ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.03.13 Справа№ 914/145/13
За позовом: Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів,до відповідача:фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Львів,третя особа:Львівська міська рада, м. Львів,про: демонтаж малої архітектурної форми.Суддя Т. РимЗа участю представників:позивача:Качабульський І.В. - довіреність №35-вих-66 від 14.01.2013 р.,відповідача:не з'явився,третьої особи:Шмотолоха О.П. - довіреність №1.7 вих-97 від 27.08.2012 р.На розгляд господарського суду Львівської області подано позов Франківської районної адміністрації Львівської міської ради до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про демонтаж самочинно встановленого літнього майданчика. Ухвалою від 15.01.2013 р. провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 30.01.2013 р., до участі у справі залучено Львівську міську раду третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача. Рух справи відображено у попередніх ухвалах суду.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач самочинно, без відповідного дозволу встановив малу архітектурну форму (надалі - МАФ) по АДРЕСА_1. З огляду на це головою Франківської районної державної адміністрації Львівської міської ради прийнято розпорядження від 18.05.2012 року №197 "Про демонтаж малих архітектурних форм на території району". Цим розпорядженням затверджено перелік МАФ, розміщених на території району без дозвільних документів, що підлягають демонтажу. Оскільки відповідач включений у цей перелік, проте добровільно Розпорядження не виконав, позивач просить зобов'язати демонтувати МАФ у примусовому порядку.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоч був належним чином та завчасно (21.01.2013 р.) повідомлений про час та місце судового засідання, про що свідчить долучене до матеріалів справи повідомлення про вручення поштового відправлення. За таких обставин у відповідача було достатньо часу для підготовки та надання суду власних документально обґрунтованих заперечень проти вимог позову.
Суд, керуючись статтею 75 Господарського процесуального кодексу України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності пояснень (заперечень) відповідача щодо заявлених позовних вимог та представника відповідача у судовому засіданні, за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.
Третя особа в судових засіданнях підтримала вимоги позову у повному обсязі.
Вислухавши представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд установив таке.
Між Львівською міською радою та ФОП ОСОБА_1 укладено договір оренди землі від 16.06.2010 р. (надалі - Договір оренди). За умовами цього договору орендодавець (Львівська міська рада, на підставі ухвал Львівської міської ради від 017.06.2007 р. №899 "Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Львові", від 18.12.2008 р. №2311 "Про затвердження Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста" та ухвали Львівської міської ради від 03.12.2009 р. №3087 "Про внесення змін та доповнень до ухвали міської ради від 18.12.2008 р. №2311 та змін до ухвали міської ради від 21.05.2009 р. №2685") надає, а орендар (відповідач у справі) приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, для обслуговування малої архітектурної форми. В оренду передається земельна ділянка, кадастровий №4610136900:08:002:0112 загальною площею 0,0030 га. Договір укладено на 2 роки (пункт 8 Договору оренди).
Земельна ділянка площею 0,0030 га передана відповідачу за актом приймання-передачі від 16 червня 2010 року. Як убачається з матеріалів справи, укладений між сторонами Договір оренди не містить інформації про факт державної реєстрації цього договору.
У матеріалах справи відсутні докази продовження строку дії Договору оренди.
В результаті проведеного обстеження території Франківського району міста Львова на предмет наявності дозвільних документів при розміщенні МАФ, у відповідності з правилами благоустрою міста Львова, комісією складено акт обстеження МАФ від 18.06.2012 року. Цим актом зафіксовано розміщення ФОП ОСОБА_1 без належного дозволу малої архітектурної форми за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно з актом від 29.01.2013 р. комісія у складі майстрів ЛКП "Південне" зафіксувала факт розташування на території біля універмагу "Львів" за адресою: АДРЕСА_1, самовільно встановлений МАФ фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1
Розпорядженням голови Франківської районної державної адміністрації Львівської міської ради від 18.05.2012 року №197 "Про демонтаж малих архітектурних форм на території району" (надалі - Розпорядження) затверджено перелік МАФ, розміщених на території району без дозвільних документів, що підлягають демонтажу. У перелік МАФ, які не включені до Перспективної схеми розміщення (додаток до Розпорядження) за порядковим №31 включено малу архітектурну форму ФОП ОСОБА_1, місцезнаходження - АДРЕСА_1.
