Ухвала суду № 29764138, 04.03.2013, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2013
Номер справи
2а-95/12
Номер документу
29764138
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук М.В.

Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.

УХВАЛА

іменем України

"04" березня 2013 р. Справа № 2а-95/12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Моніча Б.С.

Хаюка С.М.

при секретарі Кошиль О.Ю.

за участю сторін:

розглянувши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області на постанову Олевського районного суду Житомирської області від "03" січня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

12.11.2012 року ОСОБА_4, звернувся до суду з позовом в якому просив суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо відмови йому у призначенні пенсії державного службовця, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» - протиправними та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію державного службовця, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з моменту подачі заяви, тобто з 02.02.2010 року.

Позивач в порядку ст.51 КАС України, до початку судового розгляду справи збільшив розмір позовних вимог та крім заявлених у позові вимог просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити йому пенсію державного службовця, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», починаючи з моменту подачі заяви, тобто з 02.02.2010 року.

Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 03.01.2013 року позов задоволено. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, які полягають у відмові у переході на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» - протиправними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, ІПН № 20405093 призначити ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію державного службовця, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з 08 січня 2010 року. Зобов'язано відповілдача здійснити перерахунок та виплатити позивачу пенсію державного службовця, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 08 січня 2010 року, враховуючи попередні виплати.

Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу. В своїй апеляційній скарзі відповідач посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Постанову Олевського районного суду Житомирської області від 03.01.2013 року та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права при прийнятті оскаржуваної постанови, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що апеляційна скарга відповідача не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідач є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.10 цього ж Закону здійснює повноваження щодо призначення, нарахування, встановлення, перерахунку та виплати державних пенсій громадянам, а його рішення, дії чи бездіяльність з цього приводу на підставі ст.55 Конституції України та ст. 17 КАС України можуть бути оскаржені до суду.

Позивач ОСОБА_4, народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1 і має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З трудової книжки позивача втсановлено, що його загальний стаж роботи складає 30 років, 11 місяців та 04 дні, з яких стаж державного службовця станом на 02.02.2010 року - 12 років 10 місяців та 12 днів. Таким чином судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно визначив, що позивач є особою що досягла пенсійного віку.

На звернення позивача 02.02.2010 року із заявою до відповідача про призначення позивачу пенсії державного службовця у відповідності до ст.37 ЗУ «Про державну службу», останньому було відмовлено та призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зниженням пенсійного віку згідно до ст.55 Закону України ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки на момент звернення за призначенням пенсії державного службовця, на думку відповідача, страховий стаж позивача становив 16 років 3 місяці 23 дні. У зв'язку із чим позивач за захистом своїх порушених прав вимушений був звернутися до суду.

Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 03.08.2011 року, в адміністративній справі № 1444/11 було задоволено позовні вимоги позивача до відповідача, де визнано судом дії Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі в не зарахуванні ОСОБА_4 страхового стажу з 01.02.1989 року по 31.12.2003 року протиправними та зобов'язано УПФУ в Олевському районі зарахувати період роботи ОСОБА_4, в кооперативі «Еліта» з 01.02.1989 року по 31.12.2003 року до страхового стажу. Зазначена постанова Олевського районного суду від 03.08.2011 року Житомирським апеляційним адміністративним судом (ухвала від 30.01.2012 року) залишена без змін.

На підставі постанови Олевського районного суду від 03.08.2011 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням трудового стажу за період з 01.02.1989 року по 31.12.2003 року, але відповідно до поданої заяви позивача про призначення пенсії державного службовця, останню призначено не було. При повторному зверненні позивача до відповідача із заявою щодо призначення пенсії державного службовця, відповідачем листом № 4855/02 від 27.09.2012 року відмовлено в призначенні зазначеної пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що відповідно до ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, який вступив в дію з 01.10.2011 року внесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу», згідно до якої на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, зокрема для чоловіків не менше 35 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова відповідача у призначенні пенсії державного службовця позивачу ОСОБА_4, є протиправною та суперечить вимогам статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої особі, яка має одночасно право на різні види пенсії призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються з зменшенням пенсійного віку, а саме: потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали в цій зоні не менше 4 років - на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Згідно ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції 2010 року), яка діяла на час звернення позивача із заявою, тобто 02.02.2010 року до відповідача про призначення пенсії державного службовця, слідує, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців.

Станом на 02.02.2010 року (на день подачі заяви до відповідача про призначення позивачу пенсії державного службовця), ОСОБА_4, має право на пенсію державного службовця, оскільки досяг встановленого законодавством пенсійного віку, враховуючи приписи ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», при наявності страхового стажу понад 25 років, у тому числі стажу державної служби понад 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працював на посаді державного службовця, що стверджується записами у трудовій книжці позивача.

Судова колегія вважає, що суд першої інстанції надав правильної оцінки доводам відповідача щодо відмови в задоволенні позову (залишення позовної заяви без розгляду), щодо пропуску позивачем строку на звернення до суду за захистом порушеного права та обґрунтовано визнав їх безпідставними оскільки першочергово позивачем була подана заява до відповідача про призначення йому пенсії державного службовця 02.02.2010 року. однак відповідачем в односторонньому порядку було призначено позивачу пенсію у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і відмовлено в його заяві, що потягло за собою звернення позивача до суду за захистом порушеного права та повторного звернення до відповідача в травні 2012 року щодо призначення вказаної пенсії. Після отримання повторної відмови відповідача, яку позивачем було отримано 03.10.2012 року, останній звернувся за захистом свого права до суду. Крім того позивач доводив в судовому порядку своє право на зарахування страхового стажу, про що є рішення суду. Представником відповідача доказів на спростування доводів позивача не надано, а навпаки стверджено, що дійсно первинно позивач звернувся до відповідача 02.02.2010 року щодо призначення позивачу пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» з 08.01.2010 року. Таким чином судом першої інстанції правомірно визнав причини пропуску строку на звернення до суду позивачем поважними та поновив цей строк з часу виникнення права на пенсію, тобто з 08 січня 2010 року.

Крім того судова колегія вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано, з метою правильного вирішення справи, застосував при розгляді справи приписи ст. 11, 71, 162 КАС України.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без зміни, якщо визнає, що суд першої інстанції не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій.

З урахуванням наведеного, постанова суду першої інстанції у даній справі є обґрунтованою та законною, а тому її слід залишити без змін, доводи відповідача є не переконливими, спростовуються наведеним вище та відповідно, не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Олевського районного суду Житомирської області від "03" січня 2012 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) І.Г. Охрімчук

судді: (підпис) (підпис) Б.С. Моніч С.М.Хаюк

З оригіналом згідно: суддя _______ І.Г. Охрімчук

Повний текст cудового рішення виготовлено "06" березня 2013 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області вул Свято-Миколаївська,31,м.Олевськ,Житомирська область,11001