ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 лютого 2013 р. Справа №2а-13733/12/0170/3
(10:37) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Готель "Ореанда"
до Кримського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
про скасування постанови
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився
від відповідача - не з'явився
Суть справи:
Публічне акціонерне товариство "Готель "Ореанда" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Кримського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про:
- скасування постанови № 328-КР -1-Е від 22.11.2012;
- припинення провадження по адміністративній справі про накладення санкцій за адміністративне правопорушення на ринку цінних паперів.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем двомісячного строку накладання адміністративного стягнення, передбаченого ст. 38 КУпАП.
Відповідачем надані письмові заперечення проти адміністративного позову яким він просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що штрафні санкції застосовані до позивача на підставі та в межах закону у зв'язку з невиконанням розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Врахувавши вищезазначені обставини, з урахуванням принципу розумності строку розгляду справи, встановленого ст. 122 КАС України, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив розглянути справу за відсутності представників сторін, на підставі наявних доказів.
Вивчивши матеріали справи, уважно дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Готель "Ореанда" (ЄДРПОУ 02573728) зареєстровано 29.07.1999 Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим за адресою місцезнаходження: 98635, АР Крим, м. Ялта, вул. Леніна, буд.35/2, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 № 784058 та свідчить довідка з Єдиного реєстру підприємств та організацій України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснює свою діяльність на підставі Положення про Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке затверджене рішенням НКЦПФР № 215 від 31.01.2012 та керується у своїй діяльності Конституцією України, Законами України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996р. №448/96-ВР, "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006р. №3480- ІV (до 12.05.2006р. був чинний Закон України "Про цінні папери та фондову біржу" від 18.06.1991р №1201- XII), "Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в України" від 10.12.1997р. №710/97-ВР, «Про акціонерні товариства», «Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг», «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом або фінансування тероризму»та іншими законодавчими актами в межах повноважень, що визначені рішеннями Комісії.
Відповідно до зазначеного Положення основними завданнями Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є: забезпечення в Автономній республіці Крим та місті Севастополі державного регулювання та контролю емісією і обігом цінних паперів та похідних (деривативів), додержання вимог законодавства в цій сфері; захист прав інвесторів шляхом здійснення заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів та законодавства про акціонерні товариства, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; забезпечення в Автономній республіці Крим та місті Севастополі державного регулювання та контролю за діяльністю емітентів цінних паперів, професійних учасників ринку цінних паперів та у сфері спільного інвестування в межах повноважень, визначених Комісією, та інші завдання які покладені на нього.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96-ВР.
Згідно зі ст.6 вищевказаного Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Основні завдання Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку визначені у п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону, до них, зокрема відноситься захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
З огляду на викладене цей позов розглядається у порядку адміністративного судочинства у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, як спір між фізичними чи юридичними особами із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку врегульовані Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-ІV (далі - Закон № 3480-ІV).
Згідно з ч. 1 ст. 2 вказаного Закону фондовий ринок (ринок цінних паперів) - сукупність учасників фондового ринку та правовідносин між ними щодо розміщення, обігу та обліку цінних паперів і похідних (деривативів).
У відповідності до ч. 2 ст. 2 Закону № 3480-ІV учасниками фондового ринку є емітенти або особи, що видали неемісійні цінні папери, інвестори в цінні папери, інституційні інвестори, професійні учасники фондового ринку, об'єднання професійних учасників фондового ринку, у тому числі саморегулівні організації професійних учасників фондового ринку. Емітент - це юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання за ними перед їх власниками.
Частина 1 статті 39 Закону № 3480-ІV визначає вимоги до розкриття інформації на фондовому ринку які повинні здійснюватися емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Єдиний порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначений Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 № 2272, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 № 120/14811 (далі - Правила).
