Постанова № 29810150, 21.02.2013, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2013
Номер справи
817/20/13-а
Номер документу
29810150
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/20/13-а

21 лютого 2013 року 15год. 55хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Сисун Н.В., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Тарасюк А.П.,

відповідача: представник Комар С.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" до Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, ВСТАНОВИВ:

Відокремлений підрозділ «Рівненська атомна електрична станція» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» звернувся до Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби (далі - Кузнецовська ОДПІ) про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.12.2012 №0006381750 в частині збільшення грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 85412,82грн. (68330,25грн. - за основним платежем, 17082,57грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).

Під час розгляду справи судом, з огляду на вимоги ст.ст.48, 50 КАС України, ст.95 ЦК України, п.1 ч.1 ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 №755-ІV, за згодою позивача допущено заміну первинного позивача, Відокремленого підрозділу «Рівненська атомна електрична станція» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», належним - Державним підприємством «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом».

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що висновки акта перевірки, на підставі яких прийнято податкове повідомлення-рішення в оспорюваній частині, є протиправними та суперечать фактичним обставинам, оскільки податковим органом неправильно застосовані норми податкового законодавства, які регулюють оподаткування доходів у вигляді додаткового блага.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та суду пояснив, що донарахування податковим органом податкових зобов'язань в оспорюваній частині є протиправним, оскільки Відокремлений підрозділ «Рівненська атомна електрична станція» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» не є працедавцем щодо фізичних осіб - студентів Севастопольського національного університету ядерної енергії та промисловості. Відтак, кошти, сплачені за навчання вказаних студентів, не є додатковим благом, що підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб позивачем, як податковим агентом. Просив позов задовольнити повністю.

Відповідачем позовні вимоги не визнано з підстав, викладених у письмових запереченнях.

У судовому засіданні представник відповідача суду пояснила, що проведеною перевіркою Відокремленого підрозділу «Рівненська атомна електрична станція» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» встановлено неутримання і неперерахування останнім до бюджету податку з доходів фізичних осіб за 4 квартал 2010 року 68330,25грн., у випадку, коли податковим агентом не оподатковано доходи фізичних осіб, як додаткові блага, надані їм у вигляді оплати на користь закладів освіти в рахунок компенсації вартості навчання таких фізичних осіб, які не є працівниками підприємства. Витрати з надання освітніх послуг відображені у головній книзі відокремленого підрозділу по рахунку «949 «Інші витрати операційної діяльності» та бухгалтерськими проводками Дт 949- Кт 68.30.02 та Дт 68.30.02 - Кт 68.5.2. Факт надання освітніх послуг згідно з договорами від 06.03.2006 №1668/07-НАЕК, від 12.03.2009 №2418-4/07 та від 22.03.2010 32646/07-НАЕК підтверджується відповідними актами здачі-прийняття робіт. Всього у період з вересня 2010 року по грудень 2010 року вказаним закладом освіти було надано освітніх послуг з підготовки фахівців для Відокремленого підрозділу «Рівненська атомна електрична станція» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» за освітньо-кваліфікаційними бакалавр, спеціаліст, магістр на суму 455535,00грн. Просила у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що з 27.09.2012 по 28.11.2012 Кузнецовською ОДПІ проведено виїзну планову документальну перевірку Відокремленого підрозділу «Рівненська атомна електрична станція» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (код за ЄДРПОУ 05425046) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010 по 30.06.2012, за наслідками якої складено акт від 05.12.2012 №259/22/05425046 (а.а.с.7-15).

На підставі вказаного акта перевірки Кузнецовською ОДПІ прийнято, зокрема, податкове повідомлення-рішення від 19.12.2012 №0006381750 про збільшення Відокремленому підрозділу «Рівненська атомна електрична станція» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 86155,88грн. (68516,70грн. - за основним платежем, 17639,18грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с.48).

Вказане податкове повідомлення-рішення оспорюється позивачем в частині збільшення грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 85412,82грн. (68330,25грн. - за основним платежем, 17082,57грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).

