ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 лютого 2013 р. Справа №2а-15294/10/13/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанської Т.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні за участю секретаря судового засіданні Ківа А.С., представника позивача- Янушкевич Н.Н. довіреність №775 від 12.12.12, адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз"
до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Обставини справи: Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.11.2010 №0000902301/0 та №0000402310/0.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце його проведення повідомлений належним чином.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до статті 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є: органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби; митні органи - щодо мита, акцизного податку, податку на додану вартість, інших податків, які відповідно до податкового законодавства справляються у разі ввезення (пересилання) товарів і предметів на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезення (пересилання) товарів і предметів з митної території України або території вільної митної зони.
Розмежування повноважень і функціональних обов'язків між контролюючими органами визначається цим Кодексом та Митним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.
Порядок контролю митними органами за сплатою платниками податків податку на додану вартість, акцизного податку та екологічного податку встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Інші державні органи не мають права проводити перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, у тому числі на запит правоохоронних органів.
Судом встановлено, що ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" є юридичною особою, зареєстрованою 14.04.1995 виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 433627, довідкою АА № 007934 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Відповідно до пункту 4.1 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз", зареєстрованого виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим - реєстраційний № 18821200000002888 у реєстрі суб'єктів підприємницької діяльності від 14.04.1995 року, затвердженого Протоколом Загальних зборів акціонерів ВАТ "Кримгаз" за № 12 від 23.03.2007 року товариство є юридичною особою з моменту його державної реєстрації.
Відповідно до пункту 3.1 Статуту виконання комплексу робіт по експлуатації систем газопостачання, проектування, будівництво і ремонт газових мереж, зокрема по замовленнях населення, а також отримання прибутку від всіх видів виробничої, торгівельної, комерційної, фінансової і іншої діяльності, дозволеної законодавчими актами України, з метою задоволення соціальних і економічних інтересів акціонерів і трудового колективу.
Таким чином, судом встановлено, що ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" являється суб'єктом господарювання, юридичною особою, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно сплати податків.
У зв'язку з прийняттям загальними зборами ВАТ "Кримгаз" рішення про заміну типу і найменування у зв'язку з приведенням його у відповідність із Законом України "Про акціонерні товариства", а також реєстрацією 11.05.11 зміни найменування (реєстрація Статуту в новій редакції, внесення змін в данні Товариства в ЄДРПОУ), замінено на- Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Кримгаз".
Судом встановлено, що з 20.10.2010 по 02.11.2010 представниками Красноперекопської ОДПІ в АР Крим на підставі направлення від 20.10.2010 №185/23-0, згідно з пунктом 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та відповідно до плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб'єктів господарювання проведена планова виїзна перевірка Красноперекопського управління експлуатації газового господарства (Красноперекопського УЕГГ) з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2010 року відповідно до затвердженого плану перевірки, про що складено акт про результати позапланової виїзної перевірки за № 1435/23-0/23893680(надалі - Акт перевірки).
Перевіркою встановлено порушення:
-пункту 1.4 статті 1, підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3, пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про податок на додану вартість", платником податку занижені база оподаткування податком на додану вартість при здійсненні операцій по відключенню споживачів від газопостачання у сумі 2080,42 грн., в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 416,07 грн., в тому числі:
за липень 2009 року у сумі 30,91 грн.;
за серпень 2009 року у сумі 5,67 грн.;
за вересень 2009 року у сумі 53,31 грн.;
за жовтень 2009 року у сумі 104,42 грн.;
за листопад 2009 року у сумі 44,08 грн.;
за грудень 2009 року у сумі 20,27 грн.;
за січень 2010 року у сумі 6,86 грн.;
за лютий 2010 року у сумі 6,85 грн.;
за березень 2010 року у сумі 73,67 грн.;
за квітень 2010 року у усім 24,86 грн.;
за травень 2010 року у сумі 19,36 грн.;
за червень 2010 року у усім 25,78 грн.
-статті 2 Закону України "Про плату за землю" встановлено заниження податку на землю на загальну суму 201,58 грн., в тому числі:
за земельні ділянки в м. Красноперекопську заниження податку на землю склало 67,47 грн., в тому числі за період з 01.07.2009 по 31.12.2009 у сумі 32,76 грн., за період з 01.01.2010 по 30.06.2010 у сумі 34,71 грн.;
за земельні ділянки в м. Армянську заниження податку на землю склало 134,11 грн., в тому числі за період з 01.07.2009 по 31.12.2009 у сумі 65,13 грн., за період з 01.01.2010 по 30.06.2010 у сумі 68,98 грн.;
- підпункту 4.2.9 пункту 4.2 статті 4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" донараховано податок з доходів фізичних осіб у сумі 23,25 грн., у тому числі 2009 рік - 23,25 грн..