21.05.2012 начальником Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі ст. 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 № 448/96-ВР та рішення НКЦПФР № 285 від 09.02.2012, у відношенні до Публічного акціонерного товариства «Готель «Ореанда» винесено Розпорядження № 55-КР-1-Е. Вказаним розпорядженням позивачу запропоновано у термін до 21.06.2012 усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, а саме: нерозміщення ПАТ «Готель «Ореанда» квартальної інформації за 1 квартал 2012 в Електронній системі комплексного розкриття інформації (www.escrin.nssmc.gov.ua), яка повинна розкриватися згідно до вимоги ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».
В обґрунтування винесеного розпорядження відповідачем надано суду докази нерозміщення ПАТ «Готель «Ореанда» квартальної інформації за 1 квартал 2012, у вигляді роздрукування з офіційної веб-сторінки Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (www.escrin.nssmc.gov.ua) станом на 31.10.2012, таблиці оприлюднення інформації ПАТ «Готель «Ореанда», з якої вбачається, що остання квартальна інформація позивачем була оприлюднена 31.03.2011.
Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до повноважень, якими її наділено законом, на час виникнення спірних правовідносин, відповідно до Положення про Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке затверджене рішенням НКЦПФР № 215 від 31.01.2012 мала право на винесення обов'язкових для виконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Згідно пункту 1 Розділу XIV Правил Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто. Розпорядження про усунення порушень можуть виносити Голова Комісії, члени Комісії, начальники територіальних органів, а також працівники Комісії та її територіальних органів відповідно до наданих їм повноважень. Розпорядження про усунення порушень надається особі, щодо якої його винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику розпорядження, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом трьох робочих днів з дати його винесення.
Розпорядження від 21.05.2012 № 55-КР-1-Е отримано особисто повноважною особою позивача (Бондаренко В.В.) 21.05.2012, про що свідчить напис на примірнику розпорядження, який залишається у справах Управління.
Позивач у запропонований строк не усунув виявлені порушення діючого законодавства, не оприлюднив в Електронній системі комплексного розкриття інформації (www.escrin.nssmc.gov.ua) квартальну інформацію за 1 квартал 2012, у зв'язку з чим уповноваженою особою Управління 05.11.2012 прийнято Постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою запропоновано керівнику ПАТ «Готель «Ореанда» з'явитися до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень 14.11.2012 о 11 год. 45 хв. Прийняття Постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів обґрунтовано достатністю зібраних даних, які вказують на наявні ознаки правопорушення діючого законодавства з боку позивача.
Зазначене рішення направлено рекомендованою кореспонденцією на відому адресу позивача 05.11.2012, про що свідчить корінець квитанції про відправку рекомендованого листа ПАТ «Голель «Ореанда» № 9500013436091.
Отже, про час, дату та місце складання акту про правопорушення на ринку цінних паперів ПАТ «Голель «Ореанда» повідомлено належним чином, також на адресу Управління жодних пояснень та клопотань про перенесення дати підписання акту не надходило.
Керуючись п. 2, 4, 8, Розділу IV Правил Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше 15 робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Акти про правопорушення на ринку цінних паперів у межах наданих повноважень мають право складати: Голова Комісії, члени Комісії, директори департаментів, начальники управлінь, начальники відділів, інші працівники центрального апарату Комісії; начальники територіальних органів Комісії, їх заступники, начальники відділів, інші працівники територіальних органів Комісії. У разі неявки керівника або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності, на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів акт складається в той самий день, на який було викликано особу, про що робиться відповідний напис на акті про правопорушення на ринку цінних паперів. Один примірник акта про правопорушення на ринку цінних паперів після підписання надається керівнику або представнику юридичної особи, щодо якої його складено. У разі неявки керівника або представника юридичної особи на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів один примірник акта не пізніше наступного робочого дня надсилається юридичній особі.
14.11.2012 Уповноваженою особою Комісії складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 349-КР-1-Е у двох примірниках, один з яких залишився у справах Управління, а другий у ПАТ «Готель «Ореанда». На підписання акту повноважний представник позивача не з'явився, про що свідчить відповідний напис на акті про правопорушення на ринку цінних паперів, за підписом особи, якою його складено.
Враховуючи положення пункту 4 Розділу V Правил Уповноважена особа визначає дату розгляду справи про правопорушення та виносить постанову про це, яку надсилає юридичній особі, щодо якої порушено справу, не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.
