УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" вересня 2011 р.справа № 2а-7112/09/0870
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.
при секретарі судового засідання: Ліпіній О.О.
за участю представників сторін:
позивача : - Бордюг Т.Є., дов. від 01.03.11 р.
відповідача: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2010 р. у справі № 2а-7112/09/0870
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Деа Рома ЛТД"
до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
про скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Деа Рома ЛТД" (далі -ТОВ фірма "Деа Рома ЛТД", Товариство) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення 28692 від 10 грудня 2009 р. № 0015331503/0, винесене Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя (далі -ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя).
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2010 р. у справі № 2а-7112/09/0870 (суддя Лазаренко М. С.) вищевказаний адміністративний позов задоволено.
Постанова суду мотивована доведеністю нормами законодавства та матеріалами справи того висновку, що штрафні санкції нараховані позивачу з пропуском граничних строків такого нарахування, наявністю постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у справі № 23/87/07-АП-9/121/08-АП.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2010 р. у справі №2а-7112/09/0870 як таку, що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник вважає, що суд не врахував того, що застосування штрафних санкцій є наслідком сплати позивачем податкового боргу.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
До останнього судового засідання не з'явились представники відповідача. Представник відповідача приймав участь в судових засіданнях, надавав свої пояснення щодо доводів апеляційної скарги.
Відповідно до матеріалів справи , встановлено наступне:
ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ фірми "Деа Рома ЛТД" з повноти і своєчасності сплати до бюджету податків і зборів встановлених законодавством за лютий 2000 р. -вересень 2009 р., за результатами якої складений акт № 1099/15-1/13608387 від 27.11.2009 р. (а. с.8, 9).
Перевіркою встановлено порушення п.п.7.7.1 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість.
10.12.2009 р. на підставі акту перевірки та згідно п.п.17.17 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»прийнято податкове повідомлення-рішення №0015331503/0 про сплату ТОВ фірми "Деа Рома ЛТД" штрафу у розмірі 50 % у сумі 126083,98 грн. за платежем: податок на додану вартість за порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість. Як зазначено у даному податковому повідомленні-рішенні, Товариством допущено затримку на 2049 календарних днів від граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. (а. с.7).
Законність та обґрунтованість прийнятого податковим органом рішення та застосування штрафної санкції, є предметом розгляду по даній справі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, колегія суддів дійшла висновку про правомірність та обґрунтованість постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 09.02.2010 р. у даній справі, і про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя, виходячи з наступного:
Згідно п.п.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (далі -Закон № 2181) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки визначені цим Законом або іншими законами України (п.1.2 ст.1 Закону № 2181).
Податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (п.1.3 ст.1 Закону № 2181).
Згідно п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що порушення платником податків строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, тягне за собою накладення на нього контролюючим органом штрафних санкцій, які залежать від строку затримки сплати податкового зобов'язання, суми погашення податкового боргу.
Відповідно до п.17.3 ст.17 Закону № 2181 сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Згідно п.п.15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону № 2181 за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Як вбачається з акту перевірки та з апеляційної скарги, податківцями здійснено донарахування Товариству зобов'язання по сплаті штрафу за несвоєчасну оплату податку на додану вартість по деклараціях, поданих останнім в 2000-2001, 2004 роках.
Як зазначено вище, оскаржене позивачем податкове повідомлення-рішення містить дату затримки оплати податкового боргу з моменту його узгодження, тобто подання податкових декларацій, - 2049 днів.
З огляду на вищенаведені вимоги Закону № 2181, колегія суддів вважає цілком обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що нарахування штрафів після 1095 днів з моменту подання декларацій з податку на додану вартість є неправомірним.
Крім того, матеріали справи містять постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2009 р. у справі № 23/87/07-АП-9/121/08-АП за позовом першого заступника прокурора м.Запоріжжя в інтересах ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя про стягнення активів ТОВ фірми "Деа Рома ЛТД" в рахунок погашення податкового боргу (а. с.11-13).
Обставини, встановлені даною постановою (які згідно ст.72 КАС України не
доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо
якої встановлено ці обставини) свідчать, що станом на 03.10.2006 р. податковий борг ТОВ
фірма «Деа Рома, ЛТД»у загальному розмірі складав 252 692,08 грн.; станом на 21.05.2009 р. -252 880,55 грн. Остання сума і була присуджена до стягнення з Товариства до Держбюджету.
Після відкриття виконавчого провадження (постанова від 21.08.2009 р., а. с.37) позивачем у добровільному порядку на виконання вказаної постанови апеляційного суду податковий борг у сумі 252 880,55 грн. сплачений в порядку виконання судового рішення. Слід зауважити, що позивач не проводив фактичного погашення суми податкового зобов'язання, а виконував рішення суду про звернення стягнення на активи, яке продовжує оскаржувати в касаційному порядку. Погашення заборгованості в розмірі 252880,55 грн. здійснено позивачем не в порядку, передбаченому податковим законодавством, а на підставі законодавства про виконання судових рішень.
Отже, податковий борг Товариства, встановлений судовими рішеннями станом на 2009 рік, всупереч визначенню наведеного вище п.1.3 ст.3 Закону № 2181, не містив нараховані податковим органом штрафні санкції згідно п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону № 2181, тому нарахування таких штрафних санкцій наприкінці 2009 року є порушенням 1095 днів для самостійного визначення податковим органом зобов'язань платника податків.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність та необхідність скасування податкового повідомлення-рішення 28692 від 10 грудня 2009 р. № 0015331503/0, винесеного ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу законного та обгрунтованого судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Керуючись ст.196, п.1.ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2010 р. у справі № 2а-7112/09/0870 залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2010 р. у справі № 2а-7112/09/0870 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст.212 КАС України.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко