ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 лютого 2013 року Справа № 2а-1328/12/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Прохорчук О.В.,
секретар судового засідання - Олійник С.О.,
за участю:
представника позивача - Захаров Даниил Михайлович, довіреність № 2589/9/21-210 від 01.10.2012,
відповідача -не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Севастополі адміністративну справу за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Севастополі до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Севастополі звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій у розмірі 41478,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем статей 15, 15-2 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 18.06.2012 відкрито провадження в адміністративній справі. Іншою ухвалою суду від 18.06.2012 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на задоволенні позову.
Представник відповідача у судовому засіданні 13.08.2012 проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 14.08.2012 провадження у справі було зупинено до надрання законної сили судовим рішенням у справі № 2-1828/12/2770 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у м. Севастополі про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 06.01.2012 № 270747-0002-32-036.
31.01.2013 ухвалою суду провадження у справі поновлено.
18.02.2013 відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини не прибуття суд не повідомив.
Суд ухвалив розглянути справу у відсутність відповідача та його представника, оскільки відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що 08.07.2011 посадовими особами Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Севастополі проведено перевірку на торговому об'єкті - кафе-бар "ІНФОРМАЦІЯ_1", який розташований за адресою: АДРЕСА_2, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2, з питань додержання вимог чинного законодавства України, обов'язкових до виконання при здійсненні господарської діяльності, яка підлягає ліцензуванню, за результатами якої складений акт від 08.07.2012 № 56/3201/НОМЕР_1.
У ході проведення перевірки виявлено порушення вимог статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19.12.1995, а саме: на торговому об'єкті - кафе-бар "ІНФОРМАЦІЯ_1", який розташований за адресою: АДРЕСА_2, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2, 08.07.2012 о 15 год. 00 хв. споживачеві було реалізовано 100 грамів коньяку "Ай-Петри" три зірочки, міцністю 40,0% об., ціною 7,00 грн. за 50 грамів на суму 14,00 грн. Операція продажу проведена без реєстратора розрахункових операцій, тому що реєстратор на момент перевірки на торгівельному об'єкті був відсутній. Однак, офіціантом кафе-бара "ІНФОРМАЦІЯ_1" ОСОБА_3 виданий рахунок офіціанта від 08.07.2011 № 5 на вказану суму.
Крім цього, при проведенні перевірки встановлений факт порушення статті 15-2 Закону № 481/95-ВР у частині не обладнання спеціально відведеного місця для куріння, відсутності наочної інформації, передбаченої Законом.
Перевірка проведена у присутності офіціанта кафе-бара "ІНФОРМАЦІЯ_1" ОСОБА_3. Акт перевірки від 08.07.2012 № 56/3201/НОМЕР_1 підписаний особисто ОСОБА_3 без зауважень.
Преамбулою Закону № 481/95-ВР передбачено, що цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України. Дія цього Закону не поширюється на роздрібну торгівлю винами столовими, виробництво і торгівлю пивом, крім випадків, передбачених цим Законом, а також на виробництво вин виноградних і плодово-ягідних, наливок і настоянок, виготовлених громадянами в домашніх умовах для власного споживання.
Статтею 16 Закону № 481/95-ВР передбачено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до статті 19 постанови Кабінету Міністрів України „Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справляння акцизного збору" від 07.08.2001 № 940, регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Севастополі здійснює контроль за виробництвом та обігом спирту, виноматеріалів, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, виконує завдання по запобіганню незаконного виробництва та обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також застосовує фінансові санкції до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства з ліцензування, виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Статтею 15 Закону № 481/95-ВР передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.
Відповідно до вимог пунктів 6-10 статті 15-2 Закону № 481/95-ВР, суб'єкт господарювання зобов'язаний відвести спеціальні місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити наочну інформацію про розташування таких місць та про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів. У закладах громадського харчування відводиться не менше 50 відсотків площі торгових залів таких закладів для обслуговування осіб, які не курять. У місцях для куріння має бути розміщено прямокутний графічний знак із текстом такого змісту: "Місце для куріння" та інформація про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів, із текстом такого змісту: "Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".
Статтею 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 встановлено, що контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Судом встановлено, що перевірка відповідача проведена на підставі наказу начальника Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Севастополі № 67 від 07.07.2011 "Про проведення перевірок" та на підставі направлення № 67 від 07.07.2011 на проведення фактичної перевірки з 07.07.2011 по 09.07.2011 фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 щодо дотримання вимог чинного законодавства, що регулює виробництво і обіг спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Фактично на момент проведення перевірки на торгівельному об'єкті кафе-бар "ІНФОРМАЦІЯ_1" знаходилось алкогольної продукції згідно з актом перевірки у кількості 118 пляшок на загальну суму 19039,00 грн. Будь-які документи, що підтверджують наявність алкогольних напоїв на торгівельному об'єкті надані не були. Алкогольні напої вилучені з обігу співробітниками відділу державної служби по боротьби з економічної злочинністю Управління Міністерства внутрішніх справ України у місті Севастополі.
Перевіркою встановлено, що у фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Таким чином, встановлені факти роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії та не обладнання спеціально відведеного місця для куріння, що є порушенням вимог статей 15, 15-2 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Відповідальність суб'єктів господарювання за порушення вимог Закону № 481/95-ВР передбачена частиною 2 статті 17 цього Закону.
Так, згідно з частиною 2 статті 17 Закону № 481/95-ВР, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі:
- роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії, у розмірі - 200% вартості отриманої партії товару, але не менш 1 700 гривень.
- не обладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 15-2 Закону № 481/95-ВР, у розмірі 3400,00 грн.
У зв'язку з тим, що партія отриманого товару склала 19039,00 грн., відповідно розмір фінансової санкції за це порушення складає 380078,00 грн. (19039,00 грн. х 2).
Таким чином, загальний розмір фінансової санкції склав 41478,00 грн.
Відповідно до пункту 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790, на підставі акту перевірки від 08.07.2011 № 56/3201/НОМЕР_1 додержання вимог чинного законодавства України обов'язкових до виконання при здійсненні господарської діяльності, яка підлягає ліцензуванню, Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Севастополі було прийнято рішення про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 фінансових санкцій за порушення вимог статей 15, 15-2 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР у загальному розмірі 41 478,00 грн.
Рішення про застосування фінансових санкцій отримано відповідачем особисто 01.01.2012.
Не погодившись з вказаним рішенням, фізична особі-підприємець ОСОБА_2 оскаржив його в судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 10.09.2012 у справі № 2а-1828/12/2770 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Севастополі визнано протиправним та скасовано рішення Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Севастополі від 06.01.2012 № 270747-0002-32-036 про застосування фінансових санкцій на суму 41478,00 грн.
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.01.2013 вказану постанову суду першої інстанції скасовано, у задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 відмовлено. Постанова набрала законної сили.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до пункту 10 Порядку застосування санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790, у разі невиконання суб'єктом господарської діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання, сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
Враховуючи викладене, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача суми заборгованості зі сплати фінансових санкцій у розмірі 41478,00 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход місцевого бюджету Ленінського району міста Севастополя (код платежу 21081100, код ЄДРПОУ 38022916, р/р 31110106700007 у Головному управлінні Державної казначейської служби України у місті Севастополі, МФО 824509) фінансові санкції у розмірі 41478,00 грн. (сорок одна тисяча чотириста сімдесят вісім гривень).
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.В. Прохорчук
Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 25 лютого 2013 року.