Постанова № 29737210, 28.02.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2013
Номер справи
820/833/13-а
Номер документу
29737210
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

28 лютого 2013 р. № 820/833/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Панова М.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Каряки С.Г.,

представників сторін:

позивача - Лаврика А.М.,

відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби до Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Державна податкова інспекція у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі", в якому просив суд стягнути з відповідача кошти у розмірі 503044,31 грн. з усіх банківських рахунків, відкритих на ім'я Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові Мережі" у обслуговуючих його банках та стягнути готівкові кошти з Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійський житлокомунсервіс" у розмірі 134776,00 грн., на користь державного бюджету по податку на додану вартість.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідача існує узгоджене грошове зобов"язання у розмірі 637820,31 грн., яке у зв"язку з несплатою у встановлений Податковим кодексом строк є податковим боргом та підлягає стягненню на користь Державного бюджету України.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити у повному обсязі з підстав та мотивів викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про причину неявки суду не повідомив, був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечення проти нього, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Комунальне підприємство Балаклійської районної ради «Балаклійські теплові мережі» перебуває на обліку платників податків в ДПІ у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби з 05.09.2006р. за №783.

Комунальне підприємство Балаклійської районної ради «Балаклійські теплові мережі» зареєстроване як юридичну особу Балаклійською районною державною адміністрацією Харківської області 05.09.2006 року за № 14471020000000315. Державна реєстрація проведена за адресою : 64200, Харківська область , м. Балаклія, вул. Алієва, б.72

Відповідно до Статуту Комунального підприємства Балаклійської районної ради «Балаклійські теплові мережі», підприємство має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банку, має право набувати права і нести обов'язки, виступати позивачем і відповідачем у суді.

Встановлено, що фахівцями ДПІ у Балакліййському районі Харківської області на підставі повідомлення від 17.11.2011 року № 29/10/01-093 , згідно з п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.8 п.78 ст.78, ст..79 та ст..200 Податкового кодексу України та відповідно до наказу від 17.11.2011р. №441, було, проведено документальну позапланову невиїзну перевірку комунального підприємства Балаклійської районної ради «Балаклійські теплові мережі» з питань законності декларування від'ємного значення податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис.грн., за період з 01.08.2011р. по 31.08.2011р.

Повідомлення від 17.11.2011р. № 29 /10/01-093 та копія наказу від 17.11.2011р. №441 ДПІ у Балаклійському районі Харківської області вручено 18.11.2011р. під розписку головному бухгалтеру КП БРР «Балаклійські теплові мережі» Куріпко О.В. Перевірку проведено З відома начальника КП БРР «Балаклійські теплові мережі» Коновалова Валерія Григоровича, та головного бухгалтера КП БРР «Балаклійські теплові мережі» Куріпко Олени Володимирівни.

За результатами перевірки складено акт від 14.12.2011 року № 820/07-012/34328904.

Перевіркою встановлено порушення вимог п.п.197.1.28 п.197.1 стЛ97, п.198.4 ст.198, п.199.1 та п.199.2 ст.199 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ (із змінами і доповненнями) та п.п.4.6.2 та п.п.4.6.3 п.4.6 розділу V Наказу ДПА України від 25.02.2011р. №41 «Про затвердження порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість» зареєстрованого в Мінюсті України 16.02.2011р. №197/18935 КП БРР «Балаклійськ теплові мережі» :завищено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (рядок 19 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 433 984,00 грн.; неправомірно зараховано від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20.1 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 433 984,00 грн.; занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного періоду (рядок 25 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 17 520,00 грн.

На підставі висновків акта перевірки були винесені податкові повідомлення рішення від 26.04.2011р. №0000061601 (форма «В4») та №0000071601 (форма «Р») .

Комунальне підприємство Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі", звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області, в якому просило суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Балаклійському районі Харківської області від 26 грудня 2011 року № 0000061601 та № 0000071601 прийнятих на підставі акту перевірки від 10 грудня 2011 року № 862/07-012/34328904.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 року в задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області про скасування податкових повідомлень-рішень та визнання їх протиправними - було відмовлено.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2012 року постанова Харківського окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 року по справі 2-а- 1358/12/2070 залишена без змін.

Згідно з ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Станом на 23.01.2013 року згідно облікових даних ДПІ у Балаклійському районі, борг Відповідача зі сплати податку на додану вартість перед бюджетом, який виник за період з 06.12.2012 року по 23.01.2013 року складає 637820,31 грн.

Згідно п.6.2 ст..6 Закону №2181-111 від 21.12.2000р., після здійснення процедур узгодження суми, були виставлені податкові вимоги: 1 вимога № 1/85 від 05.10.2007 р. на суму 199 984,04 грн. та 2 вимога № 2/96 від 12.11.2007 р. на суму 88 161,50 грн.

У зв'язку з несплатою Боржником податкового боргу, ДПІ у Балаклійському районі 12.12.2007 р., на підставі пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону № 2181-III від 21.12.2000р., було винесено Рішення № 4/24-113 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Згідно актів опису майна знаходиться в податковій заставі, про що зроблені записи у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.

Відповідно до ст.. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори В розмірах і порядку, встановлених законом. Згідно з п. 4.1.1 ст. 4 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2756-УІ кожна особа повинна сплачувати встановлені, зокрема, кодексом податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями кодексу.

Відповідно до п. 15.1. ст. 15 Податкового Кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені кодексом.

Згідно пп.16.1.4. п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно п.п. 14.1.175 ПКУ, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання визнається податковим боргом.

Згідно п. 20.1.18. ст. 20 Кодексу, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.1 та п. 95.2 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Відповідно п.п. 95.3., 95.4. ст. 95 Кодексу, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби. Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що відповідно до п. 96.1 ст. 96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про: 96.1.1. виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; 96.1.2. затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; 96.1.3. ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; 96.1.4. прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

З аналізу змісту положень ст. 95 та ст. 96 Податкового кодексу України вбачається, що дії передбачені п. 96.1 ст. 96 Податкового кодексу України, а саме, продаж внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства та відповідно визначення нестачі суми від цього продажу, не можливі для вчинення органом державної податкової служби без рішення суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, яке приймається на підставі п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, яке в свою чергу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків відповідно ст. 95 Податкового кодексу України приймається в разі недостатності коштів платника податків для погашення податкового боргу, отже даному рішенню повинна передувати процедура стягнення коштів платника податків передбачена п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, яка і застосовується при розгляді даної справи.

Щодо вказівки відповідача у позовних вимогах про стягнення зазначеної суми з усіх банківських рахунків, відкритих на ім'я відповідача у обслуговуючих його банках та стягнення частини суми у вигляді готівкових коштів, суд зазначає, що відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України стягуються на користь Державного бюджету України кошти які перебувають у власності платника податків, деталізація щодо виду коштів, місця їх знаходження, способу їх стягнення не входить до компетенції суду при вирішенні даного питання та підлягає визначенню органом державної податкової служби при виконанні судового рішення. Отже, вимоги позивача про стягнення зазначеної суми з усіх банківських рахунків, відкритих на ім'я відповідача у обслуговуючих його банках та стягнення частини суми у вигляді готівкових коштів є вимогою про стягнення на користь Державного бюджету України коштів у розмірі суми податкового боргу.

Частиною 1 ст.11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Отже, враховуючи вищевикладене, позивачем належними та допустимими доказами доведено існування податкового боргу відповідача та необхідність його стягнення на користь Державного бюджету України, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94,128,159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби до Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" про стягнення податкового боргу- задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" (адреса: 64200, Харківська область, м. Балаклія, вул. Алієва, 72, код ЄДРПОУ 34328904) на користь Державного бюджету України суму податкового боргу по податку на додану вартість у розмірі 637820 (шістсот тридцять сім тисяч вісімсот двадцять) грн. 31 коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 05 березня 2013 року.

Суддя Панов М.М.