Попередження від 25.06.2012 року №35-вих.-1507 про необхідність демонтажу у добровільному порядку самочинно встановленої малої архітектурної форми надіслано відповідачу. Повторно попередження від 04.04.2012 р. №35-вих-785 надіслано відповідачу 04.04.2012 р.
Доказів отримання дозволу на встановлення малої архітектурної форми по АДРЕСА_1, відповідачем не представлено.
При ухваленні рішення суд виходив з такого.
Відносини щодо розміщення малих архітектурних форм регулюються Законом України "Про місцеве самоврядування" - в частині повноважень сільських рад та обов'язковості рішень органів місцевого самоврядування, Земельним Кодексом України - в частині набуття та здійснення права власності та права користування земельною ділянкою під малою архітектурною формою, Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", Законом України "Про благоустрій населених пунктів", Правилами благоустрою міста Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 року №376.
Згідно зі статтею 5 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 2, 6, 9 статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів благоустрою населених пунктів, забезпечення їх виконання; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, їх озелененням, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
Частинами 1, 4 статті 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Відповідно до частин 1-3 статті 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами. Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів. Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом проведення перевірок території.
Згідно із частиною 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішень відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноважень.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідач на підставі Договору оренди користувався земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1, яка йому була надана для обслуговування малої архітектурної форми. Проте цей Договір оренди не містить інформації про факт державної реєстрації цього договору. У матеріалах справи відсутні докази продовження строку дії Договору оренди, укладеного 16.06.2010 р. строком на 2 роки.
За таких обставин, відсутні правові підстави для користування відповідачем земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1.
Ухвалою Львівської міської ради від 06.07.2006 р. №94 затверджено положення "Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради". Це Положення є нормативним актом, що визначає повноваження, а також межі відповідальності виконавчих органів міської ради. Положення розмежовує повноваження між виконавчим комітетом, департаментами, управліннями, відділами, іншими виконавчими органами ради у межах повноважень, наданих Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими нормативними актами виконавчих органів міської ради. Це Положення є основою для підготовки та внесення змін до положень про виконавчі органи міської ради. Відповідно до підпункту 1.9 пункту 1 розділу 6 цього Положення до повноважень районної адміністрації належить розгляд та вжиття заходів у встановленому виконавчим комітетом порядку щодо фактів порушення розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності.
До повноважень Франківської районної адміністрації у сфері економічного, культурного та соціального розвитку, зокрема, належить розгляд та вжиття заходів у встановленому виконавчим комітетом Львівської міської ради порядку щодо фактів порушення розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності (підпункт 4.1.9 пункту 4 Положення про Франківську районну адміністрацію).
Пунктом 3.5 Положення про Франківську районну адміністрацію визначено, що голова районної адміністрації у межах своїх повноважень і на виконання завдань районної адміністрації видає розпорядження, які є обов'язковими для виконання всіма органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами на території району, видає усні та письмові доручення.
Як встановлено судом, головою Франківської районної адміністрації Львівської міської ради прийнято розпорядження від 18.05.2012 року №197 "Про демонтаж малих архітектурних форм на території району". Цим розпорядженням затверджено перелік МАФ, розміщених на території району без дозвільних документів, що підлягають демонтажу. У перелік МАФ, які не включені до Перспективної схеми розміщення (додаток до Розпорядження) за порядковим №31 включено малу архітектурну форму ФОП ОСОБА_1, місцезнаходження - АДРЕСА_1.
Ухвалою Львівської міської ради "Про правила благоустрою м. Львова" від 21.04.2011 року №376 затверджені Правила благоустрою м. Львова.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2 Правил благоустрою м. Львова дані правила є нормативно-правовим актом, який встановлює порядок благоустрою та утримання об'єктів благоустрою м. Львова, визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста, які спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Правила благоустрою м. Львова є обов'язковими для виконання на території м. Львова всіма органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, органами самоорганізації населення, посадовими особами міської ради, об'єднаннями громадян, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства.
