Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2013 р. Справа №805/1393/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 25 хв.
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., при секретарі Піскурєвій Ю.А., за участю представників: позивача - Сичової І.О. (довіреність від 16.01.2013 року № 01), відповідача - не з'явилися, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення заборгованості з земельного податку у розмірі 209 993,11 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Петровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби (далі - ДПІ у Петровському районі м. Донецька, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення заборгованості з земельного податку у розмірі 209 903,11 грн. з державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (далі - ДП «ДВЕК, відповідач).
У судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги в частині збільшення суми заборгованості, а саме: позивач просить стягнути з відповідача заборгованість з земельного податку у розмірі 209 993,11 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має заборгованість з земельного податку в розмірі 209 993,11 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою відповідачем самостійно нарахованих податкових зобов'язань в сумі 195 965,82 грн. на підставі поданої до податкового органу податкової декларації з земельного податку за жовтень-грудень 2012 року, а також у зв'язку з несплатою узгоджених сум податкових зобов'язань з земельного податку на загальну суму 14 027,29 грн. на підставі прийнятих позивачем відносно позивача податкових повідомлень-рішень.
Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у строки, встановлені чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведену суму у судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача наведені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.
ДП «ДВЕК» позовні вимоги визнав у повному обсязі, про що відповідачем через канцелярію суду надано відповідну заяву від 25.02.2013 року, а також у цій заяві надав клопотання про розгляд даної справи без участі представника у судовому засіданні.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААБ № 572000 запис до Єдиного державного реєстру про ДП «ДВЕК» внесена 02.09.2004 року за № 1 266 102 0000 000843, ідентифікаційний код - 33161769, місцезнаходження - 83001, м. Донецьк, вул.. Артема, буд. 63. Згідно з довідкою про взяття на облік платника податків від 04.07.2011 року № 165/10/29-14-2 ДП «ДВЕК» перебуває на обліку у СДПІ по роботі з ВПП у м. Донецьку з 10.09.2004 року № 683.
Судом встановлено, що відповідач самостійно визначив свої податкові зобов'язання з земельного податку на підставі поданої до ДПІ у Петровському районі м. Донецька податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 17.02.2012 року № 9006778263, які до бюджету не сплачені у розмірі 195 965,82 грн., а саме: станом на 30.11.2012 року в сумі 65 321,94 грн., станом на 30.12.2012 року в сумі - 65 321,94 грн., станом на 30.01.2013 року в сумі 65 321,94 грн.
Крім того, з матеріалів справи судом встановлено, що на підставі акту документальної позапланової невиїзної перевірки від 27.09.2012 року № 688/15/33161769 згідно з ст. 126 Податкового кодексу України позивачем нараховано відповідачу штрафні (фінансові) санкції за порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з земельного податку, про що винесені податкові повідомлення-рішення від 05.10.2012 року за № 0001731500 на суму 7 044,58 грн. та за № 0001741500 на суму 6 982,71 грн. Всього на суму - 14 027,29 грн. (7 044,58 грн. + 6 982,71 грн.).
В матеріалах справи відсутні докази стосовно адміністративного чи судового оскарження дій та актів позивача щодо наведених податкових повідомлень-рішень.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України (ПКУ) визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПКУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Пунктом 287.3 статті 287 ПКУ, яким встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (п. 290.1 ст. 290 ПКУ).
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).
Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з пп. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Податковим кодексом України встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
З огляду на наведене, оскільки грошове зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб відповідачем не сплачені в установлені чинним законодавством строки, таке зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обов'язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг з земельного податку у розмірі 209 993,11 грн. (недоїмка - 195 965,82 грн., штрафні (фінансові) санкції - 14 027,29 грн.).
Наведені суми відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем визнана.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до приписів статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 112 встановлено, що у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Беручи до уваги до уваги те, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 209 993,11 грн. відповідач визнав в повному обсязі, про що надав суду письмову заяву, яка є в матеріалах справи, підстав для неприйняття такої заяви у суду відсутня, але, станом на день розгляду цього спору наведена вище сума боргу відповідачем не сплачена, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення заборгованості з земельного податку у розмірі 209 993,11 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» (ідентифікаційний код юридичної особи 33161769, місцезнаходження - 83001, м. Донецьк, вул.. Артема, буд. 63) податковий борг з земельного податку в сумі 209 993,11 грн. (двісті дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто три грн. 11 коп.), у тому числі: за основним зобов'язанням - 195 965,82 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 14 027,29 грн.).
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представника позивача 4 березня 2013 року. Повний текст постанови виготовлений 6 березня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.