Постанова № 29836969, 27.02.2013, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2013
Номер справи
817/169/13-а
Номер документу
29836969
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/169/13-а

27 лютого 2013 року 14год. 55хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гломба Ю.О. за участю секретаря судового засідання Маринич В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Оніщук В.П.,

відповідача: представник Троянчук Д.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради до Державної податкової інспекції у місті Рівному Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ВСТАНОВИВ:

Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у місті Рівне про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Рівне від 24.10.2011 року №0005821543, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 9117,42 грн.

Відповідно до положень ст. 52 КАС України, судом допущено заміну первинного відповідача - Державну податкову інспекцію у місті Рівне на належного відповідача - Державну податкову інспекцію у місті Рівному Рівненської області Державної податкової служби.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що всупереч Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 року №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 29.03.2004 року за №377/89/76, податковий орган самостійно змінив призначення платежів, що визначалися позивачем в платіжних дорученнях в результаті чого, штучно виникала заборгованість по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, як наслідок було безпідставно застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату. Додатково посилається на платіжні доручення, які підтверджують факт сплати сум узгодженого зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності самостійно визначеної позивачем в податкових деклараціях за 2010 рік. На підставі викладеного просить позов задоволити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав подані заперечення та пояснив, що Управлінням капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради невчасно сплачувалися узгоджені суми податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, в результаті чого до платника податків на підставі п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України було застосовано штрафні санкції. Просить в позові відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Рівненської міської Ради 03.06.1999 року (а.с.7-9) та перебуває на обліку в ДПІ у м.Рівне (а.с.10).

13.10.2011 року органом державної податкової служби проведена перевірка Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, результати якої оформлені актом перевірки від 13.10.2011 року №537 (а.с.11).

За результатами перевірки виявлено порушення позивачем вимог ч. 1 ст. 17 Закону україни "Про плату за землю", п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, а саме затримано сплату узгодженої суми податкового зобов'язання нарахованого у податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 рік від 28.01.2010 року за № 9000076695, в тому числі:

на 270 днів по строку сплати 30.12.2010 року - фактично погашено 26.09.2011 року на суму 10000,00 грн.;

на 271 день по строку сплати 30.12.2010 року - фактично погашено 27.09.2011 року на суму 20000,00 грн.;

на 274 дні по строку сплати 30.12.2010 року - фактично погашено 30.09.2011 року на суму 13210,18 грн.;

на 278 днів по строку сплати 30.12.2010 року - фактично погашено 04.10.2011 року на суму 2376,92 грн.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.10.2011 року №0005821543, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 9117,42 грн. (а.с.64).

Вказане рішення оскаржувалось в досудовому порядку до ДПА в Рівненській області та до ДПС України.

Рішенням ДПА в Рівненській області від 06.12.2011 року за № 24200/25-16/497 залишено без змін податкове повідомлення - рішення форми "Ш" ДПІ у м. Рівне від 24.10.2011 року №0005821543 про сплату штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних строків сплати узгоджених податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 9117,42 грн., а скаргу позивача - без задоволення.

Рішенням про результати розгляду повторної скарги ДПС України від 15.02.2012 року №2750/6/10-2215 залишено без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у м.Рівне від 24.10.2011 року №0005821543 та рішення ДПА в Рівненській (області від 06.12.2011 року №24200/25-16/497, прийняте за розглядом первинної скарги, а скаргу позивача - без задоволення.

Вирішуючи спір по суті суд виходив з наступного.

Судом встановлено, що у відповідності до поданих декларацій за 2010 рік Управлінням капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у наступних розмірах.

Згідно поданої 28.01.2010 року основної звітної декларації за 2010 рік позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 138015,01 грн. (а.с.19-20).

У відповідності до поданої 27.04.2010 року уточнюючої декларації за 2010 рік позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 133849,52 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 1881,14 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 40614,60 грн. (а.с.21-24).

Згідно поданої 10.06.2010 року уточнюючої декларації за 2010 рік позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 130377,91 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 13886,44 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 27772,90 грн. (а.с.25-28).

У відповідності до поданої 17.09.2010 року декларації за новоукладеними договорами за 2010 рік позивачем додатково задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 5347,10 грн. (а.с.29-30).

