ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" березня 2013 р. № 809/390/13-a
10 год. 30 хв. м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Гундяка В.Д.,
при секретарі Боднар В.Я.,
за участю представника позивача Пони В.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом Коломийської об'єднаної державної податкової інспекції до колективного підприємства «Шляховик» про стягнення заборгованості
в с т а н о в и в:
01.02.2013 року Коломийська об'єднана державна податкова інспекція (далі-ОДПІ) звернулася з адміністративним позовом до колективного підприємства (далі-КП) «Шляховик» про стягнення заборгованості. Позовні вимоги мотивувала тим, що за відповідачем рахується податкова заборгованість перед бюджетом, яка виникла у зв'язку з несплатою зобов'язань з плати за землю, податку на прибуток, податку на додану вартість, податку з власників транспортних засобів та пені в загальному розмірі 72 039, 84 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві. Вказав, що оскільки сума податкового боргу в розмірі 72 039,84 грн. відповідачем у встановлений строк не сплачена, остання підлягає до стягнення в судовому порядку. Позов просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився повторно, поштові відправлення з повістками про виклик до суду, направлені КП «Шляховик» за адресою, зазначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців, повернулися без вручення в зв'язку із тим, що відповідач за даною адресою не знаходиться. В такому випадку у відповідності до ч.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України вважається, що повістки вручені належним чином, так як поштові відправлення із даними повістками поверненні без вручення адресату з незалежних від суду причин. Наданим правом на подання заперечення проти позову відповідач не скористався. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не подав.
За таких обставин згідно положень ст.128 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України суд визнав можливим розглянути дану адміністративну справу на підставі наявних у ній доказів за відсутності відповідача.
Вислухавши представника позивача, дослідивши та оцінивши в їх сукупності подані докази, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому останні підлягають до задоволення з наступних мотивів.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців комунальне підприємство «Шляховик» 18.12.1996 року зареєстроване виконавчим комітетом Коломийської міської ради як суб'єкт підприємницької діяльності.
Згідно ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпункт 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового Кодексу України (далі-ПКУ) визначає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, передбачених податковим законодавством. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1ст.38 ПКУ).
Згідно п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПКУ податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за № 2181-III від 21.12.2000 (далі-Закон №2181), чинного на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено порядок та строки подання податкових декларації.
Як вбачається із актів перевірки щодо своєчасності подання відповідачем податкової звітності за №1082/153-19400104 від 28.04.2010, № 1469/1510/19400104 від 11.06.2010, №353/1600/19400104 від 10.02.2010 року, №1390/1600/19400104 від 27.05.2010 КП «Шляховик» в порушення вимог п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, у встановлені законодавством строки не були подані податковий розрахунок по земельному податку на 2010 рік, декларація з податку на прибуток за I квартал 2010 року, декларації з податку на додану вартість за I квартал 2009 та I квартал 2010 року.
Відповідно до п.п. 17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
На підставі наведеного Коломийською ОДПІ були прийняті податкові повідомлення-рішення за № 0006071530/0 від 02.06.2010, № 0004991510/0 від 11.06.2010 року, № 0002851600/0 від 24.02.2010 та № 0005511600/0 від 21.07.2010, якими до відповідача застосовано штрафні санкції за неподання податкової звітності по земельному податку, податку на прибуток підприємства та податку на додану вартість в загальному розмірі 680 грн.(170*4= 680 грн.) Повідомлення-рішення за №0006071530/0 від 02.06.2010 отримане відповідачем 29.06.2010, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією повідомлення про вручення поштового відправлення. Рішення за № 0004991510/0 від 11.06.2010 та № 0005511600/0 від 21.07.2010 отримані КП «Шляховик в день їх винесення, що підтверджується підписом уповноваженої особи підприємства на корінцях даних рішень. Повідомлення- рішення за №0002851600/0 від 24.02.2010 у відповідності до пп.4.9 п.4 «Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій» було направлене відповідачу за адресою, вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців, однак повернулося без вручення в зв'язку із закінченням терміну зберігання. Дані обставини підтверджуються копією квитанції Укрпошти та копією конверту з відміткою про причину невручення поштового відправлення.