Як встановлено судом, податкове повідомлення-рішення від 19.12.2012 №0006381750 в оспорюваній частині прийнято податковим органом у зв'язку з висновками, викладеними в акті перевірки від 05.12.2012 №259/22/05425046 про порушення Відокремленим підрозділом «Рівненська атомна електрична станція» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» п.1.15, п.1.6 ст.1, пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, пп.4.2.9 п.4.2, пп.4.3.20 п.4.3 ст.4, п.7.1 ст.7, пп.8.1.1 п.8.1 ст.8, пп.«а» п.19.2 ст.19, пп.«а» п.20.2, пп.20.3.2 п.20.3 ст.20 Закону України «про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 №889-IV (із змінами та доповненнями), в результаті чого не утриманий і не перерахований до бюджету податок з доходів фізичних осіб за 4 квартал 2010 року у загальній сумі 68330,25грн., коли податковим агентом не оподатковано доходи фізичних осіб, як додаткові блага, надані їм у вигляді оплати на користь закладів освіти в рахунок компенсації вартості навчання таких фізичних осіб, які не є працівниками підприємства.

Суд не погоджується з такими висновками податкового органу, зважаючи на таке.

Як вбачається з матеріалів справи, Державним підприємством «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (Замовник) із Севастопольським національним університетом ядерної енергії та промисловості (Виконавець) було укладено договори про надання послуг з підготовки фахівців для атомної енергетики України від 06.03.2006 №1668/07-НАЕК, від 12.03.2009 №2418-4/07-НАЕК, від 22.03.2010 №2646/07-НАЕК. До вказаних договорів було укладено додаткові угоди про визначення вартості навчання відповідно 24.11.2006 №3, від 29.12.2006 №4, від 06.08.2007 №5, від 25.01.2008 №6 (а.а.с.51-61).

Згідно з п.1 вказаних договорів Виконавець зобов'язується надати замовнику послуги з підготовки фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавр, спеціаліст, магістр за державним замовленням, а Замовник зобов'язується їх прийняти та оплатити.

Обов'язки замовника визначені у пп.2.1 п.2 обумовлених договорів, а обов'язки виконавця - у пп.2.2. п.2 договорів.

Вартість послуг і порядок взаєморозрахунків визначено пунктом 3 вказаних договорів.

Підпунктом 5.4 пункту 5 договорів про надання освітніх послуг передбачено, що з кожною особою, яка навчається за державним замовленням та за кошти Замовника, укладається договір на підготовку бакалавра, спеціаліста/магістра за формою, затвердженою розпорядженням ДП «НАЕК «Енергоатом» від 17.11.2009 №978-р «Про введення в дію форм договорів про підготовку фахівців».

Згідно з пп.5.5 п.5 вказаних договорів керівники відокремлених підрозділів Замовника у межах наданих повноважень представляють Замовника за пунктами 2.1 і 5.4.

На виконання п.5.4 вказаних договорів між Державним підприємством «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», Севастопольським національним університетом ядерної енергії та промисловості та фізичними особами було укладено договори про підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавр, спеціаліст, відповідно до яких університет проводить навчання фізичних осіб на денній формі навчання.

Витрати з надання освітніх послуг відображені у головній книзі по рахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» та бухгалтерськими проводками Дт 949 - Кт 68.30.02 та Дт 68.30.02 - Кт 68.5.2 (а.а.с.143-144).

Факти надання освітніх послуг студентам, зазначеним у наданих навчальним закладом списках, підтверджуються актами здачі-прийняття робіт, укладених Севастопольським національним університетом ядерної енергії та промисловості та Відокремленим підрозділом «Рівненська атомна електрична станція» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», в яких вказана кількість студентів, що навчалися в університеті по квоті Відокремленого підрозділу «Рівненська атомна електрична станція», вартість навчання за місяць та загальна сума наданих за місяць послуг (а.а.с.62-93).

Так, у періоді вересень 2010 року на виконання вищевказаних договорів у Севастопольському національному університетом ядерної енергії та промисловості навчалося 120 студентів, з жовтня по грудень 2010 року - 119 студентів.

Всього у періоді з вересня 2010 року по грудень 2010 року Севастопольським національним університетом ядерної енергії та промисловості було надано освітніх послуг з підготовки фахівців для Відокремленого підрозділу «Рівненська атомна електрична станція» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» на загальну суму 455535,00грн., у тому числі: вересень 2010 року - 114600,00грн., жовтень 2010 року - 113645,00грн., листопад 2010 року - 113645,00грн., грудень 2010 року - 113645,00грн.

Вказані суми освітніх послуг авізо були передані Державним підприємством «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» Відокремленому підрозділу «Рівненська атомна електрична станція» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (а.а.с.145-148).

До 01.01.2011 оподаткування податком з доходів фізичних осіб було врегульовано Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 №889-IV (далі - Закон №889-IV).

Відповідно до пп.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону №889-IV об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід.

Згідно з пп.«е» пп.4.2.9 п.4.2 ст.4 Закону №889-IV до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), крім випадків, передбачених пунктом 4.3 цієї статті.

Відповідно до пп.4.3.20 п.4.3 ст.4 Закону №889-IV до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема, сума, сплачена працедавцем на користь закладів освіти у рахунок компенсації вартості підготовки чи перепідготовки платника податку - найманої особи за профілем діяльності чи загальними виробничими потребами такого працедавця, але не вище розміру суми, визначеної у пп.6.5.1 п.6.5 ст.6 цього Закону, у розрахунку на кожний повний чи неповний місяць підготовки чи перепідготовки такої найманої особи.

Визначення термінів «наймана особа» та «працедавець» міститься у статті 1 Закону №889-IV.

Так, згідно з п.1.8 ст.1 Закону №889-IV наймана особа - це фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію виключно за дорученням або наказом працедавця згідно з умовами укладеного з ним трудового договору (контракту) відповідно до закону. При цьому усі вигоди від виконання такої трудової функції (крім заробітної плати такої найманої особи, інших виплат чи винагород на її користь, передбачених законодавством), а також усі ризики, пов'язані з таким виконанням або невиконанням, отримуються (несуться) працедавцем.

Пунктом 1.17 Закону №889-IV передбачено, що працедавець - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво) або фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності (включаючи самозайнятих осіб), яка укладає трудові договори (контракти) з найманими особами та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати цього податку до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами.

Згідно з пп.«г» пп.4.2.9 п.4.2 ст.4 Закону N889-IV до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається, зокрема, дохід, отриманий платником податку від його працедавця як додаткове благо (за винятками, передбаченими пунктом 4.3 цієї статті), а саме у вигляді: суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що підлягають обов'язковому відшкодуванню згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим Законом.

Відповідно до п.1.1 ст.1 Закону №889-IV 1.1 додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку його працедавцем (самозайнятою особою), якщо такий дохід не є заробітною платою чи виплатою, відшкодуванням чи компенсацією за цивільно-правовими угодами, укладеними з таким платником податку (далі - інші виплати і винагороди).

Згідно з п.1.15 ст.1 Закону №889-IV податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Аналіз наведених норм та фактичних обставин справи вказує на те, що Відокремлений підрозділ «Рівненська атомна електрична станція» Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» не є працедавцем та відповідно податковим агентом щодо фізичних осіб - студентів Севастопольського національного університету ядерної енергії та промисловості, оскільки між останніми та позивачем не укладалися трудові угоди (контракти), вказані студенти не перебувають у трудових відносинах з відокремленим підрозділом та не обліковуються у його особовому складі. Студенти не є найманими особами, підприємство не виплачує їм заробітну плату.

Згідно з абз.10 пп.4.2.9 п.4.2 ст.4 Закону №889-IV, якщо додаткові блага надаються особою, що не є працедавцем платника податку, чи особою, яка діє від імені або за дорученням такого працедавця, то такі доходи прирівнюються з метою оподаткування до подарунків з їх відповідним оподаткуванням;

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що кошти, сплачені позивачем Севастопольському національному університету ядерної енергії та промисловості в рахунок компенсації за навчання студентів, слід кваліфікувати як доходи, прирівняні з метою оподаткування до подарунків.

Оподаткування подарунків врегульовано ст.14 Закону №889-IV, якою визначено, що кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються за правилами, встановленими цим Законом для оподаткування спадщини.

У свою чергу, статтею 13 Закону №889-IV передбачено, що дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).

Тобто, у даному випадку особи (студенти), що отримали додаткові блага, повинні самостійно задекларувати їх у складі загального річного доходу. Позивач же, щодо таких платників податку, не є податковим агентом, не зобов'язаний утримувати та перераховувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб.

Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу. Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не було доведено правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення від 19.12.2012 №0006381750 в частині збільшення грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 85412,82грн. (68330,25грн. - за основним платежем, 17082,57грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), в той час як позивачем доказано правомірність та обґрунтованість його позовних вимог.

При цьому, приймаючи рішення, суд виходить із повноважень, визначених частиною другою статті 162 КАС України, згідно з якими адміністративний позов слід задовольнити шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування рішення податкового органу в оспорюваній частині.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби від 19.12.2012 №0006381750 в частині збільшення грошового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 85412,82грн. (68330,25грн. - за основним платежем, 17082,57грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).

Присудити на користь позивача із Державного бюджету України судовий збір у сумі 854,13грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Дудар О.М.