В акті перевірки зазначено, що Красноперекопське УЕГГ з висновками перевірки та (або) фактами та даними, викладеними в акті перевірки, не згоден, протягом трьох робочих днів від дня отримання примірника акта перевірки будуть подані до органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки.
Відповідно до пункту 4.1.1. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно абзацу "а" підпункту 4.2.2 пункту 4.2. статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року N 2181-III контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Відповідно до пункту 6.1 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Судом встановлено, що Красноперекопською ОДПІ в АР Крим 15 листопада 2010 року винесено:
1)податкове повідомлення-рішення №0000902301/0, яким на підставі акту перевірки 05.11.2010 №1435/23-0/23893680 встановлено порушення статті 2 Закону України "Про плату за землю", у зв'язку з чим відповідачем визначено суму податкового зобов'язання за основним платежем у розмірі 60,47 гривень та за штрафними санкціями у розмірі 340,00 гривень ПАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз".
2)податкове повідомлення - рішення № 0000402310/0, яким на підставі акту перевірки 05.11.2010 №1435/23-0/23893680 встановлено порушення статті 2 Закону України "Про плату за землю", у зв'язку з чим відповідачем визначено суму податкового зобов'язання за основним платежем у розмірі 134,11 гривень та за штрафними санкціями у розмірі 1700,00 гривень ПАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз".
Перевіряючи законність та обґрунтованість зазначених податкових повідомлень - рішень суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно ст. 5 Закону України "Про плату за землю" об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Пунктом 4 ст. 84 Земельного кодексу України визначений перелік земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність.
Статтею 11 Закону України "Про трубопровідний транспорт" від 15.05.1996 року №192/96-ВР встановлено, що до земель трубопровідного транспорту належать земельні ділянки, на яких збудовано наземні і надземні трубопроводи та їх споруди, а також наземні споруди підземних трубопроводів.
Уздовж трубопроводів встановлюються охоронні зони. Земля в межах охоронних зон не вилучається, а використовується з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до закону або договору. Порядок встановлення, розмір та режим використання охоронної зони об'єкта трубопровідного транспорту визначаються законодавством України.
Відповідно до п. 2 ст. 92 Земельного кодексу України: права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають:
а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності;
б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації;
в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності.
Судом вірно встановлено, що земельні ділянки загальною площею 0,05653 га, на яких розташовані газорозподільні пункти, є землями трубопровідного транспорту і не можуть бути передані державою іншим підприємствам. Окрім цього, ВАТ по газопостачанню та газифікації по газопостачанню і газифікації "Кримгаз" також не має права постійного використання цими земельними ділянками.
Пунктом 13 Закону України "Про плату за землю" визначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Крім того, судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно довідок КРФ ДП "Центр державного земельного кадастру" (вих. від 09.10.2009 року №26-02/002-1, №26-02/002-2, №26-02/002-3, 21-02/30-1, №21-02/30-2, №21-02/30-3, №21-02/30-4), станом на 09.10.2009 року відсутня інформація про реєстрацію державних актів на право постійного використання земельними ділянками, договорів оренди землі ВАТ по газопостачанню і газифікації "Кримгаз" на земельні ділянки загальною площею 0,05653 га, які розташовані в м. Красноперекопську та м. Армянську.
Суд також враховує, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.
Суд повторює, що першою та найважливішою вимогою статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державного органу в мирне володіння майном має бути законним. Це положення буде порушене, якщо оскаржуване втручання здійснюватиметься "явно з порушенням національного закону" (див. рішення у справі "Ятрідіс проти Греції" [ВП], заява N 31107/96, п. 58, ECHR 1999-11). До того ж відповідно до усталеної практики Суду втручання, включно з таким, що стало результатом заходу із забезпечення сплати податків, повинно забезпечувати "справедливий баланс" між вимогами загальних інтересів суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи. Це, зокрема, означає, що між застосованими засобами та переслідуваними цілями має існувати розумна пропорційність.
На підставі викладеного суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, а податкові повідомлення-рішення від 15.11.2010 №0000902301/0 та №0000402310/0 є протиправним та підлягає скасуванню.
Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 Кодексу адміністративного судочинства України).
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд вважає необхідним стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Під час судового засідання, яке відбулось 18.02.2013 були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України постанову складено 25.02.2013.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим від 15.11.2010 №0000902301/0.
3.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15.11.2010 №0000402310/0.
4.Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" судовий збір у розмірі 3,40 грн. з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.С. Ольшанська