ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" лютого 2013 р. Справа № 2a-1401/12/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Скільського І.І.
при секретарі Бурда М.Р.,
за участю:
представників позивача - Кобець С.Ф., Олексин О.В., Костенко О.В.,
представника відповідача - Токар В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім»
до відповідача: Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області ДПС,
за участю Прокуратури Івано-Франківської області
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000051504/0 від 04.05.2012 року ,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім» (далі-позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Івано-Франківської області Державної податкової служби (далі-відповідач) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення форми В1 № 0000051504/0 від 04.05.2012 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням № 0000051504/0 від 04.05.2012 року щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2011 року на суму 396 905,00 грн., та застосованими штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в розмірі 198 453,00 грн. Вважає, що вказане рішення податкового органу неправомірне, суперечить вимогам ст.19, ст.124 Конституції України, ст.21 Податкового кодексу України.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали заявлені позовні вимоги, просили задовольнити позов, виходячи з письмових матеріалів та наданих ними пояснень.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив, з підстав наведених у письмових запереченнях, що містяться в матеріалах справи (т.1 а.с.71-72) та письмових поясненнях (т.2 а.с. 35-37) і надав аналогічні за їх змістом пояснення.
Прокурор в судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату час і місце судового розгляду. Причини не прибуття суду не відомі.
Дослідивши матеріали справи, встановивши належність і допустимість доказів, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
ТзОВ «Карпатнафтохім» зареєстроване Калуською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області 29.10.2004 року як юридична особа, 02.11.2004 року взяте на податковий облік в органах державної податкової служби, відповідно до свідоцтва № 100262779 від 23.01.2010 року є платником податку на додану вартість.
Судом встановлено, що Калуською ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Карпатнафтохім» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку, за вересень 2011 року, за результатами якої складено акт перевірки від 20.04.2012 року № 166/15-4/33129683 (т.1 а.с. 13-47).
Даним актом зафіксовано такі порушення:
- п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, щодо завищення заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2011 року на суму 396 905, 00 грн.;
- п.198.6, ст. 198.3, п.201.4 ст.201 ПК України та наказу ДПА України № 969 від 21.12.2010 року «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку її заповнення», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2010 року за №1401/18696 ТзОВ «Карпатнафтохім» включено до складу податкового кредиту податок на додану вартість за операціями, що проведені на підставі нікчемного правочину та первинних документів, що суперечать законодавчим та нормативним актам, що призвело до завищення податкового кредиту за серпень 2011 року в сумі 10098,40 грн.
Позивач, не погодившись із висновками викладеними у акті перевірки, у встановленому порядку подав на адресу начальника Калуської ОДПІ Івано-Франківської області ДПС заперечення №01/7-96 від 26.04.2012 року (т.1 а.с. 58-59).
Відповідачем, розглянуто заперечення позивача на акт перевірки від 20.04.2012 року № 166/15-4/33129683 та надано відповідь за №1069/10/15-4 від 04.05.2012 року (т.1 а.с.60-70).
На підставі вищезазначеного акту перевірки Калуською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення форми «В1» №0000051504/0 від 04.05.2012 року, згідно якого зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 396 905,00 грн., та застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) в розмірі 198 453,00 грн. (т.1 а.с.11).
Згідно п. 56.1 ст. 56 ПК України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Не погодившись з вище прийнятим податковим-повідомленням рішенням позивач скористався своїм правом та звернувся до суду, щодо його оскарження.
Щодо правомірності винесення оскаржуваного податкового-повідомлення рішення слід зазначити наступне.
Перевіркою достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2011 року встановлено, що ТзОВ «Карпатнафтохім» подано до Калуської ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за вересень 2011 року та розрахунок суми бюджетного відшкодування, згідно якої, сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку склала 56 037 499,00 грн.
05.04.2012 року ТзОВ «Карпатнафтохім» подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9016923966, яким зменшено суму бюджетного відшкодування за вересень 2011 року на суму 214 084,00 грн.
Згідно з даними уточнюючого розрахунку суми бюджетного відшкодування, залишок від'ємного значення, попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, становить 181 349 758,00 грн.
Частина залишку від'ємного значення фактично сплачена отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України включена до податкових зобов'язань у декларації, у попередніх звітних (податкових) періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних періодів, або не брала участі в розрахунках бюджетного відшкодування, становить 55 823 415,00 грн. Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню, становить 55 823 415,00 грн.
