ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/333/13-a
"06" березня 2013 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
при секретарі судового засідання Яловіцькій Н.В.
за участю: представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2, довіреність від 02.08.2012 року
представника відповідача - державної податкової інспекції у Підволочиському районі Тернопільської області Державної податкової служби Ткачук М.П., довіреність від 14.01.2013 року № 91/307/10-010
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Підволочиському районі Тернопільської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення державної податкової інспекції у Підволочиському районі Тернопільської області Державної податкової служби від 20 вересня 2012 року № 0001671700.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 20.09.2012 року державною податковою інспекцією у Підволочиському районі Тернопільської області на підставі акту перевірки № 715/17/НОМЕР_2 від 27.08.2012 року складено податкове повідомлення - рішення форми "Р" № 0001671700, яким за порушення пп. а) 19.2 п. 19.2 ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання за податком з доходів фізичних осіб на 13425 грн. та застосовано 3356,25 грн. штрафних (фінансових) санкцій, з яким не погоджується, оскільки не надали для ознайомлення та підпису акт перевірки від 27.08.2012 року №715/17/НОМЕР_2, а факт придбання товару у фізичних осіб ґрунтується лише на припущеннях.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, наведених в позовній заяві та просить позов задовольнити.
Представник відповідача - державної податкової інспекції у Підволочиському районі Тернопільської області Державної податкової служби позову не визнала, свою позицію виклала у письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази в їх сукупності та з'ясувавши всі обставини справи, суд встановив наступні обставини.
Працівниками державної податкової інспекції у Підволочиському районі Тернопільської області Державної податкової служби проведено документальну планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ФОП ОСОБА_1 за період з 01.07.2009 року по 31.12.2011 року, за результатами якої складено акт від 27.08.2012 року №715/17/НОМЕР_2.
Згідно абз. 2 п. 86.1 ст..86 Податкового кодексу України акт, складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати. У разі відмови платника податків або його законних представників від отримання примірника акта або довідки про результати перевірки або неможливості його вручення та підписання у зв'язку з відсутністю платника податків або його законних представників за місцезнаходженням такий акт або довідка надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень - рішень. У зазначених у цьому абзаці випадках органом державної податкової служби складається відповідний акт. (абз. 4 п. 86.3. ст. 86 Податкового кодексу України) кодексу України)
27.08.2012 року посадовими особами податкового органу на підставі пп. 78.1.7 п. 78.1 ст.78 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року з наступними змінами та доповненнями здійснено виїзд з метою вручення акту документальної планової виїзної перевірки, однак не встановлено платника податків ФОП ОСОБА_1 за юридичною адресою: АДРЕСА_1, про що складено акт від 27.08.2012 року за № 16/17/НОМЕР_2.
Згідно рекомендованого поштового повідомлення позивач ОСОБА_1 вказаний акт перевірки від 27.08.2012 року №715/17/НОМЕР_2 отримав особисто 04.09.2012 року.
Так, в результаті перевірки встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 пп. а) 19.1 п.19.1, пп. а) 19.2 п.19.2 ст.19 Закону України від 22.05.2003 року № 889-ІV "Про податок з доходів фізичних осіб" з наступними змінами і доповненнями, ст. 13 розділу ІV Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 року № 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" з наступними змінами та доповненнями, пп. а) 176.1 п. 176.1, пп. а) 176.2 п.176.2 ст. 176 п.177.2 ст. 177 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року з наступними змінами та доповненнями, а саме неведення обліку доходів та витрат, заниження суб'єктом господарювання валових доходів в 3-4 кв. 2009 - 2011 років, в результаті чого донараховано податку з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності всього на суму 25311,58 грн. в тому числі в 3-4 кв. 2009 року - 8400,00 грн., 2010 році - 5550,75 грн., 2011 році - 11360,83 грн., закупівля ТМЦ (щебеню та висівок) на суму 89500,00 грн. без утримання та перерахування в бюджет податку з доходів фізичних осіб, що призвело до ненарахування, утримання та перерахування в бюджет податку з доходів фізичних осіб з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок на загальну суму 13425,00 грн., в тому числі в серпні 2011 року в сумі 225,00 грн., в жовтні 2011 року в сумі 13200,00 грн.