Діючи на вимогу приписів діючого законодавства Уповноваженою особою відповідача 14.11.2012 винесено Постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою постановлено здійснити розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Готель «Ореанда», який відбудеться 22.11.2012 о 11 год. 00 хв., у приміщені Управління. Прийняте рішення направлено рекомендованою кореспонденцією на відому адресу позивача 15.11.2012, про що свідчить корінець квитанції про відправку рекомендованого листа ПАТ «Голель «Ореанда» № 9501300946307.
Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів визначено ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», зокрема п. 8 ч. 1 вказаної статті зазначено, що за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів до юридичних осіб застосовуються фінансові санкції - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Виходячи з цього на підставі не виконання ПАТ «Готель «Ореанда» розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 21.05.2012 № 55-КР-1-Е, щодо нерозміщення ПАТ «Готель «Ореанда» квартальної інформації за 1 квартал 2012 в Електронній системі комплексного розкриття інформації (www.escrin.nssmc.gov.ua), Уповноваженою особою Комісії прийнято постанову від 22.11.2012 № 328-КР-1-Е про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою до позивача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу розміром 1 000 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 гривень.
Постанова від 22.11.2012 № 328-КР-1-Е отримана особисто повноважною особою позивача (Бондаренко В.В.) 22.11.2012, про що свідчить напис на примірнику постанови, який залишається у справах Управління.
Відповідно до п. 14 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до п.п. 8 п. 6 Положення про Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке затверджене рішенням НКЦПФР № 215 від 31.01.2012, Управління має право накладати на юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства про цінні папери, адміністративні стягнення, а також штрафи та інші стягнення в межах повноважень наданих Комісією.
Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.
У відповідності до ч. 6 зазначеної статті юридична особа може бути притягнута до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів не пізніше трьох років з дня його вчинення незалежно від санкції.
З урахуванням вимог Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Положення про Кримське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яке затверджене рішенням НКЦПФР № 215 від 31.01.2012, постанову від 22.11.2012 № 328-КР-1-Е відповідачем прийнято в межах наданих повноважень.
Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Як вбачається з аналізу вказаної норми, ознаками адміністративно-господарських санкцій, які відрізняють їх від інших заходів правового впливу, є те, що вони можуть бути застосовані лише уповноваженими державними органами або органами місцевого самоврядування. Даний вид санкцій не може застосовуватися суб'єктами, які не мають владних повноважень; санкції можуть бути застосовані лише у разі порушення суб'єктом господарювання правил здійснення господарської діяльності, встановлених законодавчими актами; і ці санкції встановлюються виключно законами України.
Застосована до позивача штрафна санкція відноситься до господарсько-адміністративної санкції і відповідно до статті 250 Господарського кодексу України, вказані санкції можуть бути застосовані протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше як один рік з дня порушення.
Як встановлено судом з доказів наявних у матеріалах справи, строк розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 21.05.2012 № 55-КР-1-Е настав 22.06.2012, а штрафну санкцію до позивача було застосовано постановою від 22.11.2012 № 328-КР-1-Е, що не перевищує шести місяців з дня виявлення правопорушення.
Таким чином, застосування до позивача штрафних санкцій, на підставі прийнятої постанови від 22.11.2012 № 328-КР-1-Е, здійснено правомірно, та у строки передбачені діючим законодавством України.
Доводи позивача в даній частині не відповідають вимогам чинного законодавства.
Будь-яких інших доводів щодо протиправності постанови Кримського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.11.2012 № 328-КР-1-Е позивачем надано не було.
За таких умов постанова Кримського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.11.2012 № 328-КР-1-Е про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів є такою, що прийнята правомірно, обґрунтовано, на підставі та в межах закону, в рамках наданих повноважень, з урахуванням дійсних обставин, у зв'язку з чим відсутні підстави для її скасування.
Заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
У повному обсязі постанову складено 21.02.2013.
Керуючись ст.ст. 158, 160-163, 167 КАС України
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.