Відповідно до пункту 1.10 Правил благоустрою м. Львова мала архітектурна форма для провадження підприємницької діяльності - невелика споруда для здійснення підприємницької діяльності торговельно-побутового призначення, що виконується з полегшених конструкцій і встановлюється тимчасово без влаштування заглиблених у грунт фундаментів з розмірами, визначеними діючими нормативними документами.
У розділі 12 "Розміщення та утримання малих архітектурних форм" Правил благоустрою міста Львов визначено порядок розміщення та утримання МАФ для здійснення підприємницької та господарської діяльності:
Ухвалою Львівської міської ради від 18.12.2008 року №2311 (надалі - Ухвала №2311) затверджено Перспективну схему розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста. Зазначеною ухвалою Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин департаменту містобудування зобов'язано оформити договори оренди землі з власниками МАФ, Департамент економічної політики зобов'язано надати відповідні дозволи на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у МАФ, а суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у малих архітектурних формах, зобов'язано до 01.04.2009 року подати в управління "Дозвільний офіс" документи для укладення договорів оренди землі та отримання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг (побутового обслуговування) у малих архітектурних формах, встановлено, що у разі невиконання суб'єктами підприємницької діяльності, які здійснюють діяльність у малих архітектурних формах, пункту 5 цієї ухвали, малі архітектурні форми підлягають демонтажу.
Додатком №17 до цієї ухвали (пункт 55) встановлено, що ФОП ОСОБА_1 включено до Перспективної схеми для розміщення МАФ по АДРЕСА_1, строком на 1 рік.
Ухвалою Львівської міської ради від 03.12.2009 року №3087 внесено зміни до Ухвали №2311. Цими змінами ФОП ОСОБА_1 включено до Песпективної схеми для розміщення МАФ по АДРЕСА_1, строком на 2 роки.
Львівською міською радою ухвалами від 15.12.2011 р. №1012, від 22.03.2012 р. №1331 та від 12.07.2012 р. внесено зміни до ухвали міської ради від 18.12.2008 р. №2311 "Про затвердження Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини програми комплексного благоустрою території міста". За підсумками внесених змін МАФ відповідача за адресою: АДРЕСА_1, не увійшов до Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм міста Львова.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач здійснює підприємницьку діяльність у малій архітектурній формі, яка належить йому та знаходиться на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1.
Будь-яких дозвільних документів на підтвердження правомірного розміщення малої архітектурної форми на земельній ділянці станом на час розгляду справи судом відповідачем не представлено.
Таким чином, оскільки відповідач без дотримання належного дозвільного порядку розмістив малу архітектурну форму за адресою: АДРЕСА_1, у місті Львові, у порушення розпорядження Франківської районної адміністрації №197 від 18.05.2012 року не демонтував малу архітектурну форму, яка розташована без дозвільних документів, вимоги позивача про її демонтаж є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 33, 38 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 43 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідачем не спростовано доводів позовної заяви, а судом не виявлено на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору.
Відповідно до частини 1 статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, оскільки судове рішення прийнято на користь позивача, судовий збір потрібно покласти на відповідача.
Враховуючи наведене, статтями 1, 4, 43, 33, 38, 43, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задоволити.
2. Зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2; ідентифікаційний код НОМЕР_1) демонтувати встановлену малу архітектурну форму за адресою: АДРЕСА_1. Стягувач: Франківська районна адміністрація Львівської міської ради (адреса: вулиця Генерала Чупринки, будинок 85, місто Львів, Львівська область, 79044; ідентифікаційний код 04056121).
3. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2,; ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Франківської районної адміністрації Львівської міської ради (адреса вулиця Генерала Чупринки, будинок 85, місто Львів, Львівська область, 79044; ідентифікаційний код 04056121) 1 073,00 грн. судового збору.
4. Накази видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 11.03.2013 р. (з урахуванням вихідних днів 08.03.13-10.03.13).
Суддя Рим Т.Я.