Згідно поданої 06.10.2010 року декларації за новоукладеними договорами за 2010 рік позивачем додатково задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 11867,98 грн. (а.с.31-32).

У відповідності до поданої 03.11.2010 року уточнюючої декларації за 2010 рік позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 127649,95 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 18215,85 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 8183,88 грн. (а.с.33-36).

Згідно поданої 24.11.2010 року уточнюючої декларації за 2010 рік позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад у розмірі 124819,79 грн. Нараховано переплати, що виникла у зв'язку з виправленням помилки у розмірі 94,33 грн. Нараховано до зменшення орендної плати на поточний рік, у зв'язку із зменшенням податкових зобов'язань за наслідками уточнень 4, усього (р.2 перерахунку - р.1 перерахунку) у розмірі 8490,48 грн. (а.с.37-40).

У відповідності до поданої 28.12.2010 року декларації за новоукладеними договорами за 2010 рік позивачем додатково задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 13632,09 грн. (а.с.41-42).

Згідно поданої 28.12.2010 року уточнюючої декларації за 2010 рік позивачем задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за листопад 2010 року у розмірі 75833,91 грн. (а.с.43-46).

Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради сплачувало до бюджету податкове зобов'язання з орендної плати за землю за листопад 2010 року згідно платіжних доручень:

від 23.12.2010 року за №1007 в сумі 30000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.12.2010 року) (а.с.47);

від 28.12.2010 року №1022 в сумі 30000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.12.2010 року) (а.с.48);

від 30.12.2010 року №1037 в сумі 21000,00 грн. (призначення платежу: орендна плата за землю. По строку сплати 30.12.2010 року) (а.с.49).

З матеріалів справи вбачається, що всього сплачено до бюджету 81000,00 грн., переплата становить 5166,09 грн.

Приймаючи податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 24.10.2011 року №0005821543, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 9117,42 грн., орган державної податкової служби посилається на несвоєчасність сплати Управлінням капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за листопад 2010 року.

На момент сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, а саме: листопад 2010 року, був чинний Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Пунктом 7.7 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначений принцип рівності бюджетних інтересів. Установлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Згідно пп. 7.1.1 п. 7.1 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею. Податкове зобов'язання або податковий борг погашається виключно коштами, які вносяться до відповідного бюджету у гривнях. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Згідно з п. 6 ст. 7 Закону України "Про Національний банк України", національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 року №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 року за №377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з п. 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

З вищенаведеного вбачається, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому, суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням пп. 16.5.2 п. 16.5 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування і встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", орган державної податкової служби не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначеного платником податків.

За таких обставин, самостійне зарахування органом державної податкової служби сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету є неправомірним.

З аналізу норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", які встановлюють відповідальність за порушення податкового законодавства, вбачається, що перелік таких порушень є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню. Серед зазначених порушень немає недотримання порядку погашення податкового боргу та податкових зобов'язань, встановленого п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Отже, чинним законодавством України (на час сплати Управлінням капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за листопад 2010 року) не передбачено застосування спеціальних заходів відповідальності за порушення платником податків вимог щодо першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань у порядку календарної черговості їх виникнення. У вказаних випадках до платника податків вживаються передбачені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заходи примусового стягнення податкового боргу, а також застосовуються штрафні санкції за порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань.

Приймаючи дане рішення, суд, згідно з вимогами ч. 1 ст. 244-2 КАС України, взяв до уваги постанову Верховного Суду України від 20.06.2011 року у справі №21-80а11.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Державною податковою інспекцією у місті Рівному Рівненської області Державної податкової служби не доведено правомірності прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення, в той час як Управлінням капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради спростовано належними та допустимими доказами безпідставність висновків органу державної податковї служби, що зроблені в акті перевірки.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити повністю, податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 24.10.2011 року №0005821543 визнати протиправним та скасувати повністю.

В силу положень ст. 94 КАС України, судові витрати присуджуються на користь позивача з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Рівному Рівненської області Державної податкової служби №0005821543 від 24.10.2011 року.

Присудити на користь позивача Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 114,70 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Гломб Ю.О.