Судом встановлено, що за результатами планової виїзної перевірки КП «Шляховик», зафіксованими в акті за №1552/231/19400104 від 18.06.2010 року, посадовими особами податкового органу встановлено, що відповідачем в порушення вимог Закону України «Про плату за землю» та Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», чинних на момент виникнення спірних правовідносин, занижено плату за землю за 2009 та I квартал 2010 року в загальному розмірі 5 113,96 грн. та податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за II-IV квартал 2007, 2008, 2009 та I квартал 2010 року на суму 665,10 грн.
Згідно п.п. «б» п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону № 2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо дані результатів перевірок діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Відповідно до п.п.17.1.3 п.17.1 ст. 17 вищевказаного Закону у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у п.п. «б» п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати ( заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
На підставі вищезазначених положень Закону Коломийською ОДПІ прийняті повідомлення -рішення за № 0004852310/0 та № 0004862310/0 від 01.07.2010 року, згідно яких відповідачу відповідно донараховано 7 715,18 грн. податкового зобов'язання з плати за землю( 5 113,96 грн.- основний платіж + 2 601 ,22 грн.- штрафні санкції = 5 113,96 грн.) та 7 465,10 грн. податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів( 665,10 грн -основний платіж+ 6 800 грн.-штрафні санкції= 7 465,10 грн.)
Нарахування контролюючим органом штрафних санкцій у відповідності до п.п. 17.1.1 та п.п.17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунками.
Так згідно розрахунку штрафних санкцій по платі за землю посадовими особами Коломийської ОДПІ нараховані штрафні санкції в розмірі 10% від суми недоплати, починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, в загальному розмірі 2 431,22 грн.+ 170 грн.- штрафних санкцій за неподання розрахунку по земельному податку за 2010 рік= 2 601,22 грн. Як вбачається із дослідженого судом додатку 4 до акту перевірки за № 1552/231/19400104 від 18.06.2010 позивачем проведено нарахування штрафних санкцій по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів наступним чином: за періоди недоплати з травня 2007 року по квітень 2010 року нараховані штрафні санкції в розмірі 6 120 грн.( 170 грн.*36 =6 120 грн.) + 680 грн.( 170грн.*4= 680грн) штрафні санкції за неподання розрахунку за 2007 по 2010 роки= 6 800 грн.) Вищевказані рішення отримані КП «Шляховик» 01.07.2010 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи підприємства на корінцях даних рішень.
Крім того згідно акту за № 3734/1600/19400104 від 03.11.2010 року посадовими особами ДПІ встановлено, що КП «Шляховик» в порушення вимог п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, не повернуто контролюючому органу реєстраційне свідоцтво платника ПДВ та невизнано умовний продаж товарів, вказаних в декларації з податку на прибуток підприємства за 2009 рік, на суму 60 440 грн., та відповідно на 12 088 грн. занижено податкове зобов'язання з податку на додану вартість.
Відповідно до п.9.8 ст.9 ЗУ «Про податок на додану вартість» якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою податкового органу, то платник податку зобов'язаний повернути податковому органу реєстраційне свідоцтво протягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання. У цьому випадку затримка у поверненні такого свідоцтва прирівнюється до затримки у наданні податкової звітності з цього податку. При цьому платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знахлдяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, зобов'язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду , протягом якого відбувається таке анулювання.
У відповідності до підпункту «а» п.п.4.2.2.п.4.2 ст.4 Закону № 2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Згідно п.п.17.1.2 п.17.1 ст.17 даного Закону у разі коли контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "а» підпункту 4.2.2.п пункту 4.2 статті 4 цього Закону додатково до штрафу, встановленого підпунктом 17.1.1 цього пункту, платник податків сплачує штраф у розмірі десяти відсотків суми податкового зобов'язання за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Підпунктом «в» п.п.4.2.2. п.4.2 ст.4 Закону № 2181 встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо внаслідок проведення камеральної перевірки вмявлено арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
Відповідно до п.п.17.1.4 п.17.1. ст.17 Закону у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпунткі «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
На підставі наведеного ДПІ прийняті повідомлення - рішення за № 0006511600/0 та № 0006501600/0 від 08.11.2010 року, згідно яких відповідно до відповідача застосовано штрафну санкцію за неподання податкової звітності з податку на додану вартість в розмірі 340 грн. та на 12 692,40 грн.- збільшено податкове зобов'язання з податку на додану вартість ( 2 088 грн- основний платіж + 604,40 грн.-штрафні санкції( 12 088 грн.* 0,05= 604,40 грн.)= 12 692 грн.) Дані рішення отримані відповідачем 08.11.2010 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи КП «Шляховик» на корінцях вказаних рішень.
