ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 лютого 2013 р. Справа №801/1308/13-а
(11:53) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Каскад 06"
до Начальника Державної податкової служби в Автономної Республіці Крим Циркун Костянтин Валентинович
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державна податкова служба в АР Крим
про визнання протиправним і скасування розпорядження
за участю представників сторін:
від позивача - Хоменко В.А., дов.,
відповідач - Циркун К.В., нак.,
від відповідача - Бостаніді З.О., дов.,
від третьої особи - Бостаніді З.О.
Суть справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Каскад 06" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Начальника Державної податкової служби в Автономної Республіці Крим Циркуна Костянтина Валентиновича про визнання протиправним і скасування розпорядження № 10-р від 14.01.13 р. "Про створення комісії з проведення інвентаризації алкогольної продукції".
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається, зокрема, на протиправне винесення відповідачем оскаржуваного розпорядження; знаходження позивача на обліку в ДПІ Печерського району м.Києва.
Ухвалою суду від 31.01.2013 р. до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Державну податкову службу в АР Крим.
Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.
Представником позивача надано заяву про зміну предмету позову; заявлено позовні вимоги про визнання протиправним та скасування розпорядження №10-р від 14.01.2013 р. голови ДПС АР Крим Циркуна К.В. "Про створення комісії з проведення інвентаризації алкогольної продукції".
Ухвалою суду від 14.02.13 р. відмовлено в задоволенні клопотання відповідача, третьої особи про закриття провадження у справі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Відповідач, представник відповідача та третьої особи в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували, просили відмовити в задоволенні позову.
З урахуванням вищевикладеного, положень ст. 122 КАС України, вивчивши матеріали справи, заслухавши представників осіб, що беруть участь у справі, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
ТОВ "Каскад 06" є юридичною особою, ЄДРПОУ 34556893, зареєстровано 19.09.2006 р. Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим за адресою місцезнаходження: 01024, м. Київ, вул. Богомольця, буд. 7/14, приміщ. 182, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 № 663864.
ТОВ "Каскад 06" узято на облік платника податків 21.09.2006 р. за № 58598 згідно з довідкою ДПІ у Печерському р-ні м. Києва від 05.09.2011 р. № 58598.
28.04.2010 р. співробітниками УПМ ДПА в АР Крим складено протокол огляду, виявлення та вилучення товарно-матеріальних цінностей та документів при проведенні перевірки дотримання вимог чинного законодавства при здійсненні діяльності з реалізації алкогольної продукції ТОВ "Каскад 06".
Згідно з описовою частиною вказаного протоколу в ході огляду виявлено алкогольну продукцію з ознаками підроблення; до прийняття рішення у відповідності з чинним законодавством вилучено товарно-матеріальні цінності, зокрема, алкогольної продукції; вилучені товарно-матеріальні цінності будуть знаходитись за адресою: м. Ялта, вул. Умільців, 2, Ялтинський комбінат харчування.
Вилучення алкогольної продукції підтверджується описом вилучених товарно-матеріальних цінностей, доданим до протоколу від 28.04.2010 р.
14.01.2013 р. з метою перевірки стану належного зберігання вилученої алкогольної продукції співробітниками УПМ ДПА в АР Крим 28.04.2010 р. на ТОВ "Каскад 06" головою ДПС в АР Крим Циркун К.В. прийнято рішення про створення комісії з проведення інвентаризації у період з 15.01.2013 р. по 22.01.2013 р. алкогольної продукції, яка знаходиться на відповідальному зберіганні в Ялтинському комбінаті харчування за адресою: АР Крим, м. Ялта, смт. Масандра, вул. Умільців, буд. 2, про що прийнято розпорядження № 10-р.
Відповідно до п. 19-1.1.11 п. 19-1.1 ст. 19 Податкового кодексу України органи державної податкової служби здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого Указом Президента України від 12.05.2011 р. № 584/2011, до системи органів Державної податкової служби України належить центральний апарат та територіальні органи державної податкової служби в АР Крим, м.м. Києві та Севастополі, областях, округах (на два і більше регіони), державні податкові інспекції у районах, містах (крім м.м. Києва і Севастополя), районах у містах, міжрайонні, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції.
