Постанова № 29793210, 28.02.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
28.02.2013
Номер справи
801/1238/13-а
Номер документу
29793210
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 лютого 2013 р. Справа №801/1238/13-а

(17:58) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

за участю представників сторін:

від позивача - Московець О.В., дов., Силич Л.Є., дов.,

від відповідача - не з'явився.

Суть справи:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення № 0000044010 від 09.01.13 р. про збільшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 542970 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення п.п. 200.3, 200.4, 200.6 ст. 200 Податкового кодексу України.

Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

З урахуванням вищевикладеного, положень ст.ст. 122, 128 КАС України, вивчивши матеріали справи, заслухавши представників позивача, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" є юридичною особою, ЄДРПОУ 03348117, зареєстровано 14.04.1995 р. Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим за адресою місцезнаходження: 95001, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Училищна, буд. 42А, про що свідчить довідка статистики, Виписка з ЄДР.

24.12.12 р. СДПІ в м. Сімферополь АР Крим проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ПАТ "Кримгаз" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по декларації з ПДВ за вересень 2012 року, про що складено акт перевірки № 112/40-10/03348117.

Згідно з висновками вказаного акту перевірки № 112/40-10 від 24.12.12 р.:

- на порушення п. 200.6, 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України ПАТ "Кримгаз" занижена сума бюджетного відшкодування з ПДВ у зменшення податкових зобов'язань з цього податку у наступних податкових періодах по декларації за вересень 2012 року у сумі 542970 грн.;

- на порушення п.198.1, 198.3 ст. 198 ПАТ "Кримгаз" завищено податковий кредит по взаємовідносинам з ТОВ "Компанія АМК-1" за договором підряду від 30.08.2011 р. № 126 за вересень 2012 р. у сумі 148734,17 грн.

Так, на стор. 5 акту перевірки в п.3.1, 3.3 вказано, що згідно з поданою ПАТ "Кримгаз" податковою декларацією з ПДВ за вересень 2012 року та додатками до неї від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, відображене у рядку 19 податкової декларації у вересні складає 5283185 грн., залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по декларації з ПДВ за вересень 2012 року в сумі 542970 грн.

Причиною виникнення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту є вересень 2012 року - збільшення податкового кредиту у зв'язку з виконанням будівельних робіт та перерахуванням авансових платежів по договорам підряду по об'єктам:

- № 183 від 15.11.2012 р. з ПАТ "Кримгазстрой" з виконання робіт по будівництву газопроводу середнього тиску до с. Краснофлотське Советського району - в сумі 240474 грн.;

- № 126 від 15.11.11 р., № 200 від 29.12.11 р. з ТОВ "АМК-1" з виконання газифікації населених пунктів Добровської долини 2 черга 1 етап (с. Піонерське, с. Перевальне Сімферопольського району) - на суму 1642054 грн.;

- № 181 від 11.11.11 р. з ТОВ "Кримтопенергосбит" з виконання газифікації селищ Наумівна, Ренне, Громівка Сакського району- на суму 582921,02 грн.;

- № 91, 92 від 20.07.2012 р., № 93 від 20.09.2012 р. з ТОВ "Фобос" з виконання будівництва міжселищного газопроводу к селищам Новопавлівка, Тополі, Малинівка, Приємне побачення, СТ "Союз" Бахчисарайського району - на суму 3100070,40 грн., 7609302 грн., 31312682 грн. відповідно.

Відповідно до п. 3.16, 3.17 акту перевірки аналізом результатів опрацювання податкової декларації за звітний період, за наслідками якого виникло від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, встановлено у вересні 2012 року:

сума податкових зобов'язань за даними платника - 23773918 грн., за даними перевірки - 23773918 грн.;

сума податкового кредиту: за даними платника - 29057103, за даними перевірки - 28908369.

Перевіркою правомірності визначення податкових зобов'язань та податкового кредиту, розрахунків з бюджетом та показників, відображених у декларації за вересень 2012 року встановлено завищення податкового кредиту у вересні 2012 року на 148734 грн.

На стор. 26 акту перевірки вказано, що в порушення п. 198.1, 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України ПАТ "Кримгаз" завищено податковий кредит по взаємовідносинам з ТОВ "АМК-1" за договором підряду від 30.08.2011 р. № 126 за вересень 2012 року в сумі 148734,17 грн.