Згідно з п.п. 5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, крім випадків оскарження відповідного рішення у встановлений законом строк.
Узгоджена сума податкового зобов'язання, несплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.57.3 ст.57 ПКУ у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктами 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Доказів оскарження вищевказаних податкових повідомлень-рішень суду не подано, отже, останні вважаються узгодженими.
Згідно п.59.1 ст.59 ПКУ у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає(вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення рішення.
Так на основі вищевказаного, керуючись п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, відповідачу було надіслано податкові вимоги про сплату заборгованості за № 1/518 від 12.06.2007 та № 2/641 від 06.08.2007 в розмірі 137 079,70 грн.
Згідно дослідженого судом витягу з облікової картки платника КП «Шляховик» сума заборгованості відповідача по платі за землю становить 7 936,53 грн.(7 715,18 грн.- податкового зобов'язання, визначеного повідомленням-рішенням за № 0004852310/0 від 01.07.2010 року + 170 грн.- штрафних санкцій, нарахованих згідно рішення за № 0006071530/ від 02.06.2010 року + 51,35 грн.- пені= 7 936,53 грн.), розмір податкового зобов'язання по податку власників транспортних засобів складає 7 465,10 грн, нарахованих ДПІ згідно рішення за № 0004862310/0 від 01.07.2010 року. Сума податкового боргу відповідача з податку на прибуток у відповідності до витягу з облікової картки становить 36 796,02 грн., з яких 170 грн.- штрафних санкцій, нарахованих контролюючим органом згідно повідомлення-рішення за № 0004991510/0 від 11.06.2010 року + 36 626,02 грн.- пені = 36 796,02 грн.), сума заборгованості з податку на додану вартість складає 19 842 грн.(680 грн.(170 грн.+170 грн.+340грн.= 680 грн.)-штрафних санкцій, нарахованих Коломийською ОДПІ згідно повідомлень-рішень відповідно за №№ 0002851600/0 від 24.02.2010, № 0005511600/0 від 21.07.2010 та № 0006511600/0 від 08.11.2010 + 12 692,40 грн.- податкового зобов'язання з податку на додану вартість згідно рішення за № 0006501600/0 від 08.11.2010 року + 6 469,79 грн.- пені= 19 842,19 грн.)
Таким чином загальна сума податкового боргу КП «Шляховик» становить 72 039,84 грн. ( 7 936,53 грн. плати за землю + 36 796,02 грн.- податку на прибуток підприємства + 19 842,19 грн.- податку на додану вартість+ 7 465,10 грн.- податку з власників транспортних засобів= 72 039,84 грн ).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність та взаємний зв'язок, суд погоджується з підставністю виникнення та розміром заборгованості, заявленої до стягнення. Наявність податкового боргу відповідача підтверджується письмовими доказами, наявними в матеріалах справи.
Підстав для звільнення відповідача від сплати заборгованості судом не встановлено.
Наявність податкового боргу та його розмір відповідач не спростував, доказів сплати заборгованості суду не представив, чим фактично не заперечив суму заборгованості, стягнення якої є предметом позову в даній справі.
Згідно п.95.1 ст.95 ПКУ орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.(п.95.2 ст.95 ПКУ).
Відповідно до п.95.3 ст.95 ПКУ стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно п.95.4 ст.95 ПКУ орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Виходячи з викладеного, суд вважає вимогу позивача про стягнення коштів підставною, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ч.1 ст.67 Конституції України, п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14, п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16, п.38.1ст.38, п.57.1, п.57.3 ст.57, п.59.1, ст.59, п.п.95.1-95.4 ст.95, п.120.1 Податкового кодексу України, ст.ст. 4, 5, 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», керуючись ст.ст.11, 71, 86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків колективного підприємства «Шляховик» у банках та за рахунок належної відповідачу готівки в дохід Державного бюджету України 72 039 грн.( сімдесят дві тисячі тридцять дев'ять ) грн. 84 коп. податкового боргу.
Згідно ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова в повному обсязі виготовлена 07.03.2013 року.
Суддя: /підпис/ Гундяк В.Д.