КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
У Х В А Л А
21 лютого 2013 року Справа № 811/23/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Озерній М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради про відстрочення та розстрочення виконання судового рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради звернулося до суду з заявою про розстрочення виконання постанови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.01.13 в адміністративній справі №811/23/13-а, якою з рахунків комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради у банках, що його обслуговують, на користь Державного бюджету України в особі Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби стягнуто податковий борг з податку на додану вартість у сумі 325 119 грн. Заявник, посилаючись на тяжке фінансове становища на підприємстві, доводячи наявність обставин, що свідчать про загрозу виникнення та накопичення у підприємства податкового боргу, просить розстрочити виконання постанови суду строком на 24 місяці, починаючи з квітня 2013 року, шляхом сплати 13 546,63 грн. щомісяця.
У судовому засіданні представник заявника заяву підтримав, прохаючи суд її задовольнити.
Представник Олександрійської ОДПІ Кіровоградської області ДПС у судовому засіданні заперечив проти розстрочення виконання постанови суду, не погодившись із запропонованим графіком погашення боргу, вважаючи його неприйнятним через занадто тривалий строк.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає частковому задоволенню з наступних обставин.
Як передбачено частинами 1 та 2 статті 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
З матеріалів справи №811/23/13-а вбачається, що постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.01.13 за позовом Олександрійської ОДПІ з рахунків комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради у банках, що його обслуговують, на користь Державного бюджету України в особі Олександрійської ОДПІ Кіровоградської області ДПС стягнуто податковий борг з податку на додану вартість за листопад 2012 року у сумі 325 119 грн. Постанову суду набрала законної сили 15.02.13.
Відповідно до частини 2, 3 статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суд зазначає, що відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, урегульовані Податковим кодексом України. Стаття 100 ПК України передбачає розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків.
Згідно з пунктом 100.1 статті 100 ПК України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу. Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу.
Відповідно до пункту 100.4 статті 100 ПК України підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків (п.100.5 ст.100 ПК України).
Пунктами 100.6, 100.7 статті 106 ПК України передбачено, що розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
Відстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу погашаються рівними частками починаючи з будь-якого місяця, визначеного відповідним контролюючим органом чи відповідним органом місцевого самоврядування, який згідно із пунктом 100.8 цієї статті затверджує рішення про розстрочення або відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, але не пізніше закінчення 12 календарних місяців з дня виникнення такого грошового зобов'язання або податкового боргу, або одноразово у повному обсязі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.10 №1235 затверджено Перелік обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин.
Згідно з пунктами 1, 8 розділу І вказаного Переліку обставинами що є підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу заявника, є зокрема:
- ненадання (несвоєчасне надання) бюджетних асигнувань або бюджетних зобов'язань заявнику та/або недоведення (несвоєчасне доведення) фінансування видатків до заявника - отримувача бюджетних коштів в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов'язань та/або погашення податкового боргу, а також неперерахування (несвоєчасне перерахування) заявнику з бюджету коштів в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов'язань та/або погашення податкового боргу, у тому числі в рахунок оплати наданих заявником послуг (виконаних робіт, поставлених товарів). Зазначена обставина підтверджується такими документами: довідка встановленого зразка, видана фінансовим органом та/або головним розпорядником бюджетних коштів, щодо суми бюджетних асигнувань та/або бюджетних зобов'язань, що не надані (несвоєчасно надані) заявнику, або суми фінансування видатків, що не доведене (несвоєчасно доведене) до заявника в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов'язань; заява (в довільній формі) отримувача бюджетних коштів про неперерахування (несвоєчасне перерахування) йому суми коштів в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов'язань; довідка встановленого зразка, видана розпорядником бюджетних коштів, щодо суми коштів, яку не перераховано (несвоєчасно перераховано) заявнику в обсязі, достатньому для своєчасного виконання ним грошових зобов'язань, у тому числі в рахунок оплати наданих заявником послуг (виконаних робіт, поставлених товарів).
- виконання заявником особливо важливого замовлення у рамках соціально-економічного розвитку регіону або надання ним особливо важливих (у тому числі виключних) послуг населенню.
На підтвердження цих обставин заявником суду надано розрахунок, погоджений з Олександрійською міською радою, обсягу заборгованості за 2012 рік з різниці в тарифах на послуги теплопостачання, надані населенню КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради. Крім того, надано довідку Кіровоградського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про те, що КП "Теплокомуненерго" займає монопольне (домінуюче) становище на товарному ринку "централізоване постачання теплової енергії" в територіальних межах міста Олександрії, с.Пантаївка та с. Димитрове (в межах території, на якій розташовані діючі мережі підприємства), з часткою 100 відсотків.
Як вбачається з матеріалів справи, КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради є комунальним підприємством, відноситься до сфери управління Олександрійської міської ради. Основним видом його діяльності є надання послуг з теплопостачання. Підприємство внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до розрахунку обсягу заборгованості за 2012 рік з різниці в тарифах на послуги теплопостачання, надані населенню КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися (погоджувалися) органами місцевого самоврядування, внаслідок перерахування субвенції з державного бюджету місцевому бюджету Олександрійської міської ради погашено заборгованості з різниці в тарифах КП "Теплокомуненерго" на суму 10 251 560 грн. Заборгованість з різниці в тарифах за 2012 рік становить 1 613 090 грн.