Як відображено податковим органом у акті перевірки, від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту за даними перевірки з податку на додану вартість ТзОВ «Карпатнафтохім» за серпень 2011 року складає 55 250 593,00 грн., залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду за вересень 2011 року (рядок 22 Декларації) складає 181 349 758,00 грн.
Згідно з представленими до перевірки журналами-ордерами по рахунку 63 «Розрахунки з постачальниками» та платіжними документами, підприємством у серпні 2011 року оплачено від'ємне значення (рядок 22) даного податкового періоду в сумі 55 426 510,00 грн.
Зроблено висновок, що в порушення вимог пункту 200.4 ст.200 Податкового кодексу України ТзОВ «Карпатнафтохім» задекларовано бюджетне відшкодування в сумі 55 823 415 ,00 грн., що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ у вересні 2011 року на 396 905,00 гривень.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню) визначено ст. 200 Податкового кодексу України.
Пунктом 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України при позитивному значенні суми, розраховано згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки встановлені цим розділом.
Підпунктом 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України встановлено, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з п. 202.1 ст. 202 Податкового кодексу України звітним (податковим) періодом є календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал.
Пунктом 4.6.4 статті 4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 25.01.2011 року № 41 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 року за № 197/18935 передбачено, що якщо у наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового періоду), що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку, разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Пунктом 4.6.4 статті 4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість передбачено, що платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають його.
Статтею 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено, що метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.
Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерських обліку.
Згідно ч. 1 ст. 9 того ж закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Частиною 2 статті 9 встановлено, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійснення господарської операції.
Акт перевірки не відноситься до первинних документів бухгалтерського обліку, у відповідності ч. 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Згідно ч. 2 ст. 3 вказаного Закону викладені у актах відомості не можуть служити для формування податкової звітності позивача та визначення його податкових зобов'язань. В тому числі щодо обчислення розміру залишку від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту.
Крім того, акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово - господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладеного на органи державної податкової служби. Даний документ не є актом державних органів, що є джерелами цивільного права та не є обов'язковим для виконання позивачем. Викладені в актах обставини можуть бути лише підставою для вжиття керівником податкового органу чи його заступником відповідних заходів, а також є носієм доказової інформації щодо прийнятих рішень за результатами даної перевірки.
Також необхідно зазначити, що відповідно до ст. 86 Податкового кодексу України та п. 5.2. «Порядку оформлен ня результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютно го та іншого законодавства» затвердженого наказом ДПА України № 984 від 22.12.2010 року, зареєстрованого в Мінюсті України 12.01.2011 року за № 34/18772, у разі встановлення перевіркою порушень податкового законодавства за кожним відображеним в акті фактом порушення необхідно: - чітко викласти зміст порушення з посиланням на конкретні пункти і статті законодавчих актів, що порушені платником податків, зазначити період (місяць, квартал, рік) фінансово-господарської діяльності платника податків та господарську операцію, в результаті якої здійснено це порушення, при цьому додати до акта письмові пояснення посадових осіб платника податків або його законних представників щодо встановлених порушень; - зазначити первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, навести регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, та докази, що підтверджу ють наявність факту порушення.»
Однак, всупереч викладеному, податковим органом не наведено у акті перевірки: - перелік господарських операцій по яким Товариство допустило порушення вимог податкового законодавства при визначенні суми бюджетного відшкодування ПДВ за вересень 2011 року; - період діяльності в якому допущені вказані порушення; - первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку щодо порушень; -докази, що підтверджують наявність факту порушення.
Відповідачем в акті перевірки та додатках до нього, не зазначені відомості про періоди фінансово-господарської діяльності Товариства та про операції, в результаті яких здійснено це порушення, а також про первинні документи, на підставі яких вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку, регістри бухгалтерського обліку, кореспонденцію рахунків операцій та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, та докази, що підтверджують наявність факту порушення.
Враховуючи вимоги ч.2 ст.72 КАС України, відповідачем по справі, не доведено суду, належними засобами доказування правомірності винесення оскаржуваного рішення.
У відповідності до частини 2 статті 11 КАС України, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми В1 № 0000051504/0 від 04.05.2012 р.
Згідно статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підтвердження понесених ТзОВ «Карпатнафтохім» витрат в матеріалах справи (т.1 а.с.2) міститься платіжне доручення №993 від 14.05.2012 року про сплату судового збору в розмірі сумі 2 146,00 грн., який підлягає поверненню з Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000051504/0 від 04.05.2012 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім» понесені судові витрати в розмірі 2146,00 судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: /підпис/ Скільський І.І.
Постанова складена в повному обсязі 18.02.2013 року.