ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2013 р. Справа № 92353/12/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Гулида Р.М., Каралюса В.М.
при секретарі судового засідання: Дутка І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу корпорації «Укрнерудпром» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2012 року у справі за позовом корпорації «Укрнерудпром» до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,-
встановила:
У грудні 2011 року позивач звернувся адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001712320 від 23.06.2011 року, що прийняте за наслідками виїзної позапланової документальної перевірки Договору про спільну діяльність НАК «Надра України» «Західукргеологія» і корпорації «Укрнерудпром» з питань достовірності декларування показників декларації з податку на додану вартість за січень-лютий 2011 року при здійсненні взаєморозрахунків з ТзОВ «Гранд-буд Престиж» та ПП «Торговий дім «Тіара» за січень-лютий 2011 року, оформленої актом №724/23-2/33750480 від 08.06.2011 року.
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що висновки акту ДПІ у Франківському районі м. Львова, на підставі якого прийняті оскаржуване податкове повідомлення-рішення, не відповідають фактичним обставинам фінансово-господарської діяльності Договору про спільну діяльність НАК «Надра України» «Західукргеологія» і корпорації «Укрнерудпром». Зазначивши, що включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту відповідно до податкових накладних, отриманих від ТзОВ «Гранд-буд Престиж» та ПП «Торговий дім «Тіара», цілком обґрунтовано нормами законодавства, зокрема ПК України. Підставою для формування податкового кредиту є податкові накладні, видані у відповідності до вимог чинного законодавства, первинні бухгалтерські документи, які підтверджують суми податкового кредиту, оформлені належним чином, а операції, по яких сформовано податковий кредит, пов'язані з власною господарською діяльністю позивача. Сама по собі несплата податків продавцем послуг в разі фактичного здійснення господарської операції не впливає на формування податкового зобов'язання покупцем. Відповідно, спільна діяльність жодним чином не порушувала норм податкового законодавства. Просив позов задоволити.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2012 року у задоволені адміністративного позову корпорації «Укрнерудпром» до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовлено повністю.
Постанову суду першої інстанції оскаржило корпорація «Укрнерудпром». Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін,якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що ДПІ у Франківському районі м. Львова проведена позапланова виїзна документальна перевірка Договору про спільну діяльність №147 з питань достовірності декларування показників декларації з податку на додану вартість за січень-лютий 2011 року при здійсненні взаєморозрахунків з ТзОВ «Гранд-буд Престиж» та ПП «Торговий дім «Тіара» за січень-лютий 2011 року, за результатами якої складено акт № 724/23-2/33750480 від 08.06.2011 року. Перевіркою встановлено порушення Договором про спільну діяльність вимог п.198.3, п.198.6 ст. 198 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість в розмірі 67617,00 грн., в тому числі за січень 2011 року на суму 67617,00 грн.
На підставі зазначеного акту ДПІ у Франківському районі м. Львова прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.06.2011 року № 0001712320, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем податок на додану вартість в розмірі 67618,00 грн., у тому числі за основним платежем -67617,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -1,00 грн.
Судовою колегією встановлено та підтверджується матеріалами справи, що між Договором про спільну діяльність № 147 та ТзОВ «Гранд-буд Престиж»04.01.2011 року укладено договір № 04/01, згідно з яким Спільна діяльність замовляє, а ТзОВ «Гранд-буд Престиж» бере на себе обов'язок щодо проведення робіт по ремонту та заміні вузлів системи обліку газу на свердловині №5 Тинівська.
Відповідно до ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
На підтвердження виконання вищевказаного договору позивачем подано акт про прийом-передачу виконаних робіт від 12.01.2011 року, підписаний Спільною діяльністю та ТзОВ «Гранд-буд Престиж», з якого вбачається, що генеральний підрядник власними силами та матеріалами провів роботи по ремонту та заміні вузлів системи обліку газу на свердловині №5- Тинівська, а замовник прийняв виконані роботи.
Разом з тим, між Договором про спільну діяльність № 147 та ПП «Торговий дім «Тіара» 10.12.2010 року укладено договір № 10/12/-2, згідно з яким Спільна діяльність замовляє, а ПП «Торговий дім «Тіара» бере на себе обов'язок щодо проведення робіт по введенню в дослідно-промислову експлуатацію горизонту НД-3 нижнього сармату в інтервалі 451-454 метри.
З матеріалів справи вбачається, що Договір про спільну діяльність №147 включив до складу податкового кредиту в декларації з податку на додану вартість за січень 2011 року податок на додану вартість в сумі 59166,67 грн., сплачений в складі вартості отриманих від ПП «Торговий дім «Тіара» послуг по введенню в дослідно-промислову експлуатацію горизонту НД-3 нижнього сармату в інтервалі 451-454 метри, та податок на додану вартість в сумі 8450,00 грн., сплачений в складі вартості отриманих від ТзОВ «Гранд-буд Престиж» робіт по ремонту та заміні вузлів системи обліку газу на свердловині №5 Тинівська.
Відповідно ст. 2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" зазначено, що сфера дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
Згідно з п.3.2 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до п.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують факт здійснення господарської операції. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю й упорядкування оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні і зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов'язкові реквізити: назва документа; дату і місце складання; назва підприємства, від імені якого складається документ; зміст і обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що мають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Частиною 5 статті 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" передбачено, що підприємство самостійно визначає облікову політику; обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановленим цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних; розробляє систему і форму внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів.
Згідно п. 198.3 ст.198 ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
У відповідності до п.201.1 ст.201 ПК України, податкова накладна має містити: порядковий номер податкової накладної; дату її виписування, назву юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; податковий номер платника податку (продавця та покупця); місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм); повну назву отримувача; ціну продажу без врахування податку; ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні; загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.
Не дозволяється включення до податкового кредиту будь-яких витрат по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, а при імпорті робіт (послуг) - актом прийняття робіт (послуг) чи банківським документом, який засвідчує перерахування коштів в оплату вартості таких робіт (послуг).У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами (п.198.6 цимст.198 Податкового кодексу України).
Детальний аналіз правових норм дає підстави зрозуміти, що поданих корпорацією «Укрнерудпром» первинних бухгалтерських документів не достатньо для висновку про реальність операцій з ПП «Торговий дім «Тіара»та ТзОВ «Гранд-буд Престиж».
Крім того, слід зазначити, що вироком Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 12.08.2011 року, що набрав законної сили 01.12.2011 року, виконавчий директор ТзОВ «Гранд-буд Престиж» ОСОБА_1 був визнаний винним у вчиненні злочинів, передбачених ст.ст. 28, 205 ч.2, 366 ч. 2 КК України (фіктивне підприємництво, службове підроблення).
Відтак, у мотивувальній частині вироку зазначено, що злочинна група, до якої входив і ОСОБА_1, в період з 02.09.2008 року по 31.03.2011 року використовувала фіктивні підприємства, в тому числі ПП «Торговий дім «Тіара» та ТзОВ «Гранд-буд Престиж» для здійснення незаконної діяльності по переведенню грошових коштів з безготівкової форми в готівкову.
Відповідно до ч. 4 ст. 72 КАС України, вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування постанови суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу корпорації «Укрнерудпром» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2012 року у справі №2а-14131/11/1370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.Улицький
Судді: Р.Гулид
В.Каралюс
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 07.03.2013 року