В п. 3.18-3.19 акту перевірки вказано, що фактично за результатами звірки даних, зазначених у розрахунку бюджетного відшкодування ПДВ з даними первинних документів, що підтверджують факт оплати платником товарів/послуг, загальна сума ПДВ складає 542970 грн., із врахуванням чого та даних додатка 2 до податкової декларації з ПДВ за вересень 2012 року в акті перевірки вказано, що частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена ПАТ "Кримгаз" постачальникам, не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування, складає 542970 грн.

Подані позивачем заперечення до акту перевірки СДПІ ВПП у м. Сімферополі АР Крим вих.№ 6/10/40-10 від 04.01.2013 р. залишені без задоволення.

09.01.2013 р. СДПІ ВПП м. Сімферополь на підставі акту перевірки № 112/40-10 від 24.12.12 р. за порушення п.200.6, 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України, згідно з п. 54.3 ст. 54, п.58.1 ст. 58 Податкового кодексу України у зв'язку з виявленням невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, ПАТ "Кримгаз" збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 542970 грн., у зв'язку з чим вважається, що ПАТ "Кримгаз" добровільно відмовляється від отримання суми заниження в розмірі 542970 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0000044010.

Відповідно до п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Пп. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75 ПК України встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках, то відповідно до п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством.

Згідно з п.п. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Відповідно до п. 200.1, п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При від'ємному значенні суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п.п. а) п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг.

Відповідно до п. 200.6 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

Зокрема, відповідно до п.п. 4.6.1, 4.6.2 п. 4.6 розділу 5 "Порядок заповнення податкової декларації" Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 N 1492, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 р. за N 1490/20228 (далі - Порядок № 1492), якщо в результаті розрахунку різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано позитивне значення, то заповнюється рядок 18 декларації.

Якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації.

Відповідно до п.п. 4.6.3 - 4.6.4 п. 4.6 розділу 5 Порядку № 1492 якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (що значиться на особовому рахунку платника на перше число звітного (податкового) періоду (відображається у рядку 20.1 декларації)), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2).

З податкової декларації позивача з ПДВ за вересень 2012 року вбачається, що ним в рядку 21 (21.1.) відображено суму залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду в розмірі 542970 грн., що було вказано в рядку 20.2 декларації з ПДВ за серпень 2012 року.

Суму залишку від'ємного значення попереднього звітного податкового періоду в розмірі 542970 грн. вказано також в рядку 22 податкової декларації з ПДВ за вересень 2012 року.

Відповідно до п.п. 4.6.5 п. 4.6 розділу 5 Порядку № 1492 платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3).

Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації. При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації), подають (Д4) (додаток 4).

Відповідно до п.п.4.6.6 п. 4.6 розділу 5 Порядку № 1492 залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Тобто при заповненні значення рядка 24 податкової декларації звітного періоду в останньому відображаються суми залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Останнє визначається за допомогою вирахування залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду (за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду), та суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню у поточному періоді.

Отже з урахуванням положень п.п. 4.6.5 - 4.6.6 п.4.6 розділу 5 Порядку № 1492 рядок 24 податкової декларації з податку на додану вартість повинен бути заповнений платником податку після:

- заповнення значень рядка 23 податкової декларації;

- сформування залишку від'ємного значення після бюджетного відшкодування.

Отже чинним податковим законодавством передбачений чіткий порядок щодо заповнення податкової декларації з податку на додану вартість, в тому числі що стосується відображення залишків від'ємного значення, сформування розміру бюджетного відшкодування, зокрема, послідовне заповнення рядків 22, 23, 24 податкової декларації з урахуванням того, що рядок 24 заповнюється після бюджетного відшкодування значення, вказаного в рядку 23 декларації.

З податкової декларації з ПДВ за вересень 2012 року вбачається, що позивачем не заповнено рядок 23 вказаної декларації щодо зазначення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню.

При цьому позивачем вказано значення в рядку 24 податкової декларації з ПДВ за вересень 2012 року "залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" в розмірі 542970 грн.

Позивачем порушений порядок встановлений для бюджетного відшкодування, чим вчинено заниження суми бюджетного відшкодування в порушення п. 200.6 ст. 200 Податкового кодексу України.

Відповідно до абз. а) п. 200.14 ст. 200 Податкового кодексу України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган, зокрема, у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах.

Позовні вимоги задоволенню не підлягають.

В судовому засіданні 28.02.13 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. В повному обсязі постанову складено 04.03.2012 р.

Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шкляр Т.О.