Як встановлено матеріалами перевірки, ФОП ОСОБА_1 в обревізований період одержував дохід від реалізації щебеню та висівок СГД - юридичним особам в сумі 89500,00грн. в тому числі: ТзОВ "Агро-Рось", згідно накладної №10 від 09.08.2011 року, щебінь 6 тонн по ціні 250,00 грн. за тону на суму 1500,00 грн., оплата проведена згідно платіжного доручення № 555 від 09.08.2011 року в сумі 1500,00грн.; ТзОВ "Агро-Млин", згідно накладної №13 від 12.10.2011 року, щебінь 200 тонн по ціні 250,00 грн. на суму 50000,00 грн., оплата проведена згідно платіжних доручень №178 від 12.10.2011 року на суму 25000,00 грн., №262 від 12.10.2011 року на суму 25000,00 грн., згідно накладної №14 від 14.10.2011 року щебінь 12 тонн по ціні 250,00 грн. на суму 3000,00 грн., відсів 200 тонн по ціні 175,00грн. на суму 35000,00 грн. на загальну суму 38000,00 грн., оплата проведена згідно платіжного доручення № 202 від 14.10.2011року в сумі 38000,00грн. Приватним підприємцем до перевірки не надано пояснення та будь-яких документів, що підтверджують придбання вищезазначених товарно-матеріальних цінностей.
У відповідності до п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Відповідно п.44.6 ст.44 Податкового кодексу України у разі, якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Оскільки перевіряючим не надано будь-яких первинних документів, які б підтверджували придбання щебеню та висівок, ФОП ОСОБА_1 від пояснень відмовився на підставі ст.63 Конституції України відповідно зроблено висновок, що ФОП ОСОБА_1 придбавав ТМЦ (щебінь та висівки) на суму 89500,00 грн. у невстановлених осіб без утримання та перерахування в бюджет податку на доходи фізичних осіб, що призвело до ненарахування, утримання та перерахування в бюджет податку на доходи фізичних осіб з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Згідно п.8 Порядку видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 29.10.1999 року №599 (діючий на час виникнення спірних правовідносин) для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде книгу обліку доходів і витрат, згідно з додатком 10 до Інструкції №12, в якій обов'язковому заповненню підлягають лише графи "період обліку", "витрати на виробництво продукції (виконання робіт, надання послуг)", "сума виручки (доходу)", "чистий дохід". До документів, що підтверджують придбання товарів та є підставою для їх оприбуткування, належать накладні та товарно - транспортні накладні, а перевіркою встановлено неведення обліку доходів та витрат ФОП ОСОБА_1
Згідно ч.2 п.1.15 ст.1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 року №889-ІV (чинного на час виникнення спірних відносин) податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону
Відповідно до пп. 14.1.180 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу
Згідно п.162.1 ст. 162 Податкового кодексу України платниками податку на доходи фізичних осіб є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи (пп. 162.1.1.), фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні (пп. 162.1.2.), податковий агент (пп.162.1.3.).
У відповідності до п.163.1 ст. 163 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Відповідно до п.164.1 ст.164 Податкового кодексу України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.
Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Загальний оподатковуваний дохід складається з доходів, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), доходів, які оподатковуються у складі загального річного оподатковуваного доходу, та доходів, які оподатковуються за іншими правилами, визначеними цим Кодексом. (пп.164.1.1 ст.164 Податкового кодексу України)
Пунктом 164.2 ст.164 Податкового кодексу України визначено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (пп.164.2.1.), суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору (пп.164.2.2.). ру;
Згідно пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Пунктом 176.2 ст.176 Податкового кодексу України передбачено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
За результатами перевірки державною податковою інспекцією у Підволочиському районі винесено податкове повідомлення-рішення від 20.09.2012 року за №0001671700 про нарахування ФОП ОСОБА_1 грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 16781,25 грн., з них за основним платежем 13425,00 грн. і за штрафними (фінансовими) санкціями 3356,25 грн.
Таким чином, суд вважає, що дії державної податкової інспекції у Підволочиському районі Тернопільської області Державної податкової служби відповідають вимогам чинного законодавства України, будь - яких порушень прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів ФОП ОСОБА_1 не встановлено, а тому винесене податкове повідомлення-рішення 20.09.2012 року за №0001671700 є законним і скасуванню не підлягає.
За таких встановлених обставин суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.2,6,7,11,122,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Підволочиському районі Тернопільської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 0001671700 від 20 вересня 2012 року (форми "Р") про зобов'язання сплатити податок на доходи фізичних осіб в сумі 16781,25 грн., з них за основним платежем 13425,00 грн. і за штрафними (фінансовими) санкціями 3356,25 грн. відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.