надано суду доказ направлення належним чином рішення відповідачу.
Крім того суд зазначає, що порушення порядку надсилання рішення про застосування фінансових санкцій не впливає на правомірність його прийняття органом Пенсійного фонду та не може бути підставою для визнання дій щодо його винесення та визнання його протиправним та скасування.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом, прийнято Рішення про застосування фінансових санкцій № 164 від 06.07.2012 року.
Щодо строків звернення до суду з даним адміністративним позовом суд зазначає, що відповідно до ч. 1, 5 статті 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Так Рішення про застосування фінансових санкцій № 164 від 06.07.2012 року оскаржено позивачем в адміністративному порядку та Рішенням Пенсійного фонду України від 16.11.2012 року № 25745/09-10 скаргу позивача залишено без розгляду, яке отримано підприємством 13.11.2012 року, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції.
Даний адміністративний позов надіслано на адресу суду 12.12.2012 року, що підтверджується поштовим штампом на конверті, в зв'язку з чим суд зазначає, що строк на звернення до адміністративного суду з даним позовом не пропущено.
Стосовно позовних вимог щодо визнання дій органу Пенсійного фонду по списанню з рахунку підприємства сум штрафних санкцій та нарахованої пені протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо повернення зазначених сум суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 15 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти робочих днів, а також не повідомив у цей строк територіальний орган Пенсійного фонду про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.
Суд не приймає посилання позивача на те, що списання сум штрафних санкцій та нарахованої пені проведено відповідачем незаконно, а саме у порушення п. 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», згідно якого оскарження рішення територіального органу Пенсійного фонду про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі.
Суд зазначає, що списання сум штрафних санкцій та нарахованої пені проведено відповідачем у липні 2012 року, тоді як зі скаргою про скасування Вимоги про сплату боргу від 02.08.2012 року № Ю-179 та Рішення про застосування фінансових санкцій № 164 від 06.07.2012 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області 07.09.2012 року. Тобто на момент списання органом Пенсійного фонду сум штрафних санкцій та нарахованої пені у липні 2012 року, Рішення про застосування фінансових санкцій № 164 від 06.07.2012 року не було оскаржено та було узгоджено в розумінні Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
В зв'язку з наведеним, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України Кодексом адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства «Укрвуглебуд» в особі Відособленого підрозділу ПрАТ «Укрвуглебуд» м. Донецьк до Управління Пенсійного фонду України в м. Дмитрові Донецької області про визнання дії по винесенню рішення № 164 від 06.07.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 109545 грн. - протиправними, скасування рішення № 164 від 06.07.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 109545 грн., визнання дії по списанню з рахунку відособленого підрозділу ПрАТ «Укрвуглебуд» штрафних санкцій та нарахованої пені у розмірі 109545 грн. згідно рішення № 164 від 06.07.2012 року про застосування до відособленого підрозділу ПрАТ «Укрвуглебуд» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - протиправними, зобов'язання вчинити дії по поверненню незаконно списаних з ПрАТ «Укрвуглебуд» в особі відособленого підрозділу ПрАТ «Укрвуглебуд» сум штрафних санкцій та нарахованої пені згідно рішення № 164 від 06.07.2012 року у розмірі 109545 грн. - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 06 березня 2013 року в присутності представників сторін.
Повний текст постанови складено та підписано 11 березня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Олішевська B.В.