Постанова № 29766174, 20.02.2013, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2013
Номер справи
818/691/13-а
Номер документу
29766174
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 лютого 2013 р. Справа № 818/691/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненка О.В.

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі про визнання дій незаконними, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що працював в управлінні Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі та 21 листопада 2012 року пішов у відставку відповідно до ст. 31 Закону України "Про державну службу" за станом здоров'я, що перешкоджає виконанню службових повноважень. Наказом від 21.11.2012 року його було звільнено з посади за п. 2 ст. 40 КЗпП України. На момент звільнення з роботи позивачу виповнилося 59 років. Загальний трудовий стаж складав більше 40 років, стаж на державній службі складав 20 років, 10 місяців, 10 днів. На підставі ст. 21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку" позивач набув право на дострокове отримання пенсії. Відповідно до ст. 37 закону України "Про державну службу" має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, проте її виплачено не було. Просить визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у виплаті йому грошової допомоги у відповідності до ст. 37 Закону України "Про державну службу" та зобов'язати відповідача виплатити зазначену грошову допомогу.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав із зазначених підстав. Додатково пояснив, що пенсію йому оформлено на пільгових умовах до досягнення пенсійного віку в зв'язку зі звільненням за ст. 40 п. 2 КЗпП України. Вважає, що має право на отримання допомоги, оскільки на момент звільнення стаж його державної служби складав більше 20 років.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечувала. Пояснила, що право на отримання допомоги на підставі ст. 37 закону України "Про державну службу" мають лише особи, що звільняються з державної служби в зв'язку з виходом на пенсію, тобто в зв'язку з досягненням граничного віку перебування на державній службі або ж за власним бажання в зв'язку з виходом на пенсію на підстав ст. 38 КЗпП України. Позивач звільнений за ст. 40 п. 2 КЗпП. Позивачу призначено пенсію не у зв'язку із досягненням пенсійного віку, оскільки трудовий договір розірвано з ініціативи власника у зв'язку з виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я. Вважає, що позивач не має права на отримання допомоги при звільненні в розмірі 10 окладів. Просить в задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає. Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював в управлінні Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі. Починаючи з 1990 року працював на державній службі на різних посадах.

Наказом № 43-О від 21.11.2012 року ОСОБА_1 звільнений з посади начальника загального відділу у зв'язку із виявленою невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП (а.с. 24). На час звільнення позивач мав стаж державної служби 20 років, 10 місяців, 10 днів (а.с. 8-20, 21-23).

Відповідно до довідки управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".(а.с. 26).

Відповідно до частин 1, 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. До досягнення віку, встановленого першим реченням частини першої цієї статті, право на пенсію за віком мають державні службовці - чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 60 років 6 місяців - які народилися з 1 січня 1953 року по 31 грудня 1953 року.

Як вбачається з копії паспорту позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 4). На час виходу на пенсію йому було 59 років.

Частиною 13 статті 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державним службовцям у разі виходу на пенсію за наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.

Статтею 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» встановлено, що особам, трудовий договір з якими розірвано за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України "Про державну службу", "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність" (за наявності відповідних умов), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію як державному службовцю, однак, під час призначення пенсії до позивача застосовано положення ст. 21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", якою передбачено додаткову соціальну гарантію з боку держави для певної категорії громадян, а саме: право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку за певних умов. Позивача звільнено з державної служби не у зв'язку з досягненням граничного віку.

Таким чином, Закон України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", на який посилається позивач, визначає лише право на достроковий вихід на пенсію за певних умов, але не визначає та не пов'язує з правом на отримання грошової допомоги при припинення державної служби. Обов'язковими умовами для виплати 10 посадових окладів, з урахуванням приписів ст.37 Закону України "Про державну службу", є наявність припинення державної служби відповідно до пункту 3 статті 30 Закону України "Про державну службу", а саме досягнення державним службовцем граничного віку проходження державної служби (стаття 23 цього Закону).

Аналогічну позицію в своєму роз'ясненні висловлює Головне управління державної служби України (48-50). Відповідно до "Положення про Головне управління державної служби України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2007 р. N 1180, головне управління державної служби України (Головдержслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра Кабінету Міністрів України. Головдержслужба забезпечує проведення єдиної державної політики у сфері державної служби та функціональне управління державною службою. Головдержслужба відповідно до покладених на неї завдань: надає роз'яснення щодо застосування законодавства з питань державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, які у разі потреби оприлюднюються у друкованих засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті Головдержслужби, для врахування особами, на яких поширюється дія Законів України "Про державну службу" і "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Враховуючи викладене, суд вважає, що УПФУ в м. Охтирці та Охтирському районі, відмовляючи ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги в розмірі 10 посадових окладів на підставі ст.37 Закону України "Про державну службу", діяло правомірно, тому підстав для задоволення позовних вимог у суду не вбачається.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі про визнання незаконною відмови у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів та зобов'язання виплатити грошову допомогу відмовити в зв'язку з їх необґрунтованістю.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко

З оригіналом згідно

Суддя О.В. Соп'яненко