Відповідно п. 1, 7 до Положення про Державну податкову службу України, затвердженого Указом Президента України від 12.05.2011 р. № 584/2011, ДПС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, а також державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи, до складу яких належать в тому числі державна податкова служба в АР Крим.
Відповідно до п.п. 1, 10, п.п. 1) п. 11 Положення про ДПС в АР Крим, затвердженого наказом ДПС України від 29.12.2011 р. № 305, ДПС в АР Крим є територіальним органом державної податкової служби, який підпорядковується ДПС України.
ДПС в АР Крим очолює голова, який призначається на посаду і звільняється з посади Головою ДПС України у порядку, визначеному законодавством; очолює та здійснює керівництво діяльністю регіональною ДПС, представляє регіональну ДПС у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами, організаціями; несе персональну відповідальність за організацію та результати її діяльності.
Отже відповідач є посадовою особою органу державної влади, що має владні повноваження.
Відповідно до п. 9 Положення про ДПС в АР Крим регіональна ДПС в межах повноважень, на основі та на виконання доручень ДПС України видає накази організаційно-розпорядчого характеру, які підписуються головою регіональної ДПС.
Відповідно до п.п. 4.2.1 Регламенту ДПС України, затвердженого наказом ДПС України від 21.12.2012 р. №1161, до актів організаційно-розпорядчого характеру відносяться накази, розпорядження та окремі доручення, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до п.п. 4.1.2 Регламенту Державної податкової служби в АР Крим, затвердженого наказом ДПС в АР Крим від 23.05.2012 р. № 245 голова ДПС в АР Крим підписує: накази; розпорядження; окремі доручення.
Отже голова ДПС в АР Крим має повноваження щодо видання розпоряджень за власним підписом в межах та на виконання повноважень, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 3 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, позовні вимоги якої в розумінні ст.ст. 69-71 КАС України повинні бути обґрунтовані та доведені належними доказами.
Тобто позивач має надати докази того, що дії відповідача порушують його права та інтереси.
Поняття "охоронюваний законом інтерес" у логічно-смисловому зв'язку з поняттям "права" треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо неопосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам. Дана позиція висловлена Конституційним Судом України у рішенні від 1 грудня 2004 року N 18-рп/2004 у справі N 1-10/2004.
Тобто саме обставини (юридичні факти) і норми права у своїй сукупності дають право особі звернутись до суду з вимогами до іншої особи, тим самим обґрунтовуючи та підтверджуючи заявлені позовні вимоги.
Отже встановлення факту наявності/відсутності порушення прав та законних інтересів позивача оскаржуваним розпорядженням відповідача про проведення інвентаризації вилученої алкогольної продукції є визначальною ознакою наявності/відсутності права позивача на звернення до суду, тобто того, чи є позивач належним позивачем по даній справі, якому належить право заявлених позовних вимог, що, в свою чергу, є необхідною та беззаперечною умовою для розгляду справи по суті в розумінні ст.ст. 7-9 КАС України.
Сам факт проведення перевірки стану зберігання вилученої алкогольної продукції співробітниками УПМ ДПА в АР Крим не може безпосередньо заподіяти майнову чи іншу шкоду особі або призвести до настання невідтворних негативних наслідків.
Вимога про визнання протиправним розпорядження № 10-р від 14.01.2013 р. , яке прийняте для проведення перевірки стану зберігання вилученої алкогольної продукції співробітниками УПМ ДПА в АР Крим, не має своїм правовим наслідком захист прав позивача, оскільки вказані дії є лише процедурою встановлення обставин, необхідних для здійснення функцій контролю.
Обставини, викладені в позовній заяві, не можуть бути підставами для визнання протиправним та скасування оскаржуваного розпорядження.
Позовні вимоги задоволенню не підлягають.
В судовому засіданні 14.02.13 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. В повному обсязі постанову складено 18.02.13 р.
Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.