Згідно з довідкою КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради станом на 01.02.13 дебіторська заборгованість за надані послуги теплопостачання КП "Теплокомуненерго" становить 29 703 575,97 грн.
Відповідно до балансу КП "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради станом на 31.12.12 кредиторська заборгованість підприємства склала 21 000 тис. грн., з яких 3 597 тис. грн. - поточні зобов'язання за розрахунками з бюджетом, 192 тис. грн. - зі страхування, 390 тис. грн. - з оплати праці.
За таких обставин, суд вважає, що наведені заявником обставини, які свідчать про наявність загрози виникнення та накопичення нового податкового боргу, а також фінансове становище КП "Теплокомуненерго" об'єктивно впливають на можливість виконання судового рішення, ускладнюючи його виконання у повному обсязі, як це передбачено постановою суду.
Воднораз, заявником не надано суду доказів наявності обставин непереборної сили, дія яких може бути викликана винятковими погодними умовами і стихійним лихом або непередбаченими ситуаціями, що відбуваються незалежно від волі і бажання заявника, що відповідно до Переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.10 №1235, можуть бути підставами для відстрочення сплати податкового боргу заявника до квітня 2013 року, про що він просить суд у своїй заяві.
Наказом Міністерства фінансів України від 30.11.12 №1261, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.12 за №2143/22455, затверджено Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків.
Пунктом 3.1 вказаного Порядку передбачено, що для розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платник податків звертається до підрозділу погашення податкового боргу органу державної податкової служби за місцем свого обліку або за місцем обліку такого грошового зобов'язання (податкового боргу) з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), пені, сплату яких платник податків просить розстрочити (відстрочити), а також строк розстрочення (відстрочення) та періоди сплати. При цьому окремо вказуються суми, строк сплати яких ще не настав, а також строк сплати яких вже минув. До заяви додається економічне обґрунтування, яке складається з: переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин;
аналізу фінансового стану; графіка погашення розстрочених (відстрочених) сум; розрахунків прогнозних доходів платника, що гарантують виконання графіка погашення.
Підставою для розстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу) платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань (податкового боргу) та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Підставою для відстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу) платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань (податкового боргу) та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
За результатами розгляду керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дати подання заяви: приймає рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), яке оформляється на бланку відповідного органу державної податкової служби; відмовляє платнику в розстроченні (відстроченні) в письмовій формі за відсутності підстав, наведених у пункті 3.1 цього розділу, та при недотриманні обов'язкових вимог, визначених цим Порядком. (п.3.2 Порядку).
Згідно з пунктом 5.4 Порядку відомості про надані згідно із законодавством розстрочення (відстрочення), у тому числі на підставі рішень судів, підлягають відображенню відповідно до цього Порядку.
Наведене свідчить, що чинне податкове законодавство передбачає особливий порядок розстрочення та відстрочення податкового боргу, який заявником не дотриманий.
Натомість, стаття 263 КАС України не обмежує право суду наявністю певних обставин, за яких суд може розстрочити виконання прийнятого рішення, проте визначальним фактором при наданні розстрочки є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення.
Суд враховує, що стягнення з відповідача коштів у даній справі спрямоване на погашення його заборгованості перед державним бюджетом зі сплати податків.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з пунктом 4.1 статті 4 ПК України принципами податкового законодавства України є: загальність оподаткування - кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу; рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу; невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства; фіскальна достатність - встановлення податків та зборів з урахуванням необхідності досягнення збалансованості витрат бюджету з його надходженнями; соціальна справедливість - установлення податків та зборів відповідно до платоспроможності платників податків; економічність оподаткування - установлення податків та зборів, обсяг надходжень від сплати яких до бюджету значно перевищує витрати на їх адміністрування; нейтральність оподаткування - установлення податків та зборів у спосіб, який не впливає на збільшення або зменшення конкурентоздатності платника податків; рівномірність та зручність сплати - установлення строків сплати податків та зборів, виходячи із необхідності забезпечення своєчасного надходження коштів до бюджетів для здійснення витрат бюджету та зручності їх сплати платниками;
Вирішуючи питання про розумний термін розстрочення виконання постанови, суд виходить з матеріальних інтересів сторін та враховує сутність та принципи функціонування системи оподаткування. З огляду на наявність обставин, що ускладнюють виконання постанови, зважаючи на надане заявником економічне обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення податкового боргу та збільшення податкових надходжень внаслідок застосування режиму розстрочення, відповідно до статті 263 КАС України суд дійшов до висновку щодо доцільності розстрочення виконання постанови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.01.13 у справі №811/23/13-а строком на 18 місяців, шляхом сплати 18 062,17 грн. щомісяця, починаючи з березня 2013 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 160, 165, 263, 186, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради про відстрочення та розстрочення виконання судового рішення задовольнити частково.
Розстрочити виконання постанови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25.01.13 у справі №811/23/13-а про стягнення з рахунків комунального підприємства "Теплокомуненерго" Олександрійської міської ради на користь Державного бюджету України в особі Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 325 119 грн., строком на 18 місяців, шляхом сплати цієї суми рівними частками по 18 062, 17 грн. щомісяця, починаючи з березня 2013 року.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 5-денний строк з дня отримання її копії, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш